Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Romanii se plang ca nu au bani dar la munte e plin

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#199
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Posttoniq, on 21 decembrie 2023 - 08:09, said:

Da, deci acum vreo 10 ani ai inoptat si tu o data in viata ta in Sinaia

Tot ce inseamna turism si horeca in Romania este scump si de foarte proasta calitate, nici nu stiu de ce dezbatem asa ceva.

#200
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007
Exista hoteluri si restaurante ok in Romania, inclusiv in Sinaia (bine, vorbesc de preturile normale, nu de cele de revelion), dar nu asta e ideea. Ca nu e suficient sa ai hoteluri/restaurante ok daca in rest experienta turistica lasa mult de dorit si ai permanent tot felul de factori care mai mult te enerveaza decat te ajuta sa te relaxezi.

#201
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 28.11.2022
Sinaia....sa fim seriosi.In afara de centru,care te duci si te plimbi,Peles-ul si evident urci cu telecabina)gondola...Sinaia a devenit raiul combinatorilor ce construiesc la greu,pe unde apuca.
Vila langa vila,unele mai uratr ca altele,lipite unele de altele,de zici ca esti in Militari Residence doar ca nu sunt la fel de inalte.
Cata spaga se da unde trebuie,ca sa ajungi sa inghesui constructii una langa alta.
Pacat de statiune si de ce potential avea.

Edited by Bebestrumf9, 21 December 2023 - 13:55.


#202
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostBebestrumf9, on 21 decembrie 2023 - 13:55, said:

Vila langa vila,unele mai uratr ca altele,lipite unele de altele,de zici ca esti in Militari Residence doar ca nu sunt la fel de inalte.
Cata spaga se da unde trebuie,ca sa ajungi sa inghesui constructii una langa alta.
Pacat de statiune si de ce potential avea.
Aici deja exagerati.
In zilele noastre se construieste mult mai imprastiat fata de trecutul ante-comunism, daca nu crezi asta treci prin orice oras prin centrul vechi, sa vezi cum se construia pe vremuri, numai alipire la calcan, daca nu venea comunismul sa modernizeze tara toate orasele ar fi aratat ca mahaua insalubra numita centru vechi.
Comunismul a venit cu tipul de constructie moderna, aerisita, cu spatii largi de strazi, trotuare, parcari, spatii verzi... iar acum oamenii ca tine au impresia ca noile constructii sunt inghesuite pentru ca dupa caderea comunismului standardul in constructii a redevenit la standardul ante-comunism, adica contructii alipire la calcan sau asemanator.

View PostBebestrumf9, on 19 decembrie 2023 - 17:30, said:

Dar cum spunea cineva...aglomeratie la greu,cozi peste tot.
Mai pun ceva si fac revelionul in Europa,daca ar fi cazul.
De parca in Europa nu e la fel, ba chiar mai rau.
Astia care au calatorit doar prin filme cred ca e real ce vad in filme.
Nu degeaba se uita romanii anual la Singur Acasa, de acolo si-au capatat impresia ca in Paris e lapte si miere ca asa pare in film. In realitate e o mizerie.

View PostBebestrumf9, on 19 decembrie 2023 - 18:49, said:

Sunt multi poate si comozi...de ce sa se urca in avion,pierdut timp pe drum,etc...cand se suie in masina si in cateva ore in Poiana si apoi mancare si bautura si gata.
Pana la urma,daca esti fericit unde ai ajuns si te simti bine...asta este tot ce conteaza!
99% din turism despre asta e vorba.
De ce crezi ca in afara au inventat si promoveaza intens doar resortul cu mancare si bautura si gata? Ca stiu ca despre asta e vorba in turism. Cei ce vor sa vada altceva decat mancare si bautura cand fac turism sunt o minoritate si de cele mai multe ori nu sunt aia care isi fac concediul, ci aia care dau concediul, daca intelegi ideea. Si e logic, ca unul care e sclav un an, simte nevoia sa se simta rege macar un weekend, si aici intervine turismul resort allinclusive, unde tot ce trebuie sa faci e sa stai in interiorul penitenciarului turistic si sa consumi.

#203
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 28.11.2022

View Postloren2, on 22 decembrie 2023 - 11:46, said:


Aici deja exagerati.
In zilele noastre se construieste mult mai imprastiat fata de trecutul ante-comunism, daca nu crezi asta treci prin orice oras prin centrul vechi, sa vezi cum se construia pe vremuri, numai alipire la calcan, daca nu venea comunismul sa modernizeze tara toate orasele ar fi aratat ca mahaua insalubra numita centru vechi.
Comunismul a venit cu tipul de constructie moderna, aerisita, cu spatii largi de strazi, trotuare, parcari, spatii verzi... iar acum oamenii ca tine au impresia ca noile constructii sunt inghesuite pentru ca dupa caderea comunismului standardul in constructii a redevenit la standardul ante-comunism, adica contructii alipire la calcan sau asemanator.


De parca in Europa nu e la fel, ba chiar mai rau.
Astia care au calatorit doar prin filme cred ca e real ce vad in filme.
Nu degeaba se uita romanii anual la Singur Acasa, de acolo si-au capatat impresia ca in Paris e lapte si miere ca asa pare in film. In realitate e o mizerie.


99% din turism despre asta e vorba.
De ce crezi ca in afara au inventat si promoveaza intens doar resortul cu mancare si bautura si gata? Ca stiu ca despre asta e vorba in turism. Cei ce vor sa vada altceva decat mancare si bautura cand fac turism sunt o minoritate si de cele mai multe ori nu sunt aia care isi fac concediul, ci aia care dau concediul, daca intelegi ideea. Si e logic, ca unul care e sclav un an, simte nevoia sa se simta rege macar un weekend, si aici intervine turismul resort allinclusive, unde tot ce trebuie sa faci e sa stai in interiorul penitenciarului turistic si sa consumi.

Se pare ca nu ai nimerit cum trebuie...
Locuiesc in Europa si am avut/am ocazia sa calatoresc des.Nu stiu ce comentezi,ca eu am specificat ca si in statiunile montane din Europa sunt cozi,ca doar nu le-au inventat romanii.
Spre deosebire insa de romani,aia stiu sa isi organizeze afacerile,astfel incat sa ajute intr-un fel turistul,gen cumperi bilet la telecabina pentru o anumita zi,anumita ora si te prezinti la ora stabilita,in loc sa stai ca boul 3 ore la coada ca la Busteni.
Sau,alt exemplu..am fost anul acesta la Solden,in Austria.Acolo sunt multe piste de biciclete..urci cu gondola si ai diferite trasee.
Ce era foarte frumos...o gondola era pentru turisti normali,urmatoarea pentru cei cu biciclete si asa mai departe.
Doua cozi separate,nu se calca nimeni pe picioare,totul organizat..
Si da,Parisul este o mizerie de oras.
Si da,Sinaia arata din ce in ce ca o zona periferica din Bucuresti.Constructii la greu,fara nici o urma de plan urbanistic.
Ca vrei tu sa invelesti rahatul in staniol,asta este problema ta.
Realitatea se vede cu ochiul liber si arata cu totul diferit.

#204
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 14:39, said:

https://life.hotnews...i-saptamani.htm

E scump revelionul, dar toate locurile sunt rezervate. Inseamna ca nu e scump pentru romanii care se plang de orice. Cazarile sunt scumpe la munte insa e plin, coada de 1-2 ore la telescaun pentru ski, supermarketuri la fel pline, malluri la fel, restaurante la fel, ultimele modele de iphoneuri si samsunguri, masini scumpe. Deci de ce se plang romanii de preturi mari cand peste tot e plin ? Pai dupa aia ne mai intrebam ca de ce se pun taxe si impozite, ca ne asupresc insa cand politicienii se uita la stiri sau din masina pe valea Prahovei, normal ca incep sa taie ca zic ca este bunastare. Ar mai trebui taiat un 25% la salar sa vezi cum se aseaza lucrurile

Te-ai gandit la rezervari facute din timp? Sa zicem de prin primavara sau vara? De oferte last minute ai auzit pana acum?

Rate, card de cumparaturi (care tot rate sunt), economii, vouchere de vacanta, bonuri cadou, stii ce-s alea? Printre altele unele din ele sunt valabile doar in tara.

Poate tu te intrebi, eu nu ma intreb. Nu a taiat nimeni nimic ci doar se vor mari taxele si impozitele pentru a acoperi gaura de la buget pe care tot ei au facut-o.

Repet, ce salarii s-au taiat pana acum? Pe ce planeta traiesti? Iar de asezat nu se vor aseza lucrurile asa cum crezi tu.

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 15:32, said:

pai aia sunt bugetari insa nu toti bugetarii isi permit sa se duca ca nu toti au salariile mari. Nu sunt 1 milion 300 de mii de bugetari la munte, sunt privati multi dintre ei

pai normal ca acuz ca isi fac sarbatorile la munte cand tara asta e asa cum e , sunt oameni amarati care nu au ce pune pe masa de sarbatori si astia o dau in figuri cu cazari la munte de craciun si revelion, mancaruri alese, ski pe partie, etc. Poiana Brasov care e considerata cea mai fita e plina, hotelul Tele.... nu mai gasesti la el cazari, cine le umple pe alea la refuz? Tot romanul.

Ce sunt cu preturile astea? Ce roman isi permite sa se duca sa dea 9500 lei pentru 3 zile ma refer la cei care muncesc cu sudoarea fruntii

Ce te f....e pe tine grija ce face fiecare cu banii lui? Cu atat mai mult daca muncesc la privat.

Vezi ca ti-am dat raspunsul, linisteste-te.

Cere si oferta, care-i problema ta? De vreme ce se vand inseamna ca-i cerere. Asa functioneaza o economie de piata. Daca nu-ti permiti si muncesti pentru minimul pe economie fie faci sarabatorile la "Vila Plapumioara", fie iti schimbi locul de munca.

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 15:34, said:

inseamna ceea ce au facut majoritatea romanilor in vremurile demult apuse cand munceau de isi rupeau spatele si cum muncesc acum majoritatea din patura de jos, cei care chiar conteaza si ar merita sa se duca in vacante insa de ei profita astia care se duc la munte si dau aproape 2000 euro pe 3 zile

Ce le mai duci tu de grija unora. Daca nu s-ar angaja nimeni la ei ar fi obligati sa mareasca salariile, din nou, daca ai "foamea in gat" si accepti sa muncesti pe 2000 de lei si sa-i aduci patronului profit e problema ta.

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 15:51, said:

aici nu e vorba neaparat de cei care isi fac un concediu pe an, bun, bravo lor ca se duc o data pe an. Aici e vorba ca la ce preturi sunt la munte in perioada asta, cei care se duc la preturile astea automat se duc cu fiecare sarbatoare libera legala in timp ce omul care chiar munceste si ore suplimentare, isi rupe carca etc, nu are bani sa se duca nici pana la o balta sau sa puna pe masa o friptura de sarbatori. Poate se ajunge la o redistribuire a averilor, nationalizarea este pasul in viitor, partidele populiste deja castiga mult teren din cauza ca astia cu bani epateaza foarte mult in fata oamenilor care nu isi permit desi muncesc.

Lozinci comuniste, s-au dus vremurile alea de multa vreme. Iti recomand un concediu in Coreea de Nord, in mod sigur vei avea parte de tot ceea ce tot scrii pe aici. Chiar nu te-ai saturat de trolling?

Edited by un_el, 22 December 2023 - 16:15.


#205
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:35, said:

acolo sa ai o Tesla nu e asa neobisnuit ca in tarile bananiere ca la noi, majoritatea danezilor isi permit o Tesla daca vor.

Vorbesti ca sa nu adormi:https://evmarket.ro/...n-romania-4841/Cifrele sunt doar partiale, din septembire 2023, pana in decembrie s-au mai vandut. Am vazut nu stiu cate masini electrice noi cu numere rosii, nu doar Tesla. Vrei sa le punem si pe ele la socoteala?

#206
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 21 decembrie 2023 - 10:08, said:

Au aparut obiective turistice noi (semnificative) intre timp? S-a schimbat peisajul? A disparut aglomeratia excesiva in weekenduri? Ca vad ca restaurantele/hotelul la care am fost atunci sunt tot sus in top pe Tripadvisor si acum.

Sau tu zici ca daca au pavat trotuarele si au pus niste lumini deja vorbim de alta statiune? Daca vin nu stau la coada o ora ca sa pot urca cu telecabina? Daca ma duc sa vizitez Pelesul nu o sa vad galeti puse pe unde picura apa din tavan? Daca ma plimb prin statiune nu o sa treaca pe langa mine smecheri cu manelele date la maxim in BMW-uri? Sper ca macar caini vagabonzi sa nu mai fie, ca data trecuta erau din belsug ...

Ce crezi tu ca s-a schimbat in astia 10 ani care sa ma faca sa vin de Sarbatori si nu sa imi faca placere sederea, dar macar sa nu ma enervez? Uimeste-ma! In ultimii 25 de ani am fost de vreo 4 ori si cred ca e suficient de des ... cel putin eu nu simt nevoia sa vin mai des.

Ai coborat foarte mult nivelul discutiei, ca si cum smecheri cu manele date la maxim in bmw-uri, galeti puse pe unde picura apa din tavan, etc, sunt exact chestiile care caracterizeaza Sinaia. Tot ce ai insirat tu acolo despre Sinaia sunt valabile si in Cluj, ar trebui sa te muti imediat din Cluj, pe aceasta logica semianalfabeta. Eu vad ca o gramada de clujeni sau ardeleni ajung pe la Sinaia, or fi toti prosti si igoranti, in schimb tu care faci aproape saptamanal naveta Cluj-Bistrita esti un geniu al  filosofiei turistice.

Edited by toniq, 22 December 2023 - 16:44.


#207
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 21:45, said:

din nou in mod repetat ma hartuiesti si ma urmaresti unde postez. Daca am intrebat ceva nu inseamna ca am bani ci ca as dori sa fac un transfer

in ziua de azi nu ai cum sa te duci in vacanta de buget la ce preturi sunt la cazare, mancare, telescaun, ski, motorina, etc si sa mai ai bani si de facturi. Ca unii se duc pe datorie sau aleg sa nu isi plateasca darile la stat atunci asta e altceva

multumesc danigoleman, omul ma hartuieste peste tot si ma urmareste. Suma de 4000 nu e mare, am facut economiile alea din cauza ca sunt chibzuit si aleg sa imi platesc impozitele astea pe care astia cu bani tipa ca le baga statul pe gat si nu mai pot sa faca evaziune, eu si cu alti romani saraci ne platim impozitele ca slehtele de golani evazionisti si care fac manarii sa se duca la munte

Serios? Ti-ai cumparat forum? De asta dai mesaje private utilizatorilor? Regulamentul l-ai citit? Vezi ca ai butonul raporteaza sau poti ignora utilizatorii, adica poti sa nu le mai vezi mesajele. Iti recomand cu incredere sa le folosesti pe amandoua. Nu chiar in toate cazurile, atunci va trebui sa procedezi altfel.

Daca muncesti pe doi bani si un ban, n-ai! A cui e vina? Scrie in Coreea de Nord si plange-te acolo.

Nu intereseaza pe nimeni ce faci tu cu banii tai. E clar? Iar daca ai probleme cu nu stiu ce "golani evazionisti" si ai dovezi fa-le plangere penala.

Ce tot atata : "Suntem saraci plini de nevoi, Doamne ocroteste-i pe romani..." Solutii se gasesc pentru orice probleme, nu lamentarile astea puerile pe forum.

Edited by un_el, 22 December 2023 - 18:01.


#208
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Postutopium, on 21 decembrie 2023 - 10:18, said:

Exista hoteluri si restaurante ok in Romania, inclusiv in Sinaia (bine, vorbesc de preturile normale, nu de cele de revelion), dar nu asta e ideea. Ca nu e suficient sa ai hoteluri/restaurante ok daca in rest experienta turistica lasa mult de dorit si ai permanent tot felul de factori care mai mult te enerveaza decat te ajuta sa te relaxezi.

Cel mai probabil sunt exceptii caci per total situatia e slaba rau. Iar pe Horeca e si mai rau, patronelu' vrea bani multi dar numai pentru el, nu si pentru angajati. In pandemie s-au grabit sa dea oamenii afara si pe urma plangeau ca nu mai au oameni sa munceasca... eu stiu pe cineva care ca sa nu ramana fara oameni le-a platit salariile desi stateau acasa si nu faceau nimic. Dupa ce au cazut restrictiile ghici cui ii mergea afacerea mai bine ca inainte de pandemie in timp ce altii plangeau ca nu oameni?!

Imi fac concediile afara, prin tara ma duc maxim trei zile si de fiecare data sunt dezamagit. Lume multa, oameni putini...

Edited by corleone2023, 22 December 2023 - 21:22.


#209
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postcorleone2023, on 22 decembrie 2023 - 21:21, said:

Iar pe Horeca e si mai rau, patronelu' vrea bani multi dar numai pentru el, nu si pentru angajati. In pandemie s-au grabit sa dea oamenii afara si pe urma plangeau ca nu mai au oameni sa munceasca... eu stiu pe cineva care ca sa nu ramana fara oameni le-a platit salariile desi stateau acasa si nu faceau nimic. Dupa ce au cazut restrictiile ghici cui ii mergea afacerea mai bine ca inainte de pandemie in timp ce altii plangeau ca nu oameni?!
Am o veste proasta sa iti dau, nu "patronelu" a platit angajatii care stateau acasa si nu faceau niimic, ci tu, eu si intreg poporul indatorat de guvern cu miliardele din viitor ca sa bage banii aia in buzunarul lui "patronelu" ca sa il spaguiassca si pe el si pe angajati sa tina ciocul mic cat timp dadeau guvernele tunuri sub pretextul pandemiei. Asa a ajuns patronelu sa nu ramana fara angajati si sa faca profit desi nu avea activitate. Cum sa nu ii mearga bine in conditiile astea. Aia care au dat afara si au pus lacatul erau patronii aia cinstiti care n-au vrut sa participe la tunul pandemiei.
Daca se apuca sa verifice la sange miliardele alea care s-au pompat in tot "patronelu" din tara si s-ar judeca corect, n-ar scapa nici unul de puscarie. Deocamdata au luat la verificat doar cateva personaje, de multe ori chiar alea care nu erau intr-o gasca mare de "speciali".

#210
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postun_el, on 22 decembrie 2023 - 16:24, said:

Vorbesti ca sa nu adormi:https://evmarket.ro/...n-romania-4841/Cifrele sunt doar partiale, din septembire 2023, pana in decembrie s-au mai vandut. Am vazut nu stiu cate masini electrice noi cu numere rosii, nu doar Tesla. Vrei sa le punem si pe ele la socoteala?
In articoluul ala scrie ceva care confirma ce spune el.
Ca 4354 de autoturisme Tesla la o populatie de 18.000.000 romani majori e nimic, inseama ca e o Tesla la 4500 de oameni, adica statistic daca locuiesti in provincie atunci in cartierul in care locuiesti probabilitatea e sa nu fie niciuna.
Anual se inscriu in Romania aproximativ 2.000.000 de masini, din care anul asta cand Tesla a avut un boom ca s-au pompat multi bani publici in vanzarile de Tesla, spun ca au fost 2400 Tesla, adica una la mie.
Daca asta la tine nu e raritate, atunci nu stiu ce este.
Si ti-o spun din calitatea de detinator al unei masini care statistica spune ca in Romania sunt mai putine exemplare decat Tesla desi productia masinii a inceput inca de acum vreo 6 ani. Sunt rare si acum, la momentul la care o achizitionam erau mult mai rare. Stiu ca a a durat 2 ani sa ma intalnesc cu alta in trafic, si m-am intalnit cu ea in Bucuresti unde sunt sase mai mari sa vezi masinile din categoria raritati. Iar cu a doua m-am intalnit la scurt timp dupa la munte.

#211
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Multe tesle am vazut la dragonul rosu Posted Image.. eu nu ma risc sa merg la munte cu o EV , de aia am Hybrid si nu ma duc in poiana decat in vizita si aia in cursul saptamanii , eventual o saniuta, balot de paie .. Am vazut multa epatare la niste conationali pe plajele cele mai ieftine din GR ca exemplu, deci se poate si pe valea Prahovei, ca ideie in GR vine militianu si zice sa faci ciocul mic ca deranjezi Posted Image
PS acum ceva ani am incercat si in muntii Tatra , mare greseala ca era la sfarsit de saptamana , aia se tavaleau pe holurile hotelului si muzica tare.. cand au fost amenintati cu militia sau linistit imediat.

Edited by crischir, 23 December 2023 - 11:36.


#212
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.11.2006

View Postloren2, on 23 decembrie 2023 - 10:46, said:

In articoluul ala scrie ceva care confirma ce spune el.
Ca 4354 de autoturisme Tesla la o populatie de 18.000.000 romani majori e nimic, inseama ca e o Tesla la 4500 de oameni, adica statistic daca locuiesti in provincie atunci in cartierul in care locuiesti probabilitatea e sa nu fie niciuna.
Anual se inscriu in Romania aproximativ 2.000.000 de masini, din care anul asta cand Tesla a avut un boom ca s-au pompat multi bani publici in vanzarile de Tesla, spun ca au fost 2400 Tesla, adica una la mie.
Daca asta la tine nu e raritate, atunci nu stiu ce este.
Si ti-o spun din calitatea de detinator al unei masini care statistica spune ca in Romania sunt mai putine exemplare decat Tesla desi productia masinii a inceput inca de acum vreo 6 ani. Sunt rare si acum, la momentul la care o achizitionam erau mult mai rare. Stiu ca a a durat 2 ani sa ma intalnesc cu alta in trafic, si m-am intalnit cu ea in Bucuresti unde sunt sase mai mari sa vezi masinile din categoria raritati. Iar cu a doua m-am intalnit la scurt timp dupa la munte.

Fara a avea nici cea mai mica intentie de a provoca flame: cuvantul inceput iti spune ceva? Pentru orice exista un inceput, Romania e abia la inceput. Mai vorbim de nivelul de trai? Nu stiu cine munceste in Danemarca pentru 400 de euro. Daca in Romania nu s-ar gasi forta de munca care sa accepte salariul asta fii sigur ca patronii ar fi nevoiti sa creasca salariile. Bine ca si statul are o mare parte din vina, o alta discutie, a se citi taxe si impozite. Nu trebuie sa ma crezi pe mine: https://www.infofina...-continent.html

#213
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRealThing, on 15 decembrie 2023 - 15:46, said:

Pana la urma n-am inteles cu ce deranjeaza daca un cuplu alege sa plateasca 10000 lei, euro sau bitcoin pe un revelion, a luat din banii initiatorului sau care e problema?
daca dai o privire la de discutii deschide initiatorul vei vedea ca este extrem de nemultumit pe faptul ca cei care au (nu conteaza circumstantele de unde, de ce) nu impart cu cei care n-au, este un fel de Robin din Notthingham de Romania

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:11, said:

nu domne, sa fie un socialism ca in tarile nordice, acolo nimeni nu epateaza chiar daca are si asta din cauza ca au lege clara data ca sa nu iti arati avutia in fata oamenilor daca ai.
adica sa mearga aia pe ascuns la munte si sa ciocneasca paharele de revelion cu lumina stinsa sa nu-ti raneasca tie egoul de mic comunist Posted Image

View Postrobert23mg, on 15 decembrie 2023 - 16:18, said:

Majoritatea avem viata pe care o meritam.

nu intotdeauna, dar asta nu inseamna ca trebuie sa luam diferenta de la aia care umplu cabanele la munte cum sugereaza haiducu asta mai la deal

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:22, said:

Sunt o gramada de oameni care muncesc de dimineata pana seara si chiar si 2 joburi si tot nu isi permit sa se duca la munte vara, d-pai acum de sarbatori
au dupa posibilitati, dupa cat este de platit jobul respectiv pe piata muncii, stiu, nu-i fair intotdeauna dar, vezi tu, life is a bitch, da asta nu-nseamna ca tre sa-i jumulim pe aia care au mai mult, exceptie aia de au dobandit ilicit

#214
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 14:39, said:



Asta-i paradoxul Romaniei, toata lumea se plange de saracie in timp ce arunca bani peste tot.
Este si nu este paradox....
Cu toate ca exista plangeri ca mancare s-a scumpit nepermis , mai ales in preajma sarbatorilor
cozile sunt imense iar unei familii nu-i ajunge un singur cos plin, pedaleaza cu doua. pentru cateva zile numai.

Interesant cu cat criza economica este mai mare, dipar magazinle 1$, dispar bazarurile, dispar second hand
in schimb magazinele cu haine de lux si marca, maresc incasarile.

Aparent este paradox
Si de fapt aparent se pare ca se cheltuieste mult, afara evident de prostul gust marlanesc
caruia nu ai ce-i face.
Cati locuitori are Bucurestiul?
Cati se gandesc de sarbatori sa ofere un cadou mai special?
Sau sa se inoiasca cu ceva bun ?
Cati macar o data pe an trec pragul unui magazin scump sa-si faca aceasta placere ?.
Cati isi invita familia apropiata la un restaurant, macar o data in an?
Destui de multi, care in restul anului se abtin

Iar, daca pare aglomerat, la aceaste aglomeratii nu-i gasim pe aceeasi...

Edited by vio69c, 24 December 2023 - 17:01.


#215
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:42, said:

pai am editat ca sa nu se creeze confuzie insa imi place cum un moderator ca tine ma urmareste pe toate topicurile si face abuz si ma ia in bascalie
ce abuz ma nene?pai tu nu realizezi ce debitezi? multi am parasit Romania si din cauza unor indivizi cu idei crete ca ale tale

View Postbibolu, on 15 decembrie 2023 - 16:49, said:

care firme? alde lidel si kauflen care scot profitul din tara? Ia intreaba angajatii de acolo daca ei se pot duce in vacante
depinde pe ce post lucreaza

#216
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View Postloren2, on 23 decembrie 2023 - 10:28, said:

Am o veste proasta sa iti dau, nu "patronelu" a platit angajatii care stateau acasa si nu faceau niimic, ci tu, eu si intreg poporul indatorat de guvern cu miliardele din viitor ca sa bage banii aia in buzunarul lui "patronelu" ca sa il spaguiassca si pe el si pe angajati sa tina ciocul mic cat timp dadeau guvernele tunuri sub pretextul pandemiei. Asa a ajuns patronelu sa nu ramana fara angajati si sa faca profit desi nu avea activitate. Cum sa nu ii mearga bine in conditiile astea. Aia care au dat afara si au pus lacatul erau patronii aia cinstiti care n-au vrut sa participe la tunul pandemiei.
Daca se apuca sa verifice la sange miliardele alea care s-au pompat in tot "patronelu" din tara si s-ar judeca corect, n-ar scapa nici unul de puscarie. Deocamdata au luat la verificat doar cateva personaje, de multe ori chiar alea care nu erau intr-o gasca mare de "speciali".

Nu prea se pupa ce spui tu, pai daca statul platea salariile nu apelau toti la aceasta solutie si astfel isi pastrau oamenii? Zici ca Horeca are patroni cinstiti care nu au vrut sa puna umarul la tunul pandemiei? Nu, aia aveau angajati la negru si nu aveau cum sa ia ajutoare de stat, de aceea au ramas fara oameni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate