Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

La ce sa ma astept la urmatoarele interviuri

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
ChatGPT e bun pentru mizerii de-astea. Invata si tu un set de raspunsuri si serveste-i cu niste minciuni la minciunile pe care le intreaba cotofenele alea. Ce stupid!
Unde ma vad peste 5 ani? In cur, unde sa ma vad? Sunteti tampiti? Nu ma vad nicaieri. Eu asa le-am raspuns unora la un moment dat. Ma si durea o masea de ma inebunea. Nu m-au angajat, bineinteles.
:)

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Apropo de chestia asta. O scurta povestioara.
Un prieten de-al meu isi face firma acum vreo 15 ani. Lucra cu un nene meserias pe la vreo 65 de ani. Meserias el asa, dar..na, la varsta aia, mai greu cu noile tehnologii. Si-a luat scule, si-a luat drona, calculatoare. Lucra cu tot felul de indivizi, inclusiv racolati de pe olx. Si cu mine. Ma tot combina la diverse lucrari, dar eu nu aveam timp si disponibilitate tot timpul si ii tot ziceam sa angajeze oameni, ca eu nu-l pot ajuta decat ocazional, nu cum ar fi vrut el.
Si pune el un anunt pe platforme online, prin ziar si pe nustiu mai pe unde. Firma Cutarica SRL angajeaza:
- 5 ingineri geodezi
- un inginer sef
- 5 topografi.
Cerinte: CAD, GIS, geomagnetism, gravimetrie, fizica cuantia, tehnologie spatiala & stuff.

Si ma roaga pe mine sa-l ajut cu interviul. Adica sa-i verific eu pe potentialii doritori daca stiu toate astea.
Eu i-am zis: bre esti nebun! Unde naiba crezi ca gasesti tu asa ceva? Ce-i aia inginer sef? Ala se formeaza in firma, nu creste in copaci. Ca tre sa stie fluxul de lucru, sa puna oameni pe proiecte, bla, bla.. In fine, nici eu nu am mare idee despre treburile astea, dar el cu atat mai putin. :)
Si .. ora 8 dimineata, undeva prin Berceni, la un apartament pe care-l avea el si unde urma sa aiba loc sediul si punctul de lucru, are loc interviul.
Se prezinta vreo 6 persoane.
- O femeie la vreo 50+. Aranjata, dichisita. Fusese vatman inainte.
- Un barbos care fusese popa.
- Doi tinerei, care fusesera colegi de facultate, abia terminata facultatea. Facusera mecanica fina, sau ceva.
- Inca doi pe care nu mi-i mai amintesc.
Salutare, bunaziua, le zicem cam cu ce se ocupa in mare firma, ca chestir de introducere, ii intreaba el diverse chestii despre unde au lucrat, ce experienta, etc. Discutii generale.
Eu mi-am cam dat seama ca era departe de ceea ce cu mare emfaza era trecut in acel anunt de angajare, dar am zis.. hai sa vedem:
- Autocad?
Doar cei doi tinerei auzisera de autocad, dar nu stiau cum arata si ce face.
- Masuratori totpo?
Doamna de la tramvaie vazuse cu o saptamana inainte niste topografi care lucrau la sina de tramvai. Deci stia ca-i cu aparate de-alea de te uiti prin ele.
Vazand ca nu prea aveam ce sa ii intreb, eu ma si grabeam sa plec, prietenul meu nu stia ce sa zica, dar ii mai intreba, mai tragea de ei. Incep cu calculatoarele:
- Calculatoare, retelistica, ceva?
Toti, inclusiv popa stiau cum arata un calculator. Doar cei doi studenti, care era si prieteni ei intre ei, au avut chestii de zis. Intre timp, ceilalti s-au plictisit si au plecat, nu stiu cum. Dar ramasesera cei doi copii.
- Bai, dar de baut beti?
- Nuuuu, nu bem?
- Cum nu beti?
- Aaa, bem, dar dupa servicu.
- O sa beti si in timpul serviciului. Sunteti angajati!
:D

Deci cam asa a fost interviul de angajare. Dintre toti aia, au fost angajati cei doi baieti, vatmanita si popa. Ma mai cheama dupa cam o luna de zile sa-l ajut cu reteaua de calculatoare.
Dar baieitii aia nu stiu bre sa-ti faca o retea? Tot pe mine ma chemi?
- Vino ma tu. ca sunt varza, nu stiu nimic.

Si ma duc la ei acolo. Popa era cu un hard-disk in mana si-l injura de "dumnezeii masii" ca.. nustiu ce avea, nu mergea. Vatmanita facea cafea buna.
Ma rog, timpul a trecut si acum omul are vreo 40 de angajati. Vatmanita si popa sunt acolo. Si-au facut loc si sunt foarte utili in firma.
Cei doi baieti, unul era mare bulangiu, ca am mai interactionat cu el. Devenise un fel de smecher. A plecat dupa ceva ani si s-a angajat in alta parte, tot topograf. Inca mai colaboreaza.
Alalaltul a ajuns inginer sef, a stat mai multa vreme si acum vreo 5 ani si-a facut propria firma. Tot de topografie.
Femeia aia e super-meseriasa. Se ocupa de acte, dosare, relatia cu primariile cadastru sistematic. Popa e si el meserias, se coupa si ala cu.. naiba stie cu ce, dar e acolo.
Sunt vreo 40 de angajati, majoritatea tinerei, imprastiati prin vreo 4 puncte de lucru prin tara. Frima e ok, prinde lucrari mari.  Dar de acolo au plecat, de la un interviu de angajare de tipul cum v-am zis.
:D
Nu, nu i-am intrebat unde se vad peste 5 ani. :)

#21
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmaccip, on 03 decembrie 2023 - 23:25, said:

Unde ma vad peste 5 ani? In cur, unde sa ma vad?

:lol:

La intrebarea asta am indreptat degetul inspre scaunul pe care statea el, boss-ul, si am raspuns ca ma vad acolo, in locul lui. A ras, m-a angajat.
Au trecut sapte ani de atunci, n-am ajuns boss. Dar nici el nu mai e. :D

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
@maccip-u"le, parcă ți-am mai zis, trebuie să te apuci de scris romane  :roflmaofast:

Unde sînt zilele cînd mă luai în sulițe, pe p.m. că te penalizam fără motiv!  😂
Te-ai maturizat mult de atunci.

@marga32... cu interviurile, te duci la interviuri și te porți natural, cînd vine șansa, vine, dacă nu vine, nu vine, mai încerci  🤣 că așa este în tenis, nu este o știință exactă.

#23
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
În primul rând, ai răbdare, ești la negociere, nu la interogatoriu.
Profilul tău e evaluat subiectiv oricum, deoarece soarta.

Edited by althea, 04 December 2023 - 04:55.


#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmarga32, on 03 decembrie 2023 - 20:40, said:

Nu vreau sa dau spoilere, dar nimic interesant. M-am axat spre Aurel Vlaicu, ca sunt multe corporatii. Retelistica, cloud si customer support.

In cazul asta, intrebarile alea care tu le vezi stupide is defapt cele importante. Intr-o corporatie e inutil ce stii tu, important e ce esti. Fiindca oricum intr-o corporatie oricum treci prin mecanisme de formare tehnica necesare postului. Dar cu educatia si psihologia vii de acasa. Dupa 25 de ani nu prea mai merg modelate.

View Postmaccip, on 03 decembrie 2023 - 23:25, said:

Unde ma vad peste 5 ani? In cur, unde sa ma vad? Sunteti tampiti? Nu ma vad nicaieri.

Perfect, esti sclavul perfect. Din punctul asta nu mai trebuie decat sa iti ofer un scop in viata si vei face orice zic eu ca sa il obtii. Asa face si SRI-ul la alegeri. Te face sa nu iti doresti nimic si apoi iti "trezeste" dorinta. S-au scris biblioteci despre mecanismul asta de manipulare.

Omul fara scop e un om care traieste degeaba sau ieftin. Omul cu un scop in viata e periculos fiindca e capabil sa se duca departe pentru scopul sau.

Edited by MooF2010, 04 December 2023 - 05:00.


#25
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostAncutaD, on 03 decembrie 2023 - 21:46, said:

Ideal nu in situatia sa sustin vreun interviu inutil cu vreo coorporatie unde posturile sunt pe pile.
apropo de pile, chiar zilele trecute imi povestește un vecin care își cauta de munca. genul care mereu isi cauta de munca și întreabă pe toată lumea dacă știe pe undeva un job. are o facultate privata dar niciodată pana acum nu a avut vreun job prin corporatii sau undeva cat de cat specializat. agent de vânzări, curierat, acum e la mall la un magazin de haine.

bai vecine, cum te intreb pe tine, il intreb si pe Cristi. Cristi e tot vecin cu noi, corporatrist de carieră.
mi a zis omul ca ma ajuta, sa ii trimit un cv. i am trimis si ce crezi, in 3 4 zile sunt sunat sa merg la interviu. o corporatie nu de top dar medie din Bucuresti.

ajung acolo, stam de vorba si din vorba in vorba ma iau ăia la rost, aproape ca ma certau ca am un cv slab ca pe engleza sunt începător etc. pai la ce m ati mai chemat mai oameni buni, nu ati citit cv ul?
domne pai a venit cv ul prin recomandare interna si ii chemam pe toți care vin prin asta.ftemas pe corporatiile lor nu mai zic ca omul are un cv sincer, are și perioade când nu a lucrat. l au întrebat ca ce a făcut? si deja iritat omu meu le a zis ca a fost la pușcărie.

cam asa funcționează lucrurile si pe la corporatii, pt posturile mai de jos e important cine te recomandă nu cine ești si ce stii sa faci și cu atat mai puțin ce te vezi peste 5 ani :)))

#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
inca mai picati pe fenta la intrebarile alea banale, nu va dati seama ca alea au alt scop, nu-l intereseaza pe ala unde esti tu peste 5 ani?

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarga32, on 03 decembrie 2023 - 20:26, said:

Buna seara. Din cauza conditiilor de la actualul loc de munca, a trebuit sa imi caut alt job. Dupa ce am cautat pe internet, am trimis cv-ul catre mai multe firme si urmeaza sa ma duc la doua interviuri luna aceasta. Din cate imi amintesc, peste intrebarile la care trebuie sa dovedesc ca ma incadrez in jobul respectiv, mai sunt si intrebari despre personalitatea mea sau sa dovedesc ca sunt in deplinatatea facultatilor mintale. Adica intrebari stupide. Am fost la un interviu la care a trebuit sa desenez un copac. La alt interviu a trebuit sa raspund la intrebarea "ce supererou ai vrea sa fii si de ce?". Pzm! Si, bineinteles, vesnica intrebare: unde te vezi peste cinci ani? Asta e cea mai stupida si idioata intrebare ever. Ganditi-va ca, in ultimii trei ani, a fost o pandemie si au inceput doua razboaie. De unde, pzm, ar trebui sa stiu eu ce va fi in urmatorii cinci? Se mai pun intrebari idioate? La ce sa ma astept? Multumesc, in avans, pentru raspunsuri.

Eu nu te-as angaja

View Postlaffin, on 04 decembrie 2023 - 06:25, said:

inca mai picati pe fenta la intrebarile alea banale, nu va dati seama ca alea au alt scop, nu-l intereseaza pe ala unde esti tu peste 5 ani?

pe mine m-ar interesa care sunt aspiratiile lui

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAlbastruIndigo, on 04 decembrie 2023 - 02:15, said:

La intrebarea asta am indreptat degetul inspre scaunul pe care statea el, boss-ul,
Eu am spus că mă văd director tehnic.
Interviul era cu directorul executiv și directorul tehnic.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsfantu.dracu, on 04 decembrie 2023 - 06:48, said:

Eu am spus că mă văd director tehnic.
Interviul era cu directorul executiv și directorul tehnic.

De ce? Urma intrebarea

#30
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postsmoke, on 03 decembrie 2023 - 22:14, said:

intrebarile alea sunt prima sita unde se cerne repede ce nu trebuie...

Unii au renunțat la sita aia cu ochiuri mici cam de când nu mai sunt cei "o sută care așteaptă la poartă". Acum au o sită cu ochiuri mai mari. Posted Image

Treaba merge mai repede atunci când au într-adevăr nevoie de oameni. Și unele anunțuri sunt puse în dorul lelii, zac acolo luni de zile, probabil sunt niște fonduri la HR care trebuie cheltuite.

#31
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostTsunamii, on 04 decembrie 2023 - 06:36, said:

Eu nu te-as angaja
Tu ce supererou ai vrea sa fii si de ce? Unde te vezi peste cinci ani? Cum ii explici unui copil de cinci ani ce sunt banii? Crezi in Dumnezeu?

View Postviotl, on 03 decembrie 2023 - 21:34, said:

Hai bafta multa.
Te trais but!

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmarga32, on 03 decembrie 2023 - 20:26, said:

La alt interviu a trebuit sa raspund la intrebarea "ce supererou ai vrea sa fii si de ce?".

Trebuia sa spui" "Unul care va distruge pe toti, porci capitalisti!" :D

#33
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTsunamii, on 04 decembrie 2023 - 06:51, said:

De ce? Urma intrebarea
Au sărit peste acea întrebare. A urmat semnarea contractului. :)

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMooF2010, on 04 decembrie 2023 - 04:57, said:

Omul fara scop e un om care traieste degeaba sau ieftin
Dar de unde sti tu ce scopuri am eu, sau de ce crezi ca trebuie sa-ti zic tie?
Ho cu tata, ca nu-i asa.
Tu ce scop ai?

#35
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postmarga32, on 04 decembrie 2023 - 07:12, said:

Tu ce supererou ai vrea sa fii si de ce? Unde te vezi peste cinci ani? Cum ii explici unui copil de cinci ani ce sunt banii? Crezi in Dumnezeu?

ramani unde esti daca nu esti in stare sa raspunzi la 3 intrebari banale.

mare rahat sa ii spui lui aia spiderman sa ma urc pe munte mai repede

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarga32, on 04 decembrie 2023 - 07:12, said:

Tu ce supererou ai vrea sa fii si de ce? Unde te vezi peste cinci ani? Cum ii explici unui copil de cinci ani ce sunt banii? Crezi in Dumnezeu?

Nu am un super erou, mi-am creat un model personal

Ma vad facand parte dintr-o echipa care are ca scop distrugerea competitiei

Cu banii poti cumpara jucarii si dulciuri
Ca sa primesti bani trebuie sa faci lucruri bune cand esti mare, sa-ti faci patul dimineata, sa nu fii rau cu oamenii si in cazul tau, cu copiii de la gradinita.

Nu cred in Dumnezeu

Nu am mintit in nici unul dintre raspunsuri.
E greu?

Eu cand pun o intrebare, vreau raspunsul la INTREBAREA AIA si doar INTREBAREA AIA.
Romanului insa ii place sa o abureasca si in general sa raspunda la intrebari nepuse.

Chiar si la chat-ul de la inteligenta artificiala am observat abureli, dar si inteligenta artificiala vine tot din inteligenta umana.
M-am contrat cu seful si l-am rugat sa-i transmita inteligentului intrebarea: "De ce e Pamantul Plat?"
A raspuns la alta intrebare, :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate