Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Rezolutii 2024

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 16:17, said:

e serios, nu e in gluma, daca era in gluma il puneam la fun

insa nu inteleg de ce e trist si de ce e nerealist?
mie mi se pare mai usor realizabil decat sa ma las de fumat, asta mi-am mai propus de cateva ori si nu mi-a iesit

oricum scopul topicului era sa aflam ce si-au mai propus colegii de forum pt 2024, nu sa comentam alegerea mea Posted Image
Sunt de acord cu tot ce zici. Nici nu era de comentat alegerea ta, nici nu e trista. Poate doar putin nerealista :) (iata ca nu m-am abtinut si am comentat si eu alegerea ta)

rezolutia mea: sa fiu cea mai buna versiune a mea

#20
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022

 sorin147, on 30 decembrie 2023 - 16:33, said:

N-o sa mai zici asta cand ramai fara sosete. Posted Image


am fost prevazator si mi-am cumparat un set de 12 chiloti si vreo 30 de sosete pe langa ce aveam deja, cred ca-mi ajung pt un an fara probleme :)

#21
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
eventual sa ii si speli

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 MindArchitect, on 30 decembrie 2023 - 16:09, said:

De ce?
Pentru ca e ca si cum ai merge invers pe o strada cu sens unic... vezi tu tot ce folosim noi azi pe telefoane existau si acu 200 ani... doar ca in alta forma mult mai simpla, ziare, carti... oamenii stateau la rand sa citeacsa un ziar.

Edited by andreic, 30 December 2023 - 16:51.


#23
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 MarianG, on 30 decembrie 2023 - 16:36, said:

Tu ai convins o femeie sa nu-si cumpere incaltari/haine ?

Mai usor separi Marea Rosie decat asa ceva...

Rezolutii practice pentru 2024 mai multe calatorii prin tara si in zona.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 15:59, said:

Păi pentru ce mai muncești atât?
Doar ca să mănânci și să-ți plătești facturile?

Sau faci parte dintre oamenii care nu se pot abține de la cumpărat prostii?
https://www.youtube....rts/gKGbBoR0Rgc

Edited by Valy_User, 30 December 2023 - 16:53.


#25
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ce intentionez sa fac:
  • Sa ma las de fumat
  • Sa imi deschid o mica afacere
  • Sa stau cu cortul o data sau de doua ori pe luna singur in padure - survival style
  • Sa pedalez de la Vama Veche la Balcik si inapoi
Ar mai fi mici obiective, dar nu merita luate in seama acum.
Ce nu voi face:
  • Nu voi achizitiona nimic nou din capitolul electronice si/sau auto: TV, laptop, telefon, aragaz, frigider, cazan ( masina ), etc.


#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Valy_User, on 30 decembrie 2023 - 16:51, said:


Păi pentru ce mai muncești atât?
Doar ca să mănânci și să-ți plătești facturile?

Sau faci parte dintre oamenii care nu se pot abține de la cumpărat prostii?
https://www.youtube....rts/gKGbBoR0Rgc
am observat si la taica-meu in atelier, ca de cand s-a pensionat isi cumpara si el te miri ce prostii de la LIDL.  Sunt aceleasi chinezarii doar cu brandul propriu. Posibil sa se gaseasca in magazinele specializate chestii mai bune  la aceiasi bani, sau cu putin mai scumpe dar profesionale.



Majoritatea sunt inutile, se folosesc odata si stau pe raft, ca sa fie acolo. Asa mi-am luat eu aspirator/suflanta de frunze. Echivalentul hainelor si pantofilor la femei.

Edited by tfmercedez, 30 December 2023 - 17:00.


#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Nu sunt chiar proaste.
Sunt ok de home use.
Mai ok sunt Dexter.

Oi fi avut tu ghinion.
Singura problemă su ceva din Lidl pe care o știu a fost ceva foarfecă de tăiat tabla.
În rest au fost ok. Bormașină, polizor cu acumulator, redresor, pompă de scos uleiul, compresor, charger de acumulatori, etc.
Au fost luate de cineva care stă la țară. Majoritatea i-au fost utile, dar a mai luat și prostii.

Nu mai zic, pompele submersibile de la ei sunt excepționale.

La papucii de grădină florabest am avut probleme, li se rupe coronița aia.

Edited by Valy_User, 30 December 2023 - 17:05.


#28
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Short list:

- sa termin aplicatia la care lucrez de un an ... care ma va face milionar?!
- sa gasesc cablul de alimentare de la televizorul pe care nu l-am mai deschis de 4 ani
- sa dau jos 5 kg
- sa urc cel putin 5 minute pe zi pe bicicleta ... si sa pedalez
- sa platesc cat mai putine taxe la stat (legal)
- sa-mi iau casa.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
La anul imi propun sa castig la loto. De data asta chiar sunt hotarat.

Edited by Bursul, 30 December 2023 - 17:15.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 andreic, on 30 decembrie 2023 - 16:05, said:

Tu vorbesti serios... sau e doar in topic in gluma ? Ca daca vorbesti serios e trist...
De ce dragul meu?
Sa stii ca si eu ma gandesc la fel.
Am de toate si am urcat suficient pe piramida incat sa vad de sus jaful pe care-l facem pe pamant din cauza ignorantei.

Nu sunt inca cablat mental la problema, dar incet0incet o sa ma apuc si eu. Mai putine pungi, mai putine ambalaje, mai putine boarfe.
Incep sa-m placa si mai mult boarfele mele, unele de 10 ani.
Am o geaca de piele tocita, din cauza ca a fost low-quality. Dar o port, incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca e ok.
Mai am niste pantaloni murdari de ceva vopsea. Ii port si pe aia de la egal la egal cu ceilalti.
Sa praduiasca altii, carora nu le ajunge, mie imi ajunge.

Nu stau sa ma gandesc daca amaratii aia din bangladesh care muncesc cate 14 ore pe zi vor fi in avantaj sau dezavantaj din cauza asta, dar structura sociala nu e aia in care cred eu.
Macar sa respect munca lor, daca nu stiu ce-i bine si rau. Probabil un copil hamesit a cusut eticheta de la geaca MassimoDuty. O fata de 13 ani probabil ca ele sunt cele mai bune la cusut etichete, mai ales cand ma-sa castiga 18 $ pe luna in aceiasi fabrica.

Nu ma simt vinovat cumva, dar stiu ca o schimbare de atitudine trebuie. Daca nu pentru salvarea planetei, macar pentru constientizarea faptului ca pentru boarfa aia deteriorata a muncit niste unii pentru costul pe care l-am platit eu doar pentru un nasture.

#31
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Rezolutii 2024:

A little bit of Monica in my life
A little bit of Erica by my side
A little bit of Rita's all I need
A little bit of Tina's what I see
A little bit of Sandra in the sun
A little bit of Mary all night long
A little bit of Jessica, here I am
A little bit of you makes me your man (ah)

#32
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 15:59, said:

eu mi-am propus sa nu-mi cumpar nimic in 2024 in afara de mancare, consider ca am destule haine, incaltaminte, parfumuri, electronice si tot felul de gadgeturi, incat sa nu trebuiasca sa-mi cumpar nimic pt un an.
am incercat s-o conving si pe sotie sa mi se alature in lupta cu consumerismul, insa a spus ca ea nu se simte capabila sa nu-si cumpere haine timp de un an

voi ce v-ati propus pentru 2024?

De aceea se comenteaza ca nimeni nu te crede. Vezi, a scris unul mai sus ca daca ti-ai facut rezerva de sosete nu le vei mai spala, deci produse de igiena nu cumperi, cel putin sapun, pasta de dinti, detergent? Si dupa astea se aduna utilitati (apa, gunoi, gaze, curent, etc.) si sa stii, majoritatea oamenilor sipli asa traiesc, pe asta isi cheltuie putinii bani.
Sa nu mai vorbim de carburanti auto, educatia copiilor, daca va fi nevoie pentru sanatate ta sau a celor din familie, de cultura (o carte, un disc, etc.).
Astea is baliverne cu consumerismul. oamenii simpli isi cumpara strictul necesar, doar ca cu cat iti creste standardul de viata acest strict te costa mai mult. Daca traiesti in padure izolat, poate iti ajung alimentele (pescuit, vanat).

Edited by paul_bh, 30 December 2023 - 17:40.


#33
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Sa mi iau atestatele si sa schimb jobul :)
Poate sa vad daca dau pe sala de sport :D dar mai greu ,prea multe tentatii

#34
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu nu mai cumpăr electronice demult. Telefonul e Nokia C5 cumpărat sh de nu știu când, iar tableta la care scriu (Lenovo 7600) are 8 ani.
S-a mai defectat un frigider și un cuptor cu microunde dar am reusit să le repar, fără să am cunoștințe de electronică.
De vreo săptămână s-a dus un televizor (nu mai are imagine) și acum aștept să-mi vină niste barete de leduri...să văd dacă pot să-l repar.
Am văzut un clip cu un depanator și a zis că multe tv-uri se strică după ce ies din garanție din cauză că ledurile din spate ( backlight) sunt setate din fabrică la 100% și se ard relativ repede. Într-adevăr așa era că am mai umblat la alte 2 tv-uri și la unu era 97% iar la celălalt era pus pe maxim.
Deci vedeți cum stați cu backlight-ul la tv-uri...

#35
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Sa-mi gasesc perechea, sa am liniste mentala si sanatate.
Poate fac scoala de aviatie, ori o facultate, ori imi cumpar apartament.
Parca sunt blestemat, dupa 15 ani de privat, practic toata tineretea, in stres si altele, acum sunt si parintii batrani.
Memoria incepe sa imi joace feste...
Si ca, chestie, alergatul asta dupa bani, indiferent de clasa sociala, din care faci parte, nu e ok.
Anyway, la multi ani !

Edited by ovidiu21, 30 December 2023 - 18:49.


#36
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Eu mi-am o comandat cel mai mare dictionar de limba Latina.. o monstozitate din aia de 2k de pagini, mare si grea... In ianuarie sunt dedicat pe asta. O studiez din coperta in coperta.

In general nu-mi setez obiective, ci ma iau dupa ceea imi trebuie in momentul respectiv. De exemplu cu Latina, simt ca asta imi trebuie, asta se face. E vocea mea interioara de imi spune ce sa fac. Cateodata si eu sunt surprins..

Edited by auditionstir, 30 December 2023 - 18:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate