Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Atacare Titlu Proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Ce efort financiar presupune atacarea/contestarea unui titlu de proprietate teren agricol?

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Avocat, dat in judeecata in civil, expertiza, proces, recurs.
2-3 ani de zile ca durata. Ca sume? Avocat, expertiza, 5-10 mii lei.

Edited by MindArchitect, 05 November 2023 - 13:42.


#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Taxa de timbru pt asa ceva, nu se plateste? Sau functie de valoarea terenului, este vreo taxa?

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,031
  • Înscris: 24.04.2013
Pe langa onorariu avocat + expert(i), mai este si taxa de timbru. Cauta pe net ‘Calculator taxa de timbru’. Daca nu are vreo optiune care sa fie exact cauza ta, cel mai probabil intra la ‘Actiune evaluabila in bani’, introduci valoarea terenului, si vezi ce iese. Pentru fiecare cale de atac (apel, recurs) mai adaugi cate 50%.

Acu’ nu stiu ce valori au terenurile agricole, evident depinde de zona, suprafata, utilizare, dar eu nu asi fi asa optimist precum @MindArchitect. Adica poate ca scapi cu un 10.000LEI, dar nu exclud sa te duca cu totu’ si la de 4 ori pe atat.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Era frumos daca detalia.
Ca te poti judeca cu o persoana fizica sau te poti judeca cu primaria.

Mai exact ce nu este corect la titlul de proprietate?

Daca ai dreptate o sa primesti sumele platite pe expertiza sau avocati, dar tot asa depinde de cine vrei sa actionezi in judecata.
Depinde de avocat.

Cel mai bine te duci si vorbesti cu un avocat, partea legata de tarife.
Chestiunile juridice le poti intreba si pe forum.

#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Pe scurt este asa. Socrul meu a fost pus in posesie cu proces verbal de punere in posesie. Titlu nu a fost eliberat, primaria ne-trimitand actele la prefectura (din ciclul "pt ca pot"). Drepturile au fost obtinute in instanta. Hotarare definitiva si irevocabila.
Probleme cu vecinii nu au fost.
Dupa niste ani (interval in care socrul meu mi-a vandut mie acest teren), mostenitorii unuia dintre vecini, descopera ca are in titlu 30.000 mp  , faptic doar 15000. Primaria zice, "noi nu am eliberat titlu vecinului", terenul vostru o fi la ei!
Actele din registrul agricol in baza carora a fost eliberat titlul, nu acopera suprafata din titlu, 30.000. Schita de punere in posesie este un simplu dreptunghi, fara distante, doar vecinii.
Mentionez ca atat timp cat au trait parintii reclamantilor, nu au fost probleme de hotar.
Acum, si eu sunt parte in proces, iar expertizele facute (doua diferite) dau solutii total diferite. De altfel reclamantii recunosc ca ei nu stiu unde ar fi hotarele terenului lor.
Revin, titlul nu este in acord cu registrul agricol iar in acest moment, reclamantii flutura " noi avem titlu"! Nu stiu instanta cum va judeca si de aceea eu cred ca contestarea titlului ar fi o solutie mai sanatoasa!
Mentionez ca Primaria nu este parte in proces.

Edited by talica, 05 November 2023 - 15:43.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 07.11.2006
Topo, cadastru, ceva asemanator?

#8
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Toate actele la zi. Ridicare topo la ce ar ajuta? Chiar nu vad!

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
La ce te referi când zici : "toate actele la zi " ? Ai CF ? Mai ales ca nu sti la ce e buna ridicarea topo .

#10
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 22.12.2006
cam 10 ani de proces te asteapta.

1. dupa ce lege s-a facut improprietarirea ta ? dupa legea 18 ? ca asta zice sa iei terenul pe vechiul amplasament
2. titlul vecinilor dupa ce lege e eliberat ? ca daca e ulterior legii 18, primaria trebuie sa le dea in alta parte , nu e olbigatoriu pe vechiul amplasament

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012

View Postcristobob, on 05 noiembrie 2023 - 16:47, said:

La ce te referi când zici : "toate actele la zi " ? Ai CF ? Mai ales ca nu sti la ce e buna ridicarea topo .
la ce ajuta ridicarea topo intr-un litigiu!? Ce importanta au cotele de nivel ale terenului? Punctele din cadastru este alta treaba!

Da, exista CF.

Ambele acte s-au facut in baza legii 18.

Edited by talica, 05 November 2023 - 18:34.


#12
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 22.12.2006
pai si atunci cine nu are dreptate ? ca terenul este tot acolo.
Ori tu nu ai avut suprafata toata, ori vecinul.

Ori vreun primar si-a luat si el niste teren.....

#13
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Actele in trecut se faceau ca si amplasare, in punctul " iapa sura", etc. Asa erau numite, vecinii se stiau intre ei. Azi, mai ales cand primarul nu iti este prieten, lucrurile sunt facute cu intentie incurcate! Ati vazut primar/ functionar public care sa raspunda ca face acte gresit? Eu, nu.
Reclamantii nu au in actele primare aceasta suprafata, 30.000, vecin cu mine. Dar in titlu, da!

#14
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 22.12.2006
judecata - ceri registrul agricol

sunt trecut prin asta, primaria a facut pierdute actele initiale, noroc ca am avut o copie conforma cu originalul.  procesul a durat 10 ani.  desi aveam dreptate, aveam CF, aveam autorizatie de construire, etc. deci statul imi recunoscuse drept de proprietate... dar asta e Romania.

Edited by andrei_221, 05 November 2023 - 18:52.


#15
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Intrebarea mea este: daca atac titlul lor de proprietate, ce taxe initiale platesc? Nu cat tine procesul, cat costa avocatul, expertul cadastral!

Doar taxa initiala.

#16
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,592
  • Înscris: 10.01.2019
Nu am inteles daca intabularea in cartea funciara a terenului tau are facut cadastru, adica daca are stabilita exact pozitionarea terenului tau.

#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Are.

#18
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,031
  • Înscris: 24.04.2013
Cauta lista cu valorile imobiliare minime sa vezi cat poti evalua terenul respectiv. Ca exemplu pentru Bucuresti - Ilfov este aici <https://cnpb.ro/stud...nime-imobiliare>, pentru judetul unde ai tu proprietatea nu stiu (evident nici judetul nu il stiu, ca nu la-i scris). Apoi calculeaza taxa de timbru conform art. 3 din OUG 80/26.VI.2013, vezi aici <https://legislatie.j...mentAfis/149314>.

O valoare nu iti poate spune nimeni ca nu stie unde e proprietatea, etc, etc ca sa aiba o idee de cat valoareaza. Ca principiu ce doresti tu cred ca se taxeaza la valoare.

Cele de mai sus sunt doar taxa de timbru. Onorariul avocatului e alta treaba, ce mai intervine in proces (expertize, …) alta, in sus se poate duce pana la cer…

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate