Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 

Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#109
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 12.08.2020

 LuvRaluK, on 05 ianuarie 2024 - 13:19, said:

Din pacate in Cluj-Napoca taxa anuala de parcare e mica (dupa parerea mea): in loc sa puna o taxa de 200-300-500 de lei pe an, bani din care sa construiasca ceva parkinguri noi, prefera sa lase taxa mica (gen 80 de lei pe an) ca sa nu le sara localnicii in cap.

Eu as zice sa fie euro in Arad, in Cluj tot euro dar macar dublu decat zici tu maxim.

#110
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Dă - o in puii mei, data viitoare să trimită doar copchilu'!

#111
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 27.04.2010

 yonut_a, on 05 ianuarie 2024 - 13:19, said:

"Prima persoană care s-a așezat la coadă a venit aseară, la ora 20.00, chiar dacă ghișeele se deschideau abia dimineață, la 8."

wtf ? De ce ?
De cretin(i), d-aia ... obisnuinta de pe vremea comunistilor, cand se asezau la cozi cu 3 zile inainte, pentru butelii, ulei, 2 felii de salam, etc.
Doar cretinii din Romania sunt la cozi la taxe pe data de 3 ianuarie ...
Astora ar trebui sa li se ia taxe duble.

Edited by shymano, 05 January 2024 - 20:07.


#112
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 05 ianuarie 2024 - 17:44, said:


Tocmai ca nu trebuie, faptul ca unii merg nu inseamna ca trebuie, ci ca nu sunt in stare sa trimita o cerere online, cum au facut alti 5.000 de cetateni. Tinand cont ca aici e vorba de alocarea locurilor nealocate, deduc ca majoritatea stiu totusi ca se poate face online totul si se folosesc de asta ... ca mai sunt 1.000 care merg sa stea la cozi, asta e, nu poti sa-i inveti pe toti sa foloseasca metode digitale.

gurile rele zic ca inscrierile online sunt manarite si cel mai sigur e sa te duci personal. Desigur ca eu nu pot sa cred ca asa ceva se poate intampla in Cluj.

#113
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 02.09.2006

 shymano, on 05 ianuarie 2024 - 20:05, said:

De cretin(i), d-aia ... obisnuinta de pe vremea comunistilor, cand se asezau la cozi cu 3 zile inainte, pentru butelii, ulei, 2 felii de salam, etc.
Doar cretinii din Romania sunt la cozi la taxe pe data de 3 ianuarie ...
Astora ar trebui sa li se ia taxe duble.
tu ai inteles de ce se inghesuiau oamenii aia la coada? s-a scris de multe ori, cu litere, nu cu simboluri cabalistice!

#114
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 doujdelei, on 05 ianuarie 2024 - 13:10, said:

Legea le permite acestor nesimtiti sa faca asta si unii profita.
Asta e legea aia promovata de tinerii frumosi si liberi care nu doreau sa stea la coada dupa batrani, ca ei sunt tineri si se grabesc ca mai au de trait mult, spre deosebire de batrani care n-au unde sa se grabeasca ca sunt aproape de moarte.

Dupa alegeri poate se schimba putorile astea din Parlament si se abroga prostia asta si dupa asta sa dea o lege de compensare si reparatie morala prin care sa dea prioritate pensionarilor.

 shymano, on 05 ianuarie 2024 - 20:05, said:

De cretin(i), d-aia ... obisnuinta de pe vremea comunistilor, cand se asezau la cozi cu 3 zile inainte, pentru butelii, ulei, 2 felii de salam, etc.
Doar cretinii din Romania sunt la cozi la taxe pe data de 3 ianuarie ...
Aia stateau sa se inregistreze pentru a putea concesiona un loc de parcare unde primarul s-a gandit sa aplice o metoda corupta numita metoda primul venit primul servit... doar ca dupa aia metoda s-a schimbat in primul venit, ultimul servit, ca au intrat nesimtitii in fata si primarul i-a lasat.
Cretin e primarul care s-a gandit sa faca el un smen prin care prietenii de la partid sa aiba locuri rezervate, ca asta inseamna metoda "primul venit, primul servit".

Edited by loren2, 05 January 2024 - 22:26.


#115
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,227
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 05 ianuarie 2024 - 20:05, said:

gurile rele zic ca inscrierile online sunt manarite si cel mai sigur e sa te duci personal. Desigur ca eu nu pot sa cred ca asa ceva se poate intampla in Cluj.
Asa e, e plin de conspirationisti in ziua de azi. Tu depui un dosar, care e relevanta ca il depui online sau fizic? Daca exista un aranjament, e irelevant cum depui dosarul, tot cel cu pile va lua locul, nu?

#116
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,227
  • Înscris: 14.08.2007

 sanderoalex, on 05 ianuarie 2024 - 18:09, said:

Băi tată, îl mai votați mult pe pinguin? Pe la Oradea au reușit să facă un parking cu vreo 250 locuri, din care am înțeles că sunt rezervate unele special ptr cei cu nevoi, pardon, copchii mici.
Doar ca la Cluj primaria a facut pana acum 10 parkinguri etajate + 4 parkinguri cu bariera + unul subteran (la BT Arena). 9 dintre cele 10 au intre 285 si 441 de locuri (fiecare), doar unul e mai mic si are 126 de locuri, in total parkingurile primariei au peste 4.000 de locuri. Si pe langa abonamentele pentru riverani au plata la automat cu cardul sau online, locuri pentru masini electrice, majoritatea au locuri atat pentru riverani cat si pentru vizitatori, ba unele au si terasa verde cu gazon si locuri de joaca pe acoperis. Mai mult, ai aplicatie unde vezi cate locuri sunt disponibile in fiecare la un moment dat. A, si 19 parkinguri de biciclete prin cartiere, cu aprox 1.000 de locuri in total.

Astept sa ne spui un oras unde s-au facut mai multe parkinguri publice etajate/subterane/cu bariera in ultimii 15 ani, la Cluj din 2008 incoace media e de un parking public pe an, 15 ani, 15 parkinguri publice (de fapt mai sunt inca doua parkinguri cu bariera ale primariei la cele doua baze sportive ale primariei, dar sa zicem ca rolul lor principal nu e de parking si sunt relativ mici 40-50 de locuri - plus ca unul dintre ele e lasat inca gratuit si bariera e ridicata permanent). Pe langa miile de locuri amenajate la sol (inclusiv unele la sol cu senzor de prezenta, care iti arata daca locul e liber sau nu pe aplicatie).

Edited by utopium, 05 January 2024 - 23:33.


#117
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 31.07.2017
Off topic, superb! Piticul face chestii imbecile, nu ma mira!

#118
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,227
  • Înscris: 14.08.2007
Da, o gramada de chestii imbecile: parkinguri etajate, parcuri noi, gradinite/scoli/crese noi, baze sportive, etc Posted Image

E drept, nu se duce acasa la Dorel sa-l invete cum sa isi depuna o cerere online ca sa nu mai stea la coada sau cum sa-si plateasca taxele online.

Edited by utopium, 06 January 2024 - 00:23.


#119
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu nu am vazut vreodata pe cineva cu copil sa se bage in fata, iar un atac prostesc la cei care au copii.
In schimb am vazut sa fie lasati in fata de ceilalti cumparatori, asta e altceva.

 utopium, on 06 ianuarie 2024 - 00:22, said:

Da, o gramada de chestii imbecile: parkinguri etajate, parcuri noi, gradinite/scoli/crese noi, baze sportive, etc Posted Image

E drept, nu se duce acasa la Dorel sa-l invete cum sa isi depuna o cerere online ca sa nu mai stea la coada sau cum sa-si plateasca taxele online.

Eu as inchide toate ghiseele fizice, de ce sa plateasca toti contribuabilii pentru cativa prosti ce nu stiu sa faca o cerere online. Daca nu stiu sa plateasca un consultant care sa-i ajute, domnia si prostia se platesc.

#120
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 05 ianuarie 2024 - 23:02, said:

Asa e, e plin de conspirationisti in ziua de azi. Tu depui un dosar, care e relevanta ca il depui online sau fizic? Daca exista un aranjament, e irelevant cum depui dosarul, tot cel cu pile va lua locul, nu?

Stiu si eu, realitatea din teren te contrazice:

Oamenii spun că miza este cea a locurilor de parcare, mai puține decât numărul mașinilor. Cererile pot fi depuse si online, dar redistribuirea celor rămase libere se face pe principiul primul venit primul servit, așa că oamenii nu au vrut să riște să se blocheze platforma așa cum a fost în anii anteriori.

#121
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 16.05.2010

 der25, on 05 ianuarie 2024 - 16:05, said:

Si nici nu mai are nevoie sa chinuie copilul dimineata la cozi! In ianuarie.
Ca copil am prins nenumarate cozi pe vremea raposatului. Si acum, cand vad ca trebuie sa stau la o coada, am cosmaruri. Dar atunci trebuia sa stau, se dadeau produsele in functie de numarul persoanelor, daca eram cu maica-mea si fratele meu luam pentru 3 persoane. Acum e absurd sa iti chinui copilul la cozi. Aaa, vrei sa profiti de un kkt de lege si sa te bagi in fata, ceea ce e de porc si denota lipsa de respect pentru ceilalti care stau normal.

#122
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,532
  • Înscris: 20.02.2008

 loren2, on 05 ianuarie 2024 - 22:30, said:

Asta e legea aia promovata de tinerii frumosi si liberi care nu doreau sa stea la coada dupa batrani, ca ei sunt tineri si se grabesc ca mai au de trait mult, spre deosebire de batrani care n-au unde sa se grabeasca ca sunt aproape de moarte.

Dupa alegeri poate se schimba putorile astea din Parlament si se abroga prostia asta si dupa asta sa dea o lege de compensare si reparatie morala prin care sa dea prioritate pensionarilor.

E o lege foarte buna. Problema e ca locul de parcare e foarte ieftin. Cum spuneam, toti ruptii isi permit jioarse si harburi de 500 euro si vor loc de parcare de 50 lei/an.

Pentru ce sa aibe prioritate pensionarul la distribuirea locurilor de parcare? Sau la orice, in orele de varf?

"Nesimtitul" ala cu copil in brate poate se grabea sa ajunga la gradinita si pe urma la munca. Ca din munca lui ii vine pensia acasa pensionarului. Nu sa stea dupa niste unii care au frecat pla o viata intreaga pana au devenit pensionari rupti in cur. Toate acestea votand PSD cu 2 maini. Ca ii vezi la TV ca le ia interviu zilnic... si se plang. Plm ce a facut o viata intreaga in afara de votat Iliescu si PSD de au o pensie de 1500 lei?
De aia le-au plecat copiii afara si uita de ei. Ca au exact gandirea ta. Respectul se castiga, nu vine automat cu varsta. Daca ai fost prost si lichea in tinerete, ghici ce, si la batranete vei fi la fel.

#123
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 Matrix40, on 06 ianuarie 2024 - 05:45, said:

Eu as inchide toate ghiseele fizice, de ce sa plateasca toti contribuabilii pentru cativa prosti ce nu stiu sa faca o cerere online. Daca nu stiu sa plateasca un consultant care sa-i ajute, domnia si prostia se platesc.
De ce ai impresia ca pentru platformele online nu platesc toti prostii?
Si de ce ai impresia ca administrarea platformelor online e ieftina si ca nu are in spate tot oameni care trebuie platiti?

Vezi ca era pe alt subiect unul "destept" ca el foloseste platforma online, doar ca realitatea l-a lovit brusc cand "prostii" care au mers la ghiseu au rezolvat treaba iar "desteptul" care folosea onlineul a ramas cu ea in mana.

#124
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 10:02, said:


De ce ai impresia ca pentru platformele online nu platesc toti prostii?
Si de ce ai impresia ca administrarea platformelor online e ieftina si ca nu are in spate tot oameni care trebuie platiti?

Vezi ca era pe alt subiect unul "destept" ca el foloseste platforma online, doar ca realitatea l-a lovit brusc cand "prostii" care au mers la ghiseu au rezolvat treaba iar "desteptul" care folosea onlineul a ramas cu ea in mana.

Administrarea platformelor online e mult mai ieftina pentru ca procesele sunt automizate, fiind automatizate nu mai e nevoie de asa multi oameni angajati, mai putini oameni angajati mai putine hartii plimbate, mai putini copaci taiati, mai putine masini pe strada care ard gazul degeaba ca sa mearga la ghiseu ca angajat sau contribuabil, mai putin trafic, mai putina poluare, mai putini nervi in trafic, per total o populatie mult mai putin anxioasa si mai fericita ce va trai mai mult.

Edited by Matrix40, 06 January 2024 - 10:33.


#125
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Cred ca ai inteles invers.
Un IT-ist costa in medie cat 3 functionari.
Nu mai zic de adaosurile uriase la contractele din IT.

Si verificarea dosarelor cine o face?

#126
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 10:40, said:

Cred ca ai inteles invers.
Un IT-ist costa in medie cat 3 functionari.
Nu mai zic de adaosurile uriase la contractele din IT.

Si verificarea dosarelor cine o face?

IT-ist care costa 3 functionari oricum platesti si acum, caci ai servere, calculatoare de administrat.
De asemenea se poarta sa externalizezi serbiciile de IT, un IT-ist din India sau alt oras romanesc poate sa intre remote si sa rezolve punctual o problema aparuta, daca apare, si il platesti doar pentru serviciul respectiv.

Pentru verificarea dosarelor poti avea oameni angajati, dar noi vorbim despre oamenii de la ghiseu ce iau contact cu cei ce vin la ghiseu, nu despre cei ce verifica dosare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate