Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#73
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

 strongsss, on 15 decembrie 2023 - 16:58, said:

daca te duceai la munca, aveai si tu o TESLA...

Nu stiu daca avea asa usor. 2000 de euro in Danemarca probabil sunt echivalenti cu 3000 de lei in Romania. Totul e scump.

 MariusEXxTREME, on 15 decembrie 2023 - 17:02, said:

La munte e plin si magazinele sunt de asemenea pline, dar asta nu inseamna ca romanii au si bani.
Inseamna ca UNII romani au si bani. Nici pe departe romanii la modul general.

Edited by danigoleman, 15 December 2023 - 17:06.


#74
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 28.11.2022

 maccip, on 15 decembrie 2023 - 16:55, said:


I-auzi!
Inseamna ca nu esti curios de unde si pana unde si in ce circumstante o zici doar asa, ca stii tu mai bine.
Am exagerat cu alea 8 ore. Am facut 10.


Si tu exagerezi acum. Nu stai 2 ore, Stai 4. Nu mai exagerati bai baieti ca se supara lumea.

De parca la noi s-au inventat cozile.
Si in Europa sunt cozi la telecabine,in special in sezonul de iarna.
Ce ar putea sa faca astia la Busteni,Sinaia...cum sunt in alte locuri din Europa...vinzi bilete online sau la caserie cu ora la care poti urca.
Asa,nu stai ca boul 3 ore la coada ci mergi cu 10 minute inainte de ora de pe bilet,si gata.
Si in alea 3 ore te plimbi,bei o cafea,etc,etc.
Dar e greu romanului sa faca putina organizare.


#75
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,351
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt, sunt. asa e. Am stat si eu la coada la acvariu din Genova, de mi-a venit rau.
Dar acolo mai erau si alte optiuni. Si nu mai zic de turisti, ca unul nu vorbea italiana.
E o diferenta.

#76
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

De ce e atât de scump să petreci Revelionul în România? Proprietar pensiune în Bucovina: „Am epuizat pachetele de sărbători în trei săptămâni”


 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 14:44, said:

din ce stiu sunt vreo 400.000 mii de locuri de cazare insa asta nu inseamna ca doar 400.000 de romani sunt, unii vin altii pleaca deci majoritatea se duc la munte

unii vin altii pleaca in noaptea de revelion?

#77
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
era vorba de sarbatori si de craciun si de revelion dar daca vrei tu imparatule sa scoti din context e problema ta

#78
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 19.12.2012
Pot sa confirm ce spune cineva mai la inceputul discutiei. Cine are ban i, isi cam vede de viata, cine nu are, il auzi ca se plange.  Asta din cercul meu de cunoscuti. Pe unii ii aud aproape tot timpul ca n-au bani sa gfaca una alta, sa repare nu stiu ce pe la masina, un cotetz vechi. Iar pe cativa, ii intalnesc din paste in craciun, si atunci cand povestesc cu ei ce au mai facut, imi spun pai in vara am fost acolo, acu vreu sa schimb mobila si probleme deastea "lumesti" Pe facebook nu ii prea vezi activi sau cu postari.. Deci oamenii care au bani, majoritatea isi traiesc viata, foarte putini se si lauda cu "check in uri pe unde merg si ce fac. iar cei fara bani, rup facebook ul in doua cu tot felul de postari si proverbe motivationale

#79
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,403
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

cei fara bani, rup facebook ul in doua cu tot felul de postari si proverbe motivationale
Corect!

#80
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:22, said:

hai lasa ca nu sta lumea si sparge seminte si bea bere si de asta nu au bani. Sunt o gramada de oameni care muncesc de dimineata pana seara si chiar si 2 joburi si tot nu isi permit sa se duca la munte vara, d-pai acum de sarbatori
Asta pentru ca atata au invatat, atata pot sa faca. Spartul semintelor s-a petrecut demult, cand ar fi fost timpul sa deprinda ceva. Dar nuuuu, toti au "scoala vieti" si nu le trebuie. Ca nici Becali nu are scoala, si iote ce bogat e.
Daca nu le convine jobul prost platit, de ce nu isi dau demisia si se angajeaza altundeva? Sau de ce nu se fac patroni, sa isi ia X5 in primele trei zile?

#81
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

 yo9hrb, on 15 decembrie 2023 - 17:37, said:


Daca nu le convine jobul prost platit, de ce nu isi dau demisia si se angajeaza altundeva? Sau de ce nu se fac patroni, sa isi ia X5 in primele trei zile?

Nu e corecta logica ta. Cineva trebuie sa faca toate muncile/joburile. Nu poti sa le spui tuturor sa isi schimbe jobul.

#82
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Daca nu aveti bani de munte, vedeti bilete de avion. Din cauza ca sunteti in contratimp cu romanii carre se bulucesc acasa inainte de revelion si pleaca dupa, biletele sunt ieftine.
Nici eu nu imi permit sa fac sarbatorile la munte, asa ca ma duc o saptamana in italia. 50 lei biletul pe sens.

#83
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,894
  • Înscris: 13.07.2011

 Valy_User, on 15 decembrie 2023 - 14:47, said:

Există duă tipuri de români.
80% n-au bani iar 20% au bani. Sau pe aici.
Și în pandemie, vdedeam mașini pe stradă de să-mi sară pălăria. Numai Porsche, BMW ultimul tip, etc. Acum s-au mai rărit.

S-a rarit pe naiba. Am fost in Bucuresti de curand, deci nu am vazut nicaieri in Europa atat de multe G-Classuri. Plus masini scumpe peste tot.

#84
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 16:56, said:

Sunt 1.3 milioane de IT-isti si medici? Doar astia castiga decent in Romania. Doar despre ei se poate spune ca "au bani si isi permit".
Desigur, mai adaugam magistratii (Dar aia sunt putini), pensionarii speciali, si probabil sefii si sefuletii de prin companii si multinationale.
Buna gluma. Cei din IT doar au impresia ca sunt bine platiti, ca ei se compara cu clasa muncitoare. Si da, majoritatea celor din IT nu castiga atat de bine cum iti imaginezi tu. Ca in orice domeniu, e o mana de oameni la varf care castiga enorm si un ocean de oameni care castiga infinit mai putin decat varful.

 maccip, on 15 decembrie 2023 - 16:55, said:

 loren2, on 15 decembrie 2023 - 16:47, said:

Depinde si pana unde ai facut alea 8 ore. Ca daca imi zici pana in Bucuresti iti pot spune ca minti,
I-auzi!
Inseamna ca nu esti curios de unde si pana unde si in ce circumstante o zici doar asa, ca stii tu mai bine.
Am exagerat cu alea 8 ore. Am facut 10.
Exact cu asta am inceput, de unde pana unde, ca nu se potriveau orele cu drumul pana la Bucuresti.

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 17:07, said:

Nu stiu daca avea asa usor. 2000 de euro in Danemarca probabil sunt echivalenti cu 3000 de lei in Romania. Totul e scump.
Fara sa vrei ai ales exact cat e considerat salariul minim in Danemarca si cu care te descurci poate chiar mai prost decat te-ai descurca cu salariul minim in Romania.

 business11, on 15 decembrie 2023 - 17:57, said:

S-a rarit pe naiba. Am fost in Bucuresti de curand, deci nu am vazut nicaieri in Europa atat de multe G-Classuri. Plus masini scumpe peste tot.
Cat timp te duci unde se face turism de duzina, de mase adica se duc toti saracii care se cred bogati doar ca au ajuns sa fie prima generatie care poarta incaltaminte, normal ca nu o sa vezi lux si opulenta.
Tu crezi ca bogatii europeni isi fac veacul prin zonele turistice care sunt de mase, adica de saraci?

Edited by althea, 16 December 2023 - 07:02.
flame


#85
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

 loren2, on 15 decembrie 2023 - 18:22, said:

Buna gluma. Cei din IT doar au impresia ca sunt bine platiti, ca ei se compara cu clasa muncitoare. Si da, majoritatea celor din IT nu castiga atat de bine cum iti imaginezi tu.

Bineinteles, exista de la 1000 la 10.000 de euro pe luna dar oricum, sunt binisor peste medie si aia mai "amarati".

#86
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 17:42, said:

Nu e corecta logica ta. Cineva trebuie sa faca toate muncile/joburile. Nu poti sa le spui tuturor sa isi schimbe jobul.
Daca vrei mai mult, cauti solutii. Nu stai cu mana intinsa la stat/ patron "sa ni se dea". Cand nu vor fi suficienti oameni pentru joburile alea, se vor oferi mai multi bani. Legea pietii. Sau vor veni vietnamezi sau alte natii care le vor face. Exact cum am facut si noi, romanii, cu capsuni, sparanghel, sters babe la cur. Totul e sa gasesti o tara cu nivel de trai mai jos decat al tau. Si sunt destule, nu suntem noi ultimii pui din galantar.

Edited by yo9hrb, 15 December 2023 - 18:42.


#87
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 14:39, said:

https://life.hotnews...i-saptamani.htm



E scump revelionul, dar toate locurile sunt rezervate. Inseamna ca nu e scump pentru romanii care se plang de orice. Cazarile sunt scumpe la munte insa e plin, coada de 1-2 ore la telescaun pentru ski, supermarketuri la fel pline, malluri la fel, restaurante la fel, ultimele modele de iphoneuri si samsunguri, masini scumpe. Deci de ce se plang romanii de preturi mari cand peste tot e plin ? Pai dupa aia ne mai intrebam ca de ce se pun taxe si impozite, ca ne asupresc insa cand politicienii se uita la stiri sau din masina pe valea Prahovei, normal ca incep sa taie ca zic ca este bunastare. Ar mai trebui taiat un 25% la salar sa vezi cum se aseaza lucrurile

Asta-i paradoxul Romaniei, toata lumea se plange de saracie in timp ce arunca bani peste tot.
Doar o mica parte a romanilor se plinge, mai exact cei care au baut cerneala si nu au fost in stare sa invete macar o meserie! restul, precum vezi, umplu magazinele, statiunile, avioanele spre marile statiouni ale lumii, etc

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 14:44, said:

din ce stiu sunt vreo 400.000 mii de locuri de cazare insa asta nu inseamna ca doar 400.000 de romani sunt, unii vin altii pleaca deci majoritatea se duc la munte
de unde ai numarul asta?

#88
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,154
  • Înscris: 02.08.2021

 business11, on 15 decembrie 2023 - 17:57, said:

S-a rarit pe naiba. Am fost in Bucuresti de curand, deci nu am vazut nicaieri in Europa atat de multe G-Classuri. Plus masini scumpe peste tot.
Bucureștiul e mai special. Acolo e direct salon auto.
Eu vorbeam de zona Moldovei în special.

#89
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

 RealThing, on 15 decembrie 2023 - 15:46, said:

De 1 decembrie au plecat mai multi prieteni la Predeal - fericire, numai 10 ore pana au ajuns. Trebuie sa fiu nitel maso s-o iau in directia aia de sarbautori, mai ales iarna, dar de gustibus non disputandum.

Pana la urma n-am inteles cu ce deranjeaza daca un cuplu alege sa plateasca 10000 lei, euro sau bitcoin pe un revelion, a luat din banii initiatorului sau care e problema?
daca s-au jenat sa mearga cu trenul, ghinion!

 Soulstream, on 15 decembrie 2023 - 16:25, said:


ce inseamna epatare pt tine? cum ar trebui sa cheltuiasca cinava care castiga cinstit si legal 3000 euro luna banii pt a se consudera ca nu epateaza?
sa-i dea la saraci banii aia, nu sa se sparga in concedii! Saracii care au frezoane si nu pot munci, nu trebuie sa traiasca si ei?

#90
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006

 tytysor, on 15 decembrie 2023 - 19:03, said:

daca s-au jenat sa mearga cu trenul, ghinion!

In cazul lor din pacate nu, domnul are un handicap serios pe stanga (mana-picior), 2 copii mici, bagaje - astea-s cele mai nasoale in cazul lor. Nu e tot standard, dupa cum se vede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate