Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum poti inregistra CD-uri in format Digital Audio, sau care sa mearga redat de playere vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Am scris si CD-uri audio. Singurul neajuns la acele CD-uri era ca pe un CD audio nu puteai sa scrii Mp3 sau date. Parca imi aduc aminte ca CD-urile audio se inregistrau numai pe CD playere care permiteau inregistrarea pe CD. Adica nu le puteam inregistra pe computer. Nu-mi mai aduc aminte exact, nu am facut prea multe.
La testele facute pe CD-uri audio sau CD-R, nu am sesizat diferente.
In timp, CD-urile audio rezistau mai mult, si puteai citi un CD audio chiar daca avea zgarieturi. Asa am observat si la CD-urile originale. Nu la cele bulgaresti.
Insa mai bine cumparam si scriam 2 CD-R cu acelasi continut, si ieseam mai ieftin, CD-urile audio erau foarte scumpe.
Cam de 8 ori mai scumpe decat un CD-R in 2000.

A, si inca o observatie. Din nu stiu care motiv, unele playere nu citeau CD audio daca foloseam optiunea cu CD text.
CD playerele mai noi vad prin optiunea aceasta titlul si autorul melodiei, si le afiseaza pe display. Cele vechi insa nu le citesc de loc. Evita sa folosesti aceasta optiune.
Testul discului se face simplu, il introduci in player in computer, si trebuie sa apara track-uri. Track 01, Track 02, etc.
Daca ti-l vede computerul, discul e facut corect.

Edited by 2Unlimited, 28 February 2024 - 10:58.


#20
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 15.09.2021
Folosesc BurnAware Free, poti scrie pe CD, DVD Blu-ray Disc. Poti crea si Audio CD, MP3 CD, DVD Video si BDMV/AVCHD (Blu-ray) Utilizarea este simpla.

https://www.burnawar...m/download.html - Unde scrie BurnAware Free dai click pe Download.

#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 01.12.2018
https://www.audiograbber.org/

Citat

What is Audiograbber
Audiograbber is a beautiful piece of software that grabs digital audio from cd's. Audiograbber can automatically normalize the music, delete silence from the start and/or end of tracks, and encode them to a variety of formats including MP3. Audiograbber can download and upload disc info from freedb, an Internet compact disc database. You can even record your vinyl LP's or cassette tapes with Audiograbber and make wav's or MP3's of them. There are a lot more functions in Audiograbber, but to put it simply: Audiograbber has the most features one can wish from such a program!


#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Am SUTE de CD-uri audio scrise pe tot felul de burnere.
Si CD-uri dedicate audio si CD-uri "obisnuite". Bineinteles inscriptibile. Scrise la cea mai mica viteza oferita de program. Am cumparat blank-uri si de firma si no name. Foarte putine rebuturi datorate suportului
Din aceste CD-uri scrise de mine, o minicombina mai veche SONY nu citeste marea majoritate, indiferent de suport sau de programul si unitatea de scriere folosita.
Si la alte playere hardware am patit ca unele CD-uri scrise cu NERO sau CD Burner XP sa nu le citesca.
Pe acelasi inscriptor, pe acelasi suport, scris cu EZ CD Audio Converter, au rezultat CD-uri audio "universale", cu care nu am avut probleme pe niciun player. NU CD-RW, care nu sunt acceptate decat de unele playere. Si am scris si CD-uri Audio DTS si CD-uri Audio cu CD Text.
Bineinteles ca nu am scris pe CD-uri decat fisiere digitale lossless(flac, ape, mka si bineinteles DTS)
Nu toate programele pot scrie corect fisiere audio DTS si pentru a le reda ai nevoie de un sistem audio multicanal conectat digital (optic sau coaxial) la player.
Asta este experienta mea

#23
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Am mai folosit prin anii 2005 WinOnCD. Insa datorita unor protectii la copiere privind CD-urile originale, am renuntat la el...
Audiograbber am folosit numai pentru ripuit trackuri audio in Mp3 la 320. Insa normalizarea nu am folosit-o decat de cateva ori.
Normalizarea aia face varza melodiile.
Calitatea audio nu are legatura cu scrierea discului. Poti scrie un CD audio cu Mp3-uri la 64 kb si se va putea asculta la orice player daca CD-ul este facut corect. Insa se va auzi nasol, evident. Muzica anilor 1920 - 1940 nu o poti gasi la calitate buna, si chiar daca o gasesti flac, tot in anii aia s-a inregistrat, si tot prost se aude...

Edited by 2Unlimited, 28 February 2024 - 16:22.


#24
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022

 viceroy56, on 28 februarie 2024 - 15:08, said:

Am SUTE de CD-uri audio scrise pe tot felul de burnere.
Si CD-uri dedicate audio si CD-uri "obisnuite". Bineinteles inscriptibile. Scrise la cea mai mica viteza oferita de program. Am cumparat blank-uri si de firma si no name. Foarte putine rebuturi datorate suportului
Din aceste CD-uri scrise de mine, o minicombina mai veche SONY nu citeste marea majoritate, indiferent de suport sau de programul si unitatea de scriere folosita.
Si la alte playere hardware am patit ca unele CD-uri scrise cu NERO sau CD Burner XP sa nu le citesca.
Pe acelasi inscriptor, pe acelasi suport, scris cu EZ CD Audio Converter, au rezultat CD-uri audio "universale", cu care nu am avut probleme pe niciun player. NU CD-RW, care nu sunt acceptate decat de unele playere. Si am scris si CD-uri Audio DTS si CD-uri Audio cu CD Text.
Bineinteles ca nu am scris pe CD-uri decat fisiere digitale lossless(flac, ape, mka si bineinteles DTS)
Nu toate programele pot scrie corect fisiere audio DTS si pentru a le reda ai nevoie de un sistem audio multicanal conectat digital (optic sau coaxial) la player.
Asta este experienta mea

Multumesc muuult! Am reusit, in sfarsit, cu programul de la dumneavoastra! Eu am scris cu 16x, cat duce sistemul meu. Se aude superb, pe toate playerele mele.

Pacat este ca programul nu este gratuit, ci trial version pentru 20 de zile.

Stie cineva un program alternativ gratuit, care sa scrie CD-urile in acelasi mod?

Multumesc!

Edited by ITChristian, 03 March 2024 - 20:51.


#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Felicitari!
Ti-am zis ca in Microsoft Store programul este GRATUIT.
UITE. Apasa pe Read More si apare
"SAFE SOFTWARE
There are no usage limitations or ads included in the App"

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003
Mi-am făcut recent un CD audio pt. mașină cu CDBurner XP, 4x.

#27
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022

 viceroy56, on 04 martie 2024 - 08:10, said:

Felicitari!
Ti-am zis ca in Microsoft Store programul este GRATUIT.
UITE. Apasa pe Read More si apare
"SAFE SOFTWARE
There are no usage limitations or ads included in the App"

Aaaa! Sarut mana! Gata, il am free! Suuper! Multumesc muuuuult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate