Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Nesimtirea celor care se baga in fata la cozi ca au copil

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 10.01.2023
așa te autoamăgești tu? respingi orice vine de la "tefelisti" și ai satisfacția de a îmbrățișa vechile metehne comuniste?
da, e definiția prostiei să stai ca sclavul ore în șir la coadă în frig și nervi când poți rezolva aceeași plată în 10 secunde pe online

#128
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Fix 10 secunde mi-a luat sa platesc impozitul local pentru 2024 pe ghiseul.ro
Si cand te gandestii ca unii se trezesc de noaptea ca sa prinda loc la rand la taxe si impozite locale unde sa se inghesuie si sa se certe si sa stea o zi intreaga la coada in frig.

Edited by Matrix40, 06 January 2024 - 11:23.


#129
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,339
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 06 ianuarie 2024 - 00:22, said:

Da, o gramada de chestii imbecile: parkinguri etajate, parcuri noi, gradinite/scoli/crese noi, baze sportive, etc Posted Image

Ce parcuri visezi tu in Cluj? Defilai pe aici ca veti avea unul mare la marginea Clujului, pe coclauri..in fine...praful s-a ales de el, nimeni nu merge acolo, esec total. In concluzie Clujul ramane doar cu scuarurile din jurul blocurilor, acolo unde exista, niste patrulatere cu teren de fotbal/bachet/tenis si gluma de petic de iarba din centru numit pompos Parc Central. Timisoara de exemplu este 2 clase peste voi si la acest capitol, nu mai zic de zona centrala, etc

Edited by toniq, 06 January 2024 - 11:35.


#130
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 17.08.2022
Nu stiu daca ati observat....
Cativa colegi ce traiesc afara, au subliniat ca la cozi, erau invitati sa intre in fata daca erau cu copii.......
Credeti ca acolo s-ar fi deschis asemenea topic ?

#131
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,656
  • Înscris: 30.08.2017
Acolo lumea este mai empatica și cu bun simt.
La noi la coadă lumea vine încrâncenata, să se lupte cu cel din fața lui, cel de la ghișeu, cu statul, cu soarta.

#132
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Deci a avea un copil e asa o nenorocire incat trebuie ca lumea sa fie empatici si sa ii compatimeasca si despagubeasca cu privilegii pe cei nenorociti de soarta?
Pe vremea noastra un copil era o bucurie, acum la generatiile noi un copil e o nenorocire.

 vio69c, on 06 ianuarie 2024 - 12:02, said:

Cativa colegi ce traiesc afara, au subliniat ca la cozi, erau invitati sa intre in fata daca erau cu copii.......
Eu la coada dintotdeauna dau prioritate batranilor si persoanelor care au produse putine de le pot cara cu mainile pana la casa.
Asta mi se pare de bun simt.

De ce n-ar merita un batran care inevitabil sufera de bolile batranetii dupa o viata de munca, si pentru care timpul e cel mai pretios lucru?
De ce ar merita mai mult un tanar care evident e in putere si are mult timp din moment ce a putut sa reproduca?

Edited by loren2, 06 January 2024 - 12:27.


#133
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,656
  • Înscris: 30.08.2017
Nu scrie nicăieri că pe cei bătrâni nu ii lasă în față. Foarte probabil la fel fac și cu ei, doar că topicul nu este despre asta.

#134
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 N3mesis, on 06 ianuarie 2024 - 06:38, said:


Ca copil am prins nenumarate cozi pe vremea raposatului. Si acum, cand vad ca trebuie sa stau la o coada, am cosmaruri. Dar atunci trebuia sa stau, se dadeau produsele in functie de numarul persoanelor, daca eram cu maica-mea si fratele meu luam pentru 3 persoane. Acum e absurd sa iti chinui copilul la cozi. Aaa, vrei sa profiti de un kkt de lege si sa te bagi in fata, ceea ce e de porc si denota lipsa de respect pentru ceilalti care stau normal.
Când sunt doua trei persoane in fata nu e nici un chin in general. Copilul trebuie sa invete si sa aiba răbdare, mai ales ca nu e singur, e cu parintele. Se poate face conversatie bine mersi cat asteapta, de exemplu.
Am avut momente cand ma super grabeam, am fost lasata fara probleme. Deseori am fost invitata fara sa zic nimic.

#135
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 17.08.2022

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 12:26, said:


Eu la coada dintotdeauna dau prioritate batranilor si persoanelor care au produse putine de le pot cara cu mainile pana la casa.
Asta mi se pare de bun simt.


Magazinele care se respecta au casa speciala pentru cei cu 8-10 produse, tineri sau batrani

#136
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 16.05.2010

 catalina1, on 06 ianuarie 2024 - 12:41, said:

Am avut momente cand ma super grabeam, am fost lasata fara probleme. Deseori am fost invitata fara sa zic nimic.
La un moment dat mai faceam prostia sa las pe cel/cea din urma mea la supermarket sa intre in fata daca avea unul, doua produse. Dar cand am vazut ca nu mi se intoarce favoarea, mi-am bagat ceva.

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 12:26, said:

Asta mi se pare de bun simt.
Stai sa vezi cand ai in fata 2 pitzipoance cu un carut plin varf, cum surad gales la tine in timp ce tu ai un singur produs in mana. Bunul simt inseamna sa fii luat de fraier.

#137
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
In ziua de azi totul este o jungla. Mananca sau vei fi mancat. In trafic ti se baga lume in fata la japca, tu te bagi la japca in fata altora.

De ce nu s-ar baga unii la japca cu copii in fata marindu-si exponential sansele sa "castige" un loc de parcare in detrimetrul gusterilor?

Asta este exclusiv, dar exclusiv vina autoritatilor. Locurile de parcare pe domeniul public nu trebuie acordate cu dedicatie. Ele trebuie sa fie ale tuturor cetatenilor, in baza unui permis de parcare de resedinta fara rezervare, pe principiul primul venit, primul servit. Oricine altcineva care parcheaza acolo si nu e rezident, plateste parcare cu ora. Asta ar fi de departe cel mai profitabil pentru primarie si pentru cetatean. Nu locurile cu dedicatie pentru care se face parte cu bata si cu toporul.

#138
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 N3mesis, on 06 ianuarie 2024 - 12:59, said:

Stai sa vezi cand ai in fata 2 pitzipoance cu un carut plin varf, cum surad gales la tine in timp ce tu ai un singur produs in mana. Bunul simt inseamna sa fii luat de fraier.
Si de ce te deranjeaza asta?
Faptul ca te lasa femeia de la coada in fata ei e un privilegiu, privilegiu pe care poate ca nu il meriti din moment ce vorbesti asa despre ea.

 N3mesis, on 06 ianuarie 2024 - 12:59, said:

La un moment dat mai faceam prostia sa las pe cel/cea din urma mea la supermarket sa intre in fata daca avea unul, doua produse. Dar cand am vazut ca nu mi se intoarce favoarea, mi-am bagat ceva.
Un gest frumos se face dezinteresat, nu cu asteptarea ca vei face profit in viitor ca urmare a gestului.

#139
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 16.05.2010

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 13:12, said:

Un gest frumos se face dezinteresat, nu cu asteptarea ca vei face profit in viitor ca urmare a gestului.
Nu, nu se face dezinteresat, ca doar nu suntem simpi. Gesturile sunt reciproce, ca altfel e nesimtire.

#140
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 george_alexandru, on 06 ianuarie 2024 - 12:21, said:

Acolo lumea este mai empatica și cu bun simt.
La noi la coadă lumea vine încrâncenata, să se lupte cu cel din fața lui, cel de la ghișeu, cu statul, cu soarta.

Si cu propria persoana, sunt asa acri ca se urasc pe ei insisi.
Chiar daca te-ai duce la ei sa le spui ca ii poti ajuta gratis sa isi rezolve online problema vor refuza, caci vor  sa nu piarda traditia sa stea la coada, sa se impinga, sa se porcaiasca.

Edited by Matrix40, 06 January 2024 - 14:34.


#141
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 utopium, on 05 ianuarie 2024 - 23:24, said:


Doar ca la Cluj primaria a facut pana acum 10 parkinguri etajate + 4 parkinguri cu bariera + unul subteran (la BT Arena). 9 dintre cele 10 au intre 285 si 441 de locuri (fiecare), doar unul e mai mic si are 126 de locuri, in total parkingurile primariei au peste 4.000 de locuri. Si pe langa abonamentele pentru riverani au plata la automat cu cardul sau online, locuri pentru masini electrice, majoritatea au locuri atat pentru riverani cat si pentru vizitatori, ba unele au si terasa verde cu gazon si locuri de joaca pe acoperis. Mai mult, ai aplicatie unde vezi cate locuri sunt disponibile in fiecare la un moment dat. A, si 19 parkinguri de biciclete prin cartiere, cu aprox 1.000 de locuri in total.

Astept sa ne spui un oras unde s-au facut mai multe parkinguri publice etajate/subterane/cu bariera in ultimii 15 ani, la Cluj din 2008 incoace media e de un parking public pe an, 15 ani, 15 parkinguri publice (de fapt mai sunt inca doua parkinguri cu bariera ale primariei la cele doua baze sportive ale primariei, dar sa zicem ca rolul lor principal nu e de parking si sunt relativ mici 40-50 de locuri - plus ca unul dintre ele e lasat inca gratuit si bariera e ridicata permanent). Pe langa miile de locuri amenajate la sol (inclusiv unele la sol cu senzor de prezenta, care iti arata daca locul e liber sau nu pe aplicatie).
Dacă e așa roz situația, de ce dracu' se omoară ăia la ghișeu? Am trecut în octombrie prin Cluj, prin Oradea ceva mai des. Am grad de comparație. La câți bani sunt în administrația Clujului, stați rău.  Așa haos mai rar.

#142
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 06 ianuarie 2024 - 11:35, said:

Ce parcuri visezi tu in Cluj? Defilai pe aici ca veti avea unul mare la marginea Clujului, pe coclauri..in fine...praful s-a ales de el, nimeni nu merge acolo, esec total.
"Doar" vreo 8-10 parcuri modernizate in ultimii 5-6 ani (vreo 2-3 create de la zero) ... din nou, poate ne dai exemple de alte orase din Romania care au reusit asta.

Cel facut la marginea orasului a fost facut pentru ca primaria avea teren deja acolo, un teren inclinat care nu putea fi folosit la mare lucru si care nu prezenta mare interes fiind la marginea orasului ... asa ca au preferat sa faca un parc care raportat la suprafata a fost ieftin. Zona respectiva e in reconversie, din zona industriala in zona rezidentiala, deci va prinde bine acel parc in viitor, de fapt deja le prinde bine celor care stau in noul cartier de langa parc. Lumea din centru/alte zone ale orasului nu are de ce sa mearga acolo pentru ca au la dispozitie multe alte parcuri mai aproape, dar asta nu inseamna ca oamenii din acel cartier industrial nu au si ei nevoie de un parc. Personal am fost de vreo 3 ori in parcul asta in care zici ca nu merge nimeni ... tot timpul sunt oameni/copii la spatiile de joaca, etc, dar evident ca nu au cum sa fie oameni cati sunt in Parcul Central. Si nu, nu la parcul asta m-am referit ca se face unul mare (desi si asta are peste 20 ha), ci la altul aflat langa mine, care va fi cel mai mare parc din oras (undeva peste 50 ha).

 sanderoalex, on 06 ianuarie 2024 - 15:03, said:

Dacă e așa roz situația, de ce dracu' se omoară ăia la ghișeu?
Nu stiu, intreaba-i pe aia 80% care nu au mers la ghiseu ca sa faca operatiunea, ci au facut-o de acasa.

 iladi, on 06 ianuarie 2024 - 06:04, said:


Stiu si eu, realitatea din teren te contrazice:

Oamenii spun că miza este cea a locurilor de parcare, mai puține decât numărul mașinilor. Cererile pot fi depuse si online, dar redistribuirea celor rămase libere se face pe principiul primul venit primul servit, așa că oamenii nu au vrut să riște să se blocheze platforma așa cum a fost în anii anteriori.
Si totusi peste trei sferturi din cetateni au depus cererea online se pare ... deci, care e concluzia?

 sanderoalex, on 06 ianuarie 2024 - 15:03, said:

La câți bani sunt în administrația Clujului, stați rău.  Așa haos mai rar.
Ne poti da exemple probabil de orase din Romania care stau mai bine la capitolul digitalizare ale serviciilor publice ... sau nu :D

#143
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 utopium, on 06 ianuarie 2024 - 16:46, said:

Si totusi peste trei sferturi din cetateni au depus cererea online se pare ... deci, care e concluzia?
Pai nu e la cluj plin de IT-isti care fac scripturi automate care sunt si astea o parte din problema ca se blocheaza platformele?
Au facut IT-istii scripturi care incercau de 10 ori pe secunda pana reuseau sa depuna automat. Iar cei ce nu sunt in IT raman la voia intamplarii, ca pana completaza ei formularul deja s-a blocat platforma sau au disparut locurile la cei ce fenteaza coada online.
Se vede asta la programe precum casa verde, unde o firma de vanzari panouri reuseste sa "completeze" 1000 de cereri in cateva secunde... pentru ca fenteaza platforma si programeaza un robotel care da ca surdu-n toba in server pana intra.
Pana si de blackfriday IT-istii isi fac scripturi sa cumpere automat produsele reduse mai mult ca sa faca o bisnita cu ele dupa.

#144
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 16:53, said:

Au facut IT-istii scripturi care incercau de 10 ori pe secunda pana reuseau sa depuna automat. Iar cei ce nu sunt in IT raman la voia intamplarii, ca pana completaza ei formularul deja s-a blocat platforma sau au disparut locurile la cei ce fenteaza coada online.
Cea mai buna metoda e sa nu existe o ora la care deschizi ceva, de aia Emag nu mai anunta ora la care incep Black Friday, ca daca lumea ar sti ca incepe la 7 dimineata, ar pica site-ul instant oricat ar investi ei in infrastructura (e mult prea scump/greu sa faci ceva care sa reziste la o cerere foarte mare care apare in acelasi timp). Eu as lasa lumea sa se inscrie pe o lista de asteptare, apoi le-as trimite un email in momentul in care deschid inscrierile, sa se stie doar ziua in care incep inscrierile, dar nu si ora.

Bine, un coleg a zis mai bine, parcarile sunt mult prea ieftine, de aia e bataie pe ele, pretul ar trebui sa creasca de minim 5 ori. Un sistem mai bun ar fi de tip licitatie, cine ofera mai mult prinde noul loc. Ar fi si un sistem mai bun pentru primarie, care ar face mai multi bani. Iar un pret corect ar incuraja si aparitia de parkinguri private ...

Ca sa dau un alt exemplu, la bazele sportive ale primariei poti face rezervare online cu 2 saptamani inainte, adica daca vrei sa mergi la ora 18 peste 2 saptamani la tenis, poti incepe sa faci rezervare astazi la ora 18. Pentru ca e gratuit, evident ca orele populare (17-21 de obicei vara) sunt greu de prins, trebuie sa cam fii pe faza cu fix 2 saptamani inainte. Alte ore mai putin populare le poti rezerva cu usurinta, de aia eu care am un program flexibil si lucrez de acasa, de multe ori merg dimineata in timpul saptamanii. Poate ca ar fi mai logic ca la orele alea cautate de majoritatea sa nu mai fie gratuit, ci contra-cost, iar la orele cu cerere mai joasa sa fie gratuit.

Nu prea exista metode eficiente si corecte de a oferi ceva unde cererea e mult mai mare decat oferta. Metoda nr 1 e sa diminuezi cererea prin diverse metode (cresteri ale pretului in primul rand, indeplinirea mai greu a conditiilor de eligibilitate, etc).

Edited by utopium, 06 January 2024 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate