Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Necazul provenit din greseala (cuiva), vs din intentie. Care vi se pare mai grav?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbursucelu_viesel, on 21 aprilie 2024 - 08:30, said:

Explica mai exact ce vrei sa spui cu acest castigatorul are dreptate. Ca pe mine ma trimite cu gandul la sistemul capitalist actual
Nzh, "cistigatorul are dreptate e valabil in capitalismul SALBATIC (exista si asa ceva, in Brazilia, Mexic, America Centrala, Asia de Sud si Sud-Est, peste tot unde domneste legea bunului plac si a celui cu pumnul mai tare. Asta cu averile nejustificate nu tin de capitalismul salbatic, cu de ala IDEAL, in care STATUL trebuie sa-ti dovedeasca vinovatia, nu tu sa-ti dovedesti nevinovatia (de altfel, cred ca noi avem si in Constitutie ca "orice avere se prezuma a fi licita"). A, ca statul romanesc nu stie sau nu vrea sa controleze sursele de venit daca-s ilegale, e alta discutie, care nu tine de lege, dar n-as zice ca sintem in capitalism salbatic. Eu zic ca e o treaba calculata, un "laissez-faire" cu scop, o data pentru ca daca i-ai lua pe toti la control ai baga tara in faliment (ar trebui inchise toate firmele cu capital autohton) si apoi, chiar cei care fura, pe urma CHELTUIE ceea ce fura, creind activitate economica si PIB.

#20
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbursucelu_viesel, on 20 aprilie 2024 - 21:17, said:

Pai da, dar asta pt ca in lumea in care a trait femeia aia, criminalul ala era modelul de succes. Daca modelul criminal devine un puscarias, atunci ei sunt perceputici doar ca niste "prosti", deci neatractivi.
Uite, ma uitam la situatia (interesanta) din handbalul feminim, unde suntem buni, desi avem niste echipe unde numai romance nu vezi (ci croate, sarboaice, norvegiene, germane, africane, etc). In fine, si cand ziceam si eu ca suntem moderni in adevaratul sens, am vazut acum o inregistrare din sala, unde s-a ridicat mare si lat un banner cu niste golani, ceva oribil, vreo 4 teroristi parca erau pe bannerul ala, cu cutit in mana, mascati, etc. https://youtu.be/TmrawQct5h4?t=30 O rusine.. Si voiam sa zic sa sesizez pe cineva mai de sus sa nu mai permita golanilor alora sa mai vina cu steagul ala. DAR, steagul ala a fost ridicat de catre conducerea echipei..ca-i ridicat pe schela salii! Deci golanii sunt chiar in conducere. Cam cum era la stiri cu Rapidul sau la cine au descoperit ca aveau materiale pirotehnice periculoase.. erau din conducere, nu vedeau derbeii de-acasa cu ele si se strecurau de paza.. Golanii erau sus la conducere..
Deci, golanii de aia au succes si la femei, caci eu chiar au succes (socio-economic), din pacate.
Daca ei ar fi dobitocii care in scurt timp ar intra in puscarie pe viata, n-ar mai avea lipici la femei. Din simpla ratiune a selectiei naturale. Femeia n-are de ales decat sa ia pe cei de succes.


Aici iarasi, iti dau dreptate. Mare adevar ai grait in fraza asta.

Apropo. Aveam la scara blocului tot felul de baieti. Unul mi-era ca un tata, un tip foarte bun, protector, iubitor, si destept la invatatura. El a ajuns destul de rau.. desi a ajuns farmacist sau ceva de genul, nu stia cum sa se fereasca de mine sa intru in vorba acum cand am crescut mari. Pt ca n-are nicio familie/sotie, a fost cred acaparat de ta-su.. Cred ca la farmacia lu ta-su a tot lucrat, si-a ramas ca un copil pe langa casa.
Golanii au ajuns ok, cu femei multiple, cu copii. Iar cei mai mari golani, care au tot fost prin puscarie..mai exact era un baiat fiu de profesoara, dar era derbedeu ca asa a vazut el modelul de succes in cartier, ca mafiotii au bani..ala a fost si batut de politie in fata clasei in speranta ca se potoleste (furase poseta unei profesoare, si tot felul de prostii). Ei, ala a ajuns cel mai bine.. Il gasesti prin Franta, in weekenduri in Spania, Portugalia, unde are chef sa se plimbe.. N-are job real, ci a facut magarii cu clanul lui de prin Franta.. Masini cele mai scumpe are, etc.. Femei cat cuprinde..
Deci pana si-n Franta i-au mers golaniile. De-aia are succesul asta. Ca statele nu sunt inca in stare sa-i prinda. Deci au succes.. Iar femeile simt asta, asa cum si golanelul ala fiu de profesoara a simtit de mic ca golanii sunt "cheia succesului", si-a avut dreptate.
Am zis care este treaba. Nu conteaza mediul in care a trait femeia, ca daca traia in mediul unde tocilaru` era de succes, tot nu il placea.
Ca pana la urma tocilarii is de succes acuma, au bani multi, joburi f bine platite. Dar nu se uita la ei, ca totul incepe cu atractia fizica, daca aia nu e, nu mai conteaza nimic din pacate, conteaza si alte calitati dar dupa fizic.
Si toti si toate stiu asta, ca programatorii, inginerii, arhitectii, juristii, sunt full de stabilitate, bani. Si nu dau doi bani pe ei sau ii folosesc.

Ca in general aia frumusei nu stiu cum, dar sunt certati cu cartea, si deci automat sunt mai low potenti financiar, deci de mai putin succes, si totusi la ei trag femeile.
Zice "decat cu ala...mai bine cu asta chiar daca nu are asa bani ca ala, nici eu nu am asa mult, deci este okey".
Nu ma refer la frumuseii mafioti care au f multi bani, ma refer la general, ca din 100 de tocilari, 95 sunt de succes, din 100 de golanei frumusei, doar 10 sunt poate de succes aia care au ocazia sa fure, insele, etc.

Poate fi sa fie oricine, si puscarias, si nepuscarias si orice.
Femei care sa placa puscariasi, criminali, sunt, femei sa placa neatractivi total fizic NU sunt ! Nici alea nasoale nu plac pe unu neatractiv. Daca sta cu el, sta din interes.
Un barbat cu figura f atractiva inspira ca poate fi sau e de succes, figura ca o tabla pe care scrie "sunt capabil, sunt puternic, bazat, hotarat, ma descurc in orice situatie".
Si inconstientul femeilor detecteaza asta, asa ca bum, se declanseaza atractia, mai putin conteaza mediu unde creste ea. Nu te pui cu genetica.
Ca poate fi frumos si puturos sau fara rost e corect, dar figura emite ca ar fi okey, asa e regula soft in creier ! De aia multe mor dupa ratati frumosi, ca dupa natura ala ar fi fost okey, ca nu e, este alta treaba.

Femeia tanara de ce e vazuta ca frumoasa de barbat ? Ca emite sanatate si fertilitate. Daca babele erau mai sanatoase si fertile, pe alea le vedeau f atractive si pe tinere urate. Asta capcana naturii ca sa te cuplezi ptr perpetuare, suntem adaptati sa vedem anume chestie ca buna sau rea, nu e universal ca x arata bine.

In sala aia se confirma ce am spus eu, exact ce descrii si tu. Mafiotii astia supravietuiau in trecutul indepartat.
hellm nu prea a inteles ce discutam noi aici cred, de aia zice ca e vraiste treaba.

View Posthellmarvel, on 21 aprilie 2024 - 07:56, said:

Initiator, faci o vraiste totala din tot ce expui, de nu mai stii in final ce vrei. Cred ca trebuie s-o iei mai de la baze, sa te lamuresti ce e binele/raul, si pe urma sa ajungi la problemele tale.

Intr-o societate civilizata (bazata pe legi si cutume GENERAL ACCEPTATE pentru ca sint benefice) nu conteaza cine „cistiga”, ci spre ce tintesti (scopul tau ca societate). Cu mentalitati gen „cistigatorul are dreptate” nu poti construi o astfel de societate, pentru ca acumulezi tensiuni care o data si o data tot vor rabufni, spre paguba tuturor. A, ca aduni TU frustrari cind îi vezi pe altii ca „se descurca” chiar si pe cai piezise cu legea si moralitatea, nu inseamna ca trebuie sa rivnesti sa fii ca ei, pentru ca ASTA E CALEA SA NU NE MAI FACEM BINE.
Nu e nici o vraiste, spune foarte bine ce spune. Conteaza cine castiga, ca ala e mai de succes.
De aia toti se bat pe ranguri, pe salarii, pe influenta, ca sa fie ei primii, sa o duce cel mai bine, cat mai bine, sa fie cat mai peste celalalt.
Nu mereu castigatorul are dreptate, asta clar, din contra, de multe ori astia fara dreptate castiga.

E  in natura noastra sa fim cat mai bengosi, e tenta naturala. Asa simti vine din trecutul indepartat, ala care avea mai mult, supravietuia mai sigur si mai mult, i se rupea naturii ca tu ai inselat, ai facut treaba necinstit.
Si de acolo vine ravna asta la milioanele mafiotilor, sau la bani facuti usor.
Tu zici bine ce zici, dar nu se prea aplica din pacate. Nu suntem adaptati ptr anii 2024, creierul nostru reptilian a ramas asa si vrea cat mai mult si multe indiferent cum.
Acolo nu exista ca a fura e rau. Sau a insela, din pacate asa este.

De aia nu ne facem bine pe tot globu, ca asta e natura umana.
Nu avem cum sa ne facem bine daca nu suntem modificati genetic cumva sa ni se scoata de acolo apucaturile ancestrale.
Tu nu cunosti natura umana inseamna. De aia pe tot globul aia de mai sus subjuga pe cei mai de jos, de aia au fost razboaie de cucerire si violente de cand e lumea, fiecare vroia tot.
Ce, sultanu ala nu avea bani sa stea linistit cu turcia lui ? Nu, vroia tot si pe altii.

Intr-un sistem unde cel mai adaptat traieste, nu poate fi bine. Oricat am visa noi.
Iar daca sunt cativa (care au scapat si s-au mai reprodus de de mult) care-s buni, aia niciodata nu pot face ceva contra majoritatii rele.
Faptul ca a fost rau de cand e lumea, arata ca nu e vb de educatie ci de genetica din pacate.
De aia si erau sclavi, etc, etc. Ce, nu le putea da un trai decent ? Le puteau da stapanii, dar de ce sa nu aiba ei si mai mult, si mai mult.

Decebal ce facea ? Era conducator de ginte pe timp de razboi (mai multe triburi). Si ca sa ai nevoie de el sa fie sef, ii provoca pe romani ca sa fie razboi.
Deci aceiasi magarie la baza. Sa ramane el sef, ca daca nu mai era razboi nu mai era sef de ginte. Il durea in cioc ca mureai tu in lupta.
Romanii nu atacau aiurea, dacii insa nu aveau reguli de inceperea unui razboi.
Dar...daca iti fac necazuri, ataci, ca se aplica regula "facem razboi ca am fost atacati".

Edited by MinettoMatoi, 23 April 2024 - 22:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate