Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Rezolutii 2024

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBursul, on 30 decembrie 2023 - 17:09, said:

La anul imi propun sa castig la loto. De data asta chiar sunt hotarat.
Adica de data asta chiar o sa cumperi si bilet? Posted Image

PS: Banuiesc ca stii bancul la care ma refer, cu cel care se tot ruga lui Dumnezeu sa castige la loto si la un moment dat Dumnezeu i-a raspuns nervos: "Dar cumpara si tu un bilet mai intai!"

Edited by utopium, 30 December 2023 - 21:50.


#56
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,675
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttfmercedez, on 30 decembrie 2023 - 16:13, said:

ultima postare pe fb a fost prin 2017..

La mine a fost...niciodata si nici nu cred ca va fi vreodata!!

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Postin_the_soup, on 30 decembrie 2023 - 17:07, said:

Short list:

- sa termin aplicatia la care lucrez de un an ... care ma va face milionar?!
Asta si eu imi doresc :D Desi imi doresc mai mult sa aiba succes si sa fie folositoare, nu neaparat sa ma faca milionar, dar sa fie sustenabila, adica sa aduca venituri care sa ii acopere cheltuielile de dezvoltare si o marja decenta de profit.

In rest nu mi-am propus nimic special, daca continui sa fac ce am facut si anul asta sunt multumit (sa calatoresc prin macar tot atatea locatii faine, sa citesc macar la fel de mult si sa ma uit la macar tot atatea filme bune, sa fac macar la fel de multa miscare, sa investesc/pun bani deoparte macar la fel de mult, sa fiu macar la fel de sanatos, etc) ... dar ca sa nu stagnez, ce am facut anul asta + 10% extra macar la unele capitole :D

De fapt ar fi un capitol important unde as dori semnificativ mai mult de 10% extra: sa ma intalnesc mai des cu prietenii. Daca reusesc sa dublez numarul de intalniri cu prietenii, ma declar multumit si la capitolul asta.

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaccip, on 30 decembrie 2023 - 20:45, said:

Ai dat raspunsul usor.
Practic ai cazut in capcana, ca nu te crede nimeni.
Posted Image
E real de fapt. Nu e nimic greu de argumentat, e un fapt cunoscut ca multe tari sarace se ridica economic datorita celor bogate care fac productie acolo. Aia nu doar ca au salarii mai mici dar se si pricep, cred ca cel putin 80% din lume se imbraca de fapt din Asia (Vietnam, Filipine, China, India etc). Raspunsul e usor intr-adevar pentru ca in realitate nu conteaza ce facem fiecare individual, nu suntem o masa critica, piata in ansamblu tot va cere. In Europa de la firme serioase locale nu se imbraca decat bogatii pentru ca sunt preturi mari.
Eu folosesc in general haine care le am demult, pentru ca am grija de ele si tin, dar ce nu imi mai e bun trebuie sa inlocuiesc si nu fac un plan cincinal special pentru asta, pur si simplu carpe diem, cand trebuie schimbat, se schimba. Uite eu nu mai am haina de iarna serioasa (in care sa nu transpir dar sa fie groasa si sa ma si incapa) de cativa ani, noroc ca iernile acu sunt blande...
Dar sa ma apuc eu acu sa nu mai iau nimic ca asa imi propun eu... e fara sens practic, nu voi conta desigur in marea societate de consum... dar asa ca idee.

Edited by andreic, 30 December 2023 - 22:49.


#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,360
  • Înscris: 06.01.2007
Totul cu masura
Lipsa masurii duce la de-astea.
Si eu o sa cumpar, ca doara n-o sa merg in curul gol.
Dar o sa fiu mai atent pe viitor.
Sunt in proces de schimbare pe chestia asta.
Deocamdata pentru mine, dar vreau sa fiu un exemplu si pentru nevasta-mea.
La copii nu prea se poate ca cresc.
Iar sa donez hainele... mare vrajeala, nu mai valoreaza nimic, nu le vrea nimeni. Am vazut eu.. Nici cei saraci nu le vor. Nu le refuza, dar nici nu le poarta.
Reciclarea e doar pe hartie.
Si asa eram chitit impotriva consumerismului cu atitudinea mea fata de leptopuri si telefoane, pe care le iau exclusiv SH. Si asa repar tot ce pot, nu las niciun electrocasnic in urma din cauza unui condensator sau defectiune minora. O aveam deja pe-asta in sanje. Acum o s-o iau si pe asta cu boarfele.
Pungile le evit. De multe ori merg cu rucsacul la cumparaturi. Daca vezi vreunul prin mall cu rucsacul in spinare de 40 de litri, eu sunt ala. Si o fac pe-asta de peste 10 ani de zile.
Chiar si asa, arunc un cos intreg de ambalaje zilnic.

In meseria mea masor toate campurile si sunt satul de pungi, gunoaie, cauciuce, carcase de aparate aruncate peste tot. In prima zi de teren am luat un cui in picior si dupa aia am calcat intr-o mare balega de cal. Si s-a dovedit ca asta a fost ca o ursire.
In reciclare nu cred, desi duc tot ce trebuie la tomberoanele alea mari de reciclare la capatul strazii. Le duc, dar nu cred in reciclare.
De cumparat cand cumpar ma uit intai cum se poate desface si repara just in case. Nu (mai) trimit in garantie ca le repar singur, daca e. Evit firmele care pun piedici reparatie si daca se poate, chiar le boicotez.

Si imi educ copiii. Le explic ca ne otravim pamantul cu gunoaiele noastre. Le zic povesti despre ce ar trebui facut pe viitor, generatia lor tre sa gaseasca o solutie, ca altfel ne cacam pe ea planeta. Le spun si le arat poze cu zapada de pe vremuri.
De la mine mai putin, de la ei poate mai mult.
Trebuie sa ne schimbam atitudinea.

Nu sunt un ecologist de ala de cacat, care face mai mult rau decat bine. Nu militez pentru nimic pentru ca n-am informatia completa, dar fac pentru mine. Preventiv.

#60
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,235
  • Înscris: 30.11.2021
Este interesant cati dintre noi isi doresc sa cumpere mai putine lucruri.

Am vazut un documentar finlandez, inainte era gratuit pe youtube, inca este gratuit pe cateva adrese dar problema o reprezinta traducerea.
Pe youtube selectai traducerea automata engleza.

Este vorba despre un tip care aduna toate lucrurile din apartament si le duce intr-un depozit.
Are voie zilnic sa ia 1 singur obiect:
https://www.imdb.com/title/tt2599898/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUBVl0FG6Yc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://archive.org/...ils/MyStuff2013

Recomand. Si cu cat avanseaza documentarul/filmul, este destul de realist, ca nu ia tot timpul 1 obiect.
Daca aveti rabdare sa vedeti documentarul o sa va schimbe viata, vorbesc serios.

Si cautam filmul pe google si cred ca au facut un fel de film dupa el:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WA6-C50yees?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa calculezi cat te costa, cat lucrezi pentru a cumpara obiectele astea.

Edited by MindArchitect, 30 December 2023 - 23:35.


#61
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMindArchitect, on 30 decembrie 2023 - 23:34, said:

Este interesant cati dintre noi isi doresc sa cumpere mai putine lucruri.

You will own nothing and you will be happy.
You will eat the bugs.

#62
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,360
  • Înscris: 06.01.2007
Uite ce fac acum.
Attached File  WhatsApp Image 2023-12-30 at 23.18.07_32f36a9a.jpg   158.21K   33 downloads
Daca nu-mi intoarce softpedia imaginea, avem asa:
- In stanga o baterie originala facuta cu 5 celule NiMh, deci nominal 6V, pentru un aparat vechi de 20 de ani. Bateriile respective nu se mai gasesc, sau se gasesc copii slabe, cu capacitate mica si durata mica de viata.
Asadar, o sa trec pe litiu ion.  O sa fac 3 baterii, cele din dreapta, deja desfacute si modificate cu un indicator de charge.
Astfel:
- Mai intai un circuit de protectie de 4A. Cele 3 bucati mici de langa osciloscop.

- Tensiunea de 3..4.2V de pe celula LiIon trebuie transformata cu un boost converter la 7V. Cele 3 placi mai maricele sunt boost convertere de 9V, 1MHz, dar o sa le modific sa scoata 7V. Si sunt pana la 10A, dar o sa le modific sa nu traga mai mult de 4A, ci undeva pe la max. 3.7A. Am deja calculele facute.  Ce se vede pe osciloscop e un transient load, pe baterie(albastru) si pe output(7V) la circuitul original, modificat pentru 7V. Am facut deja o baterie de test. Am un load transient nasol pe care tre sa-l rezolv cu un condensator Tantal de 330uF/16V  si inca un transient(daca fac zoom pe osciloscop se mai vede un spaik de 1us care coboara cu vreo 700mV) de 100nF, NCO, MLCC. Mi-au venit si componentele, dar nu am inca condensatorul de 100nF. Merge si fara el, dar o sa pun cea mai mare valoare ce o am pe NCO capsula 1206. Tantalul va fi pe capsula D, ca .. asta-i viata.
Deja am testat prototipul dar cu condensatori de gabarit mai mare, ca de aia am avut. Merge brici!

- Fiindca incarcarea nu se mai poate face pe vechiul charger, o sa o facem pe USB-C, cele 3 placute cu USB-C sunt pentru incarcare. dar trebuie si alea modificate ca incarca la 3A si nu vreau, ca sunt mai multe chargere de 2A decat de 3 si vreau sa fie ceva universal, sa le incarc de la orice charger. O sa transfom pe 2.1A. Trebuie modificat un rezistor. Se face.

-Fijnda bateria va scoate constant 7V pana la ultima picatura, aparatul in care va fi montat, nu va sti cat de descarcata e bateria. Asadar, am pus indicator cu leduri.
Am proiectul si pentru gauri in carcasa aparatului sa vad ledurile si sa apas butonul ala care activeaza indicatorul.

Celulele abia au venit acum. Sunt reci inca, de la esybox. Maine le masor rezistenta interna. Tensiunea deja am verificat-o, sunt ok. Sper ca sunt originale, deocamdata semnul e bun, dar le verific maine de rezistenta interna. Capacitatea n-am cu ce sa o verific ca am donat deja singurul meu aparat care facea asa ceva. Oricum, o verific eu prin alte metode, daca e cazul. Dar nu cred, deoarece voi avea peste 37Wh, 30Wh utili cu tot cu pierderi, ceea ce e mult peste ce puteau cele vechi HiMh originale.

Uite si aparatul
Attached File  WhatsApp Image 2023-12-30 at 23.21.24_83e3a638.jpg   93.39K   32 downloads

Uite si versinea beta de baterie modificata. Cu senzorul de charging pus aiurea, ca .. ca e beta. Cu condensatori de care am avut, cu celule recuperate de laptop. Tine 2 zile de munca. Face fata cu brio la load tranzient de 3A

Attached File  WhatsApp Image 2023-12-30 at 23.20.46_8d7e94e5.jpg   111.26K   24 downloads


Deci cine mai sta sa modifice o baterie veche de 15ani in afara de mine? Si nu improvizatii, ci chestii calculate pana la cel mai mic detaliu. Nu ne jucam cu improvizatii.
M-a costat 300 de lei celulele, si inca veo 100 de lei toate modulele de pe aliexpress luate. Restul e munca si placere.

Care ar fi optiunile? Sa cumparam versiunea mai noua si may gay de statie ? Costa 15kEuro. Pentru ca. ce> Ca nu mai fabrica baterii? Nu nene. Le modific eu.
Am modificat aproape toate sculele vechi, incepand de la modificat mufe (trecut pe Lemo), alimentari (circuite si de 7mm pe 12mm facute integral de mine), adaptoare de impedanta. Plus parte mecanica modificata, optica reglata, centrat laser sprin metode alambcate dar care au mers.

Daca cei care le-au vandut nu le mai pasa, eu le tin la zi cu performantele. Sunt aparate straight, nu gay, fara touchscreren care nu merge pe soare sau ploaie, fara SO care se incarca in 2 minute, fara figuri software si cerinte de update firmware. Aparate straight, cum nu se mai fac. Merg e ploaie, pe ceata, nu dau erori, nu au capricii software, nu iti impun stilul de lucru ca alea gay.

Nu vad niciun ban de la mine. Repar tot. De drag o fac. Numa sa stiu, ca unele reparatii sunt foarte dificile fara banc optic, fara banc de masura, de proba.
Facem cu ce avem, dar nu vreau produse improvizate ci  "better than factory" Nu umblam cu magarii.

Edited by maccip, 31 December 2023 - 00:06.


#63
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 02.08.2021
Chiar, nu sunt fanul lor dar vă întreb pe voi.
Aveți obicieul de a vă alege baba?
Și aveți obiceiul ăla cu pusul sării în coji de ceapă, 12 coji, pentru a vedea cât de ploioase/secetoase vor fi lunile anului următor?

#64
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Anul asta am cumparat mai multe chestii decat imi propusesem initial, de ex. mi-am luat o friteuza cu aer cald, ca sa reduc mirosul de prajit din bucatarie (si abia pe locul 2, sa mananc mai sanatos). La anul vreau sa-mi iau un laptop, ca actualul are vreo 9 ani si se misca foarte greu.

Si mi-am propus sa ajung in sfarsit in Italia. Planificasem excursia inca din primavara lui 2020, dar dupa ce s-a intamplat nenorocirea cu viruselul, a trebuit s-o aman. Dar la anul vreau musai sa o vizitez.

Cat despre haine, imi cumpar de 2-3 ori pe an, nu sunt mare amator de iesiri la mall si imi iau mai ales cand am nevoie. Mai ales ca sunt mai masiv si mi se uzeaza pantalonii intre picioare din cauza mersului :P

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View PostValy_User, on 31 decembrie 2023 - 00:12, said:

Chiar, nu sunt fanul lor dar vă întreb pe voi.
Aveți obicieul de a vă alege baba?
Babele alea nu sunt in luna martie?

#66
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 16.09.2014
Cea mai mare rezolutie a mea a fost acum vreo 18 - 20 ani, cand am renuntat total la televizor. De atunci nu sunt bombardata cu reclame, nu stiu ce haine sunt la moda, habar nu am de machiaj si alte rahaturi cosmetice - in afara de sampon, aparat de ras si deodorant. Uneori vopsea de par.
Beau doar apa de la robinet, nu mananc congelaturi din supermaket, nu cumpar sucuri. Mananc moderat si simplu cat sa ma hranesc, zahar / dulciuri aproape niciodata. Haine cumpar cand am nevoie, nimic deosebit pentru ca nu stiu ce firme-s la moda si nici nu ma intereseaza, important e sa-mi placa mie, sa fie comode. Intru doar in supermarket, in rest comand absolut totul.

Singurul meu viciu a fost intotdeauna iphone. La inceputul anului am comandat 14-le, iar vechiul 12 l-am daruit nepotului. Dupa cateva zile am realizat ca nici macar nu aveam nevoie sa-mi schimb telefonul, era ca in tipla, fara o zgarietura, plus ca, in afara ca sun din an in pasti, eu nu fac absolut nimic pe telefon. Uneori poze, dar si alea din ce in ce mai rar. So, am returnat 14 si mi-am luat un XR refurbished, all good pana acum.

Ieri am renuntat la Netflix si Hbo, le aveam de ani de zile dar le imparteam cu altii in timp ce eu ma uitam la ceva serial o data pe an.
Ultimul viciu ramas este ca mananc foarte des la restaurant, aproape seara de seara. Muncesc mult, nu prea am timp de toate cate as vrea sa fac.

Hai sa fie asta rezolutia mea pe 2024: sa-mi fac timp. Sa treaca inca un an in care sa nu fumez, al 4-lea. Si sarmale, multe sarmale. Posted Image

Edited by AlbastruIndigo, 31 December 2023 - 02:24.


#67
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,130
  • Înscris: 04.03.2014

View PostJamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 15:59, said:

eu mi-am propus sa nu-mi cumpar nimic in 2024 in afara de mancare, consider ca am destule haine, incaltaminte, parfumuri, electronice si tot felul de gadgeturi, incat sa nu trebuiasca sa-mi cumpar nimic pt un an.
am incercat s-o conving si pe sotie sa mi se alature in lupta cu consumerismul, insa a spus ca ea nu se simte capabila sa nu-si cumpere haine timp de un an

voi ce v-ati propus pentru 2024?

Nu-i o idee chiar rea:)

#68
mono

mono

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2023
Sa scriu si sa gindesc cit mai putin, spre zero - tind in sensul asta - si sa ma armonizez doar cu naturalul (Natura) unde TOTUL ESTE!, fara fantezii ideatice.

#69
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postmaccip, on 30 decembrie 2023 - 23:52, said:



Ca sa nu mai dai 200 de lei pe acumulatori 18650, cauta pe eu.nkon.nl . Vin cam in 2 saptamani si au preturi bune.

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlbastruIndigo, on 31 decembrie 2023 - 01:35, said:

Cea mai mare rezolutie a mea a fost acum vreo 18 - 20 ani, cand am renuntat total la televizor. De atunci nu sunt bombardata cu reclame, nu stiu ce haine sunt la moda, habar nu am de machiaj si alte rahaturi cosmetice - in afara de sampon, aparat de ras si deodorant.

Haine cumpar cand am nevoie, nimic deosebit pentru ca nu stiu ce firme-s la moda si nici nu ma intereseaza, important e sa-mi placa mie, sa fie comode.
Reclamele relevante si personalizate vin pe net, nu la TV. Reclama TV are impact minim de multa vreme. La haine nici nu stiu sa se faca prea multa reclama la TV, de obicei reclamele sunt la medicamente, pariuri, supermarketuri, magazine de bricolaj, produse alimentare/bauturi, detergenti, cosmetice, electrocasnice, banci, la haine sunt destul de rare (n-as putea sa iti spun vreun brand de haine care isi face reclama la TV - poate C&A, Zara, H&M dar nu pot sa-ti spun cu siguranta ca am vazut reclamele lor si am retinut ca erau ale lor).

#71
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,360
  • Înscris: 06.01.2007
N-am zis ce mi-am propus pe 2014, ca nu aveam pregatit, dar acum m-am mai gandit.
In prima faza o sa-mi iau un microscop mai bun. De la chineji. Ma tine in loc ca tre sa-mi fac un cod EORI, pe care n-am chef sa-l fac, dar poate mi-l face nevasta-mea.
Asta e cam sigur, ca-l vreau.

Ce as mai vrea, dar.. ma mai gandesc, ca n-am unde sa-l pun. Un Proxxon MF-70. Adica o freza mica, sa pot lucra si eu in otel piese mici, la precizie.
Freza nu-i de otel, dar o modific. Torn beton sau ceva in teava s-o fac mai rigida. Schimb motorul si raportul de transmisie. Schimb sistemul de prindere cu unul ER-11, pentru precizie mai buna si sa scap de vibratii. Poate si masa, daca nu e ok aia cu care vine. Vreau sa pot lucra in otel.
Am gasit-o acum un an pe olx la vreo 1400 lei, dar venea cu o menghina si cu un cap divizor, de care am nevoie. Menghine am si o sa-mi mai iau una mai low-profile si mai zdravana. Ca vazut un STERN la LEroy cu 150 lei. Probabil nu prea plata, probabil nu prea plana, dar.. ii fac eu ceva si o aduc in parametri. Am vazut cum se rectifica o menghina pe youtube si nu e ceva iesit din comun, se face. Modificarea frezei. sunt destule proiecte pe youtube, majoritatea cu CNC care nu ma intereseaza. Vreau forta si precizie pe ea.
Daca o iau, o sa dureze ceva pana devine functionala cum vreau eu. Si o sa coste peste dublu. N-o sa-mi scot banii pe ea ever, dar nu conteaza.

Si la capitolul vise, ar fi un ministrung, dar e un vis care va ramane activ ca ala chiar n-am unde sa-l pun. M-am gandit in fel si chip. Chiar am facut un plan, un proiect sa modific biroul astfel incat cand ridic blatul, sa ramana strungul, dar.. nu prea merge. O sa arate ca o tiganie. Trebuie fasonat, trebuie placa de granit pentru stabilitate. Nu prea merge in sufragerie sau in dormitor. In plus ala face mult span. Nu prea merge, trebuie camera separata, atelier, pe care nu-l am. Ca vreau tot asa, sa pot lucra in otel, nu in plastic sau lemn, ca nu vreau sa fiu cofetar ci sa fac piese adevarate.

De luat o sa-mi mai tot iau diverse scule, cum am facut si pana acum. Nu am musai nevoie de ele, nu justifica pretul, dar sa pot face diverse chestii, daca imi vine cheful sa nu stau in loc ca n-am scula cutare. Nu lucrez chestii mari, doar chestii in miniatura, asta-i avantajul ca nici sculele nu sunt mari, deci incap prin dulapuri. Inca mai incap.
:)
Nu ma arunc la bani, desi as putea ca nu sunt chiar "pe drojdie", dar.. nici n-o sa stau "pe uscat". Tre sa mai iau cate ceva si pentru sufletul meu, nu?

Eu zic ca in viata trebuie sa faci cat mai multe chestii sa fii fericit. Adica sa n-ai timp sa te gandesti la fericire. Fericirea vine cand nu te gandesti la ea.
Mai electronica, mai oeaca de mecanica, mai o freza, un strung. Mai citim, mai invatam fizica, matematica, electronica de pe youtube. Ca si pana acum, dar mi-as mari portofoliu cu cititul literaturii, ca am cam lasat-o balta si .. cred ca nu e bine. Plus meseria la teren. Plus ca merg pe jos Poate ies si pe la munte cu cortul anul care vine, cu copiii.
Miscare si activitate cat mai variata. Nu sunt genul sa ma duc la sala sau sa alerg ca prostul prin parc. Am alergat de cateva ori sa dau burta jos, dar mi se pare aiurea. La sala n-am fost niciodata in viata si nici nu ma duc. Mi se pare gay. Deci tre sa ma mentin cumva. Cumva, dar altcumva. Nu-mi trebuie muschi, dar imi trebuie dexteritate sa pot face una-alta. Electronica e misto ca-ti pune skilurile la incercare. De la creier pana la muschi, miscarea fina. Antrenam totul sa nu ne ramolim. PLus ca-i pasiunea mea de cand ma stiu.

Si visul pe urmatorul cincinal ar fi sa-mi iau un apartament cu 5 camere. Una a mea. Mica, de cativa mp sa-mi pun toate alea si sa nu mai trebuiasca sa strang tot timpul ce lucrez, ca-i pierdere mare de timp.
Poate ca la batranete imi pun si pat acolo, si daca oi deveni uracios, ma mut cu totul acolo si nu mai ies. Bunica-miu cam la fel a facut. Dupa ce a murit bunica, s-a retras in cea mai mica camaruta, si-a pus acolo patul si acolo a locuit pana s-a dus. Nu atingea nimic din restul casei
In camera aia, cand eram eu mic, tinea merele in ladite. Mirosea fantastic. Eu asa imi aduceam aminte camaruta aia. Nu mai fusesem pe la el de mic, ca .. asa a vrut viata, pana dupa ce a murit, sa-i vad doar camera in care a stat. Nu stiu prea multe ce facea, dar imi pot inchipui. De la mirosul merelor pe care il stiam, la camaruta aia pe care si-o amenajase el acolo, sa stea linisti vreo 2 ani.
Sunt niste chestii misto, care cumva te urmaresc. Deci.. ma gandesc, visez si eu. desi probabil n-o sa se intample.
Nu vreau ca americanii aia cu casa pe 3 nivele si cu subsol in care n-au intrat niciodata, de se fac filme de groaza cu case bantuite. Trebuie sa-ti controlezi spatiul in care stai, nu sa fie mai mare decat poti tu controla mental. Probabil ca la batranete scade bataia maxima, deci e nevoei de un locusor mic, sa nu visezi urat noaptea.
Dar nu-i problema deocamdata.  ca stau la 3 camere si e putin. Doar zic, incarcat de povestile astea ale trecutului.

Ah. si trecutul. De la o anumita varsta nu mai poti schimba viitorul. Doar trecutul. :) Povestle. Macar povestile despre mine sa le spun la persoana a 1a, ca acum parca le zic la persoana a 3a. Ceva e lipsa acolo, deci mai trebuie lucrat.

View PostSerafim606, on 31 decembrie 2023 - 02:25, said:


Ca sa nu mai dai 200 de lei pe acumulatori 18650, cauta pe eu.nkon.nl . Vin cam in 2 saptamani si au preturi bune.
I-am luat deja de la depozitu de baterii.
Am constatat cu stupoare ca la TME dispar toti daca iti bagi cont de Romania. Am sunat la ei si mi-au zis ca nu au autorizatie sa vanda pe Romania. WTF! Nu ma asteptam.
Dar am gasit.. cu ceva stress sa nu fie originali. Vedem maine.
Chiar voiam sa intreb pe forum, dar sunt pur si simplu satul de cei care intra si zic ce le da lor google, fara sa fi luat. De parca n-am si eu google. Sunt o multime si pe emag, dar.. naiba stie ce-i cu ei. Daca zici ca ai luat de acolo, tre sa fie de incredere, dar.. am luat deja.

#72
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 16.09.2014

View Postutopium, on 31 decembrie 2023 - 02:38, said:

Reclamele relevante si personalizate vin pe net, nu la TV. Reclama TV are impact minim de multa vreme.

Tv-ul tau e diferit de al meu. Sau ma rog, era pe vremea cand inca ma uitam la tv.
Pe net nu vine nimic cu un ***** platit. Refuz sa fiu intoxicata / manipulata cu reclame atata timp cand inca sunt capabila sa aleg singura ceea ce-mi doresc. Am tot confortul necesar si fara a fi scalava consumerismului. De foarte, foarte multi ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate