Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#1
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
https://life.hotnews...i-saptamani.htm

Quote

De ce e atât de scump să petreci Revelionul în România? Proprietar pensiune în Bucovina: „Am epuizat pachetele de sărbători în trei săptămâni”

​Pentru că apropierea sărbătorilor de iarnă a adus și în acest an la unele „revolte” pe internet, deja clasice, ale unor români referitoare la prețurile considerate mari pentru vacanțele din România, am rugat un expert în turism și un proprietar de pensiune să răspundă la întrebarea din titlu. Iată care sunt perspectivele lor.

O simplă căutare pe Google ne arată ofertele pensiunilor și hotelurilor din țară, unde prețurile pentru trei - patru nopți de cazare trec de 600 - 700 euro și pot ajunge și la peste 1000 de euro de persoană.

Ca să luăm un exemplu concret, unul din miile de pe internet, pensiunea „La Conac în Bucovina” are o ofertă de Revelion pentru patru nopți de cazare care începe de la 3500 de lei de persoană.

Am contactat reprezentanții acestei unități de cazare și am stat de vorbă cu ei despre cum anume justifică aceste prețuri.

„Fiecare client își alege vacanța pe care și-o dorește cu adevărat”

„Prețul cerut reflectă costul serviciilor incluse în pachetele de sărbători, pachete pe care oricum le-am epuizat în trei săptămâni de când am scos oferta”, spun reprezentanții „La Conac în Bucovina”.

Ei subliniază cum la fel ca în cazul altor locații din România, unde se face turism „cu seriozitate”, pachetele pe care le au includ cazare de 4* (cu investiții încheiate în cursul acestei luni, acces gratuit la întreaga zonă SPA (piscină interioară încălzită, jacuzzi, saună uscată și umedă, ciubăr cu apă sărată), toată ziua, toate mesele tip bufet, cu băuturi răcoritoare și alcoolice incluse, petreceri, cât și tradiții și obiceiuri autentice din Bucovina, pe care oamenii nu le văd în multe locuri.

„Cei care au valoarea turismului făcut cu simț de răspundere nu mai aleargă de mult după himere ieftine, după cum nici afară nu mai există (cazări sau bilete de avion care au crescut considerabil în ultima vreme).

Prețurile noastre au suferit doar o creștere ușoară față de anul trecut, mai mică decât rata inflației de anul ăsta. Și nu mi se pare scump, atâta vreme cât toate ingredientele pe care le folosim în mâncare sunt atent căutate la producători locali din zonă și nu cumpărate din supermarket-uri, câtă vreme prăjiturile și cozonacii ies din mâinile bucătăreselor noastre, care muncesc enorm în perioada asta, când toate bucatele de pe masă sunt tradiționale, de zici că te așteaptă bunica cu masa pusă, când copii primesc cadouri de la un Moș Crăciun veritabil care vine cu trăsura și sacul plin de jucării, când mănânci șorici proaspăt sau îți cântă lăutarii la scripcă, muzică populară autentică”, a explicat managerul locației.

Reprezentanții La Conac subliniază cum ei cred cu tărie că fiecare client își alege vacanța pe care și-o dorește cu adevărat. La ei, spre exemplu, vin oaspeți stabiliți de mulți ani în străinătate, cu copii născuți acolo, care revin în țară pentru a le arăta celor mici tradiții și obiceiuri pe care nu le văd în afară.
„Români care sunt încă mândri de țara lor și care disting foarte clar scumpul din România, față de ieftinul din afară. România ar trebui să fie DOAR o țară turistică, la ce resurse are. Lipsesc multe însă, dar noi muncim mult, cu simț de răspundere”, adaugă aceștia.

Ei menționează cum sunt deranjați de denigrarea turismului românesc și lipsa de răspundere din partea autorităților.

„Ne omoară cu controalele, unele care de multe ori au cerințe absurde și care respectă o legislație diferită, cu cerințe diferite, de la o autoritate la alta, pe care nu o pot armoniza cumva, astfel încât noi, cei care muncim zi de zi, să fim lăsați în pace și să ne plătim taxele și impozitele la timp.”

„Chiar dacă românii sunt în general „cârcotași”, statistica arată că majoritatea românilor călătoresc în România”

E scump revelionul, dar toate locurile sunt rezervate. Inseamna ca nu e scump pentru romanii care se plang de orice. Cazarile sunt scumpe la munte insa e plin, coada de 1-2 ore la telescaun pentru ski, supermarketuri la fel pline, malluri la fel, restaurante la fel, ultimele modele de iphoneuri si samsunguri, masini scumpe. Deci de ce se plang romanii de preturi mari cand peste tot e plin ? Pai dupa aia ne mai intrebam ca de ce se pun taxe si impozite, ca ne asupresc insa cand politicienii se uita la stiri sau din masina pe valea Prahovei, normal ca incep sa taie ca zic ca este bunastare. Ar mai trebui taiat un 25% la salar sa vezi cum se aseaza lucrurile

Asta-i paradoxul Romaniei, toata lumea se plange de saracie in timp ce arunca bani peste tot.

Edited by bibolu, 15 December 2023 - 14:51.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cate locuri de cazare sunt la munte? Sa inteleg ca aia sunt toti cetatenii Romaniei? Daca 1% din Romania inseamna toata Romania, atunci e bun.

#3
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
din ce stiu sunt vreo 400.000 mii de locuri de cazare insa asta nu inseamna ca doar 400.000 de romani sunt, unii vin altii pleaca deci majoritatea se duc la munte

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt multi bugetari si firme mufate la bugetul public in RO, de aia e aglomeratie.

#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Cei care ii vezi sunt cei care sunt Bugetari, care au min 5,000 lei / membru familie, omu de rand, nu-si permite aroganta asta.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Există duă tipuri de români.
80% n-au bani iar 20% au bani. Sau pe aici.
Și în pandemie, vdedeam mașini pe stradă de să-mi sară pălăria. Numai Porsche, BMW ultimul tip, etc. Acum s-au mai rărit.

#7
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Românii e cam 19,768,175.
La mall incap cateva mii, la munte încap vreo 100-200.00, la mare la fel...
Cei care se plâng, sunt majoritatea care stau acasă şi care poate nu au fost niciodată într_un concediu
Cei care au bani pentru ieşiri în weekend, nu se plâng, ăia merg şi se distrează.

#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
care 19 milioane +? Daca mai sunt 15 milioane in tara e bine. Se face rocada, unii vin altii pleaca din vacanta

Edited by bibolu, 15 December 2023 - 14:55.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 blogeranonim, on 15 decembrie 2023 - 14:52, said:

Cei care se plâng, sunt majoritatea care stau acasă şi care poate nu au fost niciodată într_un concediu
Crede-ma ca nu se duc de zgarciti ce sunt. Am neamuri care stau si aduna ban pe ban (nu stiu pentru ce) dar au fost o singura data la mare, in anii '80 dar de atunci, nicaieri.
Da sunt si care chiar nu isi permit, dar sunt si multi cum i-am descris mai sus

Edited by Andreysc7, 15 December 2023 - 14:57.


#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
mereu cand apare un astfel de subiect, raspunsul e acelasi. Exista un subgrup destul de mare de romani care isi permit iesiri/vacante/concedii incat sa umple restarurante/terase/localitati turistica. Acest fapt nu contrazice cu nimic statistica care include toti romanii (inclusiv pensionarii).

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Parerea mea e ca exista o categorie ce-si face viata prin hoteluri si pensiuni, ... nepotul parlamentarului X, fiul primarului Y, copilu afaceristului / fotbalistului Z, ... din astia.
Apoi sunt cei care ies de 1-2-3x / an, iar apoi grupul mare de cetateni ce nu prea ies nicaieri.

Daca ai castiga la loto si te-ai face turist profesionist pariez ca te intalnesti cu aceeasi oameni si pe Valea prahovei, si-n Maramures, si la Mamaia etc

Edited by sirgoofy, 15 December 2023 - 15:10.


#12
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
lasa ca nu sunt atat de multi nepoti, fii, etc. Aici e vorba de o sleahta foarte foarte mare de romani

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Ori au strans bani tot anul ca sa poata iesi acu la munte, ori au venit bani din strainatate, asa, de sarbatori, ori...

Edited by AlexEn, 15 December 2023 - 15:12.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
De revelion/ vara la mare/ de Paste sunt si din grupul 2, deci se aduna.

#15
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Iar ai probleme cu oamenii care NU sunt in linia ta de venit ?

Edited by Imback, 15 December 2023 - 15:20.


#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Voi ati vazut ce zice ala din turism?
când copii primesc cadouri de la un Moș Crăciun veritabil care vine cu trăsura și sacul plin de jucării,

Mos Craciun veritabil. Normal ca e asa de scump daca il aduc pe adevaratul Mos Craciun, ala din Laponia.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt cam 1,3 milioane de romani care au bani si isi pemrit.
Restul zic mersi daca reusesc sa incropeasca un concediu pe an.

Ghici care sunt aia 1,3 milioane.

Hint. Aia 1,3 milioane au si tichete de vacanta.

#18
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Cred ca aici e troleala la maxim. Daca 2% au masini electrice putem spune, dupa logica autorului, ca toti romanii au masini electrice.
Sa acuzi ca de sarbatori isi fac unii revelionul sau Craciunul/Pastele intr-o statiune ( majoritatea fiind de kkt si la cazare si la mancare) si de aici sa tragi concluzia ca nu mai putem de bine este...
In fine, iti doresc sa ai parte de bogatia majoritatii si sa te bucuri ani multi de ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate