Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Preturile auto SH nejustificat de mari?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009
Va salut,

Doar mie mi se pare ca preturile auto SH au luat-o razna in unele situatii? Imi trimisese cineva un Audi a3 din 2009 cu 250.000 km in bord la vreo 8000 de euro si nu era vreun RS Posted Image) si nici macar quattro, un diesel si atat.

Edited by stefteo21, 13 December 2023 - 08:52.


#2
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Nu-i prost ala care cere....

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
N-ai observat că s-a devalorizat euro?

#4
Mountaineer

Mountaineer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.10.2022
Preturile atat la cele noi cat si la cele SH bineinteles, vor scadea in 2024. Rabdare :) piata electronicelor incepe sa isi revina incet,incet, puterea de cumparare scade..

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Incearca cele noi, ca acelea s-au mai ieftinit.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Pe ce baza spui nejustificat?

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,082
  • Înscris: 19.12.2012

 stefteo21, on 13 decembrie 2023 - 08:46, said:

Va salut,

Doar mie mi se pare ca preturile auto SH au luat-o razna in unele situatii? Imi trimisese cineva un Audi a3 din 2009 cu 250.000 km in bord la vreo 8000 de euro si nu era vreun RS Posted Image) si nici macar quattro, un diesel si atat.
LAsa l sa ceara. Si dealerii de auto noi cer preturi ireale si ajung apoi sa se intreaca in "super oferte" pt ca lumea nu mai e dispusa sa dea atat de usor banii pe o masina noua.  Or fi unii care speculeaza cresterea cererii de masini sh dar sa fim seriosi, nu dai 8000 pe un a3 din 2009 in orice stare ar fi el. Garantat o sa mai lase din pret cand o sa vada ca lumea se inghesuie sa plece de la standul lui.  Cam 5000-6000 e un a3 din vremea aia,
Ca fapt divers, vazusem zilele trecute un Passat din 2015 la banii aia si km cam tot pe acolo, cu istoric, verificari etc

Edited by A10, 13 December 2023 - 09:07.


#8
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009

 jm2010, on 13 decembrie 2023 - 08:54, said:

Pe ce baza spui nejustificat?


Raportat la modele similare existente in piata, pe baza pretului nou de achizitie al modelului, raportat la piata din mobile .de, la an, vechime, kilometraj, norma de poluare, siguranta ncap, aspect estetic si altele.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003

 stefteo21, on 13 decembrie 2023 - 08:46, said:

Doar mie mi se pare ca preturile auto SH au luat-o razna in unele situatii?
Internet Explorer, tu esti maica?
Preturile au saltat inca din 2021 de cand lumea a inceput iar sa mearga in masa la lucru si fiecare isi lua masina ca sa nu mai mearga cu metroul, autobuzul.

#10
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009

 Bursul, on 13 decembrie 2023 - 09:23, said:

Internet Explorer, tu esti maica?
Preturile au saltat inca din 2021 de cand lumea a inceput iar sa mearga in masa la lucru si fiecare isi lua masina ca sa nu mai mearga cu metroul, autobuzul.

Ce-ai folosit in analiza ta de piata SPSS sau SAS si pe ce esantion de oameni ai lucrat? Posted Image)) Cum poti lua o parere a cuiva ca adevar absolut?

Eu de exemplu cred ca a fost o crestere a preturilor din cauza timpilor mari de asteptare pentru auto noi ca urmare a crizei din piata electrica si oamenii preferau sa-si indrepte atentia catre piata SH decat sa astepte 6 luni si mai mult o masina noua... ceea ce a dus la cresterea preturilor....

Si bineinteles au ramas crescute din cauza ca sunt oameni care le cumpara totusi la preturile astea si nu e vorba de a avea sau nu bani, e vorba de a arunca banii pe fereastra sau a te gandi inainte de a cheltui.

Edited by stefteo21, 13 December 2023 - 09:30.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Intr-o piata libera nu exista "nejustificat". E libertatea vanzatorului sa ceara oricat (fara sa justifice) cum tot aceeasi libertate o are si cumparatorul sa platesca ori nu. Si unde se intalneste cererea cu ofera se cheama justificat.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003
S.a discutat aici la vremea respectiva, Au fost articole in presa. Colegul de lucru si-a luat SH cam la vremea respectiva, am remarcat impreuna cresterile de preturi, pentru ca stateam cu nasul in site-urile de vanzari auto.

#13
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007
Te-ai uitat si tu cat e pretul mediu pentru o masina similara ca sa tragi o concluzie?

Preturile la sh oricum au crescut pentru ca lumea isi cumpara mai mult sh avand in vedere ca cele noi s-au scumpit cu vreo 40-50% in ultimii ani.

#14
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
Piata SH se bazeaza pe conceptul de CERERE/OFERTA... Daca cererea e mare si oferta e mica, clar pretul creste... daca oferta e mare si cererea e mica, clar pretul scade.

Si eu ma mir cand vad ce preturi au unele masini SH...
Ma uit la Ford Focus-ul meu din 2012... unu cu mai putin de 150.000 km se invarte pe la 6500 Euro, ceea ce e ENORM, dar nah astea sunt preturile.

#15
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
Au crescut intr-adevar, accelerat. Pentru ca piata SH este direct dependenta si conectata de piata auto noi.  Sunt 2 probleme aici:

1. Problema romanului si anume ca unii au prins un context favorabil si castiga bani din asta (huoo, sa nu castige altii). Unii care au luat masina in 2020 si apoi in 2021 sau 2022 au vandut-o cu mai mult decat au dat. Doar ca nimeni nu-si pune problema - ok. castigi 1.000 de euro ca vinzi masina, dar daca cumperi alta, (si mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa cumperi alta) - intri in hora preturilor mari, deci asa-zisul castig il dai imediat la urmatoarea.

2. Problema globala: intai a fost situatia cu Covid, cipurile si timpii de livrare pt masinile noi, acum sunt razboaiele, inflatia si costurile crescute de productie cu energie, componente, salarii. Toti care credeti ca preturile masinilor vor scadea: fratilor - va imbatati cu apa rece. NU VOR SCADEA - pentru ca inflatia mananca si din costuri, si din profit.

Din punctul meu de vedere, va trebui sa ne obisnuim cu preturile astea mari, ca vor ramane mult si bine. Poate ofertele de moment, sau ajutoarele de la stat gen Rabla, sa duca preturile anumitor masini doar putin mai mari decat erau in 2020, dar altfel, nu degeaba europenii au lasat Focus si Golf, si merg pe Sandero. Nu ca e mai buna, dar ca pret, face ce trebuie, dar da, noi romanii mergem pe SH de 250 K km la pret de 3/4 dintr-un Logan nou. "e alt feelingul" - doar ca unii prefera feelingul de a nu fi lefteri, si sclavii masinilor.

#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
am vazut diversi care cer pe masini de 3-4 ani cu 150-200 k la bord cat una noua cu Rabla. sper sa ramana cu ele, sa le manance rugina si sa aiba paguba cat cer pe ele.
E lacomie si foame mare. Din cel putin 1000 de anunturi de vanzari masini, am vazut doar 1 sau 2 la un pret corect.

#17
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2014
Eu mi-am cumparat acum o luna un auto SH fabricat in 2021 la pret aproape cu cel cu care s-a vandut cand era noua. Estetic, ok, kilometraj 45.000, masina de flota. Am ales varianta SH, pentru ca nu am dorit sa-mi iau una noua cu motor de 999 cc.
Am dat banii acestia pentru motorizare. Cred ca, pretul ridicat la SH are de a face si cu acest aspect ( motorizarea ).

Edited by phoenix76, 13 December 2023 - 10:16.


#18
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,094
  • Înscris: 30.07.2006

 stefteo21, on 13 decembrie 2023 - 08:46, said:

Va salut,

Doar mie mi se pare ca preturile auto SH au luat-o razna in unele situatii? Imi trimisese cineva un Audi a3 din 2009 cu 250.000 km in bord la vreo 8000 de euro si nu era vreun RS Posted Image) si nici macar quattro, un diesel si atat.

Sa stea cu ele 10 ani.
Un motiv in plus sa faci un efort si sa iei masina noua

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate