Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Patroni exasperati de angajati care pleaca fara preaviz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

 Bogotta, on 29 septembrie 2023 - 07:50, said:

Nu e un pic riscant sa pleci asa ?  Nu se opereaza modificarile in Revisal . Nu te poti angaja imediat in alta parte decat la negru. Cel putin eu nu vad alta optiune. Iar daca vorbim de white collar este chiar dificil. Faci asta doar daca vrei sa ramai acasa avand bani suficienti sau pleci in jurul lumii.
Atata timp cat ai voie la doua locuri de munca full time in acelasi timp, nu vad care este problema. Daca nu ma concediaza, trebuie sa ma plateasca, asa ca nu este in interesul lui sa ma tina cu forta angajat.
Eu am stat in preaviz pana acum(de 3 ori in 18 ani de munca), dar la actualul loc de munca nu vreau sa stau pentru ca nu si-au respectat promisiunile si sunt niste jegosi. Nu patronul sau marii sefi, oaia neagra este managerul, un analfabet care nu stie sa conduca nici 2 angajati, iar el are in subordine 150.
Muncesc la firma asta pentru salariul corect, si le-am spus asta de la interviul de angajare. Cum se schimba ceva, sau gasesc ceva mai avantajos, dispar .

 Robert_Kiran, on 29 septembrie 2023 - 10:18, said:


Deci vineri eram la un loc de muncă, luni la altul. Deci se poate și fără preaviz, nu e obligatoriu.
Se numeste incetarea contractului de munca cu acordul partilor , si este perfect legal.

#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

 blogeranonim, on 29 septembrie 2023 - 10:38, said:

Se numeste incetarea contractului de munca cu acordul partilor , si este perfect legal.


Colegul nu cred ca se referea la acordul amiabil al partilor ci la plecare pur si simplu. Adevarul e ca daca gasesti alta firma care iti da triplu si te vrea de lunea viitoare ....  este cam dificil sa refuzi.

La mine spre exemplu nu a plecat nimeni vreodata prin acordul partilor. Toti au trebui tsa respecte cele 20 de zile lucratoare. Si chiar ma intrebam ce se poate intampla daca efectiv nu vrei sa le respecti.

#57
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Daca nu te prezinti la locul de munca, te concediaza fara cercetare disciplinara.
La 3 absente nemotivate se poate incepe procedura de concediere.
Daca angajatorul nu te concediaza, trebuie sa te plateasca.

#58
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007
ce inseamna "white colar"?

#59
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Ăia cu mapa.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

 scrisit, on 29 septembrie 2023 - 12:08, said:

ce inseamna "white colar"?

Guler alb - adica cei din birouri.
Gulere albastre sunt aia de muncesc fizic - in fabrici - aveau salopete albastre pe vremuri.

Ma mir ca nu stii expresiile ca sunt vechi de peste 100 de ani.

#61
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007
In care tara sunt atat de vechi?
La noi e muncitor si birouar, inginer, necalificat.

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Mai, eu prima data am auzit expresiile astea can m-am angajat - in anii 80 - deci pe timpul comunistilor.
Prin filme am vazut expresia prin filme americane vechi alb-negru - cred ca mai vechi de anii 60.

#63
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

 cristian_sen, on 28 septembrie 2023 - 14:08, said:

Si povestea continua, aceeasi Români ajunsi in strainatate rup basca si surubul la munca fara sa cracneasca, in niste conditii si intr-un ritm infernal care aici e de neconceput. Probabil aerul e de vina...
Bineinteles ca aerul . . . .  cand intri in curtea unei firme romanesti deja pute a jeg de patron fudul si nesimtit.



 cristian_sen, on 28 septembrie 2023 - 19:01, said:

Ha, chiar ieri am avut o discutie pe tema asta cu un coleg care a revenit de pe etalea...da, corect, salariul e mai mare acolo dar costurile si mai mari. In afara de mancare care e la fel, totul, dar absolut totul e mult mai scump. Omu' mi- zis clar ca aici mai ramane cu o sutica la finalul lunii, acolo ii mai trimiteau bani sa-i ajunga. Intr-adevar e frumos e acolo, si divertisment si infrastructura dar e mai greu decat aici. Si sunt foarte multi oameni care se intorc, mai multi decat cei care pleaca.
Se intorc in tara dar nu la acelasi borfas de angajator. Poate la alt borfas . . .  Posted Image

#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

 Bogotta, on 29 septembrie 2023 - 07:50, said:

Nu e un pic riscant sa pleci asa ? Nu se opereaza modificarile in Revisal . Nu te poti angaja imediat in alta parte decat la negru. Cel putin eu nu vad alta optiune. Iar daca vorbim de white collar este chiar dificil. Faci asta doar daca vrei sa ramai acasa avand bani suficienti sau pleci in jurul lumii.
De ce sa nu se opereze? dupa trei zile lipsite nemotivat, se desface disciplinar contractul de munca! chestie pentru care angajatul pirde boii de la bicicleta!

#65
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006

 Robert_Kiran, on 29 septembrie 2023 - 10:18, said:

Deci vineri eram la un loc de muncă, luni la altul. Deci se poate și fără preaviz, nu e obligatoriu.
Cu acordul partilor bineinteles ca se poate si fara preaviz.

#66
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008

 blogeranonim, on 29 septembrie 2023 - 10:50, said:

Daca nu te prezinti la locul de munca, te concediaza fara cercetare disciplinara.
La 3 absente nemotivate se poate incepe procedura de concediere.
Daca angajatorul nu te concediaza, trebuie sa te plateasca.

Cercetarea disciplinară prealabilă e obligatorie în cazul oricărei concedieri, chiar și la absența de la locul de muncă. Și trebuiesc urmate niște proceduri și termene. Odată ce ți-ai dat demisia nu mai au ce-ți face. Concedierea lor ar fi tardivă și fără valoare, tu oricum pleci, iar demisia doar se aduce la cunoștință angajatorului, nu ai nevoie de acordul lui, e efectivă în momentul în care ai depus-o la angajator cu număr de înregistrare sau prin poștă cu confirmare de primire. Zic prin poștă pentru că sunt angajatori nenorociți care refuză să-ți înregistreze demisia, având impresia că se pot opune și o pot refuza. Ce pot însă să-ți facă este să-ți impute niște daune pe care le-ar avea că nu te-ai prezentat la muncă în preaviz sau să-ți rețină ceva din sumele pe care mai au să ți le plătească. Iar acolo, dacă vreo parte e numulțumită, se rezolvă civil, în instanță.

Edited by caiuscorneliu, 29 September 2023 - 16:34.


#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
O prietena a patit treaba asta. Era country manager la o firma de HR (culmea).  Ea a hotarat ca nu se inteleg si ca mai bine isi face firma ei. Toate bune, i-a anuntat de demisie insa sefii nu i-au mai platit ultimul salariu (si era in jur de 3000 de euro, echivalent RON).  Efectiv nu a avut ce face. Ar fi trebuit sa angajaeze avocati si sa se judece cu ei intr-o alta tara UE. Complicat. Asa ca si-a vazut de viata si a uitat evenimentul.

#68
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008
Nu știu cum e în străinătate și ce proceduri sunt în instanță. La noi ar fi câștigat procesul, nu avea neapărat nevoie de avocat, trebuia doar să poată să explice situația în fața judecătorilor și să prezinte dovezile scrise. Pare o speță simplă, de abuz din fața angajatorului. Iar litigiile de muncă sunt scutite de taxa de timbru.

Edited by caiuscorneliu, 02 October 2023 - 09:31.


#69
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
La noi ar fi fost destul de simplu . Insa angajatorii erau din Polonia.

#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 eiffel, on 28 septembrie 2023 - 12:40, said:

Probabil cerintele sunt prea mari.

Uite de ex ce cere unul - https://adevarul.ro/...de-2303681.html
Mai era si ilegal ce vroia.

Pe de alta parte tinerii prefera sa stea acasa decat sa munceasca fizic.
am citit articolul postat de tine.
Numai la noi  vezi imbecilitati cu program de munca de 14 ore!
In Grecia, o pizzerie destul de populara, era inchisa in fiecare zi de luni, (practic aia era duminica angajatilor). Iar programul era de la 18-24, pentru ca in rest nu prea aveau clienti.
Dincolo nu e ceva iesit din comun sa fie restaurantele inchise inainte de ora 13. La fel si magazinele..

#71
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,154
  • Înscris: 04.03.2014

 tfmercedez, on 02 octombrie 2023 - 23:47, said:

am citit articolul postat de tine.
Numai la noi  vezi imbecilitati cu program de munca de 14 ore!
In Grecia, o pizzerie destul de populara, era inchisa in fiecare zi de luni, (practic aia era duminica angajatilor). Iar programul era de la 18-24, pentru ca in rest nu prea aveau clienti.
Dincolo nu e ceva iesit din comun sa fie restaurantele inchise inainte de ora 13. La fel si magazinele..

In Italia e foarte comun la restaurantele mici cum sunt milte, luni inchise toata zoua, marti inchise la pranz. Sunt restaurante de familie in care vreo doua persoane din familie sunt tot acolo, in bucatarie, la servit etc.   Deschise 3 ore la pranz, 4-5 la cina,  inchise pentru concediu o sapt iarna si vreo 3 vara. Mai usor de geationat si cei 3-5 angajati pe care ai.

#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Normal, si o pizzerie care se respecta, face doar cateva feluri de pizza, dar bine.  
Majoritatea sunt specializati pe ceva si se duce vestea ca in cutare loc e cea mai buna ciorba de, sau ce o fi.

Era in Mehala langa piata de vechituri, unu, "la sârbu". Ei, si la sarbu ala, se comanda un singur fel: ciorba de burta. Toti bisnitarii din piata,  satui de covrigi sau mititei se duceau la o ciorba de burta facuta cu bun simt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate