Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Pretul mic al produselor din Ucraina

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007

View Postadisz, on 24 noiembrie 2023 - 20:23, said:

Pe langa propaganda cu lopata, Ucraina este un cuib etern de coruptie, hotie si racketism de care nu prea este nevoie la momentul actual. Ar fi inca o dovada a prostiei nemarginite si a cretinatati de care da dovada crema cremelor care duce UE spre dezastru.
Pe principiul asta noi nu trebuia sa fim primiti in UE.


#38
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Pai si Romania era un furnizor de produse si forta de munca extrem de ieftina inainte sa intre in UE.

#39
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 24.05.2022

View Postnicuberbec01, on 24 noiembrie 2023 - 20:19, said:

Si prefer sa cumpar cu 5 lei un bec led de exemplu, de la chinezi,decât sa dau zeci de lei pe unul din UE.
Ambele sunt facute in China dar doar unul e chinezesc. Si nu costa "zeci de lei" un bec Philips/Osram de calitate ci doar 9-10 lei pentru unul de 13W 1500 lumeni, echivalentul unui bec cu incandescenta de 100W. Sa nu mai vorbim de calitatea luminii sau durata de viata.

#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMatrix40, on 24 noiembrie 2023 - 22:02, said:

Pai si Romania era un furnizor de produse si forta de munca extrem de ieftina inainte sa intre in UE.

La fel cum a ramas si dupa ce a intrat in UE.

#41
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostMatrix40, on 24 noiembrie 2023 - 22:02, said:

Pai si Romania era un furnizor de produse si forta de munca extrem de ieftina inainte sa intre in UE.

Da, numai ca nu avea 600000 km patrati si nici 46 mil de locuitori, plus felul de a fi al oamenilor era un pic altul.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 24 November 2023 - 22:10.


#42
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011

View Postlexraz, on 24 noiembrie 2023 - 22:06, said:

Ambele sunt facute in China dar doar unul e chinezesc. Si nu costa "zeci de lei" un bec Philips/Osram de calitate ci doar 9-10 lei pentru unul de 13W 1500 lumeni, echivalentul unui bec cu incandescenta de 100W. Sa nu mai vorbim de calitatea luminii sau durata de viata.

9 lei, nu cumva e făcut tot in China ?

#43
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 24.05.2022

View Postnicuberbec01, on 24 noiembrie 2023 - 22:13, said:


9 lei, nu cumva e făcut tot in China ?
Evident! Dar nu e chinezesc.

Au mai scazut preturile becurilor led, acum 2-3 ani era 25 lei ceva asemanator.

#44
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017

View Postlexraz, on 24 noiembrie 2023 - 22:06, said:

Ambele sunt facute in China dar doar unul e chinezesc. Si nu costa "zeci de lei" un bec Philips/Osram de calitate ci doar 9-10 lei pentru unul de 13W 1500 lumeni, echivalentul unui bec cu incandescenta de 100W. Sa nu mai vorbim de calitatea luminii sau durata de viata.
Uite ca pe emag exista becuri de 30 de lei unul de la Osram , sunt mai scumpe decat Philips. Nu stiu unde ai gasit tu cu 9 lei, cand am luat din supermarket erau cam 22 de lei cele mai ieftine. Eu mai degraba as cumpara ceva facut in UE daca am alternativa decat in China, avem nevoie de locuri de munca aici. La fel si cand am posibilitatea de a lua ceva românesc.

#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,209
  • Înscris: 02.08.2021

View Postnicuberbec01, on 24 noiembrie 2023 - 22:13, said:

9 lei, nu cumva e făcut tot in China ?
Chiar nu cred că există vreun bec de prin Dedeman să nu fie făcut în China.

View PostSharonCollins, on 24 noiembrie 2023 - 22:17, said:

Dacă era Kaufland să ști că au prețuri superumflate la becuri ăia.

Edited by Valy_User, 24 November 2023 - 22:18.


#46
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 24.05.2022

View PostSharonCollins, on 24 noiembrie 2023 - 22:17, said:

Uite ca pe emag exista becuri de 30 de lei unul de la Osram , sunt mai scumpe decat Philips. Nu stiu unde ai gasit tu cu 9 lei, cand am luat din supermarket erau cam 22 de lei cele mai ieftine. Eu mai degraba as cumpara ceva facut in UE daca am alternativa decat in China, avem nevoie de locuri de munca aici. La fel si cand am posibilitatea de a lua ceva românesc.
Ma indoiesc ca se fabrica prin UE becuri. Vezi site Dedeman, Brico, Leroy samd.

https://www.dedeman....000-k/p/1048555

Unul de 19W si 2400 lumeni este 30 de lei.

Becurile nu se cumpara totusi din supermarket decat la urgenta.

La sume in jurul a 30-50 de lei deja vorbim de becuri smart gen Ikea sau eventual Hue (ceva mai scumpe acestea insa). Adevarat ca undeva la 806 sau 1055 lumeni.

"Made in China" inainte de 1990 suna tare bine. Jucariile erau foarte faine.
Probabil ca va suna si de acum incolo.

Edited by lexraz, 24 November 2023 - 22:29.


#47
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Nu am Dedeman in oras, ce era sa fac? Nu era K , alt lant. Era vorba de principiu, daca am de ales, cum am scris deja.  Noi ar trebui sa le fim recunoscatori polonezilor si celorlalti , datorita lor s- a hotarat  la nivel de conducere al UE sa nu se mai importe cereale, doar tranzit. Daca era dupa incompetentii lui Daia...

Edited by SharonCollins, 24 November 2023 - 22:37.


#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 15.05.2008
Diferenta uriasa de pret am vazut la mere anu trecut,zicea cineva ca luase golden f fainte pe la 0.8-0.9 bani kg,pe cand la noi erau aprox 3-4 lei acel calibru la ele

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,209
  • Înscris: 02.08.2021

View PostSharonCollins, on 24 noiembrie 2023 - 22:34, said:

Cred că dacă nu se importau cereale și alte produse din extracomunitar aveam 20 de lei litrul de ulei.

#50
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 07.04.2017
Depinde de ce tari sunt. La ei se folosesc cu voiosie tot felul de chestii interzise prin Uniune, nu respecta multe reglementari pe care noi si restul le avem. Or fi ieftine, dar nu stiu cat de sigure sunt. De aia nu m- as uita doar la pret la ceva ce mananc.

Edited by SharonCollins, 24 November 2023 - 22:45.


#51
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 24.05.2022

View PostSharonCollins, on 24 noiembrie 2023 - 22:34, said:

Nu am Dedeman in oras, ce era sa fac? Nu era K , alt lant.
Se poate comanda online si la Dede si la Horn, cam oriunde. Adevarat ca pentru un bec... te lipsesti.

Dupa 1990 nu am mai cumparat becuri clasice, neoane, vechile economice sau led decat Philips sau Osram. Chiar nu merita orice altceva. Mai sunt si alte marci mari ok (gen Panasonic) dar mai greu de gasit si cel mia probabil sunt produse de cei doi mentionati. Aceeasi alegere si la becuri auto.

#52
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Producțiile agricole or fi mai eftine, dar ce facem când or exportă și soft mai eftin ucrainenii.
Dacii mai eftine, muncitori mai eftini.

Se vor învăța și ei să crească prețurile și gata, profit mai bun.

Oricum fara piata din afara UE cred că am fi avut acum niște prețuri extrem de sus la tot ce înseamnă aparaturi electrice și combustibili. Am fi avut numai chestii sh. Cred că ar fi fost că în interbelic, un radio era scump și doar cei bogați își permiteau, calorifer din interbelic foarte rare erau, lafel și acum, mașini de spălat foarte rare, cel mult second hand din anii 50-70 miele de exemplu, calculatoare vechi de 20 de ani second hand cu experți care ar fi făcut diverse ghidușii și modificări sa meargă pe net și după 30 de ani vechime și numai marrci brand renumite ibm HP Fujitsu, nu din piese.

Acum sunt multi comercianți care iau produse chinezești și le pun alte sigle și le revand mai scump

Cred că e aiurea că după explozia prețului la resurse sa mai facem mofturi și să cumpărăm doar ce e scump.

E exact că aia care nu iau Bitcoin la zece mii că e prea ieftin și nu e de încredere și-l iau la o sută de mii că atunci e valoros și de încredere.

Edited by cipri2bau, 24 November 2023 - 23:40.


#53
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Cât despre chestii interzise in uniune, pai e interzis chestii vechi sănătoase și promovat prostii, totuși în zona noastră se consuma carne de porc prin tradiție nu faina de greier cum e promovat acum. Ajungem sa consumam și șarlotă de parameci sau suc de amibe cu politrucii aia ajunși eurodeputați care parca sunt puși acolo sa facă numai rele. Probabil că într-adevăr viitorul va fi ăla in care vom consuma doar celule crescute in medii de cultură iar in final vom consuma direct noi mediile de cultura adică direct soluții și emulsii de substanțe chimice și diverse amestecuri de materiale pe care organismele noastre vor trebui sa devina capabile să le utilizeze și o să mai vedem doar prin filme sau la restaurante speciale foarte scumpe chestiile de acum.

Edited by cipri2bau, 24 November 2023 - 23:52.


#54
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.06.2005
Acu 10 ani am dat o tura in Ucraina și am cumpărat o grămadă de dulciuri Roshen... calitate decenta și preț minuscul...
De 2-3 ani se găsesc și pe la noi dar, ce sa vezi, prețul e la concurență cu Milka :)

Offtopic - becuri led folosesc doar Philips și Osram de 10-15 ani; n-am dat niciodată mai mult de 6 lei pe bucata dar iau când sunt seturi la reducere (e.mag/Altex online)

Edited by dansysro, 25 November 2023 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate