Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Pe ce trasee montane autohtone ati intalnit ursi (si alte animale) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002

View PostSterone, on 02 mai 2024 - 09:35, said:

Și cine le gătește ? Eu cu cine am vorbit nu la bucătării vin ci la staul și pleacă cu animalul după el. Pleacă cu cate un măgar sau cal din ce ziceau localnici. Negatiti. Seara nici nu mai ies din casa, și-a făcut obicei ursul să treacă.
Cei care le dau sandwich-uri pentru un ultim selfie pe Transfăgărășan,  Transalpina, TransBucegi.
Ca sa ajunga la animalele domestice, mai trebuie sa treaca si de un gard, ușa, câine. Cei de care zicem noi, stau la "cerșit", umbla in tomberoane.

#56
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
„Câinii latră, ursul merge”

#57
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2023

View PostSterone, on 02 mai 2024 - 01:09, said:

https://www.news.ro/...024052221577972


Cică serpii-s cei mai aparenti momentan...
Au fost dintotdeauna, doar ca acum o o mai mare reprezentare media.

View PostSterone, on 02 mai 2024 - 04:28, said:

În deltă am văzut sacali acum 10 ani dar unde zici tu pe unde au ajuns ?
In Lunca Dunarii sunt mai peste tot. La Spantov mi-au "cantat" mie toata noaptea anul trecut.

View Postrichi_e, on 02 mai 2024 - 06:39, said:

Merg pe munte, am intalnit urs fiind singur pe traseu.
Cei salbatic evita omul instinctiv, pe cand cel ,,de oras" asociaza prezenta omului cu mancarea!
Chestie valabila acu' 10 ani in urma.
Intre timp comportamentul lor s-a schimbat, cata vreme vorbim de cateva generatii de urs de cand vanatoarea a fost interzisa.

#58
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
Panică în Târgu Mureș, după ce doi urși și-au făcut apariția pe platoul Cornești. A fost nevoie de intervenția jandarmilor

https://www.google.c...sa-aproape.html

#59
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
Au descoperit si televiziunile apa calda.
De cativa ani se plimba ursii pe acolo.

#60
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 13.03.2023

View PostSterone, on 02 mai 2024 - 04:28, said:

În deltă am văzut sacali acum 10 ani dar unde zici tu pe unde au ajuns ?

Ai mei stau undeva între Brăila și Buzău, și s-au trezit intr-o dimineața cu șacalii în gradina. Și stau în mijlocul unui mic orășel, nu la marginea satului.

#61
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
Sacali sunt cam peste tot, inclusiv in Transilvania prin locuri in care in trecut nu se stia de asa ceva.
Iar ursul...e deja o normalitate aproape peste tot. Vad ca a ajuns si aproape de  Craiova, dracu stie cum a ajuns acolo.

View PostSterone, on 20 aprilie 2024 - 08:41, said:

Nu aveau alte variante, erau multe bocitoare și ursoaica se ridicase în 2 picioare, deci urma atacul.
Nu urma niciun atac. Se ridica in 2 labe cand adulmeca zona. Era doar curios. Pentru atac sunt alte semne.

Edited by DanyHiker, 10 May 2024 - 12:48.


#62
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011
Deja la ursi numai vorbim doar de trasee montane avem relatari cu urs langa Ploiesti,  spre Braila, scrovistea .. personal am vazut balega de urs in padure langa Buhusi/bacau.
Populatia in expansiune ii impinge sa se adapteze si in alte habitate, iernile aproape fara zapada etc.

#63
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
Ideea era ce facem că vin concediile, nu totdeauna mergi in grup organizat

 DanyHiker, on 10 mai 2024 - 12:50, said:

Sacali sunt cam peste tot, inclusiv in Transilvania prin locuri in care in trecut nu se stia de asa ceva.
Iar ursul...e deja o normalitate aproape peste tot. Vad ca a ajuns si aproape de  Craiova, dracu stie cum a ajuns acolo.


Nu urma niciun atac. Se ridica in 2 labe cand adulmeca zona. Era doar curios. Pentru atac sunt alte semne.

Se ridică în 2 labe sa para mai mare, este semn de atac sau de apărare, un comportament întâlnit des in arealul animalelor dar apărarea iese din discuție în fața bocitorilor, daca era un tigru, da, era apărare.

Edited by Sterone, 10 May 2024 - 23:16.


#64
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
"...stă ridicat pe labele din spate…

! Nu intrați în panică. Nu e un semn de agresiune, e o modalitate prin care care ursul obține mai multe informații despre posibila amenințare și ce se întâmplă în jurul lui."
https://wwf.ro/nouta...ul-drumetiilor/

"Bears may yawn or clack their teeth, and pound their front paws on the ground while huffing—these are warning signs. These behaviors indicate that a bear is stressed, and it may be getting ready to charge. It will have its head down and ears pointed back, and the bear will come at you like a freight train."
https://www.nps.gov/...bearattacks.htm

https://icwdm.org/sp...identification/
https://www.udap.com...ear-Safety-Tips

Aia care se pricep(care studiaza comportamentul ursilor) spun altceva. Ce spui tu e valabil in filme.

Edited by DanyHiker, 11 May 2024 - 01:12.


#65
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
Hai, lasă poveștile, uite

Ursul poate încerca să vă intimideze. De obicei, se ridică în doua labe, amenințător. În limbajul ursului, înseamnă că vă atenționează să nu  mai înaintați pe teritoriul lui;

https://millionsoffr...-despre-ursi-2/


Toată lumea știe că ridicarea in 2 labe este pentru a intimida adversarul, sa para mai mare decât este, așa cum motanul meu când sperie câinii de pe scara blocului isi umfla blana, la fel sute de comportamente similare la păsările care deschid  larg aripile etc

Sunt truisme de le știe și Gigel care și umfla mușchii și calca mai apăsat sa para mai tare

Edited by Sterone, 11 May 2024 - 02:35.


#66
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007

View PostSterone, on 11 mai 2024 - 02:29, said:


Toată lumea știe că
Da, bun argument.


View PostSterone, on 11 mai 2024 - 02:29, said:

Hai, lasă poveștile, uite

Ursul poate încerca să vă intimideze. De obicei, se ridică în doua labe, amenințător. În limbajul ursului, înseamnă că vă atenționează să nu  mai înaintați pe teritoriul lui;

https://millionsoffr...-despre-ursi-2/


Toată lumea știe că ridicarea in 2 labe este pentru a intimida adversarul, sa para mai mare decât este, așa cum motanul meu când sperie câinii de pe scara blocului isi umfla blana, la fel sute de comportamente similare la păsările care deschid  larg aripile etc

Sunt truisme de le știe și Gigel care și umfla mușchii și calca mai apăsat sa para mai tare
Ma uit si tot nu vad.
In primul rand nu vad ca "urmeaza un atac" asa cum singur sustii. Amenintarea e una, atacul e alta, ridicarea in 2 labe amenintator vs curios e alta, infoiatul e alta. Le-ai amestecat de le-ai zapacit.
Pisica isi umfla blana ca sa para mai mare. Ciudat ca se ridica in 2 picioare doar cand e prietenoasa. Mangustele se ridica in 2 picioare cand cerceteaza terenul.
Tu confunzi infoiatul cu ridicatul.  Cand se ridica agresiv vei stii dupa zgomotele pe care le face si gesturile premergatoare. Nu era cazul in filmarea in discutie. Din ala in 2 picioare am vazut si eu la 200 m de mine. Si nu se pregatea sa ma atace.
Sau Gigel umbla in 4 picioare?
De ce compari mere cu margarina?

Edited by DanyHiker, 11 May 2024 - 09:58.


#67
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
Caută urs versus tigru YouTube și vei intelege

#68
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
In filmare daca se pregatea de atac, ataca.  Il doare la palarie ca sunt 2 sau 12 oameni.
Au fost cazuri chiar in Romania cand a luat la rand vreo 6 insi.
Ce nu intelegi tu: una e cand se ridica in 2 labe la 300 de m de tine si alta e cand se ridica la 2 metri in fata ta. Ursul e un animal curios si nu ataca doar de dragul de a ataca.

Edited by DanyHiker, 11 May 2024 - 14:13.


#69
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 23.12.2022
Bine, la următorul cortegiu funerar sper sa fii acolo să-i faci primirea cuvenita in 2 picioare când toți o sa fugă. Altfel, vorbe degeaba.

Și problema parca n-ar fi când îl întâlnești în oraș în mare grup ci când ești singur sau un cuplu, fix pe teritoriul lui montan.

#70
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
L-am intanit si singur si in cuplu. Si nu o data. De fiecare data a fugit dupa ce m-a vazut. Si bineinteles ca la primul fluier s-a ridicat in 2 picioare sa adulmece. Apoi a zbughit-o.
Nu aia montani fac probleme.
Problemele apar cu aia domesticiti pe transfagarasan sau cu cei obisnuiti cu prezenta omului.


#71
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.01.2023
Adică ursul ăla care tot prăduiește stana de sub statia meteo de la Penteleu crezi că după atâtea oi are probleme într-o zi când il incurca câinii stanei să sară de foame pe un turist ? Ursul ăla e celebru acolo, s-o fi saturat de mâncat veverițe și caprioare până la Podul Calului și înapoi. Nici de petarde nu mai fuge.

Edited by Sterone, 11 May 2024 - 21:05.


#72
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007
Cainii de la stana il incurca tot timpul. Cati turisti a atacat pana acum acel urs? Exact.
Ursul nu depinde de oile alea si nici nu e carnivor absolut. In mod normal un urs nu sare pe un turist din cauza foamei decat daca turistul ii da de mancare. Atacurile ursului sunt extrem de rare pe turisti si de obicei se intampla din vina turistului. Sunt mai dese pe ciobani fiindca acestia isi apara oile haituind ursul. E lupta pentru supravietuire. Daca il pui la colt, te va ataca ca sa scape. La fel ca orice animal.
Ursul ataca din putine motive: sa-si apere puii, sa-si apere prada si sa se apere daca este surprins, daca se simte amenintat.
Nu discutam aici de exceptiile de ursi cersetori care vin sa-ti ia pufuletii din mana.
De aceea e bine ca turist sa nu umbli in liniste prin zonele frecventate de ursi. Poate il surprinzi si atunci nu-ti va fi bine.
Si apoi n-ar fi rau sa ai macar un  spray. Are o eficienta mare.
Statistic vorbind, ai mai mari sanse sa fii rupt de cainii de stana decat de un urs. Eu rar am auzit de turisti atacati de urs. In schimb aud des de turisti atacati de caini.

Edited by DanyHiker, 11 May 2024 - 21:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate