Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Suspendarea carnetului de sofer - valabila in tot UE

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#55
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 17.02.2020
Daca ai mai multe carnete nu au ce sa iti faca.
Da examen in tara in care stai si obtine si acolo.

Ioan Vasile are permis de Romania - si i s-a suspendat peste tot in EU.
Ioan Vasile mai are permis emis de Italia - conduce cu ala pana i se ridica suspensia.
Ioan Vasile mai are si permis international care este chiar usor de obtinut - poate conduce si cu ala.

Personal am condus fara permis de Romania in EU vreo 3 luni cu cel de Ohio. L-am obtinut trecand examenul acolo.

Si mai am si permis international - numai ca a expirat. Dar este usor de reinoit.
Romania de exemplu recunoaste IDP sau IDL cum ii zice in US https://en.wikipedia..._Driving_Permit

Te opreste politia prezinti numai unul. Ti se supenda, dar celalalte sunt bune mai departe.

Edited by AztecWarrior, 08 February 2024 - 11:55.


#56
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,390
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMKdens24kw, on 08 februarie 2024 - 10:11, said:

Am ajuns anul trecut in Muntenegru traversand Serbia....Am ramas surprins de disciplina din trafic a sarbilor si muntenegrenilor. Era limita de 50km/h ei mergeau cu 48km/h. Era limita de 90km/h, ei circulau cu 88km/h. Era linie continua cu vizibilitate kilometri, nimeni nu depasea. Voia cineva sa faca stanga din drum secundar, nimeni nu abuza. Am oprit la cativa, le-am dat flash-uri ca-i las...unul singur a trecut la insistentele mele.
In tot spatiul ex-iugoslav, linia continua este sfanta. In ce priveste limitele de viteza, in Muntenegru exista limite de 20 km/ora pe care soferii le respecta.  limita nu este doar in cazul tunelurilor, am vazut indicatorul respectiv in apropierea unor poduri dar si unde este vreo lucrare.
in mod ciudat, oamenii o respecta.  la noi, unii incerca sa ne explice ca un politist in apropierea unei treceri de pietoni e un abuz.

Edited by strongsss, 08 February 2024 - 11:52.


#57
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 16.04.2007
Unii considera abuz chiar si faptul ca un politist vrea sa sanctioneze un sofer care incalca legea.

#58
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 11:44, said:

Daca ai mai multe carnete nu au ce sa iti faca.
Da examen in tara in care stai si obtine si acolo.

Ioan Vasile are permis de Romania - si i s-a suspendat peste tot in EU.
Ioan Vasile mai are permis emis de Italia - conduce cu ala pana i se ridica suspensia.
Ioan Vasile mai are si permis international care este chiar usor de obtinut - poate conduce si cu ala.

Personal am condus fara permis  de Romania in EU vreo 3 luni in Romania cu cel de Ohio. L-am obtinut trecand examenul acolo.

Si mai am si permis international - numai ca a expirat. Dar este usor de reinoit.
Romania de exemplu recunoaste IDP sau IDL cum ii zice in US https://en.wikipedia..._Driving_Permit

Este ilegal sa detii mai multe permise de conducere.

#59
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 17.02.2020

View Postmurdar, on 08 februarie 2024 - 11:55, said:

Este ilegal sa detii mai multe permise de conducere.
Serios?
Arata legea sau taci - plus ca le-am obtinut legal. Am dat examen in Romania si US, iar IDL l-am obtinut prin echivalare si platind toate taxele cerute. Inca l-am trimis spre echivalare pe cel de Romania ca nu aveam de US atunci.
Pana nu pui legea nu cred - plus ca Romania recunoaste si ea IDP.
Imediat o sa zici ca nu ai voie sa ai mai multe pasapoarte? Ce zice legea in acest sens?

Numai de ciuda o sa dau examen in EU, sa mai obtin inca unul.

Edited by AztecWarrior, 08 February 2024 - 12:02.


#60
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005

View Poststrongsss, on 08 februarie 2024 - 11:48, said:

In tot spatiul ex-iugoslav, linia continua este sfanta.

Cand eram eu mai rebel de fel am reusit sa iau 3 amenzi pentru viteza intr-o singura noapte in Muntenegru. Ce am invatat din treaba asta? Ca nu pot face drumul ala intr-o zi de condus si am rezervat o camera pentru escala la intors.

Da, doua din ele erau pe limita de 80 pe partea aia din munti unde sensul retur al drumului e pe cealalta parte a dealului.

#61
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,730
  • Înscris: 16.08.2010

View Postterratec, on 08 februarie 2024 - 09:44, said:



Întăi să ne vedem paiul din ochiul nostru. "Datul cu părerea" este o exprimare specifică celui pe care l-ai incriminat.

Trebuie reamintit că pentru admiterea la facultatea de drept se punea accent pe limba română.
Un om al legii, înainte de a apăra şi de a condamna, are obligaţia de a înţelege şi de a se exprima corect în limba ţării în care activează.

1. Darmite poate fi găsit în DEX, deci nu văd  unde e problema. Nu mai pun link, cine e interesat poate găsi și singur.

2. Cine spune? În DEX primul sens este acela de punct de vedere, din nou,  nu văd unde e problema.
Pentru documentare:

https://dilemaveche....rea-591789.html


#62
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 12:00, said:

Numai de ciuda o sa dau examen in EU, sa mai obtin inca unul.

Nu ai sa reusesti!
Poti eventual sa minti ca nu ai alt carnet emis de alta autoritate din U.E. dar din cate stiu statele U.E. au deja baze de date interconectate.
Acum 15-20 de puteai sa faci magaria asta pentru ca institutiile din Romania nu comunicau mai nimic altor state dar tot ilegal era.

Edited by cucur, 08 February 2024 - 12:14.


#63
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.02.2023

View Postioppo, on 08 februarie 2024 - 11:16, said:

Am ras grav. Daca ala din comentariul de pe FB e cocalar... tu sigur esti politist.

Quote

Corina Cretu Doamne Cretu asta nu e normal .Te duci în România cu masinā cu nr.strāin te opresc în trafic pentri cā asa vreau muschi lor si îti spune dacā nu îti convine pune conestati dar permisu til iau si tu îti pierzi locu de muncā din tara unde lucrezi pentru cā nu ai transport sā mergi la muncā .Multi Români lucreazā soferi de camion se duc în vacantā dā de uni jmecheri si rāmîn fārā permis dar si fārā lucru .De ce nu faceti legi pentru drogatii si alcolici care produc accidentele nu bāgati pe toti în aceias oalā .În Spania nu te opresc dacā tu ai masinā cu numere de România dacā nu ai probleme în trafic dar în România cînd te vede cu nr.de Spania hai sāl ardem cā are bani
Pare ca sunteti din acelasi sindicat sau esti cel putin admirator. Personal, nu dau doi bani pe opiniile unui agramat cum e ala. In general genul asta de indivizi stiu doar sa borasca contra, de uitat in oglinda, neam...
Si, nu, n-ai ghicit, nu-s politist, ca eram la pensie de vreo 10 ani.

#64
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 12:00, said:

Serios?
Arata legea sau taci - plus ca le-am obtinut legal. Am dat examen in Romania si US, iar IDL l-am obtinut prin echivalare si platind toate taxele cerute. Inca l-am trimis spre echivalare pe cel de Romania ca nu aveam de US atunci.
Pana nu pui legea nu cred - plus ca Romania recunoaste si ea IDP.
Imediat o sa zici ca nu ai voie sa ai mai multe pasapoarte? Ce zice legea in acest sens?

Se pare ca legea spune ca nu ai voie sa detii 2 permise simultan.

art. 27.alin. (4) din OUG 195/2002
(4) Se interzice deținerea simultană a două permise de conducere naționale.
Codul Rutier - Ordonanța de urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, republicată
Art.102. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;


View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 12:00, said:

Numai de ciuda o sa dau examen in EU, sa mai obtin inca unul.

Nu puteți avea, simultan, mai mult de un singur permis de conducere emis în UE.

https://europa.eu/yo...on/index_ro.htm

#65
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 12:00, said:

Serios?
Arata legea sau taci - plus ca le-am obtinut legal. Am dat examen in Romania si US, iar IDL l-am obtinut prin echivalare si platind toate taxele cerute. Inca l-am trimis spre echivalare pe cel de Romania ca nu aveam de US atunci.
Pana nu pui legea nu cred - plus ca Romania recunoaste si ea IDP.
Imediat o sa zici ca nu ai voie sa ai mai multe pasapoarte? Ce zice legea in acest sens?

Numai de ciuda o sa dau examen in EU, sa mai obtin inca unul.

Articolul 7, aliniatul 5 din Directiva Europeana 126/2006

Quote

5.
(a)
No person may hold more than one driving licence;
(b)
A Member State shall refuse to issue a licence where it establishes that the applicant already holds a driving licence;
©
Member States shall take the necessary measures pursuant to point (b). The necessary measures as regards the issue, replacement, renewal or exchange of a driving licence shall be to verify with other Member States where there are reasonable grounds to suspect that the applicant is already the holder of another driving licence;
(d)
In order to facilitate the checks pursuant to point (b), Member States shall use the EU driving licence network once it is operational.
Without prejudice to Article 2, a Member State issuing a licence shall apply due diligence to ensure that a person fulfils the requirements set out in paragraph 1 of this Article and shall apply its national provisions on the cancellation or withdrawal of the right to drive if it is established that a licence has been issued without the requirements having been met.


#66
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 12:00, said:


Serios?
Arata legea sau taci - plus ca le-am obtinut legal. Am dat examen in Romania si US, iar IDL l-am obtinut prin echivalare si platind toate taxele cerute. Inca l-am trimis spre echivalare pe cel de Romania ca nu aveam de US atunci.
Pana nu pui legea nu cred - plus ca Romania recunoaste si ea IDP.
Imediat o sa zici ca nu ai voie sa ai mai multe pasapoarte? Ce zice legea in acest sens?

Numai de ciuda o sa dau examen in EU, sa mai obtin inca unul.
Codul Rutier - Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, republicată

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;

#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsebulbus, on 08 februarie 2024 - 12:02, said:



Cand eram eu mai rebel de fel am reusit sa iau 3 amenzi pentru viteza intr-o singura noapte in Muntenegru. Ce am invatat din treaba asta? Ca nu pot face drumul ala intr-o zi de condus si am rezervat o camera pentru escala la intors.

Da, doua din ele erau pe limita de 80 pe partea aia din munti unde sensul retur al drumului e pe cealalta parte a dealului.

Tot spre Muntenegru (nu mai știu dacă la ei sau în Serbia), într-o perioadă în care eram foarte indisciplinat în trafic, am fost tras pe dreapta după ce am depășit un camion pe linie continuă. Mi-a cerut actele, mi-a bătut obrazul apoi m-a lăsat să plec.

#68
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAztecWarrior, on 08 februarie 2024 - 11:44, said:

Daca ai mai multe carnete nu au ce sa iti faca.
Da examen in tara in care stai si obtine si acolo.

Ioan Vasile are permis de Romania - si i s-a suspendat peste tot in EU.
Ioan Vasile mai are permis emis de Italia - conduce cu ala pana i se ridica suspensia.
Ioan Vasile mai are si permis international care este chiar usor de obtinut - poate conduce si cu ala.

Personal am condus fara permis de Romania in EU vreo 3 luni cu cel de Ohio. L-am obtinut trecand examenul acolo.

Si mai am si permis international - numai ca a expirat. Dar este usor de reinoit.
Romania de exemplu recunoaste IDP sau IDL cum ii zice in US https://en.wikipedia..._Driving_Permit

Te opreste politia prezinti numai unul.
Permisul international este de fapt o traducere in cateva limbi a permisului original.
Sa te vad eu cum conduci in Romania, de exemplu, cu permisul suspendat, iar la controlul politiei sa le prezinti acel permis international.

#69
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.02.2022

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 06:09, said:

Corina Crețu: Parlamentul European a adoptat directiva privind siguranța rutieră / Un cetățean european căruia i-a fost suspendat permisul într-o țară UE nu va mai putea conduce în niciun stat membru.
Pana acum, daca iti era suspendat in Romania carnetul de sofer emis in Italia, puteai conduce fara probleme in afara României
Să fie într-un ceas bun! Și au mai rămas puzderie de lucruri de reglementat a fi lafel in toată Uniunea. Poate într-o zi vom avea un singur cod rutier, nu 27-30+

#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă respecți OUG nu ți se suspendă dreptul de a conduce autovehicule. Și niciodată nu se suspendă permisul. Ăla se reține sau se anulează. ;)

#71
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,800
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDanyHiker, on 08 februarie 2024 - 10:49, said:

I-auzi.
Imi arati si mie articolul ala de lege din Franta in care scrie ca e voie sa consumi un pahar cu vin si apoi sa conduci? De care vin? De casa sau la butelie? Mai tare sau mai slab? Cat de mare e paharul? 500 ml se pune?
Berea la 3 l merge?
Nu e trecut in numar de pahare, ci procentul de alcool in sange.
https://etsc.eu/issu...-across-europe/

https://www.europe-c...-in-france.html

#72
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008
Sa fie 25-30 de ani de cand am intrat prima data intr-o prefectura in franta. Cum intrai, pe perete aveau un ditamai posterul cu un pahar de vin si cria "Dupa al doilea pahar dau altcuiva cheile de la masina". Practic spuneau clar ca un pahar de vin este ok.


View PostWotan, on 08 februarie 2024 - 12:56, said:

Nu e trecut in numar de pahare, ci procentul de alcool in sange.
https://etsc.eu/issu...-across-europe/

https://www.europe-c...-in-france.html

Edited by cucur, 08 February 2024 - 13:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate