Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

frecvente tari pentru Ploiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cris1234wasta

cris1234wasta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2024
buna, sunt din ploiesti si acum ceva timp am achizitionat niste radiouri pentru a asculta diferite lucruri , dar n-am prins nimic nici de pe frecvente luate de pe net.
puteti sa imi scrieti frecvente fm , vhf sau uhf pe care se vorbeste ceva periodic sau ce credeti voi ca e mai interesant precum taximetristi.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007
ai nevoie de aparate care sa stie CB (citizen band)
oricum, au devenit inutilizabile decand fiecare firma de taxi are propia aplicatie (android sau ios) pentru comunicare

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,962
  • Înscris: 15.04.2019
Sa cumperi o statie ca sa "asculti lucruri interesante"? Precum "taximetristii"?? Politia, ambulanta, pompierii si altii folosesc comunicatii digitale, slava domnului. Asa nu se trezesc ca ajung televiziunile (si vlogger-ii) la locul interventiei inaintea lor. Daca n-au fost invitati. Daca ar utiliza comunicatii analogice (ca-n secolul trecut) cu siguranta ca s-ar gasi amatori care sa-i trimita la dracu-n praznic just for fun. Sau sa-i intoarca din drum din acelasi motiv.

#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 18.08.2021

 cris1234wasta, on 06 ianuarie 2024 - 20:41, said:

buna, sunt din ploiesti si acum ceva timp am achizitionat niste radiouri pentru a asculta diferite lucruri , dar n-am prins nimic nici de pe frecvente luate de pe net.
puteti sa imi scrieti frecvente fm , vhf sau uhf pe care se vorbeste ceva periodic sau ce credeti voi ca e mai interesant precum taximetristi.
Exprimarea ta e foarte vaga, se poate intelege ca ai niste radiouri FM de larg consum, cu care vrei sa asculti taximetristii Posted Image Posted Image Posted Image nope, nu merge. Singurul lucru care ar merge peste toti si toate e un SDR - Software defined radio - de banda larga, de ala de il bagi la USB-ul laptopului si rulezi un soft care-i comanda frecventa de receptie - dar si aici intervine problema antenei, propagarii, puterii cu care emit respectivii, si bineinteles, la frecvente mari vizibilitatea directa intre antene - cea de emisie a lui si de receptie a ta. De la 200 Mhz in sus, pentru distante mai mari de 3 km urban, mai ai nevoie si de Sfantul Duh, ca altfel nu merge treaba.
Iar daca te mananca in zona dorsala si mai si emiti pe frecventele alea - ca simplu civil ai dreptul sa folosest doar PMR446 si CB, adica canale predefinite intre 446 si 446,2 MHz si cele 8 canale din 27 MHz - o sa te caute niste baieti simpatici de la Autoritatea Nationala pentru Radiofrecvente de Emisie, si o sa iti traga o amenda, nu la fel de simpatica.
@STARTREK1, CB folosesc doar tiristii si cei care se cred tiristi, taximetristii fie folosesc PMR446 - dar nu prea ca, avand activitate comerciala, le frige ANRE-ul amenda daca-i prinde - fie pe frecvente cumparate, undeva in gama 121 - 168 MHz. Altfel iau si ei amenda. Poate fi surprinzator pentru multi, dar activitatea ANRE si spectrul de frecvente e stabilit de o lege destul de clara, in Romania

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,282
  • Înscris: 24.11.2002
@Raz0rblade De multi ani ii zice ANCOM(Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţi), dar in principiu ai dreptate.
Cu LORA in 433MHz, si 100mW, s-a comunicat din Bucegi pana in capitala, dar cu antenele potrivite.

@cris1234wasta cum le cheama pe acele radiouri? Degeaba iti scriu oamenii de niste frecvente si tipuri de modulatie, daca ele nu sunt capabile.
Si pentru joaca la receptie, o antena pe bloc si un SDR, chiar si conectat la un telefon e interesant.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,542
  • Înscris: 02.09.2006

 Raz0rblade, on 07 ianuarie 2024 - 07:38, said:

...................
Iar daca te mananca in zona dorsala si mai si emiti pe frecventele alea - ca simplu civil ai dreptul sa folosest doar PMR446 si CB, adica canale predefinite intre 446 si 446,2 MHz si cele 8 canale din 27 MHz - o sa te caute niste baieti simpatici de la Autoritatea Nationala pentru Radiofrecvente de Emisie, si o sa iti traga o amenda, nu la fel de simpatica.
@STARTREK1, CB folosesc doar tiristii si cei care se cred tiristi, taximetristii fie folosesc PMR446 - dar nu prea ca, avand activitate comerciala, le frige ANRE-ul amenda daca-i prinde - fie pe frecvente cumparate, undeva in gama 121 - 168 MHz. Altfel iau si ei amenda. Poate fi surprinzator pentru multi, dar activitatea ANRE si spectrul de frecvente e stabilit de o lege destul de clara, in Romania
Maestre, chiar asa? si cu cit aplomb arunci cu aberatiile pr topic!

#7
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Posttytysor, on 07 ianuarie 2024 - 23:04, said:

Maestre, chiar asa? si cu cit aplomb arunci cu aberatiile pr topic!

Te rugam sa il corectezi pe domnul si sa reformulezi corect afirmatiile respective, poate asa pricep multi altii si nu mai pun intrebari. ca postul asta ramane cu anii.

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 17.05.2012

View Postcris1234wasta, on 06 ianuarie 2024 - 20:41, said:

buna, sunt din ploiesti si acum ceva timp am achizitionat niste radiouri pentru a asculta diferite lucruri , dar n-am prins nimic nici de pe frecvente luate de pe net.
puteti sa imi scrieti frecvente fm , vhf sau uhf pe care se vorbeste ceva periodic sau ce credeti voi ca e mai interesant precum taximetristi.
eu sunt la 20 km de Ploiesti, spre Bucuresti..
Prind destule.. Multe dispecerate taxi ( nu inteleg de ce nu prind din Ploiesti nimic), aeroportul, ceva dispecerat ambulanta, CFR-ul ( l-am prins pana la Busteni, dar asta pt ca o am acordata pe frecventa aia) etc. Am prins si niste radioamatori in jurul 145MHz, pana in 146MHz
Iti trebuie o antena buna si la inaltime + un SDR

Edited by vladuzz7, 20 January 2024 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate