Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Suspendarea carnetului de sofer - valabila in tot UE

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 07:43, said:


De prea multe ori pe DN-uri (ca autostrazi nu avem) cand poti si vrei sa faci o depasire... e linie continua si stai frumos dupa mocanita sau TIR.


Cum nu avem autostrăzi? :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sYnoCDyA-HU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand văd disprețul ăsta față de lege, mă gândesc că suntem departe de a fi prea duri cu aplicarea legii.

Edited by george_alexandru, 08 February 2024 - 08:26.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVOC, on 08 februarie 2024 - 08:23, said:

Îmi place la nebunie asta cu "planul de amenzi". De parcă în România trebuie să inventezi abateri ca să poţi da o amendă de circulaţie.

Nu mai vorbim ca amenzile se fac venit la satul de pe unde are ala domiciliul, nu la localitatea unde se constata contraventia, care nu are nimic de castigat in afara de restabilirea ordinii.

#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostWotan, on 08 februarie 2024 - 08:22, said:

In Germania, germanul adevarat, nu diversii imigranti, sta frumos pe DN in spatele tau si daca mergi cu 10-20km/h sub limita de viteza, fara sa dea flashuri sau claxoane. Dupa 10 min, cand ajungi la autostrada, se urca pe ea dupa tine, te depaseste regulamentar si o da cu 160-200km/h, perfect legal.

Aia cu depasirile periculoase sunt de obicei "noi germani".

1 din 5 oameni in Germania sunt imigranti.

1 din 10 sunt imigranti turci.

#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 07:43, said:

La colt/umbra sta vasnicul aparator al legii, care are sa isi faca planul de amenzi.

Mai grav este ca si politistii tineri sunt ''educati'' in acelasi fel. Abia am scapat la Arcul de Triumf din Bucuresti de o amenda absurda si nelegala. Credeam ca sunt filmat cu camera ascunsa cand il auzeam pe politist pentru ce voia sa ma amendeze.

#23
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postsebulbus, on 08 februarie 2024 - 08:26, said:


Nu mai vorbim ca amenzile se fac venit la satul de pe unde are ala domiciliul, nu la localitatea unde se constata contraventia, care nu are nimic de castigat in afara de restabilirea ordinii.

Amenzile se platesc intr-un cont unic la trezorerie, se duc direct la stat, la ministerul finantelor. Plan de amenzi exista si e pe bune. Astia sunt cei mai dulci bani pentru guvern, sunt trasi din economia reala si contrabalanseaza inflatia (tiparirea de bani).

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostVOC, on 08 februarie 2024 - 08:23, said:

Îmi place la nebunie asta cu "planul de amenzi". De parcă în România trebuie să inventezi abateri ca să poţi da o amendă de circulaţie.

Pai nu... dar conteaza sa faci acel plan cat mai usor si fara batai de cap.
Ca doar nu au vazut in ultimii ani politisti sa munceasca, nu?

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmurdar, on 08 februarie 2024 - 08:36, said:

Amenzile se platesc intr-un cont unic la trezorerie, se duc direct la stat, la ministerul finantelor. Plan de amenzi exista si e pe bune. Astia sunt cei mai dulci bani pentru guvern, sunt trasi din economia reala si contrabalanseaza inflatia (tiparirea de bani).

Nu conteaza. Se distribuie de acolo. E cam paranoia sa crezi ca are un politist din sectorul 1 plan de amenzi care se duc venit la nu stiu ce comune din IF, GR samd.

Art. 4. -
(1) Sumele reprezentând amenzile contravenţionale încasate în condiţiile prezentei legi se fac venit la bugetul local al unităţii/subdiviziunii administrativ-teritoriale în care domiciliază contravenientul. Distribuirea sumelor se realizează pe baza datelor privind evidenţa persoanelor fizice existente la nivelul Ministerului Finanţelor Publice valabile la momentul efectuării transferului.


De fapt, ia toata legea ca sa iti iesi din pareri.

https://lege5.ro/gra...ontraventionale

Edited by sebulbus, 08 February 2024 - 08:42.


#26
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

View Postioppo, on 08 februarie 2024 - 08:39, said:

Pai nu... dar conteaza sa faci acel plan cat mai usor si fara batai de cap.
Ca doar nu au vazut in ultimii ani politisti sa munceasca, nu?

Câtă vreme eu nu fac nimic greşit, puţin îmi pasă.
De când am carnet am luat patru amenzi pentru viteză în localitate, toate pe bune, pe care le-am plătit imediat fără să mă c..c pe mine cu mers în instanţă.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postioppo, on 08 februarie 2024 - 08:39, said:



Pai nu... dar conteaza sa faci acel plan cat mai usor si fara batai de cap.
Ca doar nu au vazut in ultimii ani politisti sa munceasca, nu?

Am câteva cazuri în care polițistul m-a iertat de suspendarea permisului fără vreo șpagă. Mi-a ținut morală, mi-a urat drum bun și aia a fost. O singură dată de când am fost oprit de politie am dat de unul care era pus pe dat amenzi (de fapt era la șpagă, vâna o anumită intersecție).

Dacă ar fi la plan de amenzi , I-am vedea mai des în trafic aplicând legea.

Edited by george_alexandru, 08 February 2024 - 08:49.


#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

Quote

Multi Români lucreazā soferi de camion se duc în vacantā dā de uni jmecheri si rāmîn fārā permis dar si fārā lucru .

Magnific. N-au ce cauta giboni la volanul camioanelor 8h pe zi în trafic nici în România nici în Italea.

Fix profesioniștii care își petrec viata pe sosea ar trebui sa fie primii care sa aplaude înăsprirea regulilor și eliminarea schumacherilor ce pe șosele. Asta dacă ar avea mai mult de doi neuroni sau nu s-ar simți cu musca pe caciula.

#29
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View Postmircea812, on 08 februarie 2024 - 08:34, said:

Mai grav este ca si politistii tineri sunt ''educati'' in acelasi fel. Abia am scapat la Arcul de Triumf din Bucuresti de o amenda absurda si nelegala. Credeam ca sunt filmat cu camera ascunsa cand il auzeam pe politist pentru ce voia sa ma amendeze.
Si nu ne spui si noua de ce voia sa te amendeze?
Sa stim si noi astia care n-am patit asa ceva?
Uite, mie nu mi s-a intamplat in 28 de ani!

In schimb, era sa dea peste mine pe mijlocul trecerii de pietoni. Si nu o data!
Daca ar vrea sa-si faca planul la amenzi, cred ca intr-o saptamana l-ar face pe tot anul. Nici nu trebuie sa stea ascunsi.

#30
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

View Postsebulbus, on 08 februarie 2024 - 08:10, said:

Eu n-am mai intalnit demult o linie continua pusa nejustificat.
Ai putea să justifici existența liniei continue din imaginea de mai jos?
[ https://i.postimg.cc/28nPVw6C/linie-continua.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trecând peste „capcanele” din traficul românesc, mie mi se pare corect să nu poți conduce niciunde în lume dacă o autoritate ți-a suspendat dreptul de a conduce. Când ai dreptul  de a conduce suspendat e ca și când nu ai avea permis.

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
In politie, dar nu numai, pentru a lua un spor si pentru o eventuala inaintare in grad sefii iti fac evaluari periodice.
Pentru acele evaluari trebuie sa ai dovezi ca ai facut ceva pe strada.
Nu se pune ca ai dirijat traficul si ai fluidizat circulatia.
Aia se face doar cand trece coloana oficiala.

Deci ca iti arati eficacitatea, ai plan neoficial de vanatoare.
Si cum e cel mai usor sa dai amenzi si sa te mandresti cu sutele de carnete de sofer suspendate (trofee)?

Pai stai in tufis:
- la o linie continua, cu vizibilitate
- la o linie dreapta, de preferinta cand soferii coboara de pe pod
- la trecerile de pietoni

Noi ne facem ca muncim (avem dovezi in nr de amenzi), ei (soferii) se fac ca respecta legea.
Cost of doing bussines.

Ratele si vanatorii.

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmircea812, on 08 februarie 2024 - 08:34, said:



Mai grav este ca si politistii tineri sunt ''educati'' in acelasi fel. Abia am scapat la Arcul de Triumf din Bucuresti de o amenda absurda si nelegala. Credeam ca sunt filmat cu camera ascunsa cand il auzeam pe politist pentru ce voia sa ma amendeze.
Poti da detalii?

View PostAdm, on 08 februarie 2024 - 09:13, said:

Deci ca iti arati eficacitatea, ai plan neoficial de vanatoare.
Si cum e cel mai usor sa dai amenzi si sa te mandresti cu sutele de carnete de sofer suspendate (trofee)?

Pai stai in tufis:
- la o linie continua, cu vizibilitate
- la o linie dreapta, de preferinta cand soferii coboara de pe pod
- la trecerile de pietoni

Mergi legal si le râzi in bot.
E simplu.

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postexqusit_drunk, on 08 februarie 2024 - 09:11, said:

Ai putea să justifici existența liniei continue din imaginea de mai jos?

Desigur. Roteste imaginea invers. Abia ai depasit intrarea in termocentrala cu banda ei de decelerare pe o parte si intersectia cu un drum fara prioritate care traverseaza o cale ferata pe cealalta.

Iar mai in fata ai o parcare si niste spatii de targoveti pe acostamentul ala, sau banda de accelerare/decelerare pe care au uitat sa si-o asfalteze, sau ce o fi.

#34
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostFreeThinker, on 08 februarie 2024 - 06:30, said:

N-am stat să număr greșelile gramaticale dar sunt de părere că unii n-ar trebui să aibă dreptul de a posta pe rețelele de socializare, darmite1 să-și dea cu părerea2 despre reguli și legi.

Întăi să ne vedem paiul din ochiul nostru. "Datul cu părerea" este o exprimare specifică celui pe care l-ai incriminat.

Trebuie reamintit că pentru admiterea la facultatea de drept se punea accent pe limba română.
Un om al legii, înainte de a apăra şi de a condamna, are obligaţia de a înţelege şi de a se exprima corect în limba ţării în care activează.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Tu uiti ca legile se scriu in parlament, nu in facultati. Iar acolo evolueaza tot soiul de intelectuali.

#36
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

View Postsebulbus, on 08 februarie 2024 - 09:21, said:


Desigur. Roteste imaginea invers. Abia ai depasit intrarea in termocentrala cu banda ei de decelerare pe o parte si intersectia cu un drum fara prioritate care traverseaza o cale ferata pe cealalta.

Iar mai in fata ai o parcare si niste spatii de targoveti pe acostamentul ala, sau banda de accelerare/decelerare pe care au uitat sa si-o asfalteze, sau ce o fi.
Care din argumetele tale corespunde listei de situații din codul rutier în care depășirea e interzisă?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate