Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Rezolutii 2024

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

 tfmercedez, on 30 decembrie 2023 - 16:13, said:

ultima postare pe fb a fost prin 2017..

2007 la mine :)


#38
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 15:59, said:

eu mi-am propus sa nu-mi cumpar nimic in 2024 in afara de mancare,

voi ce v-ati propus pentru 2024?

Ce ti ai propus e ok, realizabil si chiar de bun simt. Suntem incurajati sa consumam din ce in ce mai mult, traim practic intr-o societate a risipei, ne-am invatat cu binele si ni se pare ca mereu va fi asa.

Bafta!

Edited by strongsss, 30 December 2023 - 19:06.


#39
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Eu vreau un desktop nou. Acum am un 4790 care merge pe 10 ani, e voie?
Haswell-ul n-o sa ajungã la gunoi, ci la taica-miu, unde va înlocui un Core2Quad :D
Abia ala o sa ajungã probabil la reciclat.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 30.11.2021

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 16:25, said:

da, asta e clar ca daca se strica frigiderul sau masina de spalat, trebuie cumparat altceva,
insa fara haine, incaltaminte, fara sa-mi schimb telefonul (desi ar trebui ca l-am scapat pe jos si are o fisura in ecran, insa merge foarte bine asa) si fara tot felul de gadgeturi inutile eu pot trai un an
Minimalismul si toate miscarile contra cumparaturilor facute aiurea au la baza a evita cumparaturile inutile.
Daca se strica ceva... aia este, din cauza asta trebuie avut un fond de urgente sa nu faci rate daca se arde masina de spalat sau frigiderul.



 tfmercedez, on 30 decembrie 2023 - 16:35, said:

nu ai zis ce varsta are  telefonul tau, daca e nou, sau il schimbi anual.
Al meu va deveni inutil cel mai probabil din lipsa suportului tehnic, uzurii morale, lipsa de update, incompatibilitatii de software.
Pai nici nu cred ca trebuia precizat ca nu era subiectul despre asa ceva.
Schimb telefonul cand imi place alt model.
Am cumparat telefonul actual zicand ca in 2024 o sa cumpar S23 ultra.

Eu nu am obiceiul sa comentez alegerile personale. Motivul fiind ala ca fiecare dintre noi are un buget anume si o anumita gandire.

Tu te gandesti ca o sa iti devina inutil telefonul.
Eu stiu cam cand trebuie cumparat un telefon, cum trebuie intretinut si cand trebuie vandut.
Am grija de telefoane ca le vand si cumpar altceva.

 MarianG, on 30 decembrie 2023 - 16:36, said:

Tu ai convins o femeie sa nu-si cumpere incaltari/haine ?
Cred ca trebuia sa citezi pe initiator ca mi-am citit mesajul citat de tine si nu am scris nimic de sotie.

Ca o ironie si o idee despre latura umana, chiar si unul dintre cei care a popularizat minimalismul, nevasta lui, nu este asa ca el.
Adica ea isi traieste viata, are o limita dar limita femei este mult peste limita lui.

Eram astazi la supermarket, ma pregateam sa intru in Kaufland, coboara o familie din masina si sotul o intreaba pe nevasta daca a luat si ea plase de acasa. Ce crezi? Nici nu o interesa pe tipa.

Treburile astea se fac cand 2 persoane sau 1 persoana doreste ceva.

Inteleg bine cand vorbeste de gadgeturi, am cheltuit si eu sume aberante pe gadgeturi.

Cat despre convins nevasta? Nici nu conteaza, o sa se vada la buget si daca face el singur modificarile respective.

Pana la urma ai o discutie cu familia. Ce facem? Traim sa cumparam si sa traim de la leafa la leafa? Sa tragem 5-10 ani de zile si poate nu o sa mai fie nevoie sa lucram?
Alegi ce doresti: Te simti bine pe moment? Sau tragi pe moment sa iti fie bine pe viitor?

Cauza si efect.

Acum sa caut filmul ala.

Edited by MindArchitect, 30 December 2023 - 19:27.


#41
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Sa nu platesc impozit, cas si cass. Anul acesta au ajuns la 80.000 de lei, ceea ce este enorm si o bataie de joc avand in vedere ca nu beneficiez de nici un serviciu de la stat deci mi-am propus sa nu le mai platesc nimic si peste 1 an sa plec din tara, deci anul viitor rezolutia va fi sa migrez

#42
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.01.2022

 paul_bh, on 30 decembrie 2023 - 17:38, said:

deci produse de igiena nu cumperi, cel putin sapun, pasta de dinti, detergent?

Sa nu mai vorbim de carburanti auto,

cumparatul produselor de igiena e treaba sotiei

carburanti si reparatii auto incerc sa consum cat mai putin
desi am doua masini, mergem la munca cu transportul in comun, masinile le folosesc in weekend si pt diverse iesiri in vacante

#43
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 ovidiu21, on 30 decembrie 2023 - 18:38, said:

Sa-mi gasesc perechea, sa am liniste mentala si sanatate.
Poate fac scoala de aviatie, ori o facultate, ori imi cumpar apartament.
Parca sunt blestemat, dupa 15 ani de privat, practic toata tineretea, in stres si altele, acum sunt si parintii batrani.
Memoria incepe sa imi joace feste...
Si ca, chestie, alergatul asta dupa bani, indiferent de clasa sociala, din care faci parte, nu e ok.
Anyway, la multi ani !

Apare ea ,de dupa colt .
Sanatate si tie .La multi ani !

#44
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sa moara seful meu, sa am o fetita de 6 ani si sa traiasca mamaie-mea. Oh, wait...

#45
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Încă nu e vremea rezoluțiilor, ianuarie e lună de probă, se știe, cine o ia abrupt din primele zile ale anului e clar sortit eșecului, februarie e de umplutură, surplus de iarnă obligatoriu pentru depănat amintirile, martie încă nu e primăvară de tot și părerile sunt împărțite, radicalizate, aprilie e pentru acomodare cu noul sezon și tendințe noi, mai e cu flori și fluturi la mansardă, cu predictibilitate zero, iunie și iulie sunt pentru treburi restante din 2023, august e deja prea tărziu că e pus la punct din martie, septembrie începe sezonul cu tulburel și  dublu distilat. Iar ca rezoluție, nu mă voi lăsa de băut începând cu octombrie 2024.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 maccip, on 30 decembrie 2023 - 17:28, said:

macar pentru constientizarea faptului ca pentru boarfa aia deteriorata a muncit niste unii pentru costul pe care l-am platit eu doar pentru un nasture.
Adica vrei sa-i dea afara ?

#47
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,275
  • Înscris: 06.01.2007
Dar tu ce vrei? Intai raspunde tu, ca eu am raspuns deja, chiar daca nesatisfacator poate pentru tine.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Sa-si poata asigura traiul, sa gaseasca o piata. Iar cand zici ce faza cu planeta, ma gandesc la G. Carlin :)

Edited by andreic, 30 December 2023 - 20:31.


#49
GaSar

GaSar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.10.2016
Daca nu consumati suficent si in consecinta nu mai platiti atatea taxe, voi suntei aia din cauza carora unde un copil de politician n-o sa mai aiba bani de Bentley cocaina si femei?

#50
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Tot ce-mi doresc pentru 2024 e să fiu sănătos, de restul mă ocup eu :).

#51
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015
eu vreau o rezolutie 4k

#52
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,275
  • Înscris: 06.01.2007

 andreic, on 30 decembrie 2023 - 20:30, said:

Sa-si poata asigura traiul, sa gaseasca o piata.
Ai dat raspunsul usor.
Practic ai cazut in capcana, ca nu te crede nimeni.
:)


Un mare dizainer de haine, un p0p0nar de-ala, ca toti sunt p0p0nari, zicea la un moment dat, ca raspuns la o intrebare din partea unui ziarist care-l freca la cap ca:
"sunt bogat pentru ca va preiau din povara morala de a sti ca hainele voastre sunt facute prin sclavie"

Deci, pana sa-l platesti pe bangladeshu ala, il platesti pe asta sa-ti care povara morala.

#53
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 19.12.2012

 sorin147, on 30 decembrie 2023 - 16:33, said:

N-o sa mai zici asta cand ramai fara sosete. Posted Image
sosetele din ziua de azi zici ca's facute din hartie igienica, incep sa se rupa dupa cateva spalari

#54
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 16:17, said:

mie mi se pare mai usor realizabil decat sa ma las de fumat, asta mi-am mai propus de cateva ori si nu mi-a iesit
Pai, daca-ti reuseste tentativa asta

 JamesHetfield, on 30 decembrie 2023 - 15:59, said:

eu mi-am propus sa nu-mi cumpar nimic in 2024 in afara de mancare,
iti reuseste si partea cu fumatul.
Ca daca  te lasi doar de cumparat, nu si de fumat, nu-i invidiez pe prietenii tai....Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate