Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#145
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Sigur pentru taxe?
Atunci hai sa zic ca nesimtirea e alta.
Toti sar cu gura pe pensionari ca nu stiu (a se citi nu pot) face/plati nu stiu ce online.
Dar tinerii ce mama dracului cauta la coada la ghiseu cu banii in mana? Ca si la magazine ii vad la fel. Nici macar cu cardul in mana. Tinerii de ce nu platesc prin ghiseul.ro? Sau de ce nu platesc la multitudinea de automate selfpay? Sau... cate alte variante mai sunt.

#146
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007
Lipsa educatie financiara, frica de necunoscut/aplicatii instalate pe telefon, poate castiga bani la negru, etc. Nici eu nu inteleg de ce prefera unii sa stea la coada cand sunt case self-pay libere, dar na ... eu ma bucur ca imi pot eu plati cumparaturile mai rapid. Inainte de revelion erau niste cozi monstruoase la Selgros, dar la self-pay era chiar ok, am iesit in 5 minute din magazin.

#147
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 13.12.2006

View Postutopium, on 06 ianuarie 2024 - 17:50, said:

dar la self-pay era chiar ok, am iesit in 5 minute din magazin.

apropo de asta, am descoperit ca  auchan are  chestia "scan and go". si are casa prioritara pentru scan and go.
soooo...mi-am facut cumparaturile, am scanat tot ce am pus in cos in momentul cand a fost pus in cos. privirile de pe fetele oamenilor...priceless...cand am trecut pe langa ei, am scanat codul din aplicatie, am platit si am plecat in maxim 2 minute :)
si erau cozile...vai mama...am zis ca nu ies de acolo in 2 ore.

#148
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012

View PostSef-chenko, on 05 ianuarie 2024 - 13:29, said:

Solutia?
Locuri de parcare la liber.
Si de unde atatea locuri de parcare la liber?
Locurile sunt tot alea si in cateva zile am avea sute de cazuri de violenta, se vor trezi unii mai smecheri sa le ocupe cu forta.

View Postutopium, on 06 ianuarie 2024 - 17:50, said:

Lipsa educatie financiara, frica de necunoscut/aplicatii instalate pe telefon

De acord cu tine, insa nu toti sunt in stare sa plateasca online.
Problema nu e doar a generatiei trecute (care o fi aia, caci cunosc oameni de 70-75 de ani cu bune cunostinte de PC), ci si a generatiei de azi.
La cozi la facturi e si ``tineret``, nu inteleg ce cauta la coada.
Taxele se platesc prin ghiseul.ro, ConectX, intr-un minut, insa multi prefera sa se inghesuie la coada.

Legat de parcare, aici e alta problema, caci nu-s suficiente si daca unii le platesc online rapid, sunt situatii cand trebuie sa stai la coada. Cazul prezentat la stiri era unul cu coada obligatorie.
Am si eu copii, dar nu-s de acord cu bagatul in fata, nu mi-am folosit niciodata copiii pentru a obtine favoruri la vreo coada sau vreo institutie, asta e marlanie curata.

#149
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,499
  • Înscris: 17.04.2006

View Post-Diana-, on 06 ianuarie 2024 - 21:34, said:

Si de unde atatea locuri de parcare la liber?
Locurile sunt tot alea si in cateva zile am avea sute de cazuri de violenta, se vor trezi unii mai smecheri sa le ocupe cu forta.

Pai si tot cei cu bani sa fie privilegiati?
Nu este corect nici asa.
Locuri la liber, primul venit, primul servit.

#150
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Nu e vorba de cei cu bani, pentru ca o parcare nu este atat de scumpa.
Spre exemplu in Bucuresti, sector 5, a fost 500 lei anul trecut. Pentru 12 luni este un pret rezonabil.

Daca nu s-ar pastra locurile de parcare, ar fi macel la propriu prin cartiere.

Vezi tu, Bucurestiul este plin de masinute cu tot felul de numere de inmatriculare. Multi posesori au coborat din copac mai ieri, iar combinatia cu taranusii de Bucale nu e prea reusita, mai ales daca ambii ochesc acelasi loc de parcare. Care are pumnii mai mari o sa castige.
Asa, macar, sunt niste reguli care trebuie respectate. Nu ii poti da romanului libertate, pentru ca el o intelege cum vrea el, doar pentru el si familia lui.

#151
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Post-Diana-, on 06 ianuarie 2024 - 21:34, said:

Legat de parcare, aici e alta problema, caci nu-s suficiente si daca unii le platesc online rapid, sunt situatii cand trebuie sa stai la coada. Cazul prezentat la stiri era unul cu coada obligatorie.
Am si eu copii, dar nu-s de acord cu bagatul in fata, nu mi-am folosit niciodata copiii pentru a obtine favoruri la vreo coada sau vreo institutie, asta e marlanie curata.
Nu, nu era coada obligatorie, pentru ca majoritatea clujenilor aflati in acea situatie au trimis formular online (din datele prezentate de primar). La coada au mers cei care ori nu stiu sa foloseasca un calculator/dispozitiv si le e frica de tehnologie, ori cred ca prezenta fizica le aduce vreun avantaj (doar ca nu, nu le aduce, dimpotriva, cei de acasa pot depune mult mai rapid formularul si vor avea prioritate pentru simplul fapt ca au cerut locul inaintea altora care au stat la coada).

Cat despre "creativitatea" celui care a venit cu copilul, omul a speculat o chestie din lege. Da, a fost nesimtit, dar legea ii da dreptul si s-a folosit de asta.

Legat de tinerii care stau la cozi in loc sa faca anumite chestii online, parerea mea e ca tot la educatie se ajunge, lipsa de incredere in banci/carduri, lipsa de incredere in autoritati, etc. Administratia clujeana a inceput implementarea solutiilor digitale de foarte multa vreme, majoritatea populatiei stie deja ca pot sa-si rezolve problemele de la distanta, dar inevitabil vor fi unii care vor fi neincrezatori sau speriati sa foloseasca alte metode decat cele pe care le stiu deja. Eu am fost la primarie ultima data acum 8 ani, iar inainte de asta mai trecusera vreo 6 ani de cand nu mai fusesem. Pana in 2010 trebuia sa merg periodic macar sa-mi platesc impozitul pe locuinta (si parcarea), nu mergeam sa stau la cozi ca nu era vreo graba sa le platesc, dar tot ma incurca sa merg ca nu aveam neaparat drum pe-acolo. Din 2011 am inceput sa platesc online si am mai fost la primarie doar cand mi-am radiat vechea masina.

Ideea e ca tot timpul vor exista oameni reticenti la nou, eu am patit de multe ori sa adopt o solutie noua, sa imi dau seama ca e net superioara, sa le prezint si altora avantajele si ei sa fie prea reticenti sa incerce ceva nou. Dar de exemplu am reusit sa-mi conving soacra/mama (care au in jur de 70 de ani) sa adopte chestii moderne gen mobile banking, cumpararea de titluri de stat pe bursa in loc de trezorerie, renuntarea la facturile pe hartie, trecerea la becuri LED, etc. Bine, cu ele e usor pentru ca au incredere multa in mine si ceea ce le spun, cu persoane care sunt doar cunoscuti e mai greu sa ii faci sa inteleaga avantajele unei metode noi de a face ceva.

#152
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostSef-chenko, on 06 ianuarie 2024 - 22:01, said:



Pai si tot cei cu bani sa fie privilegiati?
Nu este corect nici asa.
Locuri la liber, primul venit, primul servit.

Adica unul sa isi parcheze gratis 5 rable cumparate de prin Germania cu 500 de euro si cei ce chiar merg cu masina si plateste taxe la ea sa nu aiba unde sa parcheze cand vine la 18 de la munca.
Masina trebuie sa te coste, inclusiv locul de parcare, nu toata lumea trebuie sa aiba masina, iar daca ai mai multe masini sa te usture si mai tare la buzunar.

Edited by Matrix40, 06 January 2024 - 22:10.


#153
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Post-Diana-, on 06 ianuarie 2024 - 22:07, said:

Spre exemplu in Bucuresti, sector 5, a fost 500 lei anul trecut. Pentru 12 luni este un pret rezonabil.
Problema in Cluj e ca locurile inchiriate de primarie sunt foarte ieftine, vreo 80 de lei pe an daca nu ma insel. (eu nu mai am de cativa ani, ca am parcare privata in curtea blocului).

#154
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012

View Postutopium, on 06 ianuarie 2024 - 22:07, said:


Legat de tinerii care stau la cozi in loc sa faca anumite chestii online, parerea mea e ca tot la educatie se ajunge, lipsa de incredere in banci/carduri, lipsa de incredere in autoritati, etc.


Aici e pura prostie, nu e nicio lipsa de incredere. Aceiasi tineri isi expun toata viata pe TikTok sau mai nou, mizeria aia de Threads, dar nu pot plati online un impozit sau o factura.
Eu ii inteleg mai tare pe cei in varsta, unii nu au acces la tehnologie, altii nu stiu sau pur si simplu refuza, dar pe toti sub 45 de ani i-as obliga sa plateasca totul online.

#155
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,499
  • Înscris: 17.04.2006

View Post-Diana-, on 06 ianuarie 2024 - 22:07, said:

Nu e vorba de cei cu bani, pentru ca o parcare nu este atat de scumpa.
Spre exemplu in Bucuresti, sector 5, a fost 500 lei anul trecut. Pentru 12 luni este un pret rezonabil.

Daca nu s-ar pastra locurile de parcare, ar fi macel la propriu prin cartiere.

Vezi tu, Bucurestiul este plin de masinute cu tot felul de numere de inmatriculare. Multi posesori au coborat din copac mai ieri, iar combinatia cu taranusii de Bucale nu e prea reusita, mai ales daca ambii ochesc acelasi loc de parcare. Care are pumnii mai mari o sa castige.
Asa, macar, sunt niste reguli care trebuie respectate. Nu ii poti da romanului libertate, pentru ca el o intelege cum vrea el, doar pentru el si familia lui.

Mi se pare irelevant daca este 5 lei sau 500 lei. Trebuie sa fie acealeasi drepturi pentru toti locuitorii.
In unele orase s-au dat locuri de parcare langa blocuri celor care stau in acele blocuri si astfel le pot folosi de seara pana dimineata, in timpul zilei fiind la liber.

View PostMatrix40, on 06 ianuarie 2024 - 22:08, said:

Adica unul sa isi parcheze gratis 5 rable cumparate de prin Germania cu 500 de euro si cei ce chiar merg cu masina si plateste taxe la ea sa nu aiba unde sa parcheze cand vine la 18 de la munca.
Masina trebuie sa te coste, inclusiv locul de parcare, nu toata lumea trebuie sa aiba masina, iar daca ai mai multe masini sa te usture si mai tare la buzunar.

Vezi mai sus ce s-a facut in alte orase. Nu stiu daca exista limita de locuri/apartament.
SI ala cu rablele din Germania plateste taxe.

Total de acord ca nu toti au nevoie de masini PERSONALE si sunt foarte sigur ca multi din cei care urla dupa locuri de parcare se plimba inutil cu masina prin oras, doar sa nu foloseasca mijloacele de transport in comun.
Sunt atat de putini cei care chiar sunt dependenti de masini...

#156
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMatrix40, on 06 ianuarie 2024 - 22:08, said:

Adica unul sa isi parcheze gratis 5 rable cumparate de prin Germania cu 500 de euro si cei ce chiar merg cu masina si plateste taxe la ea sa nu aiba unde sa parcheze cand vine la 18 de la munca.


Exact! La mine la bloc, e unul care are 4 masini si o duba, le tine pe toate parcate pe locurile la liber, mai sunt si 3 dube de la un serviciu de curierat, s-a pus cruce la cateva locuri bune de parcat la liber.
De-asta ziceam mai sus, ca daca ar fi toate locurile la liber, s-ar trezi cativa ``meseriasi`` din astia sa faca garaj peste tot si eventual sa te mai si incaiere daca parchezi si tu pe locurile libere.
Unii au amor mare si de locurile la liber, zici ca au venit cu asfaltul de la ei de acasa.

Am avut parcare peste 20 ani, acum m-am mutat intr-un bloc unde nu am acces la parcare (decat daca vin acasa sub h 16.00 si parchez pe locurile la liber care se ocupa rapid dupa ora asta) si asa am redescoperit calatoria cu tramvaiul.Posted Image
Orice invat are si-un dezvat.

#157
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 10.01.2023
soluția este parcare zonală, cu taxă (orară sau abonament), fără locuri alocate, unde găsești liber. și maxim 72h mașina pe un loc, după care trebuie mutată. ca să descurajezi depozitarea cu lunile
o poliție privată a parcărilor care să ridice/amendeze și să aibă interes să facă asta (procent din amenzi)
se poate cu poze și camere, sisteme de urmărire, nu e greu.

la germani parcă se vopsește roata să vadă dacă ai mișcat mașina

#158
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,130
  • Înscris: 04.03.2014
Pe aici pe la mine nu e nici un loc alocat, sunt toate cu plata pe ora, cu exceptia rezidentilor care in zona lor parcheaza gratuit, daca gasesc loc.


#159
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Si dacă nu găsesc loc, își iau masina in
casă? Sau unde parchează domnnii rezidenți?
80lei pe an e pomană...

#160
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 10.01.2023
Dacă nu găsești loc, parchezi mai departe, unde găsești. Comoditatea de a găsi loc fix la scară nu este posibilă pentru toți

Sau daca pățești de suficient de multe ori asta, te gândești că îți trebuie totuși parcare rezervată 247, și atunci scoți banul și îți cumperi sau închiriezi parcare privată

Sau realizezi că de fapt nu ai așa mare nevoie de mașină și o vinzi

#161
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View Postvestale, on 07 ianuarie 2024 - 07:50, said:

Si dacă nu găsesc loc, își iau masina in
casă? Sau unde parchează domnnii rezidenți?
80lei pe an e pomană...
Pai daca romanului ii place pomana... de ce crezi ca voteaza PSD de 30 ani? Si se mira romanasul verde ca e plin de datorii si tara in groapa.
Ia sa vina primarul sa creasca parcarea la 2000 euro/an. Crezi ca il mai voteaza cineva?

#162
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Post-Diana-, on 06 ianuarie 2024 - 22:20, said:



Exact! La mine la bloc, e unul care are 4 masini si o duba, le tine pe toate parcate pe locurile la liber, mai sunt si 3 dube de la un serviciu de curierat, s-a pus cruce la cateva locuri bune de parcat la liber.
De-asta ziceam mai sus, ca daca ar fi toate locurile la liber, s-ar trezi cativa ``meseriasi`` din astia sa faca garaj peste tot si eventual sa te mai si incaiere daca parchezi si tu pe locurile libere.
Unii au amor mare si de locurile la liber, zici ca au venit cu asfaltul de la ei de acasa.

Am avut parcare peste 20 ani, acum m-am mutat intr-un bloc unde nu am acces la parcare (decat daca vin acasa sub h 16.00 si parchez pe locurile la liber care se ocupa rapid dupa ora asta) si asa am redescoperit calatoria cu tramvaiul.Posted Image
Orice invat are si-un dezvat.

Si eu mai vad dube ce ocupa 2 sau 3 locuri de parcare pentru madini mici. Ar trebui interzis dubelor sa parcheze in locuri de resedinta, parchezi duba la sediul firmei, nu printre blocuri.

Sunt unii maniaci ce nu se duc la munca, stau si vaneaza dimineata locurile de parcare bune ce se elibereaza, apoi isi parcheaza masinile acolo, pe care nu le mai multa de acolo cu saptamanile, ca oricum nu au bani sa plateasca asigurare la toate rablele parcate.
Iar tu care folosesti masina zi de zi, caci asta e rostul cumpararii unei masini, sa o folosesti nu sa o tii cu saptamanile nemiscata din parcare nu gasesti loc de dupa amiaza cand te intorci acasa.

Edited by Matrix40, 07 January 2024 - 09:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate