Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Conditii necesare pt ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.08.2023
Urmeaza ITP. Ma intereseaza daca trebuie sa fac ceva in mod special cu masina inainte sa o duc. Pun cateva intrebari care imi sunt neclare dar astept si sugestii.

1) Trebuie sa spal masina inainte sa o duc ? (nu e super murdara dar n-am mai spalat-o de aproape 3 luni)
2) Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?
3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

Alte intrebari nu am pot sa mai mentionez ca nu am parbrizul fisurat in nici un fel ca parca stiu ca si de la asta te pica si frana de mana prinde bine. Oare ce sa mai fac ca sa nu am surprize ?

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010

Quote

ITP este un acronim pentru conceptul de Inspectie Tehnica Periodica. Aceasta este o verificare pe care fiecare posesor de autoturism trebuie sa o efectueze, in mod periodic, pentru fiecare masina pe care o detine. In cadrul inspectiei, persoane autorizate special in acest sens vor verifica urmatoarele aspecte legate de un autoturism:
starea motorului;
starea directiei si a franelor;
starea caroseriei;
starea luminilor;
anvelopele;
nivelul de emisii poluante;
situatia documentelor de identificare.

Ti-ai raspuns singur la intrebare.

Edited by Autumn_Dream, 10 November 2023 - 05:22.


#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

Urmeaza ITP. Ma intereseaza daca trebuie sa fac ceva in mod special cu masina inainte sa o duc. Pun cateva intrebari care imi sunt neclare dar astept si sugestii.

1) Trebuie sa spal masina inainte sa o duc ? (nu e super murdara dar n-am mai spalat-o de aproape 3 luni)
2) Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?
3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

Alte intrebari nu am pot sa mai mentionez ca nu am parbrizul fisurat in nici un fel ca parca stiu ca si de la asta te pica si frana de mana prinde bine. Oare ce sa mai fac ca sa nu am surprize ?
La bec te pica sigur. Sunt unele stații ITP care verifica luminile înainte de a te baga la verificarea,  tocmai din acest motiv - sa nu intri sa de pice!

#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Depinde de statia ITP, unele te trec si fara masina

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 1000FPS, on 10 noiembrie 2023 - 06:05, said:

Depinde de statia ITP, unele te trec si fara masina

Alta minciuna.
Sau da-mi peste bot si da-mi un exemplu

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

Depinde de bec.
Daca e din portbagaj, o sa treci, :lol:

Daca e din sistemul de iluminare pentru siguranta rutiera, te pica

Da, si la frana de mana te pica daca nu functioneaza sau nu e eficienta sau are dezechilibre mari

#6
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 1000FPS, on 10 noiembrie 2023 - 06:05, said:

Depinde de statia ITP, unele te trec si fara masina
Nu mai e posibil acum asa ceva!

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

Urmeaza ITP. Ma intereseaza daca trebuie sa fac ceva in mod special cu masina inainte sa o duc. Pun cateva intrebari care imi sunt neclare dar astept si sugestii.

1) Trebuie sa spal masina inainte sa o duc ? (nu e super murdara dar n-am mai spalat-o de aproape 3 luni)
2) Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?
3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

Alte intrebari nu am pot sa mai mentionez ca nu am parbrizul fisurat in nici un fel ca parca stiu ca si de la asta te pica si frana de mana prinde bine. Oare ce sa mai fac ca sa nu am surprize ?
Daca e ars un bec, schimba-l ca nu e un capat de tara un bec prapadit. Presupun ca nu da gaura serioasa in bugetul tau un bec. Si, daca intrebi aici asa ceva, e clar ca nu ai cine stie ce bolid de sute de mii de euro cu tot felul de fantezii de led-uri ci un cazan la care becurile alea sunt foarte ieftine. Indiferent care.

Edited by jm2010, 10 November 2023 - 06:30.


#8
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Unii de la ITP fac și mici "biznisuri" cu becurile arse. Pățit eu cu loganul. Am verificat seara becurile. Toate erau ok. Dimineata când am mersul ITP, omul de acolo înainte sa o bage la verificat zice sa verificam luminile. Eu spun ok, știind ca le-am verificat seara precedenta. Numai ca becul de ceata pe spate s-a încăpățânat sa nu se aprindă. Deși cu o seara în urma mergea! I-am dat palme, pumni ... mort! Ghinion cum zice un om mare!
Sa revin. Ii spun  omului ca ma duc pana la un peco sa caut un bec. Omul zâmbește și îmi spune ca are el bec și îl schimba el, da ma costa 20 lei! Am fost de acord ca să nu mai pierd timpul.

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2014
Eu venisem de la pescuit cu Loganul si am mers a II-a zi la ITP cu masina imputita, plina de noroi, cu cizme, lansete, cutii si alte mortaciuni in portbagaj. Am trecut fara probleme. Eram pregatit sa comentez in caz de ceva. Masina este pentru utilizare, nu pentru expozitie.
Bec ars - te poate pica.
Murdara - ai sanse sa treci.
Lovitura pe caroserie - Ai sanse s treci daca este minora.
In rest autoturismul trebuie sa fie functional si echipat cu tot ce trebuie: cauciucuri cu uzura in limite, triunghi reflectorizant ( parca doua bucati ), trusa medicala si stingator cu termen de valabilitate activ, vesta reflectorizanta.
Succes !

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 02.08.2021
Te poate pica pentru un bec ars, mai ales dacă tine de faruri.
Julitura dacă nu e ceva foarte grav nu interesează pe nimeni.
Vesta nu este obligatorie.
Triunghiurile si trusa sunt defect minor, poți trece si fără ele.
Dar, pentru stingător te pate pica.

 Tsunamii, on 10 noiembrie 2023 - 06:20, said:



Alta minciuna.
Sau da-mi peste bot si da-mi un exemplu



În România orice este posibil. https://ziaruldebaca...-spagi-se-luau/

Edited by Valy_User, 10 November 2023 - 08:44.


#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 phoenix76, on 10 noiembrie 2023 - 06:48, said:

triunghi reflectorizant ( parca doua bucati ), trusa medicala si stingator cu termen de valabilitate activ, vesta reflectorizanta.

 Valy_User, on 10 noiembrie 2023 - 08:47, said:

Triunghiurile si trusa sunt defect minor, poți trece si fără ele.
Dar, pentru stingător te pate pica.

La mine nu s-a uitat niciodata nimeni la triunghiuri sau stingator. Chiar e posibil sa fi expirat de curand .....
Vesta nu e obligatorie dar nu strica sa o ai pentru siguranta proprie, mai ales daca patesti ceva noaptea si esti nevoit sa te invarti pe langa masina pe marginea unui drum foarte circulat.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

Urmeaza ITP. Ma intereseaza daca trebuie sa fac ceva in mod special cu masina inainte sa o duc. Pun cateva intrebari care imi sunt neclare dar astept si sugestii.

1) Trebuie sa spal masina inainte sa o duc ? (nu e super murdara dar n-am mai spalat-o de aproape 3 luni)
2) Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?
3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

Alte intrebari nu am pot sa mai mentionez ca nu am parbrizul fisurat in nici un fel ca parca stiu ca si de la asta te pica si frana de mana prinde bine. Oare ce sa mai fac ca sa nu am surprize ?

Mergând la extrem, pentru a nu interacţiona niciodată cu ei ai putea să-ţi schimbi autoturismul o dată la 2 ani.

Românii au reuşit să transforme inspecţia tehnică periodică într-un prilej de stres pentru şoferi.
Într-o societate normală s-ar pune accent pe prevenire şi informare, nu pe sancţionare şi controale aleatoare din partea RAR.

Ar fi normal ca înainte de "testul" ITP să se facă o verificare la care să se constate eventualele probleme apărute la autoturism.
Posesorul ar avea timpul necesar să le remedieze şi să vină liniştit la testarea finală.

#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

 terratec, on 10 noiembrie 2023 - 09:28, said:


Mergând la extrem, pentru a nu interacţiona niciodată cu ei ai putea să-ţi schimbi autoturismul o dată la 2 ani.

Românii au reuşit să transforme inspecţia tehnică periodică într-un prilej de stres pentru şoferi.
Într-o societate normală s-ar pune accent pe prevenire şi informare, nu pe sancţionare şi controale aleatoare din partea RAR.

Ar fi normal ca înainte de "testul" ITP să se facă o verificare la care să se constate eventualele probleme apărute la autoturism.
Posesorul ar avea timpul necesar să le remedieze şi să vină liniştit la testarea finală.
Intr-o societate normala, este responsabilitatea posesorului auto sa intretina masina in conditii tehnice bune. Daca nu poate, nu circula cu ea sau foloseste tramvaiul/autobuzul. De acolo trebuie sa incepi. La ITP doar verifica ca ai o intretii corect. Nu este treaba lor sa te traga de maneca.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 Valy_User, on 10 noiembrie 2023 - 08:47, said:

În România orice este posibil. https://ziaruldebaca...-spagi-se-luau/

Poate la cunoscuti nu la unu de pe strada, asa ca, tot minciuna e

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
Chiar va pica la ITP ?? Pai mai am 70 service-uri itp pe strada, ma duc la altu' :lol: si le spun la toti cunoscutii pierzi clientii tatiiii

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Cele mai tari puncte :
gaze motor
directie
mijloace iluminare si semnalizare
frane

Dupa urmeaza maruntele :
crepatura parbriz
julituri caroserie
rugina caroserie
amvelope - daca nu sunt conform dimensiunilor din talon pici, foarte uzate pici

#17
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 14.01.2013

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

1) Trebuie sa spal masina inainte sa o duc ? (nu e super murdara dar n-am mai spalat-o de aproape 3 luni)
2) Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?
3) E adevarat ca daca mi ars vreun bec ma pica ?

cand am citit lista ta asa rapid, am crezut ca te referi la cum intretii masina :)

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 el_marino_loko, on 09 noiembrie 2023 - 20:24, said:

Daca mi-a aparut o julitura pe portiera spate poate sa ma pice din cauza asta ?


iti faci probleme fara rost. La mine e indoita un pic capota. Merge masina foarte bine si cu indoitura aia ? Da. Atunci nu are ITP-ul nicio treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate