Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Coleg toxic - Cum fac sa nu mai discut cu el fara sa ma cert.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Sincer nu stiu pe ce arie sa fac subiectul asta, cred ca este ceva ce tine de psihologie.
Am un coleg de cred ca este baiat calumea dar este toxic.
Ce vreau sa zic cand zic ca este toxic? Nu stie sa faca granita job-timp liber.
M-am pomenit ca a venit langa mine sa zica ceva personal, din timpul liber cand eram impreuna cu altcineva.

Nici nu a realizat ca este prostesc ce a facut si tot timpul parca este "gaslighting", parca te inflameaza cu ceva.


Si va intreb, cum rezolv fara sa ma cert cu el, cum fac sa inteleaga ca suntem amici dar "discutam in timpul liber".

Pur si simplu a avut o oarecare iesire nervoasa, era nervos, suparat pentru ceva din timpul liber si nu a realizat ca nu se discuta asa ceva. Adica treburi private nu ceva de vorbit aiurea unde nu trebuie.

Nu vreau sa ma cert cu el, nici nu vreau sa nu-l mai salut dar nici nu imi doresc sa mai discutam cand nu suntem acasa, timp liber.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,480
  • Înscris: 01.12.2001
Îl ignori. Sau te faci că îl asculți și îi răspunzi cu totul la altceva.
Sau când vorbește, pleci dintr-o data de acolo.
Sau incepi sa vb la telefon când vine.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.06.2023
Dai ignore prin raspunsul ( Nu sunt interesat de grijile , problemele tale ), le am si eu pe ale mele. Sigur o sa-l deranjeze dar macar, scapi de el.

Edited by raducanu969, 15 March 2024 - 15:47.


#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
"Am putina treaba, vorbim dupa ce termin" si repeti asta de fiecare data cand vine la tine si dupa nu o sa mai vina.
Patesc asta cu prieteni care ma suna in timpul programului si ma plictisesc cu prostiile lor. Acuma nu ma mai suna aproape nimeni Posted Image

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Snowflake generation Posted Image

Simplu - ce ne-ai spus noua aici pe forum, ii spui lui direct si fara ocolisuri
Gen - n-am timp de problemele tale bro' pentru ca am si eu destule bla ... bla ... bla

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,664
  • Înscris: 30.08.2017
Ah, îmi aduce aminte de o colega, să-i zicem Rodica. Femeie la 60 de ani, divorțată, cu fiică ce ii tot cauza "probleme", venea tot timpul la muncă plină de draci iar de acolo dezvolta și mai mulți, bârfitoare și suspicioasa față de oricine, o auzeam ocazional spunând un "doamne, vin-o și ia-mă" apoi își făcea cruce. Colaborarea era aproape imposibila, ce știa ea nu trebuia să mai știe nimeni, asta o făcea esențială. Șefii o tolera pentru că "dacă o dăm afară ne dă în judecată". Periodic găsea motiv de scandal.

Ce făceam? O gestionam relaxat, ii răspundeam ironic când mă fwtea la creieri. De obicei se umplea și mai mult de draci și renunța când vedea că nu are succes. Într-o zi s-a întors de la cabinetul medical acuzându-ma că i-a crescut tensiunea din cauza mea. Mi-a dat așa o satisfacție... :lol:

In general, ignorarea lor e cea mai bună soluție. Dacă văd că nu merge la tine, caută pe alții.

Sau cere-i bani cu împrumut. Te va evita data viitoare :lol:

Edited by george_alexandru, 15 March 2024 - 15:54.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 15 martie 2024 - 15:53, said:

Sau cere-i bani cu împrumut. Te va evita data viitoare Posted Image
Cea mai buna povata pe ziua de azi.

#8
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.03.2024

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 15:34, said:

Si va intreb, cum rezolv fara sa ma cert cu el, cum fac sa inteleaga ca suntem amici dar "discutam in timpul liber".
Ia-ti inima in dinti si spune-i pe fata de ce nu este potrivit sau de ce te deranjeaza sa discutati acele chestiuni in timpul serviciului. Nu il minti fiindca risti sa cazi tu rau la un moment dat.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMindArchitect, on 15 martie 2024 - 15:34, said:

Nici nu a realizat ca este prostesc ce a facut si tot timpul parca este "gaslighting", parca te inflameaza cu ceva.
Nu cred ca gaslighting inseamna ce crezi tu ca inseamna. :D

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 15 martie 2024 - 15:53, said:

Sau cere-i bani cu împrumut. Te va evita data viitoare Posted Image
cel mai bun sfat: cere-i bani imprumut, nu o suma mare dar suficient incat sa nu vrea sa iti dea
si de fiecare data te rogi de el, ba chiar te milogesti de el sa iti dea bani. pana la urma fie iti da bani, fie te va evita el

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Il ignori. Probabil el se asteapta la ceva de la tine, la o confirmare sau o replica atunci cand iti povesteste. Daca nu-i oferi replica, confirmarea, acel lucru ce-l asteapta el, atunci o sa caute alt "fraier".
Sau matur, spus direct: suntem colegi, nu suntem asa apropiati incati sa-mi povestesti astfel de lucruri.

Edited by bai3tzash, 15 March 2024 - 16:47.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
ii pui limite.

cand mai vine la tine si spune chestii personale ii raspunzi ca tu la servici nu discuti din astea. simplu, scurt pe doi. nu-i ceri voie, doar il anunti cum sta treaba.

pana la urma esti cumva la mana lui, iti e sef sau ceva?

Edited by Fane, 15 March 2024 - 17:08.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 15.04.2019
Nu mi-e clar: te-ai intalnit dupa program cu sâcâiciul - unde, cum, de ce? - sau intr-o pauza (oficiala, spontana?) la scarbiciu? Pe care el nu o luase?

#14
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 14.03.2024
Nene, ma deranjeaza ca nu esti in stare sa separi lucrurile. Ai grija, ca pe viitor stricam prietenia.

Simplu, direct si eficient.

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Din experienta cu astfel de oameni iti spun, ii suporti, sau iti sunt dusmani neutrii, adica care se bucura ca mori sau ai necazuri :)) si nu-ti suna ambulanta ca numia au minute. Cu toxici dinastia nu ai cum sa o dai, ca tocmai asta sunt toxici, ce e toxina, ceva ce nu te lasa sa traiesti nu ?

Spune-i clar, minim asta: Omule, hai sa vorbim ceva serios, uite, am si eu zeci de probleme pe cap, ne intelegem, dar las-o mai moale cu atatea detalii despre viata ta personala, chiar am altele pe cap si nu vreau sa para ca sunt nesimtit sau nu te ascult, efectiv am si eu chestiile mele. :)

#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 09.08.2006
Pai spuneti-mi si mie ce sa vorbesti la servici, in afara de glumele proaste facute de unii colegi,si cica "socializare" altceva nu prea ai ce sa discuti,

#17
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,076
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 15 martie 2024 - 15:34, a scris:




Pur si simplu a avut o oarecare iesire nervoasa, era nervos, suparat pentru ceva din timpul liber si nu a realizat ca nu se discuta asa ceva. Adica treburi private nu ceva de vorbit aiurea unde nu trebuie.


Defapt ce nu a realizat omu e ca tu nu esti colegu/prietenul care i-ai lasat impresia ca ai fi!

Toxic inseamna sa vina sa stea pe capul tau constant sa se planga de problemele lui personale si sa te retina din a face treaba ta  sau tu sa incerci sa ajuti cu sfaturi si el sa nu asculte niciodata dar sa continue sa se planga.

Nu stiu ce job ai si cat de importanta era discutia ta cu cealalata persoana ( ai dreptate , nu se face asa ceva ) dar daca nu a cauzat pierderi financiare sau a jignit persoana cealalta ( care probabil e tot coleg ) doua minute din timpul tau ii puteai acorda

Daca afli maine ca s-a sinucis si nu o sa stii de ce iti spun eu de ce : pentru ca am ajuns sa nu ne mai pese de oamenii de langa noi atata timp cat nu ne avantajeaza cu ceva. O vorba buna sau un umar dat la momentul potrivit ,poate salva vieti

In loc sa-l calmezi sa-l intrebi ce s-a intamplat , i-ai dat si tu cu flit
Da' tu salvezi pisicute

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002

Vizualizare mesajNoua_pe_site, pe 15 martie 2024 - 17:52, a scris:

...Toxic inseamna sa vina sa stea pe capul tau constant sa se planga de problemele lui personale si sa te retina din a face treaba ta  sau tu sa incerci sa ajuti cu sfaturi si el sa nu asculte niciodata dar sa continue sa se planga....
psihologul e scump.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate