Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

SSD nvme Fanxiang - ce stiti despre ele?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Fanxiang. Un brand nou, chinezesc de ssd-uri care a aparut pe amazon. Preturi cam 50-60% din cele ale numelor in domeniu pe specificatii similare.

A studiat cineva brandul asta? Ma bate gandul sa iau un ssd nvme de 2TB cu viteze read 3500/ write 3000 mbps la vreo 86 de euro.

https://www.amazon.d...,98&sr=8-8&th=1

Edited by abac, 14 November 2023 - 16:35.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Citeste si tu review-urile negative si vezi.
Chinezarii cumperi, chienzarii primesti.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Pai are preponderent revieuri bune.

Si DJI sunt chinezarii. Dezvolta si produce cele mai performante si avansate drone comerciale de pe fata planetei.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 06.03.2016
E un simplu SSD NVME fara DRAM, nu e nimic uimitor. Nici macar pretul, gasesti la noi de 2 TB chiar o idee mai ieftin.

#5
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 17.03.2005
2TB si are 1TB sau 500GB, in general scriu in firmware capacitate mai mare dar defapt in realitate au capacitate mai mica, vezi pe Aliexpress.

Chinezarii cumperi chinezarii primesti.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 30.08.2006
Toate au un cache dar cele foarte ieftine au un cache de tip slc foarte mic iar vitezele alea mari se prabusesc dupa primii 500MB transferati. Un Kingston NV2 e avion pe langa ce vand chinezii. Sunt capabili sa modifice firmware-ul unei memorii flash ca sa indice ca are capacitate mult mai mare la pret de chilipir si tu te arunci cu capul inainte !?

A plesnit un drac. In acelasi moment am scris acelasi lucru.

Edited by Leo2006, 14 November 2023 - 17:49.


#7
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004
Numele brandului cred ca spune totul.
Preturile la producatorii consacrati sunt absolut decente. De ce te-ai incurca cu niste bombe chinezesti?

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 12.09.2015
2500 de review-uri cu nota foarte mare....

Edited by PiticVerde, 14 November 2023 - 17:53.


#9
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.05.2004
N-as pune mare pret pe review-urile la chinezarii de pe Amazon.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Sincer nu as lua nimic la capitolul stocare care nu are o reputatie, un istoric de fiabilitate si un minim de performanta. Si mereu backup.

As lua ciudatenii doar pentru vreo vechitura de laptop/pc de test unde nu am nicio informatie personala, unde performanta nu prea conteaza, etc.
Deci destinatia consider ca va conta mult, dar chiar si asa, la ce preturi sunt in ziua de azi, macar un Kingston NV1 sau ceva.

#11
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Asta e ~ 91 de euro, echivalentul de la Samsung (varianta Evo Plus) e 122 de euro.

Nu as experimenta pe banii mei, nici cu date pe care imi permit sa le pierd, e prea mica diferenta din punctul meu de vedere.

Later edit: daca nu are cache, atunci uzura va fi accentuata, ceea ce se confirma din review-urile negative

Edited by undesignus, 14 November 2023 - 18:22.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Din ce am auzit pe aliexpress se vand multe stickuri de memorie care au capacitata umflata.
Si nu-ti dai seama pana cand nu incerci sa-l umpli pe tot, ca suprascrie. Nu-ti dai seama din prima. Mai dai si 5 stele.
:)

Eu nu as lua asa ceva, pana cand nu vad mai multe reviewuri serioase care testeaza toate aceste aspecte.
De fapt iau doar Samsung, ca .. de ce nu?
Or fi si altele la fel de bune, insa n-are rost sa risc.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,821
  • Înscris: 07.02.2003

 abac, on 14 noiembrie 2023 - 16:33, said:

Fanxiang. Un brand nou, chinezesc de ssd-uri care a aparut pe amazon. Preturi cam 50-60% din cele ale numelor in domeniu pe specificatii similare.
E aparut de cel putin un an, si e foarte bun.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nGfThbLXRZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Nu te zgârci la ssd.
Sau mă rog, dacă nu contează datele de pe el, ia de la firma asta și ne spui și nouă peste 1 săptămână, 1 lună,1 an, cum e situația.

Cum a zis Leo2006, probabil după primii MB copiați se prăbușește viteza. Și random acces probabil la fel e cam varză.

Sau mai așteaptă review-uri oficiale de la specialiști în domeniu (Tom's hardware, TechPowerUp etc.). Nu de la vărzetul ăla de Linus.

#15
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Eu am prins de blakVineri ssd Adata Legend 960 -2T - nvme la 450 lei. Am luat 3 buc. sa-mi ajunga. Pariez ca-s cu mult peste chinezariile astea. Mai bine sapati, studiati piata si luati ceva calitativ si cu garantie.

#16
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021
Foarte probabil sa fie dimensiunea corecta la stocare, nu matrashit din firmware, dar... SLC cache mic, overprovisioning inexistent - asta inseamna uzura rapida daca e folosit ca drive de sistem - si controllere din niste serii care au generat muulte rebuturi si probleme. Daca il iei sa stochezi chestii nu foarte importante pe el, go ahead. Desi eu as merge pe un NV2 sau un adata Legend, fie el si de generatie mai veche. Pentru 10-15 euro in plus e un nume de producator, care nu isi permite sa se faca de ras.

#17
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013

 PiticVerde, on 14 noiembrie 2023 - 17:53, said:

2500 de review-uri cu nota foarte mare....

 bograd, on 14 noiembrie 2023 - 17:57, said:

N-as pune mare pret pe review-urile la chinezarii de pe Amazon.
+1, e o intreaga industrie a reviews-urilor. Sa spunem ca stiu, din anumite surse, cum unii isi iau produsele moca doar ca sa dea reviews pozitive la chinezarii (gen cumperi de pe amazon, primesti banii in PayPal).

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006

 eiffel, on 14 noiembrie 2023 - 16:51, said:

Citeste si tu review-urile negative si vezi.
Chinezarii cumperi, chienzarii primesti.

Ai dreptate.
Dar, uitam cu totii ca ABSOLUT tot ce cimparam este chinezarie. Ca-i mai scumpa, ca-i mai ieftina, ca-i mai cu staif, ca-i mai obscura, dar in final tot Made in PRC este. Cu exceptiile de rigoare. Adica cam 0,01%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate