Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Sistem incuietoare airbnb

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 30.07.2007

 adrian_r5, on 30 decembrie 2023 - 21:36, said:

N-am nicio pila ... doar un cod si o cheie ... de vreo 20 de ani.
Pai foarte bine. Inseamna ca si ceilalti vecini au codul ala. La ce mai folosesc cheile?

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 13.03.2005
Hai lasă, pe lângă cheie fiecare apartament are la interfon un cod separat de patru cifre, de tipul număr apartament cheie cele patru cifre diez...

Așa e la majoritatea interfoanelor din Timișoara.

Și în plus ai cheie sau card.

Edited by wertyck, 30 December 2023 - 22:29.


#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 crocko.dilul, on 30 decembrie 2023 - 22:13, said:

La ce mai folosesc cheile?
... backup ... daca imi ia neamtu' mintile Posted Image

#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 30.07.2007

 wertyck, on 30 decembrie 2023 - 22:29, said:

Hai lasă, pe lângă cheie fiecare apartament are la interfon un cod separat de patru cifre, de tipul număr apartament cheie cele patru cifre diez...

Așa e la majoritatea interfoanelor din Timișoara.

Și în plus ai cheie sau card.
Ma bucur sa aud ca exista asa ceva. Problema initiatorului ar fi rezolvata astfel....
La noi interfonul avea un singur cod pentru deschidere, pe care l-am aflat de la baietii care faceau verificarile, acum multi ani. Tot de acolo stiu ca le mai defectau din cand in cand, ca sa justifice abonamentul asociatiei. Vremuri...
Si cheia fizica (nu cip-ul) e buna cand se strica de tot magaoaia.

#23
titi_kobra

titi_kobra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.11.2023

 business11, on 30 decembrie 2023 - 15:15, said:

Se da urmatoarea problema. Am un apartament in Bucuresti destul de central. In ultimii 5 ani de zile am avut probleme cu chiriasi neseriosi care plateau 3-4 luni si dupaia ori dispareau, ori nu mai plateau si trebuia sa ii dau afara din apartament, ori auzeam de la vecini ca erau domnisoare ce practicau prostitutie, astfel ca m-am decis ca din 2024 sa il transform in Airbnb.

Doresc sa il administrez de la distanta si sa am pe cineva care sa se ocupe doar de curatenie. Pentru admnistrarea de la distanta vreau sa integrez la usa de la apartament un sistem Nuki, care permite deschiderea de la distanta prin smartphone si care ii ofera clientului acces tot din smartphone pe perioada cazarii. In schimb nu stiu cum sa rezolv problema intrarii la parterul blocului, acolo unde se afla un interfon.

Aveti idee cum pot rezolva problema cel mai simplu posibil, preferabil cu un sistem all-in-one? Daca aveti si alternative la sistemul Nuki poate printr-un pin direct la usa cu mare drag.

Cutiuță cu pin instalată pe casa scării înainte de ușă de la intrare  unde pui cheile.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Asta o sa fie cea mai basic varianta, in cazul in care interfonul nu are cod sau nu poate fi digitalizat. O sa incerc si o sa vad cum functioneaza.

Va multumesc oricum pentru informatii.

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Și în teorie, îți trebuie certificat de clasificare ca să fie legal. Asta in caz că ai vecini invidioși și să fie totul legal în caz că te pârăsc.

#26
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 16.08.2010

 Quote

Hai lasă, pe lângă cheie fiecare apartament are la interfon un cod separat de patru cifre, de tipul număr apartament cheie cele patru cifre diez...

Și se descuie ușa? Nu trebuie s-o descuie locatarul acelui apartament? (asta dacă e cineva în apartament, ceea ce aici nu e cazul)

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, deschide doar interfonul cu acel cod alocat fiecărui apartament.

#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 16.08.2010
Păi nu știu, zic și eu, cu codul ăla nu suni la respectivul apartament? Te duci în vizită dacă nu e omul acasă? La voi or fi altfel de interfoane...
Pe la noi cu codul ăla sună unitatea interioară și omul care stă acolo apasă pe buton și descuie ușa de la intrarea blocului, dacă e acasă, dacă nu e nu mai urc până la etajul 7 degeaba... Matale ai alunecat pe un scuipat de jmeker?

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Pe vremuri exista un cod la interfon care deschidea usa de jos fara probleme. Era codul tehnicianului ca sa nu poarte 100 de chei dupa el. Imi aduc aminte ca la 2 diferite apartamente si 2 tipuri diferite de interfon am avut astfel de cod, dar care era schimbat din cand in cand. Il avea administratorul blocului, femeia de servici, tehnicianul si asa mai departe.

#30
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 16.08.2010
Aha, aia e altceva. Nu la fiecare apartament cum zice colegul.

#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 wertyck, on 02 ianuarie 2024 - 13:00, said:

Nu, deschide doar interfonul cu acel cod alocat fiecărui apartament.
Aici n-am inteles ce vrei sa zici  Posted Image

 FreeThinker, on 02 ianuarie 2024 - 16:07, said:

Matale ai alunecat pe un scuipat de jmeker?
Nu fi obraznic ca nu-ti sta frumos  Posted Image

 FreeThinker, on 02 ianuarie 2024 - 16:14, said:

Nu la fiecare apartament cum zice colegul.
Este exact cum scrie aici  -  fiecare apartament cu codu' lui ... tastezi codu' ...  se deblocheaza usa de la intrarea in imobil.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Posibil sa existe si la fiecare interfon din apartament, nu stiu exact.

Dar am vazut ca exista niste module care le conectezi la interfonul din apartament si ulterior la wi-fi. Cand cineva suna jos iti apare intr-o aplicatie pe smartphone si tu ai posibilitatea sa deschizi interfonul de la distanta. Asta o sa fie cea mai simpla si buna varianta pentru mine. O sa instalez un astfel de modul si cand stiu ca vin oaspetii, le voi permite accesul in apartament.

#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 27.01.2016

 business11, on 30 decembrie 2023 - 15:45, said:



Alea le stiu, dar daca se gaseste un destept sa nu mai puna cartelele sau cheiile inapoi?
La Airbnb intotdeauna trebuie sa ai dublură si daca nu predă chiriasul cheia faci dublură si il pui pe ăla la plată.

#34
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 16.08.2010

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 16:33, said:

Aici n-am inteles ce vrei sa zici  Posted Image

Păi n-aveai ce să înțelegi, era un răspuns dat la jmekerie. Greu să te prinzi, mai ușor e să acorzi calificative...  Posted Image

 adrian_r5, on 02 ianuarie 2024 - 16:33, said:

Este exact cum scrie aici  -  fiecare apartament cu codu' lui ... tastezi codu' ...  se deblocheaza usa de la intrarea in imobil.

Mă duc frecvent în vizită la rude și colegi care stau la bloc. Nu am văzut un asemenea interfon.

De asta am zis:

 FreeThinker, on 02 ianuarie 2024 - 16:07, said:

La voi or fi altfel de interfoane...

Și codul ăla de service nu e public, altfel ar intra în blocuri toți nepoftiții.

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 13.03.2005

 FreeThinker, on 02 ianuarie 2024 - 16:07, said:

Păi nu știu, zic și eu, cu codul ăla nu suni la respectivul apartament? Te duci în vizită dacă nu e omul acasă? La voi or fi altfel de interfoane...
Pe la noi cu codul ăla sună unitatea interioară și omul care stă acolo apasă pe buton și descuie ușa de la intrarea blocului, dacă e acasă, dacă nu e nu mai urc până la etajul 7 degeaba... Matale ai alunecat pe un scuipat de jmeker?

Deci la interfon dacă formezi numărul apartamentului sună și aștepti să-ți deschidă proprietarul.
Opțiunea 2 e să faci "numărul apartamentului cheie codul de patru cifre diez" și ai deschis ușa de la casa scării, iar în apartament se aude doar un piuit scurt, dovadă că cineva a făcut codul corect  alocat acelui apartament, Și ușa de la casa scării s-a deschis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate