Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Asigurare RCA pareri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
98 răspunsuri în acest subiect

#91
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostEugenCernat, on 25 aprilie 2024 - 20:31, said:

Ca sa nu mai deschid un post, pun aici speta mea: sofer de peste 20 ani fara niciun accident, clasa B8 la RCA. Anul trecut conduce nefasta masina mea, face o tamponare usoara solutionata cu amiabila, fara politie- si acum la reinnoirea RCA ma trezesc retrogradat la B6 (si penalizat corespunzator la pretul asigurarii, aprox. 500 lei in plus). Ce pot face in cazul asta?
N-ai ce sa faci, astea sunt regulile RCA prin lege. Faci accident cu masina, primesti retrogradare la BM (-2). Conduceti cu mai multa grija in urmatorii doi ani si veti ajunge iar la B8.

View Postdanghetau, on 25 aprilie 2024 - 11:00, said:

Ce opinii aveti despre achizitionarea unei polite RCA la primii 2 asiguratori (Hellas si Axeria) care imi apar in cazul unui auto?
Hellas 712/1002 lei
Axeria 888-1200 lei
Groupama 930-1200 lei
Urmatoarele (Generali, Asirom, Allianz) sunt tot in jur de 1200 sau putin mai mult.
Nu am generat accident in 35 de ani de condus, problema e sa nu ma loveasca altul... In conditiile astea parca as alege o firma mai serioasa, cu reprezentare (fizic) in oras si DD. Cu exceptia primelor doua societati, toate sunt pe acolo cu preturile si au si agentie locala.
Asta da ciudatenie, sa iti iasa la firmele cu sedii in toata tara aproximativ acelasi pret (1200 la DD)
Nu cunosc pe nimeni care sa fi dat de asa ceva. De obicei topul e ceva de genul:
-loc1: 1200
-loc2: 1440 (+20% fata de primul)
-loc3: 1580 (+10% fata de al doilea)
si de la locul 4 deja apar diferente uriase, uneori chiar duble fata de cele de pe primele locuri.

Daca n-ai masina noua, a plati la o firma scumpa cu DD e aproape inutil, pierdere din punct de vedere financiar.

#92
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.764
  • Înscris: 21.08.2008
In cazul meu, ok.
În celălalt caz: chestia asta cu datul banilor nu cumva e ilegală? Ce îl oprește sa ia banii și în termen de 24 de ore sa declare accidentul, atunci sa vezi distracție pentru tine, cel care ai produs incidentul.

#93
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Nu e ilegala, cum sa fie ilegala amiabila?
Amiabila se poate face cu sau fara implicarea asigurarilor. Nu exista nici o obligatie sa folosesti RCA-ul.
Iei hartia si Pagubitul declara ca a fost despagubit si nu mai are nici o pretentie de la vinovat si asigurare, iar vinovatul declara ca a despagubit din fonduri proprii pagubitul. Si toata lumea pleaca multumita.

#94
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.764
  • Înscris: 21.08.2008
Dar cine a zis de amiabila? Eu sigur nu m-am referit la amiabila.
Eu am crezut (in lipsa altor detalii) ca va da o suma oarecare ca sa nu se mai faca nici un act / nici o alta intelegere scrisa.
Cat costa stopul ala? 300, ia de aici 300 si gata.
Citat:
De asta la o tamponare usoara, de cateva sute de lei, te poti gandi daca merita mai mult sa ii dai banii si sa isi faca reparatia sau sa mergi pe RCA.

Editat de danghetau, 27 aprilie 2024 - 09:04.


#95
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Deseori se face intelegere verbala, mai ales cand vezi ca ai cu cine.
Nu cred ca sunt singura persoana care a facut intelegere verbala si chiar am reparat masina la un service ales de mine cu factura emisa pe numele meu, factura care era mai mare decat valoarea RCA-ului pe un an de zile.
Am preferat sa fac asta pentru ca economic am considerat ca iese mai bine, cunoscatorii cunosc despre ce vorbesc.

#96
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.764
  • Înscris: 21.08.2008
Nu contest doar ca eu am spus altceva: nu ai absolut nici o garantie ca individul nu se duce la politie sa declare incidentul.

Acum 3-4 ani, mergeam pe bulevard (avem asa ceva in sat) si am devansat pe banda 1 o masina din alt judet ce mergea pe banda 2. Nu s-a asigurat, a trecut pe banda 1 si m-a lovit usor. Tot ea (femeie putin colorata) ca ce fac, depasesc prin dreapta? Apoi a zis ca imi da bani si ca ma va suna. Nu a sunat si nici nu am stat in baza celor spuse de ea. M-am dus la politie, am declarat incidentul, i-a dat amenda si i-a suspendat si permisul.
Nu spun ca nu se poate intelegere verbala, spun doar ca nu ai de unde sa stii cu cine ai de-a face. De regula escrocii sunt imbracati bine, au vorbele la ei, iti inspira incredere ca sunt seriosi, trec cele 24 de ore apoi...
Fiecare vorbeste din experientele avute, m-au lovit si credinciosi care s-au intors spre o troita sa faca o cruce si atunci au intrat in mine, au fost si vreo 2 amatori de alcool...

#97
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.467
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă vrei să te înțelegi amiabil cu despăgubire pe loc, completați amândoi formularul de amiabilă, iar cel care primește banii (partea vătămată) scrie pe formular „Declar că am fost despăgubit pentru toate daunele suferite”. În acest fel firma de asigurări va refuza să înregistreze dosarul de daună în baza înțelegerii amiabile (deci nu vor mai exista alte despăgubiri, nici diminuări ale claseiB/M), iar partea vătămată nu va putea merge la poliție să declare acolo accidentul pentru a obține alte despăgubiri (vinovatul va avea exemplarul lui din amiabilă, cu mențiunea și semnătura celuilalt).

#98
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.764
  • Înscris: 21.08.2008
Doamne-ajuta sa nu (mai) am parte de incidente ca nu stii peste cine dai.
Pe de alta parte, mai se scrie pe formular sau amiabila e doar in aplicatia online?

Editat de danghetau, 27 aprilie 2024 - 19:17.


#99
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.467
  • Înscris: 29.01.2008
Se poate și pe formular tipizat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate