Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#235
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Welcome in patria tepelor, a celor care cred ca un cauciuc all-seazon daca e premium e mai bun decat unul dedicat de iarna :)  :

https://www.olx.ro/oferte/q-balmain/

#236
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
La noi se mimeaza bogatia, atat.
Am si eu cunostinte de singurul, subliniez "singurul" bun este masina second hand de 10 mii si ceva de euro.
0 economie, o investit, masina aia consuma.

Vacantele astea in sine nu sunt asa de scumpe. Se strang 4-5 amici si pun bani de benzina, stau cate 2-3 in camera.
Sau vacantele cu familia, pai daca stai cu familia o saptamana in oras tot cheltuiesti.

#237
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 jakota, on 31 decembrie 2023 - 16:19, said:

Welcome in patria tepelor, a celor care cred ca un cauciuc all-seazon daca e premium e mai bun decat unul dedicat de iarna Posted Image  :
Un AS de top, gen CrossClimate 2, e mult peste unul dedicat de iarna prost.
In aceeasi bani, sau ma rog, in aceeasi clasa, evident ca cel de iarna e mai bun.

Din testele de pe autobild AS 2023 vs Winter 2022:

Stats Michelin CC2:
Dry braking: 37.7 m
Wet braking: 47.4 m
Snow braking: 23 m

Stats Kumho WinterCraft WP52:
Dry braking: 43.3 m
Wet braking: 56.1 m
Snow braking: 27.3 m

...desigur, sunt multe lucruri de comparat. Nici eu nu sunt fan anvelope AS, dar multa lume crede ca orice anvelopa "dedicata" de iarna e mai buna iarna, si nu-i adevarat. Sunt o gramada mai proaste decat un AS bun.

#238
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

 loren2, on 27 decembrie 2023 - 20:30, said:

Intreprinzatorii mici sunt printre cei mai cinstiti si nu se intind mai mult decat le e patura. Isi fac calcule simple, am bani sa fac asta, atunci ma bag, nu am atunci ma retrag. Cei necinstiti sunt aia care cauta mereu o combinatie, o subventie, un nerambursabil, etc pentru a se intinde mai mult decat le e patura, uneori chiar gandita treaba de la inceput ca un tun, nu ca o afacere pe care sa o mentina sau dezvolte.


Sunt și eu mic întreprinzător, am luat fonduri nerambursabile acum 5 ani și m-au ajutat enorm. E ceva perfect legal și nici nu tocmai cea mai simplă chestie, îți ia ceva timp sa o faci. Și da, îți oferta posibilitatea sa te întinzi mai mult și posibil sa ai și succes.

#239
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 31 decembrie 2023 - 15:39, said:

Se vede de la o posta haina facuta pe vapor, materialul, ciusatura, cum sta pe tine, etc. Faptul ca tu ori nu ai gusturi in materie de fashion (cele elementare, nu te teme ca nu ma refer la ceva mai consistent), ori estei extrem de prudent cu banii, ca sa nu zic altfel, nu iti da dreptate. Cred ca oricine are in garderoba cateva haine mai calitative, inevitabil de firma, daca nu isi permite in general sa poarte doar acest fel de haine. Este si modul cum te imbraci inclusiv o forma de respect pt ceilalti, mai ales atunci cand iti permiti.  Dress-codul nu a fost inventat aiurea.
N-am avut probleme cu felul in care stau hainele pe mine, in 95% din cazuri gasesc chiar usor haine care sa-mi placa... imi gasesc usor haine care sa stea bine si sa nu fie exagerat de scumpe, de la branduri normale, de volum. Nu am in garderoba nici un brand de fitze, am o bluza Tommy Hilfiger pe care am primit-o cadou si n-am purtat-o niciodata ca nu mi-a placut (nu ca ar fi fost ceva de fitze, dar pur si simplu mi s-a parut urata). Nu vad care e forma aia de respect in a iti cumpara haine de fitze in loc de haine de la branduri de volum. Nu stiu care e legatura cu dress code-ul, dress code nu inseamna sa-ti cumperi branduri de fitze ci sa intelegi cand trebuie sa te imbraci sport, cand casual si cand elegant (si sa ai o minima capacitate de a asorta hainele). O poti face cu haine de volum, de la C&A, H&M, Zara, nu exista nici un motiv pentru care ar trebui sa-ti cumperi Burberry, Boss, Gucci, Prada, Balenciaga, etc pentru a iti arata "respectul" pentru ceilalti (trec peste faptul ca vand o gramada de mizerii firmele astea de "fitze" de multe ori - chiar unele chestii de-a dreptul respingatoare).

Deci nu, nu am "haine mai calitative, inevitabil de firma" prin garderoba, am haine normale, de volum, din punctul meu de vedere de calitate suficient de buna incat sa le port ani de zile. Si spun asta in conditiile in care am castigat cam de 3-4 ori salariul mediu pe economie in ultimii 20 de ani si raman cu o mare parte din veniturile lunare necheltuite, deci bani ar fi destui daca as dori sa imi iau haine mai de fitze. Nu vad insa rostul de a face asta din moment ce astea de volum isi fac treaba foarte bine. Nu am nici o haina in momentul asta la care sa pot sa-i zic "pullover-ul ala firma X" sau "costumul firma Y", pot doar sa le zic "pulloverul ala visiniu" sau "costumul ala albastru inchis", nu am haine care sa poata fi referentiate prin brandul lor. Nu-mi amintesc sa fi dat vreodata pe o bluza sau pereche de pantaloni mai mult de 200 de lei ...

Iar hainele de volum nu sunt facute pe vapor, dimpotriva, ca un model sa devina suficient de popular incat sa se vanda in milioane de exemplare trebuie sa fie pe placul multora.

Edited by utopium, 02 January 2024 - 23:23.


#240
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 toniq, on 31 decembrie 2023 - 15:39, said:

Cred ca oricine are in garderoba cateva haine mai calitative, inevitabil de firma, daca nu isi permite in general sa poarte doar acest fel de haine. Este si modul cum te imbraci inclusiv o forma de respect pt ceilalti, mai ales atunci cand iti permiti.  Dress-codul nu a fost inventat aiurea.
Cred ca doar aia care sufera de "n-am o chifla in stomac ca toti banii i-am dat pe sigle despre care cred ca ma fac sa par ca mananc numai somon si caviar". Din nefericire asta e turma.
Cei normali nu masoara calitatea dupa ce sigla si cat de mare e pusa pe produs, ba din contra evita sa cumpere produse care au sigle de prost gust uneori puse sa se vada din spatiu.

 utopium, on 02 ianuarie 2024 - 23:18, said:

Nu am nici o haina in momentul asta la care sa pot sa-i zic "pullover-ul ala firma X" sau "costumul firma Y", pot doar sa le zic "pulloverul ala visiniu" sau "costumul ala albastru inchis", nu am haine care sa poata fi referentiate prin brandul lor. Nu-mi amintesc sa fi dat vreodata pe o bluza sau pereche de pantaloni mai mult de 200 de lei ...
Parca m-ai descris.
Poti sa imi pui pistolul la cap si n-as putea sa iti spun de cine e facut puloverul pe care il port.
Nu mai zic ca la un moment dat am primit cadou de la familie un pulover si avea o chestie brodata mic pe el, ulterior afland de la cineva ca ar fi nu stiu ce firma misto si ca ala e logoul lor. Cam atat de mult ma pricep la branduri.

#241
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 02 ianuarie 2024 - 23:18, said:

N-am avut probleme cu felul in care stau hainele pe mine, in 95% din cazuri gasesc chiar usor haine care sa-mi placa... imi gasesc usor haine care sa stea bine si sa nu fie exagerat de scumpe, de la branduri normale, de volum. Nu am in garderoba nici un brand de fitze, am o bluza Tommy Hilfiger pe care am primit-o cadou si n-am purtat-o niciodata ca nu mi-a placut (nu ca ar fi fost ceva de fitze, dar pur si simplu mi s-a parut urata). Nu vad care e forma aia de respect in a iti cumpara haine de fitze in loc de haine de la branduri de volum. Nu stiu care e legatura cu dress code-ul, dress code nu inseamna sa-ti cumperi branduri de fitze ci sa intelegi cand trebuie sa te imbraci sport, cand casual si cand elegant (si sa ai o minima capacitate de a asorta hainele). O poti face cu haine de volum, de la C&A, H&M, Zara, nu exista nici un motiv pentru care ar trebui sa-ti cumperi Burberry, Boss, Gucci, Prada, Balenciaga, etc pentru a iti arata "respectul" pentru ceilalti (trec peste faptul ca vand o gramada de mizerii firmele astea de "fitze" de multe ori - chiar unele chestii de-a dreptul respingatoare).

Pai la tine nu se poate vorbi de gusturi in materie de fashion, ci primordial si mare distanta de restul criteriilor, de pret. La tine pretul este primul, de departe si cel mai important criteriu, incat pare ca ar fi chiar singurul. Nah, e oarecum logic, instinct de Bistrita ajuns la oras. Daca aveai salariul minim sau macar mediu pe economie, da, exista un dram de intelegere, dar nici macar acolo fiindca o minima educatie fashion face parte din abc-ul de viata sociala al fiecarui adult, mai ales ajuns la oras. Oricat de mic ai salariul, niste haine mai bune, pt ocazii mai alese macar, tot trebuie sa ai. Asta daca vrei sa fii privit de catre ceilalti intr-o marja de normalitate. T. Hilfiger nu e un brand de fitze, e o haina oarecum normala pt cineva care castiga cat tine,  in jur de 3000 euro/luna cum te tot lauzi pe toate topicurile (ca sa stim cu cine avem de-a face Posted Image ), un asemenea gen de brand/altele asemeneatoare ar trebui sa constituie 80-90% din garderoba ta. De fitze sunt , cum ai amintit si tu, branduri gen Prada, Burberry, Gucci, sau Balenciaga, etc. Nu am spus niciodata ca trebuie sa ai neaparat asemenea branduri unde, da, o parte buna de pret o reprezinta calitatea brandului, insa sa-mi spui ca la venitul tau si la mediul social in care muncesti si te invarti (primii 2% ca venituri din Romania cum te lauzi), abia ai o bluza T Hilfinger, restul hainelor fiind no-nameuri si Zara sau H&M, mi se pare ca educatia ta din acest pct de vedere este semi-analfabeta. Sigur, te poti imbraca cum vrei, dar nu e neaparat un motiv de mandrie, asa cum parca ai vrea sa sugerezezi, este o educatie precara in materie de fashion si uneori o lipsa de respect fata de cei cu care te intalnesti, presupund ca iti petreci timpul cu cei din bula de primii 2-3% venituri din Romania. Nu esti nici vreun miliardar excentric, nu esti nici vreun geniu excentric, ca sa poti contra-balansa lipsa asta de educatie elementare pt cineva care isi duce viata sociala la oras intr-o bula mai selecta. Nu faci decat sa-ti pastrezi felul tau de a fi consumator prudent, instinctul de a pune intotdeauna pretul in fata altor aspecte ale produselor. Nu ca pretul nu e important, dar tu exagerezi acest criteriu si il pui intotdeauna la mare distanta fata de restul criteriilor care astfel nu au nicio sansa in fata regelui pret. Chestile mai scumpe par niste exceptii la tine, sau o favoare facuta celorlalti membri ai familiei.


Quote

Deci nu, nu am "haine mai calitative, inevitabil de firma" prin garderoba, am haine normale, de volum, din punctul meu de vedere de calitate suficient de buna incat sa le port ani de zile. Si spun asta in conditiile in care am castigat cam de 3-4 ori salariul mediu pe economie in ultimii 20 de ani si raman cu o mare parte din veniturile lunare necheltuite, deci bani ar fi destui daca as dori sa imi iau haine mai de fitze. Nu vad insa rostul de a face asta din moment ce astea de volum isi fac treaba foarte bine. Nu am nici o haina in momentul asta la care sa pot sa-i zic "pullover-ul ala firma X" sau "costumul firma Y", pot doar sa le zic "pulloverul ala visiniu" sau "costumul ala albastru inchis", nu am haine care sa poata fi referentiate prin brandul lor. Nu-mi amintesc sa fi dat vreodata pe o bluza sau pereche de pantaloni mai mult de 200 de lei ...

Daca tu vezi haina ca isi face treaba doar sau majoritar prin faptul ca iti acopera corpul si iti tine de cald/frig/ploaie/etc, e clar ca n-are sens sa vorbim de gusturi la capitolul asta. E ok! Posted Image

 loren2, on 03 ianuarie 2024 - 00:32, said:

Cred ca doar aia care sufera de "n-am o chifla in stomac ca toti banii i-am dat pe sigle despre care cred ca ma fac sa par ca mananc numai somon si caviar". Din nefericire asta e turma.
Cei normali nu masoara calitatea dupa ce sigla si cat de mare e pusa pe produs, ba din contra evita sa cumpere produse care au sigle de prost gust uneori puse sa se vada din spatiu.

Nu distorsiona mesajul, nu am spus ca e obligatoriu sa ai doar haine cu sigla, spun doar ca hainele si gusturile trebuie sa se reflecte cumva in venituri. Ai venitul minim pe economie, da, Obor scrie de tine si haine noname. Eu vorbeam de om care la venituri e cica in primii 2-3-5% din Romania, munceste si traieste intr-o bula din acelasi procent, dar cea mai de pret haina din garderoba este un T Hilfiger pe care probabil o poarta duminca la biserica sau cand de revelion, cum era obisnuit la Bistrita la el la tara, nu stiu..Posted Image

Edited by toniq, 06 January 2024 - 11:15.


#242
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Si ce e rau in a te imbraca din magazinele din Mall, ca nu inteleg?
Tu crezi ca toata lumea sufera de sindromul parvenitului, care cum ii pica niste bani in poala, cum se duce la magazine de brand sa arate ca i-au picat banii in poala?

#243
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 loren2, on 06 ianuarie 2024 - 12:12, said:

Si ce e rau in a te imbraca din magazinele din Mall, ca nu inteleg?
Tu crezi ca toata lumea sufera de sindromul parvenitului, care cum ii pica niste bani in poala, cum se duce la magazine de brand sa arate ca i-au picat banii in poala?

E clar ca ori discutia te depaseste, ori aplici tactica ofilita de a interpreta in mod fals ideea adversa la o extrema convenabila pt tine, pt ca replica ta sa aiba fundament. Unde am spus eu ca acela fara bani si care nu-si permite, cum ii pica niste bani in poala, sa fuga repede sa-si ia haine de brand? Daca nu intelegi ce zic, las-o balta!

#244
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 06 ianuarie 2024 - 11:13, said:

Oricat de mic ai salariul, niste haine mai bune, pt ocazii mai alese macar, tot trebuie sa ai. Asta daca vrei sa fii privit de catre ceilalti intr-o marja de normalitate.

Eu vorbeam de om care la venituri e cica in primii 2-3-5% din Romania, munceste si traieste intr-o bula din acelasi procent, dar cea mai de pret haina din garderoba este un T Hilfiger pe care probabil o poarta duminca la biserica sau cand de revelion, cum era obisnuit la Bistrita la el la tara, nu stiu
Dupa cum ziceam, acea bluza T Hilfiger am primit-o cadou si pentru ca nu mi-a placut nu am purtat-o niciodata.
Majoritatea prietenilor sunt tot IT-isti cu multa experienta si castiga comparabil si nici la ei nu am observat sa-si ia haine de fitze, tot haine normale, de volum, au si ei. Ok, majoritatea nu dam doi bani pe brandul hainelor, asta e. Din punctul meu de vedere nu exista conceptul de "haine bune pe care le port la ocazii", toate sunt bune cat timp nu dau semne de uzura. Ca daca nu le consideram suficient de bune, nu le cumparam. A, ca in unele situatii e indicat sa porti o camasa si in alta situatie haine sport, aia e altceva. Dar camasa poate foarte bine sa fie de la un brand de volum si sa fie ok.

Nu stiu nici ce inseamna ocazii alese, la nunti/botezuri/festivitati ai oricum alt dress-code pentru astfel de evenimente (costume/sacouri), in rest care sunt ocaziile alea alese cand trebuie sa porti haine mai "speciale"? Asta e un concept super-rural in Romania, de a purta hainele cele bune de Paste, Craciun sau cand mergi la biserica/restaurant/in vizita la cineva. Eu n-am problema asta, ma imbrac la fel ca in orice alte zile si de Paste, si de Craciun, si cand merg la restaurant/in vizita la cineva. Si sincer urasc hainele business/elegante, n-ai cum sa te simti liber/confortabil cand ai pe tine pantaloni cu dunga, camasi cu cravata inchise pana la gat, costume, pantofi de lac. Evit pe cat se poate genul de evenimente care "cer" astfel de dress-code.

Ok, exista si IT-isti iubitori de fashion, dar sunt rari, am un prieten care isi ia haine mai de fitze, dar e mai tanar, a crescut cu mall-urile si magazinele de brand disponibile inca din tinerete, eu cand au inceput sa apara mall-urile si magazinele de brand in Romania deja aveam 30 de ani, asa ca pana la varsta respectiva cam nimeni din jur nu avea haine de brand ca nici nu erau disponibile in Romania. Am si prieteni care sunt manageri de companii medii cu venituri de 10-30k euro pe luna, ei se invart deja si in alte cercuri mai inalte si la ei sa zicem ca ar conta mai mult cum se imbraca (ajung ocazional in compania unor oameni de afaceri sau politicieni pe care ii stim de la TV). Dar in cercurile mele de IT-isti cu venituri de 3-5 ori cat salariul mediu, nu-i pasa nimanui suficient de mult de moda incat sa fie hainele o preocupare (in afara acelor exceptii de care ziceam, care oricum sunt ultra-minoritari). Cei prea interesati de fashion sunt cei care ies in evidenta (nu neaparat in sens pozitiv - pentru ca unii ii vor percepe ca fiind superficiali/prea preocupati de imagine daca sunt prea interesati de moda) pentru ca, pana la urma, majoritatea barbatilor nu dau doi bani pe fashion, isi iau haine practice, care sa nu li se para urate. Partenerele ce ii mai influenteaza pe unii sa-si ia vreo haina mai "smechera".

Poate ca am si crescut intr-o perioada in care moda/hainele erau considerate strict o chestie de interes pentru femei. Inteleg ca in anumite domenii unora le aduce beneficii sa se imbrace mai fitzos (la avocati, antreprenori, agenti de vanzari, agenti de asigurari, etc), dar la noi in domeniu interesul pentru moda tinde spre zero inclusiv la miliardarii celebri din domeniu, deci n-are legatura cu veniturile.

N-am ceva special impotriva hainelor de brand, dar eu cand cumpar ceva ii consider raportul oferta/pret, daca imi place cum arata si pare confortabila si e la pret bun, o iau, daca nu, nu. Sa platesc dublu pe ceva doar pentru ca are eticheta cu nu stiu ce firma (de fapt facuta tot in sistem lohn intr-o fabrica no-name din ceva regiune saraca), chiar nu ma intereseaza. Eticheta aia nu are nici o valoare pentru mine. Plus ca multe branduri de fitze au si haine ciudate in ultima vreme, adica fac haine pentru barbati cu look de haine de femei ... probabil in mintea unora or fi la moda, dar eu n-as purta asa ceva. Inteleg ca pentru unii barbati e ceva "indraznet" sa se imbrace in roz, dar nu sunt genul care sa doresc sa ies in evidenta prin hainele pe care le port :D

#245
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010
Hainele, in general, le schimb când se rup sau rămân mici, în rest nu mă interesează bradurile, cumpăr pe unde apuc, să merite calitate/preț. Dacă ar sta după mine, firmele ar da faliment.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate