Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

Refacere / Recuperare ruptura fibra / tesut muscular

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Ce recomandati ca si Tratament pentru o ruptura a unei fibre / tesut muscular in zona Gambei ) avuta anterior si care, in prezent, se manifesta uneori prin intermdiul unui " carcel ", inainte era mai grav, de abia puteam mergea. Eliminam sedintele de fizioterapie si tot ceace tine, pe care le-am si urmat, facut si RMN, si Radiografie, etc.
Vreau de la cei care au trecut prin asa ceva, Ce remediu au folosit?
Am luat si Anticarcel, si Magneziu, si Calciu! Am facut si sedinte de masaj.

Sau vreo crema care sa elimine discofortul si in acelasi timp sa aduca la starea initiala testul muscular!
De pe 15 o sa merg din nou la sala, o sa bag multa banda ( mers ) si picioare ( mai usor ),  lucru care mi-a fost recomandat si de un Ortoped ( mult mers ).

Multumesc anticipat,

ps. mentionez ca aceste probleme au aparut in urma unei lovituri in zona de spate a piciorului ( intre genunchi si gamba ) eu practicand Arte Martiale Militare, nefiind o lovitura expre.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Artrohelp Forte plicuri
Celadrin Forte capsule si/ sau crema

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Salut si multumesc pentru informatii

Ai vreun producator anume, pe care ai mers de-a lungul timpului?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postraducanu969, on 03 ianuarie 2024 - 09:53, said:


ps. mentionez ca aceste probleme au aparut in urma unei lovituri in zona de spate a piciorului ( intre genunchi si gamba ) eu practicand Arte Martiale Militare, nefiind o lovitura expre.

Care sunt alea Militare sau ce ai vrut sa spui ?

Ambele produse au cate un singur producator, daca urmaresti denumirea exacta, dar posibil sa le gasesti la promotii la diversi comercianti, chiar pe EMAG sau la farmacia din colt.
Stiu ca sunt cateva mii de suplimente in piata, dar astea 2 sunt in top.

#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023

View Postoverseas, on 03 ianuarie 2024 - 10:27, said:


Care sunt alea Militare sau ce ai vrut sa spui ?

Ambele produse au cate un singur producator, daca urmaresti denumirea exacta, dar posibil sa le gasesti la promotii la diversi comercianti, chiar pe EMAG sau la farmacia din colt.
Stiu ca sunt cateva mii de suplimente in piata, dar astea 2 sunt in top.

Antrenamente specific militare ( pentru fortele speciale, mai exact )  ex Krav Maga, Kali Escrima.

#6
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.574
  • Înscris: 01.02.2007
Marijana Kovacevic din Serbia

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista tratament.
Muschiul se reface singur prin exercitii, in timp.

In rest, fizioterapia si suplimntele pot ajuta, dar sunt mai mult palcebo.

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Eu am mai luat 10 zile magneziu + 10 pauza si iarasi 10 zile magneziu + 10 pauza si s-au mai diminuat din dureri. As dori tot ceva care sa nu afecteze in mare Ficatul, eventual o crema care sa ajute la Refacere. Ce am aflat din urma unor informari, ca Magneziu ajuta foarte mult la refacere, dar nu e bine sa-l iei pentru o perioada lunga de timp, de aceea vroiam o alternativa, gen crema / unguent, etc

Editat de raducanu969, 03 ianuarie 2024 - 10:55.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Ce am dat eu e pentru tesuturi moi, articulatii si prin extensie pentru muschi.

Treaba cu ficatul e valabila pentru porcariile de pe net, chinezisme de slabit sau alte alea.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
De obicie la refacerea muschilor Zincul e cel care ajuta,
Magneziul si Potasiul previ crampele doar.

Eventual ceva suplimente proteice ar putea ajuta.
Dar asa cum am zis, toate astea sunt mai mult placebo - ajuta doar daca ai deficit.

Mancare sanatoasa si exercitiile fizice sunt singurele care pe termen lung au efect.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
pt eiffel - intradevar, am citit despre zinc, de aceea vreau sa aflu mai multe de la cei care au trecut prin asa ceva, Ca sa nu trebuiasca sa iau la " rand ".

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
Acum cat timp ai avut ruptura musculara ?

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023

View Postoverseas, on 03 ianuarie 2024 - 11:03, said:

Ce am dat eu e pentru tesuturi moi, articulatii si prin extensie pentru muschi.

Treaba cu ficatul e valabila pentru porcariile de pe net, chinezisme de slabit sau alte alea.

Eu vreau ceva pentru Tesut, nu am treaba cu articulatiile, muschii in general.

View Posteiffel, on 03 ianuarie 2024 - 11:08, said:

Acum cat timp ai avut ruptura musculara ?

acum 1 an max, dar s-a remediar intre timp, totul este OK, numai ca, uneori mi se mai pune cate un carcel ( sa zic asa ) si daca nu fac masaj in zona respectiva, devine jenant. nu folosesc anti inflamotorii ( decat foarte rar, cand noaptea ma ia din somn ) si max la 3-4 - 5 zile mai mult Sindorol gel. Dar, repet, daca fac masaj in zona respecitva, Numai am probleme. In urma loviturii am avut si fisurata Fibula. Acum, nu am mai facut nici sala de vreo 3 luni ( am tot avut treaba cu serviciul ) dar o sa incep sa merg din nou, sa fac Banda ( mers lejer ) picioare ( mai mult pe gambe ), putin stretching ( apropa, daca fac stretching, adica ma ridic pe varfuri - cobor si tot asa, dar si sa tin tensionat muschiul gambei ) dinsconfortul dispare.

ps. poate nu am fost destul e explicit, dar mai intreaba ma si iti mai spun, daca ti se pare undeva ca, nu ai inteles


Asa se intmapla cand faci Sparring-uri si cand menajezi oponentul pentru a nu-l accidenta :)

Editat de raducanu969, 03 ianuarie 2024 - 11:21.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
Intr-un an trebuia sa se rezolve complet, fara alte probleme, prin miscare si exercitii fizice regulate.
Crampe intr-adevar mai puteau aparea in timp, dar din ce in ce mai rar, pana la rezolvare.

Sa nu fie o alta problema din ce zici tu acolo - ceva varice interne. Alea pot da crampe care dispar la stretching.
N-ar strica un control la medic ptr asa ceva.

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Am facut si RNM si a iesit doar Fractura Fibula, pe sistem muscular nimic. Am fost si la un Ortoped si mi-a spus ceea ce am zis anterior ( mult mers ) de aceea am si zis ( ca o sa merg sa fac mai mult banda ) ca de mers cu serviciul pe care il am ( nu pot ). De asemenea am fost si la Neurolog, am facut Control si pentru Nervul Sciatic si totul este OK. Eu cand am facut acel sparring, nu am simtit nimic in acel moment si am continuat atat lupta din picioare cat si la sol, dar a doua zi, a inceput sa dea semne, fiind obisnuit cu astfel de " mici accidentari " nu am luat in seama, de obicei " eu nu folosesc creme, pastile, etc ) am un organism si o imunitate buna. Dar uite ca, orice cal ajunge gloaba :)

Mentionez ca am facut de 2 ori fizioterapie ( curenti, laser, masaj ) si s-a ameliorat foarte mult, dar nu as mai vrea sa fac din nou ci, sa merg pe ceva mai Naturist, ceva care sa nu implice Medicamente. Adevarul e ca nici numai sunt oameni care sa mearga pe acele ( leacuri babesti ) care aveau efectul scontat, toti acum apeleaza la medicamente, lucru cu care nu sunt de acord si nici pe copilul meu, nu-l incurajez sa devina ( sclavul lor ).

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004
La RMN e mai complicat de vazut ceva pe tesut moale. Iar eu zic de posibile varice - nu prea au cum sa apara la RMN.
Daca la locul de munca stai mult timp intr-o pozitie fixa - in picioare sau pe scaun e foarte posibil sa ai asa ceva.
De-asta zic sa iei in discutie posibilitatea asta cu un medic - macar cu cel de familie, eventual ptr o trimitere la flebologie.

Clar intr-un an de zile nu trebuai sa mai ai nicio problema.

#17
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 30.06.2023
Da, intradevar cea mai mare perioada o stau sezut, dar o combin cu miscarea, de aceea nu am luat in asa mare considerare, acest lucru, desi, chiar m-am gandit si la acest lucru. Da, este o idee si ceea ce mi-ai spus, nu stiam despre acest lucru. Chiar nu se vede nimic pe picior ( cum se vad de obicei la oamenii care au probleme, acele firisoare )

Editat de raducanu969, 03 ianuarie 2024 - 11:51.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ce am recomandat sunt fix variante din plante, vezi prospectul. Nu medicamente.
In rest, faza cu 'mancatul sanatos' e utopie, care si-a calculat vreodata cat Zn sau Mg ia din alimente (si din care ?).
Care va simtiti sclavi ai tratamentelor, evitati compusul H2O, ca da dependenta.

Pe langa cele 2 , mai adauga Nattokinaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate