Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

Fallout (2024 _ ...)

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 12.03.2010
L-am terminat. EXCELENT 9,5/10 (-0,5 puncte pentru premiza slaba/necredibila, de exemplu sint sigur ca nici daca ar bubui o nucleara in New York sau Moscova n-ar începe sa ploua cu bombardele de distrugere in masa, d-apai la inițiativa unor particoleri). Dar cu ce premisa au avut (inspirata din frica REALA (ca frica a fost reala, pericolul nu) au făcut o poveste solida si bine ecranizata.

I felt entertained ! Abia aștept sezonul 2. Păcat de Halo ca arata bine dar povestea e lunga si scremuta, si nici o părere de bine pentru The Last of Us, mi s-ar rupe'n paișpe daca l-ar anula.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 30.08.2017
Premisa este universul Fallout, în care SUA și China s-au bombardat nuclear până când n-a mai rămas nimic.

Spre deosebire de Last of Us, ăsta are un univers foarte complex în spate cu niște jocuri care au fost foarte apreciate la vremea lor. Iar acest univers, cel puțin după primele două episoade, pare că l-au reprodus până la cel mai mic detaliu. Îmi lasă impresia că cel care a produs serialul a fost mare fan Fallout.

Edited by george_alexandru, 11 April 2024 - 22:47.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003
Imi aduce putin aminte de The Good, the Bad and the Ugly, evident in alt univers Posted image

Edited by andreic, 12 April 2024 - 02:24.


#22
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 25.10.2004

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 11 aprilie 2024 - 22:45, a scris:

Premisa este universul Fallout, în care SUA și China s-au bombardat nuclear până când n-a mai rămas nimic.

Spre deosebire de Last of Us, ăsta are un univers foarte complex în spate cu niște jocuri care au fost foarte apreciate la vremea lor. Iar acest univers, cel puțin după primele două episoade, pare că l-au reprodus până la cel mai mic detaliu. Îmi lasă impresia că cel care a produs serialul a fost mare fan Fallout.
pai de productie si scenografie responsabil e ....Jonathan Nolan

Edited by catalinn, 12 April 2024 - 08:50.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 30.08.2017
Si tot legat de Nolan, ala cu gaura in nas seamana izbitor de mult cu personajul jucat de Ed Harris in Westworld, cel putin dupa primele doua episoade vazute.

View Postcatalinn, on 12 aprilie 2024 - 08:49, said:

pai de productie si scenografie responsabil e ....Jonathan Nolan

Acum am vazut ca a jucat Fallout 3 la vremea lui:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xRWSeql1ITY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,335
  • Înscris: 30.11.2021
Am o intrebare?
Si in joc personajul, personajele negative, sunt barbati albi?

Si amicul/prietena/prietenul lui de la "antrenament".

Si in joc toti barbati sunt ticalosi, mincinosi, lasi sau slabi?

Filmul este dragut dar are destule faze feministe.
Spoiler

Edited by MindArchitect, 12 April 2024 - 22:58.


#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 30.08.2017
Jocurile nu ies în evidență în vreun fel dpdv al culorii personajelor sau a sexului. Mă rog, nici filmul ăsta nu o face, cel puțin după două episoade văzute.

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 15.01.2014

 MindArchitect, pe 12 aprilie 2024 - 22:57, a scris:

Am o intrebare?
Si in joc personajul, personajele negative, sunt barbati albi?

Si amicul/prietena/prietenul lui de la "antrenament".

Si in joc toti barbati sunt ticalosi, mincinosi, lasi sau slabi?

Filmul este dragut dar are destule faze feministe.
Spoiler

Nu, în jocuri nu e așa.
Cel puțin în alea "originale" din anii 90, Fallout 1 și 2, sigur nu e așa. E un univers apocaliptic, unde fiecare luptă pentru supraviețuire. Adică alea au fost făcute realist.

#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,736
  • Înscris: 02.07.2011
Dupa 2 episoade: Excelent.

Foarte bine au redat umorul negru al jocurilor, ambiguitatea personajelor si bizarul situatiei.

Au evitat in mare woke-isme si "The Message". Si nu abuzeaza de bathos cum e la moda in ziua de azi la Hollywood.

Si o mare plus pentru "show don't tell"...
Arata personajul ca se antreneaza in lupta corp la corp apoi mai tarziu foloseste aceste talente... Arata personajul ca se pricepe cu un lasso, mai tarziu foloseste aceste talente...

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 29.06.2005
E fain Fallout ca realizare, muzica....excelent...
Insa e trist (dupa sez 1...). Te face sa meditezi la cat de distructivi suntem, ca specie....

#29
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,266
  • Înscris: 03.03.2007
Speram sa fie facute dupa Fallout 1 sau 2, nu dupa mediocritatile de mai tarziu.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,884
  • Înscris: 10.12.2006
Foarte bun, are de toate in proportii bune si bine integrate: sex, comedie, drama, actiune, horror, mister, cred ca numai constipatii care il compara cu jocul pot zice ca e un serial prost.

Chiar m-a luat prin surprindere ca e unul din rarele seriale care reuseste sa mentina nivelul ridicat pe toate episoadele si nu o da in bara cu finalul.

[ https://www.jugomobile.com/wp-content/uploads/2024/04/1712932633_989_Resumen-del-episodio-3-de-Fallout-cabeza-tragar.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,220
  • Înscris: 08.12.2006
Nesperat de bun serialul, foarte fain realizat. Mi-a placut si povestea

spre deosebire de ce bullshituri face netflix, asta e chiar super fain.

tocmai ce am terminat primul sezon, il astept pe urmatorul.

#32
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,716
  • Înscris: 22.05.2011
E made by amazon, nu netflix.
Serialul e bun dar nu chiar de ridicat in slavi, cum o fac multi aici …

#33
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 16.05.2010
E wow. Cel mai bun serial din ultimul timp. Deci se poate si fara wokisme.

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,076
  • Înscris: 31.07.2007
Pentru unu' care in 15 ani a jucat mii de ore seria asta, cand a zis Amazonu' ca scoate serial ma gandeam "please, please don't fuck it up!!!" :D Dupa 4 episoade pot sa spun ca imi place. Merge si pentru cei care nu stiu de jocuri, da' pentru gamerii ce l-au servit ii cu atat mai mult, deoarece recreaza look-u' si atmosfera aproape perfect! Orasu' ala ce seamana cu Megaton, Nuka Cola si Sugar Bombs, raideru' ce baga Jet cu bata in mana, Vault Boy, radroaches, Pip Boy, T-60 Power Armor si toate cele. Imi place ca au recreat atmosfera violenta si gore-u' din jocuri si nu l-au facut pentru toate varstele.
Daca ar fi sa gasesc neaparat ceva probleme ar fi masinile, care sunt doar masini clasice si nu Corvega, faptu' ca povestea seamana cu un side quest, ghoulii nu devin feral fara medicatie si alte mici detalii de genu' asta. Mi-ar placea ca in urmatoarele sezoane sa apara Legiunea si/sau NCR, locatii aparte cu ar fi New Vegas, Big Empty sau personaje epice de genu' lu' Joshua Graham care emana carisma prin toti porii cand citeaza din Vechiu' Testament in timp ce-si incarca Coltu' 1911.

#35
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,266
  • Înscris: 03.03.2007

View Postjakota, on 13 aprilie 2024 - 21:44, said:

E made by amazon, nu netflix.
Serialul e bun dar nu chiar de ridicat in slavi, cum o fac multi aici …

Exact.

#36
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.07.2022
am vazut doar primul episod si e o ciorba din care nu se intelege nimic. si pare facut pt adolescenti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate