Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

La ce sa ma astept la urmatoarele interviuri

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Pai vezi. Daca urmaresc directiile date de factorii de decizie atunci nu poti zice ca nu urmaresc interesele companiei.

#92
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexEn, on 10 decembrie 2023 - 10:48, said:

Pai vezi. Daca urmaresc directiile date de factorii de decizie atunci nu poti zice ca nu urmaresc interesele companiei.

De la directii la rezultate, e drum lung si depinde de interpretarea fiacarui manager si de scopul fiecarui manager.

Sa-ti dau un exemplu:

Fiecare departament are un buget.
Scopul departamentului de intretinere este sa tina o fabrica in viata si pentru asta are un buget de care tine seama in cheltuielile cu intretinerea
Are o gramada de sarcini de terminat.
Astea le poate face cu oameni de o minima calitate.
Cauta oameni. Face cerere la HR

Departamentul de HR are si el un buget si un salariu maxim pentru fiecare dintre posturi.

Acum, daca CEO-ul e prost, va aprecia si recompensa pe cel care, alaturi de treaba pe care si-o face, prezinta si economil la bugetul alocat.
In felul asta Managerul de intretinere se chinuie sa tina fabrica in viata cu pameni platiti prost pentru ca scopul managerului de HR nu mai e plantul ci, economiile la bugetul lui.
CEO-ul sesizeaza doar ca la intretinere plant (si asta se intampla in primul rand in Romania care e o tara in curs de dezvoltare), lucrurile scartzaie, merg aproape satisfacator cu multe incidente care se concretizeaza in costuri, iar la HR e brici, in plus mai fac si economii, asa ca cel premiat e managerul de HR.

#93
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
In concluzie, hr-ul urmeaza directivele, asta incerc sa iti spun, fie ca sunt ele bune sau proaste. Daca scopul managementului este exclusiv sa tina sandramaua functionala si sa faca economie cat mai mare, indiferent de calitatea proceselor/oamenilor, problema nu e la HR.
Calitatea costa si nu oricine e dispus sa scoata bani din buzunar pentru calitate.

Nu e nevoie sa detaliezi pentru mine circuitul decizional.

#94
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
recend o recruterita m-a contactat pe linkedin daca sunt interesat de o anumita pozitie. am zis da si am stabilit un prim interviu
la interviu mi-a pus intrebarea "de ce am stat atat de mult la firma actuala?"
i-am spus ca a fost ok ca si condiitii de lucru, am lucrat pe un client din uk care era super chill dar s-a terminat contractul si sunt pe bench
imi venea sa ii spun "la voi nu cred ca voi lucra atat" ptr ca era o firma bazata pe retelistica, cloud si customer support prin zona Aurel Vlaicu....stiti voi care :D :D :D
bineinteles ca nu am mai auzit de ei, nici macat sa imi zica ca pozitia a fost inchisa si ca nu mai recruteaza

#95
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Mai bine ca nu mai sunt chiar asa roz lucrurile la oracol :D

#96
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cea mai tare chestie la "oracol" e ca la prima discutie de 10 min mi-au zis ca vor fi 5 interviuri: unul de hr, 3 tehnice si unul de evaluare comportamentala tot cu hr-ul
deja ma simteam ca si cum m-as fi angajat la CIA sau NSA si vroiau aia sa fiu sigur ca nu tradez sau ca nu sunt spion rus :D

#97
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Eh, se aliniaza si astia la nu stiu ce standarde care le cer sa aiba in evidente cat au chinuit omul dar, intr-adevar, la unele chestii exagereaza cu atatea testari si evaluari.

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrexx, on 11 ianuarie 2024 - 13:10, said:

cea mai tare chestie la "oracol" e ca la prima discutie de 10 min mi-au zis ca vor fi 5 interviuri: unul de hr, 3 tehnice si unul de evaluare comportamentala tot cu hr-ul
deja ma simteam ca si cum m-as fi angajat la CIA sau NSA si vroiau aia sa fiu sigur ca nu tradez sau ca nu sunt spion rus Posted Image

In limbaj popular se numeste politica de acoperirea fundurilor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate