Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#91
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 05.04.2023
De Paște și Crăciun vin hoarde de români plecați în afară, pentru a-și mai ostoi din dorul adunat pentru meleagurile natale, rude, apropiați, amici. Ei toacă cei mai mulți bani în astfel de perioade, cred.

#92
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Asa erau statiunile inca de cand eram mic, si totusi eu cu prietenii mei nu mergeam niciodata in vacante, sau familiile noastre. Vacante pentru noi erau vizitele la tara, unde munceam juma de zi si cealalta jumatate eram pe drum.
In vacante am inceput sa mergem cand am mai crescut, dar asa, cate o zi in vizita si dupa, fuguta, inapoi acasa. Te trezesti pe la 4-5 dimineata, iei trenul, stai pe acolo cateva ore, inapoi cu trenul de 5, ajuns acasa pe 11 noaptea(sau chiar 3-4 dimineata)-si se numeste ca cica "am fost in vacanta". De mancat? Poate o pizza daca eram "in bani", cel mult-cand nu eram in bani, un covrig, un pateu, sau sandsiv de acasa, cu margarina si salam sau parizer ieftin, invelite in ziar.
Primul concediu adevarat la mare l-am avut la peste 20 de ani, binisor peste. Dar si atunci, ca si acum, erau toate statiunile, hotelurile sau plajele pline. Romania saraca nu stie vacante, tinerii merg cate o zi ca ei au energie de frecusul vacantei pe burta goala (sau aia semi saraci, merg 2-3 zile stand cate 4 inghesuiti intr-o camera). Sa nu-i confundam pe cei 30% care au bani cu majoritatea Romaniei care abia isi plateste intretinerea.

Edited by n-amname, 15 December 2023 - 19:38.


#93
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,617
  • Înscris: 02.09.2006

 strongsss, on 15 decembrie 2023 - 16:46, said:

daca tot ai stat o luna acolo, nu mai bine iti cautai ceva de munca?
2000E/luna suna mai bine ca 2000 lei luna. chiar daca viata e scumpa, cu 2000E pe luna, altfel iti faci planuri!
chiar iti lasa tipu' impresia ca a iesit vreodata din judetul natal?

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:36, said:

nu am fost la munca acolo, am fost intr-o vacanta de 1 luna de zile la cineva si nu, nu am cheltuit bani pe mancare/distractie etc ca altfel nici nu ma duceam


#94
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007
Romanilor le place sa se planga, nu e nici un secret in asta. Si da, de cele mai multe ori se plang degeaba, ca daca ar fi pro-activi si-ar rezolva singuri majoritatea problemelor pe care le au.

Iar unei bune parti a romanilor care castiga bine le place sa arunce cu bani, altfel nu se simt importanti, majoritatea n-au invatat inca nimic de la vecinii vestici, de obicei mult mai ponderati. Am castigat de 3-4 ori salariul mediu pe economie in ultimii 20 de ani, nu am fost niciodata de sarbatori pe Valea Prahovei sau la vreo locatie de fitze si nici nu mi-am dorit sa fac asa ceva in astia 20 de ani, desi evident mi-as fi permis sa o fac. Nu inteleg care e farmecul de a merge de sarbatori sa te ingramadesti in astfel de locatii ca sa mananci/bei "fara numar". De sarbatori mananc/beau la fel cum o fac de obicei, diferenta e ca mancarurile sunt cele specifice perioadei (desi nu tin neaparat, dar daca asta gatesc majoritatea, ma adaptez). Ideal ar fi sa pot sa stau linistit de Sarbatori, sa pot sa ma relaxez/citesc/uit la niste filme bune/ies la niste plimbari/activitati de iarna, poate la o cabana izolata cu peisaj fain langa o padure, eventual cu o piscina acoperita, unde sa nu ma bata nimeni la cap. Fara party-uri, aglomeratii, betii, galagie, restaurante/hoteluri "de fitze", etc.

Ideal as pleca undeva in vacanta prin sudul Europei (Italia/Grecia/Spania), dar undeva unde nu exista agitatia de sarbatori ... ceea ce e cam greu. Ca in Austria/Elvetia si pe unde e munte fain nici o sansa sa scapi de agitatia specifica sarbatorilor.

#95
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,617
  • Înscris: 02.09.2006

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:49, said:

care firme? alde lidel si kauflen care scot profitul din tara? Ia intreaba angajatii de acolo daca ei se pot duce in vacante cum se duc acum romanasii care epateaza si isi iau cazare pentru 3 nopti la 9500 lei. Pai aia de la la lidel si kauflen muncesc cateva luni pentru salariu ala din care isi platesc darile la stat si poate si am zis poate se duc si ei 2 3 zile la balta sa faca o baie


hartuire oriunde postez si luat in bascalie
Pentru ca aiurezi si scrii numai la misto, e imposibil ca cineva chiar sa gindeasca cu adevarat asa cum scrii tu!

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 16:56, said:

Sunt 1.3 milioane de IT-isti si medici? Doar astia castiga decent in Romania. Doar despre ei se poate spune ca "au bani si isi permit".
.......................
baubauri! majoritatea faiantarilor, zugravilor sau instalatorilor cistiga cit un IT-ist sau mai mult! plus majoritatea bugetarilor, incepind cu femeia de serviciu de la primarie, minister sau biroul de dat adeverinte!

#96
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 loren2, on 15 decembrie 2023 - 18:22, said:

Buna gluma. Cei din IT doar au impresia ca sunt bine platiti, ca ei se compara cu clasa muncitoare. Si da, majoritatea celor din IT nu castiga atat de bine cum iti imaginezi tu.

Dar au ceva in comun IT-istii si medicii in Romania... ambele categorii nu prea platesc taxe pe banii incasati.
Salariul mediu net in IT se apropie de 10.000 de lei (in Cluj/Bucuresti a trecut deja de ceva vreme de 10.000, adica deja trecuse media inca de anul trecut de 10.000 de lei). Asta conform INS.

Cat despre taxele platite de IT-isti, eu doar taxe salariale dau lunar cam 10.000 de lei. Da, stiu, prea putin pentru unii Posted Image

Edited by utopium, 15 December 2023 - 19:46.


#97
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,562
  • Înscris: 06.02.2006

 tytysor, on 15 decembrie 2023 - 19:45, said:

Pentru ca aiurezi si scrii numai la misto, e imposibil ca cineva chiar sa gindeasca cu adevarat asa cum scrii tu!


sa se inteleaga cat e de sarac, bai serios n-am mai ras asa de ceva timp :lol: :lol: :lol:

 bibolu, on 15 decembrie 2023 - 18:37, said:

se poate modifica limita la cat poti transfera de pe un card pe altul? Ca se pare ca daca transferi pana in 4000 lei dupa trebuie sa astepti urmatoarea data specificata de ei acolo pana sa poti transfera


#98
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 02.04.2009

 RealThing, on 15 decembrie 2023 - 19:48, said:

sa se inteleaga cat e de sarac, bai serios n-am mai ras asa de ceva timp Posted Image Posted Image Posted Image
Nu e frumos să râzi de oameni cu frustrări sau deficiențe... Sau și mai rău, cu o anume agendă Posted Image

Edited by johndoes, 15 December 2023 - 19:55.


#99
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 30.11.2021
Tot timpul este o impresie ciudata ca daca sunt supermarketurile full de sarbatori sau vara este full la munte, asta inseamna ca zeci de milioane de romani o duc bine.

Cate statiuni avem? Cat de mic este centrul la Sinaia, Brasov, Sibiu.
Si da, sunt care se duc in vacante dar sunt vacante de buget, ca am si eu cunostinte care ele doresc mai mult vacanta pentru afisare, adica statiuni montane in alea 1-5 dar mancare cat mai ieftina.

#100
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 13.09.2022

 yo9hrb, on 15 decembrie 2023 - 18:36, said:

Daca vrei mai mult, cauti solutii. Nu stai cu mana intinsa la stat/ patron "sa ni se dea".

Nu se pune problema "sa ni se dea"  decat la un asistat social.
Problema se pune: cat timp muncesti, iti faci treaba, meriti un salariu care sa iti asigure un trai decent. Indiferent ce munca faci, acea munca e utila societatii.
Nu zice nimeni ca ptr maturat pe jos ar trebui sa fii platit cu 2000 de euro, dar nici cu 2000 de lei.

 RealThing, on 15 decembrie 2023 - 19:48, said:

sa se inteleaga cat e de sarac, bai serios n-am mai ras asa de ceva timp Posted Image Posted Image Posted Image

Sa inteleg ca suma de 4000 se considera mare acum? Poate are omul ceva economii pe un card, facute tocmai ptr ca nu se duce in concediu la munte. La asta te-ai gandit? Posted Image

Edited by danigoleman, 15 December 2023 - 20:26.


#101
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 02.04.2009

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 20:21, said:

Nu zice nimeni ca ptr maturat pe jos ar trebui sa fii platit cu 2000 de euro, dar nici cu 2000 de lei.
Munca este o marfă, mai ușor sau mai greu de vândut, depinde de calificare. Cât merită un profesor? Dar un chirurg? Dar un artist de operă? Cine poate face "mercurialul" ăsta în afară de piața muncii? Ia hai să fim puțin conștienți, să lăsăm Internaționala și Proletari din toate țările... că a murit doctrina aia, definitiv, ne-am lămurit

#102
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,617
  • Înscris: 02.09.2006

 loren2, on 15 decembrie 2023 - 18:22, said:

................................
Dar au ceva in comun IT-istii si medicii in Romania... ambele categorii nu prea platesc taxe pe banii incasati.

...................
Ca sa ne arati ca nu scrii prostii, spune-ne te rog, ce taxe nu platesc cei din IT???  si daca ai cea mai vaga idee ce inseamna cuvintul ''taxe''!

 utopium, on 15 decembrie 2023 - 19:41, said:

Romanilor le place sa se planga, nu e nici un secret in asta. Si da, de cele mai multe ori se plang degeaba, ca daca ar fi pro-activi si-ar rezolva singuri majoritatea problemelor pe care le au.

Iar unei bune parti a romanilor care castiga bine le place sa arunce cu bani, altfel nu se simt importanti, majoritatea n-au invatat inca nimic de la vecinii vestici, de obicei mult mai ponderati. Am castigat de 3-4 ori salariul mediu pe economie in ultimii 20 de ani, nu am fost niciodata de sarbatori pe Valea Prahovei sau la vreo locatie de fitze si nici nu mi-am dorit sa fac asa ceva in astia 20 de ani, desi evident mi-as fi permis sa o fac.
..................
niste fraieri. daca ar fi destepti, in loc sa arunce cu banii pe distractii, si-ar face cavou cu termopane si internet pe Aleea Bogatilor din cimitir!

 johndoes, on 15 decembrie 2023 - 19:55, said:

Nu e frumos să râzi de oameni cu frustrări sau deficiențe... Sau și mai rău, cu o anume agendă Posted Image
Ba da! daca el manica o piine postind numai aiureli, noi, cei care-l citim deci ii asiguram piinea, avem dreptul sa si ridem de el.

 MindArchitect, on 15 decembrie 2023 - 19:55, said:

Tot timpul este o impresie ciudata ca daca sunt supermarketurile full de sarbatori sau vara este full la munte, asta inseamna ca zeci de milioane de romani o duc bine.

Cate statiuni avem? Cat de mic este centrul la Sinaia, Brasov, Sibiu.
Si da, sunt care se duc in vacante dar sunt vacante de buget, ca am si eu cunostinte care ele doresc mai mult vacanta pentru afisare, adica statiuni montane in alea 1-5 dar mancare cat mai ieftina.
  Nu investesti tu intr-un manual de gramatica? sigur ti-ar folosi!

 johndoes, on 15 decembrie 2023 - 20:29, said:

Munca este o marfă, mai ușor sau mai greu de vândut, depinde de calificare. Cât merită un profesor? Dar un chirurg? Dar un artist de operă? Cine poate face "mercurialul" ăsta în afară de piața muncii? Ia hai să fim puțin conștienți, să lăsăm Internaționala și Proletari din toate țările... că a murit doctrina aia, definitiv, ne-am lămurit
Cind piata aia este profund distorsionata, o mai poate face si guvernul!

#103
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 13.09.2022

 johndoes, on 15 decembrie 2023 - 20:29, said:

Munca este o marfă, mai ușor sau mai greu de vândut, depinde de calificare. Cât merită un profesor? Dar un chirurg? Dar un artist de operă? Cine poate face "mercurialul" ăsta în afară de piața muncii? Ia hai să fim puțin conștienți, să lăsăm Internaționala și Proletari din toate țările... că a murit doctrina aia, definitiv, ne-am lămurit

Tocmai ca o lasam si vedem articole de genul: https://observatorne...asa-397566.html

Piata muncii face salariul, dar in momentul in care salariul ala nu asigura nici traiul zilnic, e o problema cu acea piata. Dar, poate am uitat de ce a aparut comunismul pe meleagurile astea, oare de bun ce era capitalismul dinaintea lui ?

Edited by danigoleman, 15 December 2023 - 21:00.


#104
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 30.11.2021
Nu prea cred stirea respectiva.
Un Politist catiga in Romania vreo 1000 de euro.
Nu cred ca gunoieri germani castiga mai mult, daca mai scadem si chiria.

#105
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 13.09.2022

 MindArchitect, on 15 decembrie 2023 - 21:00, said:

Nu prea cred stirea respectiva.
Un Politist catiga in Romania vreo 1000 de euro.

Nu e caz singular: https://www.rotalian...-profesor-sarac

Quote

Însă, o știre din presa germană despre soții Ginovel și Violeta Croitoru, profesori români care au ales să distribuie pubele pentru deșeuri în numele companiei de logistică C-Trace S & L GmbH, cu sediul în Bielefeld (Germania), i-a oferit lui Daniel o perspectivă alternativă.
Un caz similar a fost cel al lui Andrei şi a Ramonei, doi tineri din Cluj, profesor, respectiv învăţătoare, care au plecat la rândul lor în Germania.
Motivat de exemplul lor, el a decis să părăsească România și să împartă pubele în Germania, unde speră să câștige de cinci ori mai mult. „Mai bine gunoier cu bani decât profesor sărac”, a afirmat el cu amărăciune.

Edited by danigoleman, 15 December 2023 - 21:03.


#106
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,647
  • Înscris: 27.10.2007

 MindArchitect, on 15 decembrie 2023 - 21:00, said:

Nu prea cred stirea respectiva.
Un Politist catiga in Romania vreo 1000 de euro.
Nu cred ca gunoieri germani castiga mai mult, daca mai scadem si chiria.
Salariul minim din Germania este 12 Euro pe ora, si, de la 1 ianuarie creste.
Acu', fa si tu calculul cat vine pe luna, aceasta avand vreo 172 ore ( in medie).

Edited by strongsss, 15 December 2023 - 21:24.


#107
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 02.04.2009

 danigoleman, on 15 decembrie 2023 - 20:58, said:

Tocmai ca o lasam si vedem articole de genul: https://observatorne...asa-397566.html

Piata muncii face salariul, dar in momentul in care salariul ala nu asigura nici traiul zilnic, e o problema cu acea piata. Dar, poate am uitat de ce a aparut comunismul pe meleagurile astea, oare de bun ce era capitalismul dinaintea lui ?

Uite de-aia e bine să înveți istorie în școală Posted Image Comunismul a apărut numai cu tancurile rusești și Davai ceas, davai palton și a fost susținut numai prin teroare sau pupincurism. Aveau doar câteva sute de fani atunci comuniștii (de obicei ăia care se așteptau la drepturi colective sau agenți NKVD sau GRU, Kgb etc). Perioada capitalistă interbelică a fost de creștere pt țară. Sau fă un pic diferența între RDG și RFG, NK și South Korea. Mai susții aberația aia de doctrină? Dar fără whataboutisme gen că dădea comunismul case, serviciu, siguranță și bunăstare... Că nu mai avem dialog inteligent atunci. Trecem în aurism și acolo nu vreau să mă murdăresc

Edited by johndoes, 15 December 2023 - 21:24.


#108
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 30.11.2021

 strongsss, on 15 decembrie 2023 - 21:13, said:

Salariul minim din Germania este 12 Euro pe ora, si, de la 1 ianuarie creste.
Acu', fa si tu calculul cat vine pe luna, aceasta avand vreo 172 ore ( in medie).
Sa zicem ca este corect ce ai zis.
Motivat de exemplul lor, el a decis să părăsească România și să împartă pubele în Germania, unde speră să câștige de cinci ori mai mult. „Mai bine gunoier cu bani decât profesor sărac”, a afirmat el cu amărăciune.

Asta in nici un caz nu este de 5 ori mai mult. Cat mai dai pe chirie in germania.

Eu doar eram curios daca acolo lefurile sunt mai bune, ca trebuie sa calculam si apoi sa scadem chiria.

Practic profesorul ala a facut niste rate care au crescut si nu a putut sa le mai plateasca din salariu.
Si fiind probabil Prima Casa nu a putut sa dea in plata, falimentul personal.

Ma bucura sa fie lefurile de 5 ori mai mari, ca emigram si eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate