Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

La ce sa ma astept la urmatoarele interviuri

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,157
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmarga32, on 03 decembrie 2023 - 20:26, said:

Buna seara. Din cauza conditiilor de la actualul loc de munca, a trebuit sa imi caut alt job.
...
Din cate imi amintesc, ...

exemplul tău ne arată ce bine este să testezi piața muncii, măcar din când în când
astfel ești mereu în temă cu natura întrebărilor de recrutare profesională.

strict la ce relatezi, io aș pleca de la interviu  - fără să mă uit în spate...
bine, dar io-s de neînlocuit! :P

View Postmaccip, on 04 decembrie 2023 - 00:12, said:

Apropo de chestia asta. O scurta povestioara.

povestea ta ne explică - cu lux de amănunte - DE CE 90% dintre firmele înființate-ntr-un an dau faliment
prietenul tău a prins o nișă, bănuiesc că cu ajutorul unor corupți de prin primării, și-ncă mai supraviețuiește...
(cunosc și io o firmă d-asta... de topografi ambulanți, unde cel mai bine pregătit este un absolvent de meteorologie!)

PS: ideal este să cauți de muncă, cât mai ești în câmpul muncii; că dacă ajungi la interviuri presat de spectrul foamei... :(
PPS: dar pt asta tre' să ai capabilitatea să anticipezi cam ce-i de capu' firmei actuale!

#56
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,209
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am considerat intotdeauna HR ca fiind o meserie unde se chinuie din rasputeri sa mimeze ca isi merita salariul, iar la intrebarea aia clasica "Unde te vezi peste 5 ani" raspunsul real ar fi:

- in Maldive sorbind un cocktail, in timp ce voi munciti
- intr-o alta firma, care plateste ma bine si muncesc mai putin, de preferinta de acasa.
- seful tau

DAR asta de va descalifica, asa ca cauti pe google cum e bine sa raspunzi de fapt la aceste tampenii, cat sa nu fie cliseu si nici minciuna cusuta cu ata alba.

Asa ca o bagi pe aia cum vrei sa inveti lucruri noi, sa te perfectionezi si sa explorezi oportunitatile ce vor aparea in acesti ani in cadrul companiei.

#57
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 24.02.2017
Mai e o intrebare dubioasa: De ce vrei sa pleci de la actualul loc de munca ?  Daca raspunzi : pentru bani..... fail, ai picat.

#58
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,400
  • Înscris: 11.08.2003
Exact cu motivul asta am fost eu la angajare (acum vreo 2 ani): imi place ce fac aici si colectivul dar diferenta de bani este prea mare pentru a nu veni la voi. (fata de salariul de baza, era dublu doar ca, real, nu mai aveam ore suplimentare deci, cu tot, cam 80% diferenta de bani).
Nu s-a lipit de mine ce faceam acolo, s-au aliniat niste planete si am putut sa revin la vechiul loc. :)

#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,360
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgushpi, on 04 decembrie 2023 - 14:15, said:

povestea ta ne explică - cu lux de amănunte - DE CE 90% dintre firmele înființate-ntr-un an dau faliment
Tu nu stii cum era in cadastru inainte de criza economica.
Cereai 2000 de lei si ala iti dadea 5000, doar sa-i rezolvi rapid cadastrul. Daca il rezolvai rapid, dadeau si chef in cinstea ta, cu acordeon cu tot ce trebuie. Plus ca iti aducea clienti la care nu puteai face fata.
Japca, viol. lupul de pe Wall-street-Cornetu. Nu-ti poti inchipui cati bani s-au facut. A inceput prin 2001 si s-a terminat cu criza.
Erau clienti care ar fi platit 1000 de coco daca erai dispus sa vii noaptea sa masori. In Otiopeni era nebunie. Daca intarziai o zi cu lucrarea, erau in stare sa-ti ia gatul. Plus ca erau si multi smecheri, care ascundeau tot felul de chestii, de le aflai la sfarsit. Ei ascundeau in speranta ca accepti lucrarea.

Era foarte greu sa gasesti un angajat. Angajai pe oricine aburea oglinda.
Tot acel prieten a angajat unul care mergea cu bicicleta pe camp. S-a dat jos de pe bicicleta si a luat prisma reflectoare in mana. Si acolo a ramas pan a murit, saracul.

Toate magariile alea plecau atat de la bula imobiliara, dar mai ales de la oficiul de cadastru, care practic facea cartile de joc in domeniul asta.
Prin 2007 am deschis si eu o firma. In afara de asociatii mei, nu am gasit pe nimeni sa angajam. Nu exista oameni.
Abia dupa criza economica, au inceput unii sa mai lucreze si altceva decat cadastru sporadic. Ca doar ala aducea bani.
Prietenul meu a inceput cu drone, cu scule de precizie. El nu voia(doar) cadastru. Avea mai multe in minte.
Si eu la fel, de fapt. Am urat cadastrul din toti porii pielii, desi ala aducea banul.
Dar, repet,. Tu nu stii ce nebunie era in anii 2005-2008. Era Ne-Bu-Ni-E. Daca rezolvai doua trei lucrari mai repede, ajungeai sa fii sunat si noaptea la ora 2. Oamenii erau disperati. Toti aveau impresia ca daca mai stam 5 minute, pierd suta de mii de euro ca pierd clientul, se duce la vecinul. Si o samsareala cumplita.
Trebuia sa fii idiot sa lucrezi cu statul. Cu statul in primul rand ca nu puteai ca erau cerinta absurde, trebuia sa faci comodat pentru aparate, scule, masini. Cereau si cate 5 GPSuri la o lucrare amarata de verificare 6km de drum. Primariile se cihnuiau sa adune 3 firme. Era practic imposibil sa gaseasca acele 3 firme, cu care sa-si faca procedura atribuire directa (ca pe-acolo se incadrau sumele).
Daca luai o lucrare la o primarie, erau in stare sa ti-o si suga. Si apoi lucrarile cu statul erau cu dedicatie catre firme, care subcontractau partea de topo, ca nu-i mare scofala. Impactul era mic. Banii nu de la topo se reglau ci din alte chestii. La executie, la proiectare si apoi la topo, firfirei.
Cadastrul general a inceput mult mai tarziu. Si acum tot lipsa de topografi este, de nu se face peste tot.

Apoi lucrarile cu statul erau si sunt prost platite. Doar ca sunt sigure, atat. Adica iti asigura un anume flux. Lucrarile cu statul, sau cu marile companii. Sau urmarire de constructii, genul asta de lucrati care se fac repetitiv. Sunt prost platite, dar asigura un flux. Intotdeauna lucrarile bune erau si sunt cele cu beneficiarul final, ultim. Care.. e cum e. 95% sunt ok iar 5% iti mananca ficatii.

Nici nu merita sa fie oameni pregatiti in aceasta meserie. N-ai ce face cu ei.

Eu preferam lucrarile cu statul ca nu prea aveai treaba cu tot felul de imbecili. Mai cu un inginer, mai cu un jurist. Spagari ei asa, dar macar intelegeau, nu erau batuti in cap. Sau nu asa de rau, ca unii disperati sa vanda pamantul de sub curul mamei lor nemoarte. Foarte urate creaturi, unii. Niste specimene de joasa speta.

Dar dupa ce a venit Ponta, am pierdut 12 licitatii si m-am lasat pagubas. Totul era cu dedicatie. Am picat si lictitatie cu 0 lei. Nu voiam niciun ban decat sa raman in piata, sa ma vada subcontractorii ca sunt in piata activ, poate prind si eu ceva.  Era foame mare in breasla. Oamenii se dezvoltasera, isi luasera aparate, dar picase piata. Companiile civile mari, care pana atunci nu mai aveau cu cine lucra, s-au trezit cu oferte cu duiumul, dupa ce zona de cadastru a picat.

Edited by maccip, 04 December 2023 - 15:07.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgushpi, on 04 decembrie 2023 - 14:15, said:

strict la ce relatezi, io aș pleca de la interviu  - fără să mă uit în spate...

Atunci nici o pierdere pentru companie

View Postgushpi, on 04 decembrie 2023 - 14:15, said:

povestea ta ne explică - cu lux de amănunte - DE CE 90% dintre firmele înființate-ntr-un an dau faliment

Nu cred, cei 90% nu sunt loterie, depinde doar de tine ca director sa stai in cei 10%

View PostBogotta, on 04 decembrie 2023 - 14:24, said:

Mai e o intrebare dubioasa: De ce vrei sa pleci de la actualul loc de munca ?  Daca raspunzi : pentru bani..... fail, ai picat.

Deloc.
Nu-mi mai ajung banii si de aia vreau un pas mai departe in cariera. Am gasit firma dvs care m-a atras cu specificul ei, apoi sper sa fie si salariul atractiv

View PostAdm, on 04 decembrie 2023 - 14:21, said:

Eu am considerat intotdeauna HR ca fiind o meserie unde se chinuie din rasputeri sa mimeze ca isi merita salariul, iar la intrebarea aia clasica "Unde te vezi peste 5 ani" raspunsul real ar fi:

- in Maldive sorbind un cocktail, in timp ce voi munciti
- intr-o alta firma, care plateste ma bine si muncesc mai putin, de preferinta de acasa.
- seful tau

M-ai dezamagit total, ...

View PostAdm, on 04 decembrie 2023 - 14:21, said:

cauti pe google cum e bine sa raspunzi de fapt la aceste tampenii

La mine nu merg astea, adica "cum te vezi in 5 ani" merge mana-n mana cu "de ce vrei sa lucrezi la noi?" trebuie sa fie legate.
Daca zici ca sa inveti lucruri noi, te iau la intrebari, ce fel de lucruri noi...

Aia cu Maldivele merge, dar, pe ei ii intereseaza din ce te vei intretine.

Ce naiba e asa de greu sa spuneti adevarul?
Mie la interviu mi-ai picat ochi-n gura la productivitatea pe care o are plantul, mai ales ca eram angajat pentru a o imbunatati si mari. Vorbesc de sute pe secunda.
Le-am zis ca e de speriat si ca, singurul motiv pentru care accept sa merg mai departe este ca asa functioneaza de peste 10 ani. In plus e tentant sa incerc sa imbunatatesc un proces asa de rapid.
Mi-au replicat ca-s singurul care am spus asa ceva...

De salariu n-am discutat nimic.
Dupa 3 luni mi l-au marit fara ca eu sa fii cerut nimic.
Si am visuri mari cu ei, habar n-au ei ce-o sa vina peste ei... dar o iau incet..
E misto Romania, nu se asteapta la o atitudine razboinica. Trebuie sa stii si cum sa-i iei, altfel se sperie usor.

Fii tu la interviu, daca-s prosti, nu te merita, cauti altii, daca pari ceea ce nu esti o sa regreti pentru ca ei isi formeaza o parere despre tine.
Interviul e ca machiatul in prima intalnire cu viitorul sot. Daca-l pacalesti... e nasol in timp...

#61
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmaccip, on 04 decembrie 2023 - 15:04, said:

Toate magariile alea plecau atat de la bula imobiliara, dar mai ales de la oficiul de cadastru, care practic facea cartile de joc in domeniul asta.


Inca se fac dar nu in Bucuresti ci in tara. Sunt firme care au pe statul de plata sute de oameni ca sa faca cadastrarea terenurilor agricole si proprietatilor in general. Dar daca ai lucrat in domeniu probabil ca stii . Exista pe net un episod din Romania te iubesc in care se prezinta dezastrul ....  Nu dezvalui mai multe pentru ca nu vreau sa va rapesc placerea vizionarii.



@Tsunamii nu, nu e asa. Daca amintesti de salariu orice firma se va gandi ca o sa pleci si de la ei daca a 3-a firma iti va oferi un salariu mai mare. Trebuie sa eviti abil raspunsul sincer (desi toata lumea il intuieste)

Edited by Bogotta, 04 December 2023 - 15:43.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogotta, on 04 decembrie 2023 - 15:42, said:

@Tsunamii nu, nu e asa. Daca amintesti de salariu orice firma se va gandi ca o sa pleci si de la ei daca a 3-a firma iti va oferi un salariu mai mare. Trebuie sa eviti abil raspunsul sincer (desi toata lumea il intuieste)

Imi place asa de mult la astia incat nu plec decat la firma mea daca mi-oi face-o.
Iar cu salariu, recunosc ca nu era o cerinta eliminatorie

#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,360
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBogotta, on 04 decembrie 2023 - 15:42, said:

dezastrul ....
Nu-i chiar cuvantul nimerit, dar e facut din acelasi material.
Desfraul, poate. Sau.. nu stiu.
Oricum, e tot din galeata cu lucruri rele.

#64
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,209
  • Înscris: 22.05.2003
@Tsunamii - problema este ca omul nu vine sa munceasca pentru ca se plictiseste acasa, iar 90+ din meserii nu implica ceva deosebit sau ofera cine stie ce oportunitati de dezvoltare.

Eu nu stiu ce voi face maine, deci sa iti spun unde ma vad peste 5 ani este clar o minciuna.
Desigur, toti speram ca ne va fi mai bine, dar imi ceri sa lucrez cu foarte multe necunoscute, mai ales cand nici nu stii cum merge firma respectiva.

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdm, on 04 decembrie 2023 - 17:21, said:

@Tsunamii - problema este ca omul nu vine sa munceasca pentru ca se plictiseste acasa, iar 90+ din meserii nu implica ceva deosebit sau ofera cine stie ce oportunitati de dezvoltare.

Eu nu stiu ce voi face maine, deci sa iti spun unde ma vad peste 5 ani este clar o minciuna.
Desigur, toti speram ca ne va fi mai bine, dar imi ceri sa lucrez cu foarte multe necunoscute, mai ales cand nici nu stii cum merge firma respectiva.

Intrebarea este nu ce vei face ci "ce te vezi facand", adica te intreaba aspiratiile.
Mai e o chestie care nu prea e inteleasa si constientizata aici in Romania
E clar ca, pentru a trai trebuie sa muncesti.
Daca tot o faci, de ce sa nu cauti ce-ti place si sa muncesti cu placere?
Sau daca tot o faci, de ce sa nu faci ceva bun, daca tot pierzi timpul ala?
Problema e ca noi romanii nu suntem educati de parinti si societate pentru a ne descoperi si pentru a ne cultiva talentul si a ne incuraja.
Nu tata, TU te faci doctor, TU te faci IT-st, TU??? Neaparat inginer aero, neaparat cu facultate, masterat, doctorat, daca poti sa-i si platesti studii la privat daca nu poate la stat sau chiar in afara.

Ce vrea copilul NU E IMPORTANT, apoi ajungem ca in situatia de fata, "bah, cum sa mint sa ma angajez pe un post platit bine?" Atat conteaza "platit cat mai bine", resul.... ma descurc eu, eu, sa iau postul, apoi, fac si un imprumut la casa si la masina si am devenit sclavul parintilor si societatii si avem o viata de tot cacatul.

Mi-au trebuit ani buni sa ma prind de mizeria asta in care am fost crescut si de faptul ca noi toti n-am fost si nu suntem respectati, nici dracu nu se intreaba, ce ne-ar placea noua sa facem. NU E IMPORTANT ce vrem noi ca oameni, ca si copii etc.
SI noi, ducem mai departe traditia noastra si a familiei noastre.

Ca te iau si pe tine acum, pai eu, sa lucrez la tine la cofetarie, as facea ARTA. M-as uita in ochii fiecarui client sa-i vad fata si sa-i simt aprecierea, pentru ca am invatat in lumea asta ca sunt fericit atunci cand fac cu convingere ceva.
Cand rad, o fac 100%, cand dorm, cad mort, cand fac dragoste, o fac ca prima oara, cand mananc o fac ca si cum ar fi ultima masa, cand merg la serviciu, vreau sa vad ceva dupa mine, vreau sa ajut si p-altii sa vada sau sa-si imagineze reactia clientului final.

Asta lipseste in Romania si nu doar in Romania
Acum a aparut chat AI si nu mai trebuie sa gandim, iar daca ne intreaba cineva, "noi ce vrem?", trebuie sa cautam pe Google, sa aflam.
E daca vreti la modul smplist ca si analogie, pe cei care merg in pelerinaj, se chinuie sa ajunga undeva, cu greu, se roaga... dar, doar atat, NU STIU pentru ce, NU STIU ce le lipseste, NU STIU ce e cu ei pe lumea asta...

Trist...
Unde te vezi in 5 ani????
Ma vad fericit, lupt sa fac ceea ce mi se cere pentru a multumi pe cel care a avut incredere in mine si m-a angajat, sa multumesc clientul lui si sa distrug concurenta.
Ce e asa greu?
Si voi stiti aia dar va e lene sa ganditi si sa transpuneti in cuvinte ceea ce simtiti, s-o faceti pentru cei pentru care va aflati acolo.

Altfel aia se fac ca va intreaba, si o fac sa completeze un formular, sa se acopere in cazul in care sunt luati la intrebare "de ce asta?", voi mintiti cu fraze de pe google...
D-aia ies eu in evidenta, pentru ca-s diferit, pentru ca ceea ce le spun eu, nu e in carti, si simt, si am argumente pentru fiecare cuvant pe care-l spun.

M-ati suparat

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,079
  • Înscris: 18.12.2007
Zici tu cu minim de experienta aici in Romania :)
Intrebarile alea din seria 'unde te vezi peste 5 ani' sunt niste tampenii care au fost demontate de ceva vreme. Daca intervievatorii nu sunt in stare sa ajunga in zilele noastre, e cam trist.

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 05 decembrie 2023 - 08:52, said:

Zici tu cu minim de experienta aici in Romania Posted Image
Intrebarile alea din seria 'unde te vezi peste 5 ani' sunt niste tampenii care au fost demontate de ceva vreme. Daca intervievatorii nu sunt in stare sa ajunga in zilele noastre, e cam trist.

Sunt 2 variante

1. Intrebare tipic de HR luata din carti care asteapta un raspuns pe mansura luat de pe google
2. Intrebare pentru a afla care sunt aspiratiile tale.

Daca mi se pune, iau oportunitatea de a transmite ceea ce doresc eu sa transmit, in special ceea ce ii intereseaza pe ei.
Nu merg la nici un interviu cu scopul sa dovedesc ca-s mai destept ca cel care me cheama la interviu. Am facut-o o data si am luat-o-n freza big time.
Orice interviu e o oportunitate imensa sa ii lasi sa afle despre tine si pentru tine sa afli cum stau ei in business.

Si intotdeauna la orice slujba am incercat, am facut-o cu sufletul. Niciodata nu am fost doar pentru bani.

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 05 decembrie 2023 - 08:52, said:

Zici tu cu minim de experienta aici in Romania Posted Image

Oh, da, dar am intrat in ei ca-n branza.
Unii, nu m-au lasat (esti prea batran), altii nu mi-au placut, la atitudine ma refer, nu m-au respectat suficient, asa ca n-am ce sa caut la ei.
Astia la care sunt, sunt super, nu m-am mai simtit asa din Canada, si am ganduri mari cu ei.
La HR insa scartaie rau, dar o sa ajut si-acolo... incetisor ca nu vreau sa creez furtuni..

#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,079
  • Înscris: 18.12.2007
Bravo, revolutioneaza sistemul!
Sa revii si cu concluziile.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,027
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 05 decembrie 2023 - 10:41, said:

Bravo, revolutioneaza sistemul!
Sa revii si cu concluziile.

I will
Problema e ca vor sa ma ia d-aici, :lol:
Eu vreau sa stabilesc aici un punct de dezvoltare... sa vedem. Acum plusez pentru Romania. Partea proasta or sa fie oamenii, greu de gasit.
O sa vedem, sunt la cel putin un an distanta

#71
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,157
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmaccip, on 04 decembrie 2023 - 15:04, said:

Tu nu stii cum era in cadastru inainte de criza economica.
...
Nu-ti poti inchipui cati bani s-au facut. A inceput prin 2001 si s-a terminat cu criza.
...

colega, ți-am luat-o-nainte :)
prin 1996 eram muritor de foame la sidex
așa că m-apucai să văd de unde mai scot un ban

așa am dat de un nene constructor, cu pile la oficiul de cadastru
așa a aflat că vânzările de imobile se vor putea face doar cu documentație cadastrală la zi
s-a acreditat la nu știu ce minister, a făcut o firmă de profil, a angajat o mână de copii care știu desen tehnic și a purces la drum

nu mint deloc când zic că-ntr-o lună de muncă de după-amiază/seară am scos banii care-i câștigam la sidex în 6 luni...
era o vânzoleală la vânzarea de apartamente, în special, de parcă altceva nu avea de făcut omenirea, decât să-și dea apartamente de la unul la altu'...

așa că mătăluță, cu anul 2001, ești umpic în urmă... :P

PS: am avut mare noroc că știam să desenez pe computer; așa că făcui șabloane după toate tipurile de apartamente din oraș, astfel că pt mine dura o nimica toată să-ntocmesc documentația, după ce efectuam măsurătorile din teren
(că, o fi fost școala ceaușistă bună, dar dorel era și atunci pe șantiere, astfel că dimensional apartamentele erau diferite chiar și cu 20 de cm/latură...)

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,079
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTsunamii, on 05 decembrie 2023 - 10:52, said:


I will
Problema e ca vor sa ma ia d-aici, Posted Image
Eu vreau sa stabilesc aici un punct de dezvoltare... sa vedem. Acum plusez pentru Romania. Partea proasta or sa fie oamenii, greu de gasit.
O sa vedem, sunt la cel putin un an distanta

Stai linistit ca nu revolutionezi nimic si s-ar putea sa nici nu iesi bine daca incepi sa le dai altora indicatii si nu e in job description-ul tau :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate