Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Coleg toxic - Cum fac sa nu mai discut cu el fara sa ma cert.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 15 martie 2024 - 15:53, a scris:

Ah, îmi aduce aminte de o colega, să-i zicem Rodica. Femeie la 60 de ani, divorțată, cu fiică ce ii tot cauza "probleme", venea tot timpul la muncă plină de draci iar de acolo dezvolta și mai mulți, bârfitoare și suspicioasa față de oricine, o auzeam ocazional spunând un "doamne, vin-o și ia-mă" apoi își făcea cruce. Colaborarea era aproape imposibila, ce știa ea nu trebuia să mai știe nimeni, asta o făcea esențială. Șefii o tolera pentru că "dacă o dăm afară ne dă în judecată". Periodic găsea motiv de scandal.

Ce făceam? O gestionam relaxat, ii răspundeam ironic când mă fwtea la creieri. De obicei se umplea și mai mult de draci și renunța când vedea că nu are succes. Într-o zi s-a întors de la cabinetul medical acuzându-ma că i-a crescut tensiunea din cauza mea. Mi-a dat așa o satisfacție... :lol:

In general, ignorarea lor e cea mai bună soluție. Dacă văd că nu merge la tine, caută pe alții.

Sau cere-i bani cu împrumut. Te va evita data viitoare :lol:
Asta cu banii de împrumut e deja sfat rabinic, o sa încerc tehnica.

#20
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajovidiu21, pe 15 martie 2024 - 17:51, a scris:

Pai spuneti-mi si mie ce sa vorbesti la servici, in afara de glumele proaste facute de unii colegi,si cica "socializare" altceva nu prea ai ce sa discuti,

Eu ieri am lasat clientul pe hold ca m-a salutat un coleg cam ciudat.Abatut si fara chef de nimic.In loc sa-i dau hartiile care avea nevoie , l-am intrebat ce se intampla cu el. Moare tac-su zilele astea
Acum a intrat un coleg in birou cu catelul care e foarte ''shy'' si incearca sa-l obisnuiasca cu oamenii
Acu doua ore i-am dat ziua libera mecanicului sef ca ''idiotul meu'' stie ca la 6 are cina programata cu gagica-sa dar nu era la curent cu faptul ca e ziua ei. Am aflat eu de pe FB si l-am intrebat daca i-a luat vreun cadou. Nu numai ca nu i-a luat cadou dar de abia acum a inteles de ce se duce la cina impreuna cu cativa prieteni apropiati ai ei. L-am trimis la shopping si i-am zis sa se duca acasa , faca dush si pregateasca de sarbatorit.

Vizualizare mesajFane, pe 15 martie 2024 - 18:13, a scris:

psihologul e scump.

de acord cu tine la mesajul meu pe care l-ai citat :D
Tre sa stii cand sa le faci vant persoanelor toxice de genu ala dar tre sa stii si cand sa acorzi 5 minute din viata ta unei persoane care are nevoie.

#21
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNoua_pe_site, on 15 martie 2024 - 19:16, said:

Eu ieri am lasat clientul pe hold ca m-a salutat un coleg cam ciudat.Abatut si fara chef de nimic.In loc sa-i dau hartiile care avea nevoie , l-am intrebat ce se intampla cu el. Moare tac-su zilele astea
Acum a intrat un coleg in birou cu catelul care e foarte ''shy'' si incearca sa-l obisnuiasca cu oamenii
Acu doua ore i-am dat ziua libera mecanicului sef ca ''idiotul meu'' stie ca la 6 are cina programata cu gagica-sa dar nu era la curent cu faptul ca e ziua ei. Am aflat eu de pe FB si l-am intrebat daca i-a luat vreun cadou. Nu numai ca nu i-a luat cadou dar de abia acum a inteles de ce se duce la cina impreuna cu cativa prieteni apropiati ai ei. L-am trimis la shopping si i-am zis sa se duca acasa , faca dush si pregateasca de sarbatorit.



de acord cu tine la mesajul meu pe care l-ai citat Posted Image
Tre sa stii cand sa le faci vant persoanelor toxice de genu ala dar tre sa stii si cand sa acorzi 5 minute din viata ta unei persoane care are nevoie.
Pai si voi fetele, barfiti la munca ? pare ok ce ai avut, nu glume nu chestii de prost gust, sa faceti misto de colegi etc.

Ceea ce urasc eu cel mai mult la munca, sunt barfele, susotelile, facutul de misto unii de altii si aniversarile, cand vrei nu vrei trebuie sa cotizezi (si era sa uit SECRET SANTA), de parca toti am fi milionari sau am avea salarii mari.

Edited by ovidiu21, 15 March 2024 - 19:26.


#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Am lovit lejeeeeer o usa. cioroiul si cu mine fata/fata.   In 2 minute ma aud pe statie chemat.  Fara probleme.   In fata ii zic lu ,,boy,,       Rat/snitch.  De 6 luni gargara de job.Polonezu de 26 ani carat dus/inors de unde locuia.  Ma da si asta pe ,,gheata,, Probleme.  Discutii de gratar si vreme.    Intimitatile sant .....intime. Daca mor pe asfalt-privesc-si merg in traba mea!

Statuia in parcarea companiei nu te trimite automat in rai

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
M-am enervat ca s-a petrecut ceva ce nu trebuia sa se petreaca.
De obicei imi aleg oameni cat de cat ok.
Adica am grija pe cine las in anturaj.

Ma surprinsa idiotul si imi venea sa-i zic detoate, adica o faza asa de idioata ca ma miram ca nu se prinde.

Si ma tot gandeam, ba, trebuie sa o termin cu idiotul asta dar fara sa fiu certat.

#24
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajovidiu21, pe 15 martie 2024 - 19:25, a scris:

Pai si voi fetele, barfiti la munca ? pare ok ce ai avut, nu glume nu chestii de prost gust, sa faceti misto de colegi etc.


Glume de prost gust avem zilnic , daca am avea HR si-ar da demisia ca nu ar face fata la ce se petrece aici.
Acu 2 zile m-am plans la sefu ca nu vrea fii-su sa se insoare cu mine.Ipotetic evident pentru ca eu am prieten , el e casatorit prospat tatic da' cica-s prea nebuna pentru gustul lui. Sefu s-a uitat ciudat la mine si a zis ca nevasta-sa e mai nebuna ca mine, eu as fi upgrade pentru el  si-a rezolvat problema :D

Sunt singura fata in afara de secretara , restu toti is barbati

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 15 martie 2024 - 19:55, a scris:

M-am enervat ca s-a petrecut ceva ce nu trebuia sa se petreaca.De obicei imi aleg oameni cat de cat ok.
Daca nu obisnuieste sa faca asta tot timpul parerea mea e ca ai exagerat grav si ar trebui sa suni omu sa-l intrebi daca e ok


Vizualizare mesajMindArchitect, pe 15 martie 2024 - 19:55, a scris:

Si ma tot gandeam, ba, trebuie sa o termin cu idiotul asta dar fara sa fiu certat.

O poti face prin a-i spune ca tie nu-ti place sa combini colegii de munca cu prietenii si tragi linie in privinta problemelor personale cu care se confrunta colegii tai.
Nu esti in masura sa dai sfaturi si ii dai papucii pentru binele lui nu pentru al tau.
Tu mergi la munca sa muncesti nu sa fii prietenul lui si speri sa nu se supere pe tine dar chiar nu te pricepi la dat sfaturi si preferi sa pastrezi distanta

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca este nevoie sa spui unui adult ca nu este normal sa spuna treburi private.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
io cred ca te-a ales prieten da’ ii cam tanau de felul lui. :)

Edited by Fane, 15 March 2024 - 20:47.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 20:24, said:

Nu cred ca este nevoie sa spui unui adult ca nu este normal sa spuna treburi private.

Ai fi surprins, dar multi nu au simtul ridicolului.

#28
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 20:24, said:

Nu cred ca este nevoie sa spui unui adult ca nu este normal sa spuna treburi private.

E cat se poate de normal SI indicat sa spui lucruri private unei persoane pe care o consideri ca fiind prieten!
Oamenii in general nu se apuca sa faca destainuri hodornc tronc decat daca se simt in sigurata cu tine ceea ce inseamna ca tu i-ai dat green light de suficient de multe ori cu alte ocazii sa-ti spuna lucruri private
Ii dai cu flit acum ca te-a incomodat iar lipsa de detalii detaliate, cum obisnuiesti sa faci deobicei , sugereaza ca exagerezi grav.
L-ai ales ca amic pentru ca deobicei iti alegi oameni cat de cat ok , sau cel putin asta ai spus mai devreme
Prietenia nu e one way street ci are doua sensuri


View PostFane, on 15 martie 2024 - 20:47, said:

io cred ca te-a ales prieten da’ ii cam tanau de felul lui. Posted Image
Chiar crezi asta?

Eu vb mult si aici si irl. Nu am inteles niciodata de ce toata lumea are impresia ca-s cel mai stabil umar din lume.
Debitul verbal , comportamentul prietenos, zambetul , injuratul non stop , habar nu am ca amabila nu sunt , ass kisser nicidecum si daca ai muci in nas iti spun sa-ti stergi nasul nu intorc capul cum au facut ceilalati care te-au vazut.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021

View PostNoua_pe_site, on 15 martie 2024 - 21:35, said:

E cat se poate de normal SI indicat sa spui lucruri private unei persoane pe care o consideri ca fiind prieten!
Noua? Tu ai citit cu ce am scris?
Nu este normal ca o persoana, fie si prieten, sa spuna treburi private de fata cu alta persoane la job.

O problema caruia ii caut o rezolvare.
Nu am nimic cu el, doar vreau sa limitam orice discutie.
A doua oara nu vreau sa mai existe o asemenea discutie.

Sa se duca in natia lui de tampit daca a venit sa zica ceva privat de fata cu alta persoane.

View Postgeorge_alexandru, on 15 martie 2024 - 20:58, said:


Ai fi surprins, dar multi nu au simtul ridicolului.
Am fost surprins. Ca este primul amic care a facut gafa asta.
Sunt destul de atent cu viata privata.

Nu ca nu avea simtul ridicolului dar se comporta haotic.
L-am luat de manuta ca pe un copil mic.

#30
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 22:03, said:

Noua? Tu ai citit cu ce am scris?
Nu este normal ca o persoana, fie si prieten, sa spuna treburi private de fata cu alta persoane la job.

Am fost surprins. Ca este primul amic care a facut gafa asta.
Sunt destul de atent cu viata privata.

Nu ca nu avea simtul ridicolului dar se comporta haotic.
L-am luat de manuta ca pe un copil mic.

De aici rezulta ca e prima data cand a procedat asa si ca tu in loc sa-l intrebi ce a patit , alegi sa faci pe suparatul.

Ce mama ma-sii ti-a spus de reactionezi asa grav ? si-a prins nevasta cu vecinul , are sculament si moare maine si cat de importanta era discutia cu cealalta persoana incat sa nu ii acorzi omului 2 minute din viata ta?
L-ai luat de manuta ca pe un copil mic si ce ai facut ? I-ai amintit ca sunteti la munca si nu va permiteti informatii personale sau l-ai intrebat daca e bine macar ?

Ai observat ca era haotic , a trebuit sa-l iei de manuta ca pe un copil mic DAR el e cel toxic ?
Ai sunat politia , salvarea sau macar pe nevasta-sa sa ii spui ca omu ala are nevoie de ajutor macar ?
Eu cred ca tu esti toxic as fuck in situatia asta

Edited by Noua_pe_site, 15 March 2024 - 22:48.


#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Te superi daca intreb daca se petrece ceva cu tine?
Ca pui niste intrebari fara logica.

Adica ce sa se petreaca cu un om? Adica daca vorbeste ce nu trebuie de fata cu alte persoane? Si tu te gandesti? Oare ce o patit?

Ce sa ii acord 2 minute din viata? Pui niste intrebari fara logica.
Adica eu ma duc la sotul tau la job, suntem colegi, suntem amici, eu ma duc la sotul tau cand nu este singur, ma duc si discut treburi private, zic ce discutam noi in privat.
*Nu mai stiu daca erai casatorita, este o discutie pur si simplu teoretica, cred ca cei de pe forum ma stiti ca ma straduiesc sa nu retin date private despre voi sau sa le folosesc la ceva.

Si eu ar trebui sa-l intreb ce s-a petrecut cu el? Nu sa-l injur ca este idiot ca discuta treburi din viata privata cand sunt colegi de la job prezenti.

Eu doar l-am tras deoparte. Fac ce ar face orice alt softpedist, ma gandesc sa nu mai am discutia asta niciodata. Sa nu mai discute vreodata treburi private cu cineva de la job. Ca acum ca ma gandesc, chiar pare genul sa fie asa de tampit sa discute treburi private cu cei de la job.
Cea ce nu cred ca ai nevoie sa cauti pe youtube, adica nu cred ca are careva nevoie sa caute pe youtube ca colegi de la job nu iti sunt prieteni.

#32
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010
Plm , stai sa incerc sa deslusesc ce vrei sa spui ca probabil esti inca suparat si nu iti dai seama ca ai dat informatii false :lol:

Tu ,esti prieten cu el si munciti impreuna
Tu , stateai de vb cu cineva iar el a venit si a inceput o discutie cu tine despre viata TA privata de fata cu cealata persoana. Motiv pentru care tu te-ai suparat desi EL , era deja suparat

Un ''taci dracu din gura nu mai spune la toata lumea ce vorbim noi doi in privat'' ar fi fost suficient !

Ai lasat sa se inteleaga ca omu ala a venit la tine si a inceput sa vorbeasca despre viata lui privata iar tu nu servesti asa informatii desi sunteti prieteni.
Either way , ai suparat omu in timpul liber cumva si acum esti suparat ca te-a facut de rusine in fata colegului celalalt

Ma insel ?

#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,872
  • Înscris: 15.08.2014

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 19:55, said:

M-am enervat ca s-a petrecut ceva ce nu trebuia sa se petreaca.
De obicei imi aleg oameni cat de cat ok.
Adica am grija pe cine las in anturaj.

Ma surprinsa idiotul si imi venea sa-i zic detoate, adica o faza asa de idioata ca ma miram ca nu se prinde.

Si ma tot gandeam, ba, trebuie sa o termin cu idiotul asta dar fara sa fiu certat.
Tu vrei sa ai totul sub control? In general în viața se petrec lucruri  care nu vrem sa se petreacă. Asta e. Mergem inainte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate