Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Suspendarea carnetului de sofer - valabila in tot UE

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Corina Crețu: Parlamentul European a adoptat directiva privind siguranța rutieră / Un cetățean european căruia i-a fost suspendat permisul într-o țară UE nu va mai putea conduce în niciun stat membru.

Quote

Europarlamentarul Corina Crețu a anunțat, marți, că Parlamentul European a adoptat directiva privind siguranța rutieră, care stabilește că un cetățean european căruia i-a fost suspendat permisul într-o țară UE nu va mai putea conduce în niciun stat membru.


Pana acum, daca iti era suspendat in Romania carnetul de sofer emis in Italia, puteai conduce fara probleme in afara Romaniei, dupa ce iti recuperai carnetul de la Bucuresti sau din tara natala.

Imi place primul comentariu de pe FB, care are o doza de adevar.
E la fel cand te vad cu nr de inmatriculare din alt judet.

Quote

Corina Cretu Doamne Cretu asta nu e normal .Te duci în România cu masinā cu nr.strāin te opresc în trafic pentri cā asa vreau muschi lor si îti spune dacā nu îti convine pune conestati dar permisu til iau si tu îti pierzi locu de muncā din tara unde lucrezi pentru cā nu ai transport sā mergi la muncā .Multi Români lucreazā soferi de camion se duc în vacantā dā de uni jmecheri si rāmîn fārā permis dar si fārā lucru .De ce nu faceti legi pentru drogatii si alcolici care produc accidentele nu bāgati pe toti în aceias oalā .În Spania nu te opresc dacā tu ai masinā cu numere de România dacā nu ai probleme în trafic dar în România cînd te vede cu nr.de Spania hai sāl ardem cā are bani .

Sunt de parere ca la noi se suspenda mult prea usor si discutabil carnetul de sofer.

#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Sunt mai multe argumente pro decat contra acestei legi.

Per total e bine. Adica e totusi permis european, nu permis national.

#3
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

Vizualizare mesajAdm, pe 08 februarie 2024 - 06:09, a scris:

Sunt de parere ca la noi se suspenda mult prea usor si discutabil carnetul de sofer.
Bazata pe ce e parerea? In tara in care nu se respecta nic icele mai elementare reguli de circulatie, tu esti de parere ca se suspenda prea usor Posted image . Permisul se suspenda, de ex, daca mergi cu mai mult de 50kmh peste limita drumului. Daca asta tie ti se pare discutabil...

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 06:09, said:

Sunt de parere ca la noi se suspenda mult prea usor si discutabil carnetul de sofer.

Văd în trafic așa multe încălcări ale codului rutier (în special conducerea agresivă) încât nu sunt de acord cu această afirmație.

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 06:09, said:

Imi place primul comentariu de pe FB, care are o doza de adevar.

N-am stat să număr greșelile gramaticale dar sunt de părere că unii n-ar trebui să aibă dreptul de a posta pe rețelele de socializare, darmite să-și dea cu părerea despre reguli și legi.

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ar trebui peste tot in lume, nu numai in UE. Am vazut ciumegi cu permise de USA care urcau afumati la volan, motivand ca daca il opreste ii da permisul de Colorado, Texas, Fort Worth, etc, numai pe ala de Vaslui nu-l dadea.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Total de acord cu legea.
Sa vedeti vara in zona Suceava-Radauti ce o ard diasporezii cu suta prin localitate, depasiri pe continua, treceri pe rosu, etc.
Campioni sunt "englejii", pacat ca nu se aplica si lor.

#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 06:09, said:



Sunt de parere ca la noi se suspenda mult prea usor si discutabil carnetul de sofer.

Poti sa imi dai un exemplu? Ca eu conduc de vreo 20 de ani si am avut carnetul suspendat o singura data, perfect legal (pentru o depasire pe linie continua) deci nu stiu ce sa zic despre teoria ta.

#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
pai asta e un bun exemplu, depasirea pe linie continua,depasesti un tractor din '70 si ramai fara permis.Limita 0 la alcool e iarasi discutabila, trecerile de pietoni,coloanele  oficiale si restul celor cu girofar. De multe ori se sare calul atat din partea soferilor cat si a politistilor care fac santaj sau abuz de putere.
In multe tari ramai mult mai greu fara permis de obicei la cumul de puncte sau droguri/alcool dar mai sunt si exceptii de ex Italia(depasire pe autostrada cand e interzis) sau Belgia( telefon in mana)

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, pot da exemple clare:

- Stat la panda la linie continua, acolo unde e vizibilitate si se pot efectua depasiri fara pericol.
- trecerile de pietoni din zonele aglomerate, unde ar fi mare nevoie de un semafor cu buton, pentru ca stai ca boul sa treaca pietonul pe rand 2-3 benzi/sens, adesea mergand incetisor in mod special. Cand a trecut de tine, vezi ca pus altul pasul pe zebra si tot asa.
La colt/umbra sta vasnicul aparator al legii, care are sa isi faca planul de amenzi.

Am fost uimita cum in Germania, pe DN-uri aproape ca nu exista linie continua si se fac niste depasiri care ar scandaliza orice roman neaos.
De prea multe ori pe DN-uri (ca autostrazi nu avem) cand poti si vrei sa faci o depasire... e linie continua si stai frumos dupa mocanita sau TIR.

In multe tari europene fugi pe zebra, ca nu iti ajunge culoarea verde.
Doar la noi te opresti la mijloc ca sa fumezi o tigara, arati o mUE soferilor si la o adica o iei in sens invers.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 07:43, said:

- Stat la panda la linie continua, acolo unde e vizibilitate si se pot efectua depasiri fara pericol.

exact intr-o situatie d'asta mi-a murit un amic :( el mergind corect, cam in aceleas conditii a facut accident huidu si parca si macoveica .. 3 exemple ..

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Eu n-am mai intalnit demult o linie continua pusa nejustificat. Ba chiar in sfarsit a aparut una unde de ani de zile te trezeai cu diversi campioni in nas.
De stat la panda nici nu poate fi problema, abia daca mai vezi o masina de politie pe strazi si aia e verde fosforescent, marcata pe Waze, eventual si cu luminile aprinse.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu exista lege care sa multumeasca pe toata lumea, e imposibil sa prevada absolul orice situatie particulara.
Legea da niste repere, interpretarea pe caz o face bine sau rau, cel care o aplica.
Iar cei care aplica legea, au doza lor de subiectivism.
Ca exemplu, am citit despre destule procese aproape identice dar cu solutionare diferita, in functie de tribunal/judecator. Fiecare interpreteaza in mod propriu, admitand ca exista impartialitate apropiata de 100%.

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postr_murphy, on 08 februarie 2024 - 07:55, said:

exact intr-o situatie d'asta mi-a murit un amic Posted Image el mergind corect, cam in aceleas conditii a facut accident huidu si parca si macoveica .. 3 exemple ..
Scrii prostii... Huidu a depasit pe carosabil alunecos, in curba, fara vizibilitate.

Edited by ioppo, 08 February 2024 - 08:13.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 06:09, said:

Sunt de parere ca la noi se suspenda mult prea usor si discutabil carnetul de sofer.

Văd in Bucuresti constant cazuri in care se comit abateri ce prevăd suspendarea permisului. Mulți încalcă legea cu lejeritate tocmai pentru că au impresia că nu pățesc nimic dacă o fac.

Eu zic că este invers, se aplică legea prea rar față de cum ar trebui.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Io stiu ca se suspenda dreptul de a conduce, nu se suspenda carnetul de sofer sau permisul de conducere.

Pe de alta parte initiativa este buna, doar prin acest gen de masuri, chiar daca pentru maimutele inteligentii cu drepturi par agresive, se poate pastra ordinea.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Dimineata asta la Victoriei unul ignora cu gratie semnalele agentului si a scapat doar cu ceva cearta la geam, chiar daca a infundat intersectia. De trecut inca doi-trei pe rosu nu mai zic, e uniforma deja. Viteza? E autobahn pe o raza de 50m in jurul masinii, merge oricat.

#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 07:43, said:

Am fost uimita cum in Germania, pe DN-uri aproape ca nu exista linie continua si se fac niste depasiri care ar scandaliza orice roman neaos.
De prea multe ori pe DN-uri (ca autostrazi nu avem) cand poti si vrei sa faci o depasire... e linie continua si stai frumos dupa mocanita sau TIR.
In Germania, germanul adevarat, nu diversii imigranti, sta frumos pe DN in spatele tau si daca mergi cu 10-20km/h sub limita de viteza, fara sa dea flashuri sau claxoane. Dupa 10 min, cand ajungi la autostrada, se urca pe ea dupa tine, te depaseste regulamentar si o da cu 160-200km/h, perfect legal.

Aia cu depasirile periculoase sunt de obicei "noi germani".

#18
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 07:43, said:


La colt/umbra sta vasnicul aparator al legii, care are sa isi faca planul de amenzi.


Îmi place la nebunie asta cu "planul de amenzi". De parcă în România trebuie să inventezi abateri ca să poţi da o amendă de circulaţie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate