Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cum poti inregistra CD-uri in format Digital Audio, sau care sa mearga redat de playere vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Buna ziua!

Am făcut rost de curând de câteva Audio CD Playere vechi, foarte faine, care se aud superb! Un Sony din 1991, un Philips și un Fisher dinainte de 1990. Ideea este că aș vrea să înregistrez ceva CD-uri pentru ele, la calitate mare. Am găsit și am niște fișiere audio FLAC, de pe net, la rezoluție foarte mare.

Eu am încercat să le înregistrez cu programul Brasero, ca Audio CD. Dar văd ca nu este recunoscut decât de Sony. Citind, am vazut că prin Audio CD programul nu trage chiar un CD real Audio, ca acelea pe care scrie “Digital Audio”, ci într-un alt mod. În plus, ce am văzut pe disc, niște fișiere rezultate WAV sunt extraordinar de mici față de FLAC-urile mele. Am citic ceva despre nevoia unui Cue și a unui Bin, dar momentan m-a depășit fiindcă nu găsesc niște explicații bune pe net.

Îmi poate spune cineva, vă rog, cum se poate imprima un CD la calitate mare, deci fără pierderi, în formatul care poate fi citit de CD Playerele vechi? Probabil formatul CD Digital Audio, că acelelea văd că merg citite.

Am citit că nici CD Burner XP nu trage în format CD Digital Audio.

Mulțumesc!

PS1: Am zis să întreb fiindcă deja am cam aruncat CD-uri :)) cu testele mele.
PS2: NU vreau sa trag MP3-uri sau altceva, vreau să trag muzica la calitate, fara pierderi, si sa mearga pe acele dispozitive. Stiu ca sunt vechi, dar calitatea la care au redat un CD pe care îl am, si pe care l-am incercat si cu dispozitive moderne, este incomparabila.

#2
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Folosește Nero sau PowerISO

Și selectezi audio CD la burn.

Ca și extra „siguranță” la viteza de scriere selctează 1x sau maxim 2x.

A și încă o chestie. Dacă playerul este așa vechi încearcă să folosești doar CD-uri CD-R  nu CD-RW

Edited by mrfe, 28 February 2024 - 08:31.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
EZ CD Audio Converter.
Este FREE si il gasesti in libraria Microsoft Store.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,997
  • Înscris: 04.10.2007
Cu NERO faci CD Audio Track si ai maxim 80 minute pe CD.

#5
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
Eu personal am folosit Nero pentru a scrie CD-R audio.

DAR
Problema ta s-ar putea sa fie cu totul alta si sa nu aiba rezolvare. CD-playerele foarte vechi, cum e cazul tau, pot sa nu stie sa citeasca discurile CD-R (cu atat mai putin CD-RW, dar probabil nu din acestea ai incercat). Ele pot citi doar CD ‘de fabrica’ (presate). Nu are legatura cu formatul datelor ci cu calibrarea laserului/ nivelul de reflectivitate a stratului pe care se inregistreaza.

#6
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Va multumesc tuturor!
Am sa incerc programele mentionate.

View Postsags, on 28 februarie 2024 - 08:42, said:

Eu personal am folosit Nero pentru a scrie CD-R audio.

DAR
Problema ta s-ar putea sa fie cu totul alta si sa nu aiba rezolvare. CD-playerele foarte vechi, cum e cazul tau, pot sa nu stie sa citeasca discurile CD-R (cu atat mai putin CD-RW, dar probabil nu din acestea ai incercat). Ele pot citi doar CD ‘de fabrica’ (presate). Nu are legatura cu formatul datelor ci cu calibrarea laserului/ nivelul de reflectivitate a stratului pe care se inregistreaza.

Mi-a trecut prin cap că ar putea fi așa ceva, însă am pe aici un CD audio câștigat la o revistă cu destul de puțin timp în urmă, deci un CD scris recent, cu ceva muzică pentru copii, l-am testat și merge Posted Image . De aceea mă gândesc că undeva eu greșesc. Mă gândeam ca formatul în care este scris discul, chiar dacă eu aleg Audio CD, nu respectă standardul acela vechi, care pare să se numeasca Red Book. Nu stiu, nu prea am inteles mare lucru. Da, folosesc CD-R

Edited by ITChristian, 28 February 2024 - 08:53.


#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
Daca ai CD-R care merge pe acele playere, atunci sunt sanse. Am gasit sfaturi sa scrii la viteza cat mai mica, desi ma indoiesc ca in ziua de azi mai gasesti writer care sa poate scrie CD-uri la viteze mici (pana in 4×, cred ca acum nu mai gasesti unitai care sa scrie CD-uri la viteze sub 24×). Mai poate conta fabricantul blancurilor si modelul de blanc in sine, ca sunt diferente la materialul stratului de inregistrare.

#8
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022

View Postsags, on 28 februarie 2024 - 09:02, said:

Daca ai CD-R care merge pe acele playere, atunci sunt sanse. Am gasit sfaturi sa scrii la viteza cat mai mica, desi ma indoiesc ca in ziua de azi mai gasesti writer care sa poate scrie CD-uri la viteze mici (pana in 4×, cred ca acum nu mai gasesti unitai care sa scrie CD-uri la viteze sub 24×). Mai poate conta fabricantul blancurilor si modelul de blanc in sine, ca sunt diferente la materialul stratului de inregistrare.

Multumesc! Ma straduiesc sa imi dau seama care e problema si revin, sa va spun ce-am reusit. Poate gasesc și o unitate veche CD. Caut.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Iei muzica necompresată.
Și o transformi in track.
După, faci un CD cu track-uri.

#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
.

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   59.02K   77 downloads


#11
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022

View PostValy_User, on 28 februarie 2024 - 09:16, said:

Iei muzica necompresată.
Și o transformi in track.
După, faci un CD cu track-uri.

Scuzați nepriceprea, dar ce înseamnă să o transform în track? La pasul 1 si 3 totul e clar.

View Postscub, on 28 februarie 2024 - 09:18, said:

.

Multumesc, voi incerca programul imediat. Trebuie doar sa mai fac rost de CD-uri Posted Image. Le-am terminat Posted Image si n-am ce face cu ce am tras. Macar daca gandeam si trageam alte melodii pe ele si le pastram doar pentru ascultat pe calculator (desi fac asta rar).

#12
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

View PostITChristian, on 28 februarie 2024 - 09:31, said:

Scuzați nepriceprea, dar ce înseamnă să o transform în track? La pasul 1 si 3 totul e clar.
Este un format special , pentru aceste playere . Calitatea este foarte  buna , daca  si  "sursa"  este foarte  buna.  MP3-ul  este un fiser comprimat . Pe un cd  vei  putea inregistra intre 10-20-25 piese , dar  mp3-uri  pot  intra  sute  ( citite de mp3-playere- ce decodeaza acest  format)...

Attached Files

  • Attached File  33.JPG   92.45K   19 downloads

Edited by scub, 28 February 2024 - 09:54.


#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Formatul track e formatul audio, adica nu e mp3. MP3 e strict pentru device-uri digitale. MP3-ul e comprimat pe cand track-ul nu, iar la un track contorizam in minute. De asta intr-un CD o sa iti intre cam 8-10-12 melodii. Si cel putin prin 2000-2004 mai era o chestie sa nu duci in full. Adica scrii cu 1x obligatoriu (pe atunci dura si 2 ore o scriere) dar din cele 80 de minute sau cat are CD-ul tau nu pui mai mult de 70 minute fiindca risti sa nu mearga.

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 07.02.2011
Incearca si Windows media player
https://www.google.r...bile-gws-wiz-hp

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

View PostITChristian, on 28 februarie 2024 - 08:08, said:

În plus, ce am văzut pe disc, niște fișiere rezultate WAV sunt extraordinar de mici față de FLAC-urile mele.
E bine, asa arata un CD audio.

View Postsags, on 28 februarie 2024 - 08:42, said:

Problema ta s-ar putea sa fie cu totul alta si sa nu aiba rezolvare. CD-playerele foarte vechi, cum e cazul tau, pot sa nu stie sa citeasca discurile CD-R (cu atat mai putin CD-RW, dar probabil nu din acestea ai incercat). Ele pot citi doar CD ‘de fabrica’ (presate). Nu are legatura cu formatul datelor ci cu calibrarea laserului/ nivelul de reflectivitate a stratului pe care se inregistreaza.

View PostITChristian, on 28 februarie 2024 - 08:53, said:

Mi-a trecut prin cap că ar putea fi așa ceva, însă am pe aici un CD audio câștigat la o revistă cu destul de puțin timp în urmă, deci un CD scris recent, cu ceva muzică pentru copii, l-am testat și merge Posted Image . De aceea mă gândesc că undeva eu greșesc. Mă gândeam ca formatul în care este scris discul, chiar dacă eu aleg Audio CD, nu respectă standardul acela vechi, care pare să se numeasca Red Book. Nu stiu, nu prea am inteles mare lucru. Da, folosesc CD-R

Nu conteaza ca e nou, conteaza ca e presat - cele argintii. CD-R sunt aurii de obicei.

In principiu ar putea fi 3 probleme:
1. Viteza prea mare de scriere
2. Nu a fost "finalizat" CD-ul
3. Playerul pur si simplu citeste doar CD (cele presate in fabrica), nu CD-R

#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Pai daca selectezi Audio CD, In Nero, se face conversia automat din mp3 in fisier waw, nu trebuie sa-ti mai bati capul. Despre calitatea Mp3-ului, asta e alta poveste.
Din cate stiu eu, playerele vechi nu au nicio problema in a vedea CD-uri audio normale, nu RW. Faceam CD-uri audio inca din anul 1998. Cele mai pretentioase au fost CD playerele din masini.
Insa, intr-adevar, ar fi bine sa fie scrise la viteze 2x. 1x nu foloseam nici in anii 2000, e prea mult timp sa scrii un CD (80 de minute).

Revenind concret la ce solicita initiatorul, fisierele flac se trag in Nero unde initializam arderea unui Audio CD.
Mentiunea cu "bin si cue" se refera la imagini de CD. Adica exista o copie identica cu un CD audio. Aici trebuie montata imaginea intr-un drive fake (Daemon tools face acest lucru), si facuta copie 1 la 1 pe discul audio.
Cel mai probabil ca initiatorul a copiat imaginea pe disc, ceea ce nu e bine.
Nu exista situatii in care un CD player sa nu citeasca un CD audio facut corect pe un CD-R la viteza de 2x. Sau cel putin nu am intalnit eu, doar la CD playerele din masini. Insa si aici se rezolvau, trebuia doar sa cureti capul laserului CD-ului cu un pai de urechi cu spirt... Mai mult dura demontarea playerului...
Ca idee am facut mii de CD-uri audio. Si orice problema aveau, mi se intorceau inapoi.
Aveam o doamna contabila la serviciu la care ii dadeam cadouri CD-uri audio cu colinde. Cam o data la 6 luni mergeam sa-i sterg capul CD playerului, avea o combina foarte veche...

Aaaa, sa nu uit. Trebuie sa ai instalat in Nero un dll.
Ai aici detalii:
https://www.afterdaw...d_with_nero.cfm

Edited by 2Unlimited, 28 February 2024 - 10:40.


#17
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Existau intr-o vreme CD-uri speciale pentru audio. Acum am vazut doar un Verbatim de genul asta, la pretul de 41 de lei pe bucata - enorm, la pretul asta iei originale (e adevarat, nu cu muzica pe care o vrei tu).

#18
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Existau cu protectie ceramica , de calitate. Probil din acela  este ...

Edited by Ravy, 28 February 2024 - 11:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate