Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Recomandare - disjunctoare diferentiale vs clasice 1P+N

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
ansata13

ansata13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2023
Salutari,

Context: construiesc o casa cu 3 dormitoare, living, 2 bai, 1 bucatarie - in total vreo repere de 20 de prize.

Electricianul imi sugereaza ca in loc de disjunctoare clasice 1P+N sa folosesc diferentialele (cu avantajul principal protectia la electrocutare + incendii) pt. fiecare traseu ce se termina in tablou.

Intrebarile mele sunt:

1) are sens asa ceva sau e 'overkill' (cum se spune in engleza) - mai mult decat necesar?

2) ar fi poate mai indicat sa pun diferentiale la traseele unde e mai mare probabilitate de risc (sa zicem bucatarie, spatiu tehnic, etc)? Si apoi ulterior cand mai am bani, sa mai inlocuiesc cate 2-3 din disjunctoarele 1P+N -> cu diferentiale?

Va foarte multumesc.

#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 24.01.2006
Care este legatura intre diferential si protectia la incendiu?

#3
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.10.2016
Diferentialele sunt obligatorii nu merge fara si nu poti face economie la ceva care iti salveaza viata ta si a familiei.

Mai nou din Septembrie, pentru spatriile de dormit au devenit obligatorii chiar AFDD-uri(protectie la arc electric/incendiu) pentru circuitele care deservesc dormitoare.

Poti incerca varianta sa ii ceri electricianului varianta RCCB (protectie pur diferentiala) pe intrare si plecari pe MCB monopolare pentru circuitele  care deservesc orice altceva decat dormitoare si bara de NUL + AFDD pentru circuitele din dormitoare.

Asa cere norma in Romania , in decembrie 2023.

Edited by GaSar, 06 December 2023 - 13:03.


#4
ansata13

ansata13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2023

 tartorul, on 06 decembrie 2023 - 12:54, said:

Care este legatura intre diferential si protectia la incendiu?



Asa am vazut ca e mentionat, ca beneficiu pentru diferentiale. Nu trageti, sunt non-profesionist (dar cred ca ma prind repede) :).


 GaSar, on 06 decembrie 2023 - 13:03, said:

Diferentialele sunt obligatorii nu merge fara si nu poti face economie la ceva care iti salveaza viata ta si a familiei.

Mai nou din Septembrie, pentru spatriile de dormit au devenit obligatorii chiar AFDD-uri (protectie la arc electric/incendiu) pentru circuitele care deservesc dormitoare.

Poti incerca varianta sa ii ceri electricianului varianta RCCB (protectie pur diferentiala) pe intrare si plecari pe MCB monopolare pentru circuitele  care deservesc orice altceva decat dormitoare si bara de NUL + AFDD pentru circuitele din dormitoare.

Asa cere norma in Romania , in decembrie 2023.


Merci frumos, nu stiam ca diferentialele sunt obligatorii din 2023 - e un pas in directia de 'civilizare' a Romaniei :). Atunci imi voi planifica o inlocuire graduala catre diferentiale, sa impart cele ~ 17 CP-uri pe 3 etape :) si sa incep cu cele mai probabil sa aiba probleme (de bucatarie, spatii tehnic)

Merci de info pentru AFDD-uri pentru dormitoare -> cred ca le voi include in plan.

Am mai vazut si-o discutie mai veche pe-aceeasi tema ( https://forum.softpe...rcuit-in-parte/) unde parerile sunt impartite, dar inteleg ambele puncte de vedere si personal as tinde totusi catre Diferentiale pe toate CP-urile (exclusiv cele ce au nevoie de AFDD), dar implementate gradual (in fct de buget).

#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.06.2023
Diferentialele sunt pentru portectia la electrocutare mai pe Romaneste ( cand din greseala atungi faza ) si vazand ca curentul pe o faza a crescut fata de cat e normal, intrerupe imediat alimentarea si astfel, este evitata electrocutarea, de obicei se pune pe Prize, mai ales cand ai copii mici sau cand se lucreaza intr-un mediu umed unde riscul de electrocutare este mare. De recomandat Bucatarie si Baie

#6
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019

 ansata13, on 06 decembrie 2023 - 11:29, said:

Electricianul imi sugereaza ca in loc de disjunctoare clasice 1P+N sa folosesc diferentialele (cu avantajul principal protectia la electrocutare + incendii) pt. fiecare traseu ce se termina in tablou.

Intrebarile mele sunt:

1) are sens asa ceva sau e 'overkill' (cum se spune in engleza) - mai mult decat necesar?

2) ar fi poate mai indicat sa pun diferentiale la traseele unde e mai mare probabilitate de risc (sa zicem bucatarie, spatiu tehnic, etc)? Si apoi ulterior cand mai am bani, sa mai inlocuiesc cate 2-3 din disjunctoarele 1P+N -> cu diferentiale?

Va foarte multumesc.

Normele legale (și cele de bun-simț, aș zice eu) te obligă să pui protecție diferențială pe toată instalația electrică a casei. Cum pui această protecție ține și de buget. Ca raport costuri-beneficii (protecție, selectivitate, ușurință în utilizare) este să folosești o protecție diferențială (RCCB) pe mai multe circuite - 4-8 circuite, funcție de ce consumatori vor deservi circuitele respective.
Dacă există buget, e foarte bine să ai protecție diferențială(RCBO) pe ficare circuit, însă eu nu aș folosi din cele de un modul. Aș prefera, pentru mai multă siguranță, RCCB-uri pe grupe de MCB în locul RCBO-urilor de un modul, care înlocuiesc siguranțele automate (MCB-uri) 1P-N.

 raducanu969, on 06 decembrie 2023 - 13:31, said:

Diferentialele sunt pentru portectia la electrocutare mai pe Romaneste ( cand din greseala atungi faza ) si vazand ca curentul pe o faza a crescut fata de cat e normal, intrerupe imediat alimentarea si astfel, este evitata electrocutarea, de obicei se pune pe Prize, mai ales cand ai copii mici sau cand se lucreaza intr-un mediu umed unde riscul de electrocutare este mare. De recomandat Bucatarie si Baie

Nu doar.... Un aparat cu carcasă metalică va deconecta protecția diferențială, dacă are un defect de izolație și, bineînțeles, împământare. Nu trebuie să pui mâna pe fază să-și facă treaba.
Nu doar pe prize, ci pe toate circuitele - inclusiv cele de iluminat. Dacă nu există buget, o singură protecție diferențială pe toată instalația, chiar dacă riști declanșări la funcționarea normală a aparatelor.

Edited by a_r_C, 06 December 2023 - 14:52.


#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009

 GaSar, on 06 decembrie 2023 - 13:03, said:

Poti incerca varianta sa ii ceri electricianului varianta RCCB (protectie pur diferentiala) pe intrare si plecari pe MCB monopolare pentru circuitele  care deservesc orice altceva decat dormitoare si bara de NUL + AFDD pentru circuitele din dormitoare.

Asa cere norma in Romania , in decembrie 2023.
Nu cere nici o norma asa ceva,norma cere protectia tuturor conductoarelor active ,adica mcb 1p+n sau 2 p,terminati cu prostiile.

#8
ansata13

ansata13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2023
Hmm, m-ati facut sa citesc modificarea de anul acesta pe I7 si ce-am inteles eu, cu mintea mea de neofit e ca:

1) diferentialele nu sunt obligatorii, dar sunt recomandate (si desigur obligatorii in anumite contexte)

4.2.2.8. Pentru diminuarea riscului de incendiu se
recomandă utilizarea dispozitivelor de protecție cu curent
diferențial rezidual (DDR), având curentul nominal de
funcționare stabilit în funcție de caracteristicile instalației
electrice și care se amplasează în tablourile de distribuție.
Dispozitivul se prevede obligatoriu la clădiri de învățământ,
sănătate, comerț, construcții de turism, construcții din lemn,
clădiri de producție și/sau depozitare cu risc mare și foarte mare
de incendiu, cluburi/discoteci, săli de dans, încăperi cu
aglomerări de persoane și săli aglomerate, clădiri înalte și foarte
înalte, clădiri de cult și cultură cu caracter de monument istoric.


2) AFDD-urile sunt obligatorii in dormitoare + altele (dormitorul ma intereseaza pe mine)

17. După punctul 4.2.2.9 se introduc trei noi puncte,
punctele 4.2.2.10—4.2.2.12, cu următorul cuprins:
„4.2.2.10. Pentru diminuarea riscului de incendiu se vor
utiliza dispozitive pentru detectarea defectelor de arc electric
(AFDD), în circuitele finale de curent alternativ, conform
recomandărilor din SR EN 62606 și SR EN 60364 4-42/A1.
Prevederea este obligatorie ca măsură specială pentru
protecția împotriva efectelor produse din cauza defectelor de
arc electric pentru toate circuitele de curent alternativ al căror
curent nominal nu depășește 32 A, conform precizărilor
pct. 4.1.5.8, în următoarele situații:
— spații amenajate pentru dormit din clădiri rezidențiale,
unități de cazare (structuri de primire turistică, cămine, centre
de îngrijire și asistență socială), creșe, grădinițe, învățământ
primar;

#9
GaSar

GaSar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.10.2016

 anaki, on 06 decembrie 2023 - 15:31, said:

Nu cere nici o norma asa ceva,norma cere protectia tuturor conductoarelor active ,adica mcb 1p+n sau 2 p,terminati cu prostiile.
"4.2.2.10. Pentru diminuarea riscului de incendiu se vor
utiliza dispozitive pentru detectarea defectelor de arc electric
(AFDD), în circuitele finale de curent alternativ, conform
recomandărilor din SR EN 62606 și SR EN 60364 4-42/A1.
Prevederea este obligatorie ca măsură specială pentru
protecția împotriva efectelor produse din cauza defectelor de
arc electric pentru toate circuitele de curent alternativ al căror
curent nominal nu depășește 32 A, conform precizărilor
pct. 4.1.5.8, în următoarele situații:
spații amenajate pentru dormit din clădiri rezidențiale,
unități de cazare (structuri de primire turistică, cămine, centre
de îngrijire și asistență socială), creșe, grădinițe, învățământ
primar;"

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Cunosc mai bine ca voi si ultimile reglementari,ma refeream la prostia cu MCB-urile monopolare ,ia vezi ce inseamna conductoare active si ce prevede normativul despre protectia lor.

#11
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019

 ansata13, on 06 decembrie 2023 - 17:36, said:

Hmm, m-ati facut sa citesc modificarea de anul acesta pe I7 si ce-am inteles eu, cu mintea mea de neofit e ca:
Sunt obligatorii. Citește 4.1.5.2. din normativ. Nu doar la noi, ci în toată Europa.

AFDD-ul este introdus anul acesta. E o măsură aiurea care nu ține cont de realitatea din teren de la noi. Adică Europa bogată nu-și permite să oblige prin norme la montarea AFDD - urilor de 200 euro bucata, decât în anumite situații speciale - cămine, hoteluri etc, iar la noi sunt obligatorii pentru dormitoare de case / apartamente individuale, unde abia se lasă convinși proprietarii să pună un amărât de DDR de 25 euro.

Edited by a_r_C, 06 December 2023 - 18:47.


#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009

 ansata13, on 06 decembrie 2023 - 17:36, said:

Hmm, m-ati facut sa citesc modificarea de anul acesta pe I7 si ce-am inteles eu, cu mintea mea de neofit e ca:
Pana la urma ai inteles la ce m-am referit neofitule sau doar vrei sa faci postari?Posted Image

Edited by anaki, 06 December 2023 - 20:07.


#13
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,860
  • Înscris: 13.11.2006

 a_r_C, on 06 decembrie 2023 - 18:46, said:

Sunt obligatorii. Citește 4.1.5.2. din normativ. Nu doar la noi, ci în toată Europa.

AFDD-ul este introdus anul acesta. E o măsură aiurea care nu ține cont de realitatea din teren de la noi. Adică Europa bogată nu-și permite să oblige prin norme la montarea AFDD - urilor de 200 euro bucata, decât în anumite situații speciale - cămine, hoteluri etc, iar la noi sunt obligatorii pentru dormitoare de case / apartamente individuale, unde abia se lasă convinși proprietarii să pună un amărât de DDR de 25 euro.
In DE este introdus din 2019, la constructiile/instalatiile noi, sunt obligatorii in camere de hotel, dormitoare, etc, in rest sunt doar recomandate.

https://hager.com/de...in-vde-0100-420

#14
ansata13

ansata13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.12.2023

 anaki, on 06 decembrie 2023 - 20:03, said:

Pana la urma ai inteles la ce m-am referit neofitule sau doar vrei sa faci postari?Posted Image


Salutari. Nu-s felul de om care sta pe forum sa faca postari (am 2 copii mici acasa, sotia dupa operatie de spate, cu loc de munca solicitant etc :).

Am inteles ca:
1) affd-urile sunt obligatorii in spatiile de dormit
2) diferentialele: nu-s obligatorii dar sunt recomandate. Alternativ se pot trage pana la 6 trasee de prize pe acelasi diferential, daca nu-s bani pt fiecare traseu. Si de preferat de asemenea pt traseele cu potential mai mare de electrocutare (masina de spalat, frigider, etc).

Sper ca e bine cum am sumarizat. Va multumesc tuturor pentru timpul de-a raspunde la intrebare Posted Image

#15
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006
Anaki se referea strict la mcb-urile monopolare.
Are pata pe astia de propovaduiesc monopolarele ca si cum 1p+N ar fi interzise sau dracul pe pamant. Si il cred, desi nu sunt asa de vehement.
Mult mai greu la circuite multe, cu multe ddr-uri => multe mare de nul.
Iar la depanare, greu de gasit nulul aferent fazei din mcb-ul monopolar.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,302
  • Înscris: 17.03.2009
Scrie in normativ 2P sau1P+N nu monopolare discutia asta a  mai fost ,cei care contesta sunt ori de rea credinta  ori prosti

#17
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019

View Postansata13, on 07 decembrie 2023 - 13:26, said:


2) diferentialele: nu-s obligatorii dar sunt recomandate. Alternativ se pot trage pana la 6 trasee de prize pe acelasi diferential, daca nu-s bani pt fiecare traseu. Si de preferat de asemenea pt traseele cu potential mai mare de electrocutare (masina de spalat, frigider, etc).

Fals. Ți-am indicat mai sus că este obligatorie protecția diferențială de max 30 mA. Scrie în normativ, la 4.1.5.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006

View Postansata13, on 07 decembrie 2023 - 13:26, said:

2) diferentialele: nu-s obligatorii dar sunt recomandate.
Sper ca nu faci instalatii eletrice.
Citeste normele. Acum scrie negru pe alb direct in i7 (vezi mai sus).

Pana acum, scris cumva indirect, facandu-se referire inclusiv la o alta HG. In plus, era al doilea alineat din articolul din i7 acel "din locuinte" (unde DDR devenea masura principala, deci obligatorie). DAR, desigur, electricienii "cu zeci de ani experienta in facut instalatii electrice dom'le" (aka electrozugravi; doamne, cat imi place termenul asta auzit pe aici, la anaki =)))), Nu citeau si al doilea alineat.

Attached File  Default.jpg   181.23K   15 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate