Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

La ce te uiti cand vrei sa cumperi o casa intr-un complex rezidential

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#19
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 14.09.2021
Peste vreo 10 - 15 ani întreținerile în rezidențialele noi vor fi cam cum sunt azi pe unde se plătesc 1000 - 1500 lei pe lună pentru apartamente de 2 camere sau 3 camere.

Avantajul enorm al firmelor care administrează rezidențialele noi este că pot executa silit restanțierii și ăștia sunt proprietari pe apartamentele care fac datorii.

Deci este o pâine foarte bună de mâncat zeci de ani de acum de firme care administrează rezidențiale.

Și la blocuri vechi cam 30% din întreținere sunt bani luați cam degeaba de firme care administrează ele, ar lua mult mai mult dar le sar pensionarii în cap.

Cam ăsta e viitorul în rezidențiale noi unde sunt locatari care câștigă bine

- cresc încet toate cheltuielile de administrare ale rezidențialelor

- sunt executați silit rapid restanțierii că tot ei sunt și proprietari pe apartamente și au ce recupera executorii.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.496
  • Înscris: 24.02.2017
Nu vorbesc de alte utilitati pentru ca nu am exemple reale. Pot vorbi insa despre canalizare. Exista chiar cartiere combinate (blocuri + vile) sau doar cartiere de vile care nu sunt racordate la canalizarea unui oras, oricare ar fi el. Ci ai o fosa septica in fata curtii (vidanjabila) sau ai o statie de epurare gandita pentru intregul complex. Binenteles ca mentenanta in cazul din urma se plateste. La fel daca ai fosa individuala. Trebuie sa te ocupi de ea. Altfel ....  nu intru in amanunte pentru ca este de la sine inteles ce se poate intampla.  

Alte utilitati: chiar si apa poate sa nu provina de la oras ci dintr-un foraj facut de dezvoltator. In acest caz platesti curentul folosit de pompele care o extrag si o pompeaza catre casa ta. Deci alt cost.

De retinut ca dezvoltatorul poate sa se ocupe si de administrare si poate sa iti ceara costuri de paza, monitorizare, curatenie, deszapezire (iarna), maturat frunze (vara). Pe unii poate nu ii deranjeaza toate costurile astea. Pe altii poate da.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.041
  • Înscris: 14.10.2008
E o prostie sa faci ansambluri rezidentiale in zone unde retelele de utilitati nu sunt extinse corespunzator. Sau unde este sigur ca acestea vor veni.

Prostie sa ai foraj. Se ia curentul, nu mai ai apa (eventual ansamblul e pe retea rurala LEA 20 KV, stim bine ca cea mai sigura alimentare e cea din zonele de blocuri ale oraselor, casele din apropierea lor profita din plin), ai fosa, trebuie vidanjata, am auzit de blocuri cu fosa vidanjata de 2 ori pe zi. Fosa (hazna)+foraj de apa, adica ambele din/prin niste gauri in sol, pe bune? Nimic nu se compara cu retea de apa si retea de canalizare, ale localitatii/orasului/municipiului. Plus gaze. Restul sunt improvizatii si compromisuri.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.216
  • Înscris: 22.05.2003
Din experienta mea, oferta partea de administrare e praf.
Cerintele sunt mari, banii putini, iar cand nu ai echipa ta de instalatori, electricieni, gospodari buni la toate, cheltuielile de externalizare sunt foarte mari.
Ti se ofera de fapt contabilitatea si cenzoratul.

E nevoie sa se schimbe un bec pe stalp? 150 lei manopera.
Curatenie cu masina? 3500-4000 lei si e doar pe spatiile comune.
Tuns iarba daca exista si toaletare? Bafta sa gasesti o firma sa faca asta.

Dpdv practic, legea e tembela rau.
Sa fii Presedinte de AP (chiar si remunerat), e o responsabilitate fantastica. Nu vad de ce ai accepta sa fii.

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.041
  • Înscris: 14.10.2008
Ce bec, leduri, se schimba corpurile cu totul. Scump. Posted image

#24
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.232
  • Înscris: 15.10.2006

Vizualizare mesajBogotta, pe 14 februarie 2024 - 15:52, a scris:

.....sau ai o statie de epurare gandita pentru intregul complex.
Alte utilitati: chiar si apa poate sa nu provina de la oras ci dintr-un foraj facut de dezvoltator. In acest caz platesti curentul folosit de pompele care o extrag si o pompeaza catre casa ta. Deci alt cost.
De retinut ca dezvoltatorul poate sa se ocupe si de administrare si poate sa iti ceara costuri de paza, ...
Statia de epurare plus put propiu este cel mai mare avantaj financiar posibil.
Paza in schimb cam sparge portofelele. Rezultatele sunt cele care sunt, mai bune, mai proaste.
Asa ca fapt divers, intr-un complex de apartamente sau furat 2 biciclete intr-o singura zi in decurs de zece ani si propietarii erau revoltati si doreau masuri severe cu inca un post de paza, camere peste camere. Asa se intampla prima data cand te lovesti de "stangatori", dar mai sunt si pierderi.

#25
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.218
  • Înscris: 28.05.2020
La ce te uiti:

1. Locatie.
2. Vecini.
3. Arhitectura + amenajari.

#26
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.538
  • Înscris: 29.10.2017
Eu am luat o garsoniera in vestitul Militari-Rezidence. Am luat direct de la dezvoltator, inca in timpul pandemoniei.Posted image
Am fost printre primii care au locuit, nema asociatie. In primul rand erau utititatile, plus ca am avut informatii sigure, dezvoltator serios (Capatana, pentru cunoscatori) si uite ca suntem in 2024 si s-a infiintat asociatie, probleme nu au fost. In primul rand am avut informatii sigure ca preturile vor creste, ceea ce s-a si intamplat, iar daca as vinde acum chiar mult sub pretul pietei as iesi cu un profit substantial. Zona s-a dezvoltat mult, erau noroaie crunte, intre timp s-au mai asfaltat strazi.
Evident, sunt si multe dezavantaje, trotuare inguste si pe alocuri inexistente, etc. Aglomeratia in trafic este infernala, dar daca nu ai treaba cu orele de varf te plimbi lejer in restul zilei. Daca ploua te fac soferii fleasca daca ai treaba si trebuie sa iesi, au o mare bucurie sa accelereze cand te prinde la inghesuiala.
Pe scurt, sub certitudinea ca va fi o investitie sigura, m-am adaptat si daca plec definitiv din tara vand si sunt multumita.Posted image

#27
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Acum incepe sa fie bine la Militari Rezidence, ca macar pe rezervelor au bagat canalizare si o sa faca si pe stradutele laterale si pe tineretului.
Dar acum cativa ani, la fiecare ploaie refula canalizarea si era un miros de nedescris. Am spus ca ala este ultimul loc in care mi-as cumpara apartament.
Aglomeratia de la orele de varf nu o sa se rezolve prea curand, dar la 10 minute de mers pe jos este statia de metrou, si te poti misca.

#28
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 03.12.2001
pe lângă ce s-a mai zis, mai adaug și eu:

1. accesul.
- cum e traficul la ora la care trebuie dus copilul la școală?
- cum e traficul seara la întoarcere?
am auzit de zeci de ori placa cu "io lucrez de acasă, nu-mi pasa", și după aia află că copilul trebuie dus la grădiniță și școală la oră fixă, deci se aruncă în același trafic cu restul.

2. galăgia
- stat în mașină în zonă seara
- stat în mașină în zonă în weekend.

3. parcare
nu vreau să vin seara obosit de la muncă și să caut loc de parcare sau să mă cert cu vecinii pe tema asta. e absurd.
avem niște amici care au cumpărat o casă pe o stradă cam îngustă. 90% de pe stradă și-au făcut magazie/grătar/solar/terasă în așa fel încât să nu mai poată băga mașina în curte. când s-au mutat toți, a apărut problema că nu mai pot trece unii de alții. nimeni nu vrea să dărâme rahaturile construite, și se ceartă ca proștii.

4. vecinii
primul pas e salutul, apoi schimbat numere de telefon. vezi ce puteți face la comun. vezi că cară o mobilă, te oferi să ajuți, nu pufnești ca lepra. vezi cum e cu pomii tăi care sunt pe terenul lor. vezi cu gardul. dacă primul contact cu vecinul este "bă, tu să nu parchezi în dreptul meu", ești în cartierul greșit.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.496
  • Înscris: 24.02.2017
vali , mai nou in Bucuresti (in Nord) un loc de parcare ajunge la 59.000 Euro (subteran). Multi nu au dat importanta sau nu au avut bani la inceput iar acum a inceput batalia pe locuri.

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajAdm, pe 14 februarie 2024 - 14:08, a scris:

Ideal este casa ta, pe terenul tau, cu acces la asfapt public si utilitati separate.

Vecinii conteaza cel mai mult :)

#31
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 14.09.2021
În Greenfield în cartierul vechi de vile și bloculețe cu apartamente de 3 camere și 90 mp la început când s-a construit era unicul loc din București unde puteau să stea și milionari sau multimilionari străini.

După ce au început să se mute oameni mult sub nivelul cartierului care cumpărau cu credit era așa în bloculețele cu apartamente de 3 camere și 90 mp.

- la intrare înăuntru în scara blocului erau cărucioare de copii, biciclete, mașinuțe pentru copii și trebuia să dai cu piciorul în ele ca să treci pe lângă ele

- tomberoane erau câte 2 la intrare și treceai pe lângă ele înainte să intri în scară

Era oribil și extrem de rușinos când mergeai cu un străin care stătea acolo și intrai în scară și dădeai cu picioarele la ce era acolo ca să faci loc să treacă străinul.

Conceptul de - LUX - și - EXCLUSIVISM - în Greenfield s-a terminat definitiv cam în 2012 că deja era ca și cum mergeai în cartier din Vitan sau Militari cum arătau scările la intrare și ce oameni se mutau acolo.

Stăteau și vedete atunci acolo în cartierul vechi care s-a vrut să fie pentru milionari.

Nu a reușit să fie cartierul ăla ceva exclusivist că a fost invadat de oameni care nu aveau ce căuta să stea acolo și ăștia au cumpărat cu credit, deci nu aveau bani și nu erau bogați ca cei care cumpărase cu cash și la prețuri foarte mari.

Cam așa evoluează rezidențialele de lux cum a fost și Greenfield la început

- la început cumpără cei cu cash și sunt numai oameni cu bani

- încep să cumpere cu credit cei care nu au bani și se transformă total cartierul

- vând și se mută milionarii și vedetele că este căzut rezidențialul din cauza celor care au luat cu credit.

Asta e valabil peste tot unde pot cumpăra cu credit cei care nu au bani.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.727
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai bani mulţi, nu înseamnă că eşti o persoană de calitate bună.
Cât despre cărucioare şi biciclete, e vina celor care au făcut acele blocuri fără să se gândească la spaţii depozitare. Un cărucior poate îl mai în lift, cu bicicleta e mai greu.

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.069
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajanonimuI, pe 15 februarie 2024 - 11:10, a scris:

Cam așa evoluează rezidențialele de lux cum a fost și Greenfield la început
- la început cumpără cei cu cash și sunt numai oameni cu bani
- încep să cumpere cu credit cei care nu au bani și se transformă total cartierul
- vând și se mută milionarii și vedetele că este căzut rezidențialul din cauza celor care au luat cu credit.
Asta e valabil peste tot unde pot cumpăra cu credit cei care nu au bani.
Greenfield n-a fost niciodată de lux. Inițial a fost un cartier cu blocuri decente. Atît.
De restul aș zice s-o lași mai moale cu ura de clasă...

Vizualizare mesajdjl, pe 15 februarie 2024 - 12:09, a scris:

Cât despre cărucioare și biciclete, e vina celor care au făcut acele blocuri fără să se gândească la spații depozitare.
Vina e a ambelor părți - cei care au construit lacom și fraierii care au cumpărat.

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018
Am vazut si blocuri cu generator de curent.alta surpriza.sau casa cu retea de gaz de la niste butelii bine ascunse

Editat de EMPP, 16 februarie 2024 - 18:46.


#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.727
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aia cu geneatorul de curent nu am mai auzit-o până acuma. Branşamente de şantier ca să dea curent locatarilor, da, dar la blocuri.
Aia cu sticla (botilia înseamnă sticlă în Italiană) îngropată am văzut-o la televizor. Trebuie să fii mai ceva ca un copoi când cumperi de la unii. Să ceri inclusiv documentele despre branşamente.

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.496
  • Înscris: 24.02.2017
Oho.... asta cu butelia ingropata este o inventie a tiganilor din Pantelimon-Cernica. Acolo am auzit  prima oara de aceasta practica.
Ce ar mai fi: - Un bazin de 1 metru cub montat in podul casei, racordat la toata instalatia, ca sa ai impresia ca ai apa curenta de la retea. Si defapt ... nu ai.
                     - Instalatie electrica inexistenta la prize:  Adica ai toate prizele montate in doze insa nu sunt legate intre ele si nu sunt legate la nimic defapt. Curent e tras doar in tavan, cat sa se aprinda un bec si sa iti dea impresia ca totul merge brici.
                     -  Racordare la canalizare inexistenta. Exista racordare doar la o groapa.  Sa ne intelegem: mini-statia de epurare vine prefabricata si este scumpa. Lasa ca merge si fara ea.

Deci poti lua plase .... nenumarate. Sky is the limit atunci cand vine vorba de pacaleli in acest domeniu.

Cu vecinii, sa ne intelegem, poate fi rau l ainceput si bine ulterior sau invers. Unii vin, atlii pleaca....  Nu ai control asupra acestui lucru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate