Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ar evolua in bine problema dependentelor daca s-ar dezincrimina consumul/detinerea de substante?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011
Uitandu-ma la clipul de aici - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gOKcshj-lNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

observ ca medicul spune ca situatia ar evolua in bine daca problema nu ar mai fi tratata numai din perspectiva politiei, ci si (sau mai ales ) dpdv medical. Nu stiu amanunte, poate le discutati voi (poate nu am inteles eu bine).

Ce parere aveti?

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
Statul român a practicat o formă mascată de dezincriminare a consumului. De regulă nu mai trimitea în judecată consumatorii aflați la primele infracțiuni. Doar i-a încurajat să continue fără griji. O formă de constrângere trebuie să existe, dezintoxicare plus muncă în folosul comunității, apoi pușcărie în caz de recidivă.

#3
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009
In nici un caz
Intotdeauna vom gasii persoane care privesc lucrurile cu curu' in susPosted Image

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Uită-te la Lisabona.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,143
  • Înscris: 30.04.2007
evident ca da! dar doar dupaa ceva timp.
in prima instantza, inconstientii vor baga in vena la greu, vor fi "pagube colaterale" si "iesiri din sistem pe cai naturale", cu timpul, cei pe care ii duce mintea vor constientiza si mu vor mai "incerca", vazind ce s-a intimplat consumatorii.

POATE!!! este "decit" un scenariu, un exercitiu de gindrie, "pagubele" vor fi semnificative.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaaaa4567, on 13 noiembrie 2023 - 05:29, said:

Ce parere aveti?
Dezincriminarea ar ajuta lumea altfel, ar reduce piata neagra din jurul droogurilor. Eu vad lumea asta a drogurilor ca pe cea a alcolicilor si ma gandesc la prohibitie care a fost cea mai proasta idee, nu doar ca nu a functionat dar a urcat si mafia in ierarhie. Practic in lumea drogurilor e asemanator, dealerii si furnizorii castiga mai bine pe interdictii. Cat depsre demendenti e greu de zis daca ii ajuta in vreun fel... asta trebuie sa ramana pe domeniul medical.

Edited by andreic, 13 November 2023 - 07:09.


#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010

View Postandreic, on 13 noiembrie 2023 - 07:08, said:

ar reduce piata neagra din jurul drogurilor.
prohibitie care a fost cea mai proasta idee, nu doar ca nu a functionat dar a urcat si mafia in ierarhie.
Ar reduce pe naiba, cum prostitutia legala nu reduce prostitutia ilegala (in Germania gasesti in parcari si benzinarii DE LA SATE romance la treaba), scutesc doar organili de o bataie de cap (de parca-si bat prea tare capul). Interdictiile-s bune chiar daca-s ineficiente PENTRU CA EXPRIMA POZITIA STATULUI SI A SOCIETATII despre un fenomen. Asa, nici un lacat nu-ti confera siguranta, dar e bine sa fie acolo, chiar si de forma.

Iar prohibitia a FOST o idee si politica proasta, dar nu din ce motive credeti voi. Aia a fost o idee puritanista utopica, pe cind daca ar fi fost o idee rationala, si ar fi fost interzis DOAR ALCOOLUL RAFINAT dar permis cel fermentat (vin, bere, cidru), poate ar fi dus la o schimbare de mentalitate, si la un consum rational si sanatos de alcool. Si n-ai fi avut nici mafie.

La fel si cu „substantele”, nu poti interzice pe cele naturale (pe care le poti creste acasa in ghiveci), dar le poti interzice pe cele sintetice, pe care nu le poate face oricine si sint mai usor de demantelat, dar si aici, PROBLEMA E LA CONSUMATOR, OP are dreptate, trebuie lucrat si la (si cu) psihologia celor care consuma droguri.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Păi canabisul e natural, se poate crește în ghiveci.

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010
Sie eu ce-am zis? Ala trebuie facut legal (dar reglementat), sa poti cumpara de la chiosc, DAR LA BUCATA, impozit 80%, in timp ce as reduce taxele si accizele la tigarile normale. Aici e o alta discutie, tutunul E BENEFIC PENTRU STAT SI ECONOMIE (nu e psihotrop, creste productivitatea -as permite fumatul la locul de munca-, aduce taxe si impozite la stat (la noi e unul din cei mai mari contributori la buget), reduce perioada de viata la pensie a oamenilor, deci cheltuielile statului cu pensiile, care-s mai mari decit cele cu tratamentul bolnavilor din cauza fumatului).

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,110
  • Înscris: 23.09.2005
Adica la droguri vrem sa le punem la liber, dar la alcool si tutun vrem sa restrictionam magazinele si orarul in care ele vor fi deschise, "ca sa nu mai consume minorii". :)

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021

View Posthellmarvel, on 13 noiembrie 2023 - 07:57, said:

Eu nu vreau să inhalez la locul de muncă, în restaurant, etc noxele fumului de țigară.
Și nu mi se pare corect ca in timp ce unii muncesc alții să stea la țigară.

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,143
  • Înscris: 30.04.2007
pai nu spune si reclama? sa fii atent la subtilitate ;) ... consumul de alcool PINA la virsta de 18 ani ... bla, bla, bla ..
desi poate ar fi fost mai corect "inainte de virsta" ;) asa ca, dragi copii, bagati la greu!

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View PostPhobos, on 13 noiembrie 2023 - 08:00, said:

Adica la droguri vrem sa le punem la liber, dar la alcool si tutun vrem sa restrictionam magazinele si orarul in care ele vor fi deschise, "ca sa nu mai consume minorii". Posted Image

Iarba-i mai putin nociva decat alcoolul si tutunul oricum, si daca s-ar legaliza nu o sa fie "la liber" ci in magazine specializate.

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

View Postaaaa4567, on 13 noiembrie 2023 - 05:29, said:

Uitandu-ma la clipul de aici - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gOKcshj-lNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

observ ca medicul spune ca situatia ar evolua in bine daca problema nu ar mai fi tratata numai din perspectiva politiei, ci si (sau mai ales ) dpdv medical. Nu stiu amanunte, poate le discutati voi (poate nu am inteles eu bine).

Ce parere aveti?

Nu.
Nicaieri in lume nu a functionat asta.

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
Nu  ar evolua in bine, insa ar scoate din joc traficanti si retelele de traficanti.Alcoolul e la liber si e plin de alcoolisti.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010

View PostValy_User, on 13 noiembrie 2023 - 08:12, said:

Eu nu vreau să inhalez la locul de muncă, în restaurant, etc noxele fumului de țigară.
Și nu mi se pare corect ca in timp ce unii muncesc alții să stea la țigară.
Cu noxele de pe strada cum faci sa nu le inhalezi?
Stai blind, cu o ventilatie buna (care oricum ar trebui sa existe, in caz de incendiu), fumul de tigara se diminueaza respectabil.
Tocmai, as desfiinta pauzele de tigara, si as permite fumatul la locul de munca. Sa vezi ce skill-uri dezvolta oamenii, cum jongleaza cu tigara si cu caramizile sau cu foarfeca, din contra, ar fi oamenii mai productivi.

#17
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023
Dependentii nu se vor vindeca niciodata chiar daca se legalizeaza drogurile. Eu nu am vazut drogati carora sa le fie bine, ba chiar stiu persoane care au murit de la droguri iar cei care nu au murit nu o duc prea bine  si sunt distrusi si fizic si psihic.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 13 noiembrie 2023 - 05:29, said:

observ ca medicul spune ca situatia ar evolua in bine daca problema nu ar mai fi tratata numai din perspectiva politiei, ci si (sau mai ales ) dpdv medical.

Mai rămâne să scoți din joben câteva sute (cel puțin) de psihiatri cu supraspecializare pe managementul dependentului de droguri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate