Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Patroni exasperati de angajati care pleaca fara preaviz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
https://ziare.com/an...-45-ani-1827634


Quote

Mai multe domenii de activitate din România se confruntă cu lipsa forței de muncă. Și cei care reușesc să găsească personal se plâng de probleme. O situație comună reclamată de antreprenori este legată de lipsa de seriozitate a angajaților. Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Patron exasperat de angajații care pleacă fără preaviz, de pe o zi pe alta, deși au carte de muncă. "Eu am găsit soluția. Angajați oameni 45+"


Nici nu cred ca era salariu de vina in toate cazurile, cred ca era un mediu de lucru super toxic si oamenii si-au dat seama rapid ca nu merita mizeria de salariu sa isi strice sanatatea fizica si mentala. Dupa cum vorbeste "patronu", necautand cauza reala ci aruncand direct vina pe angajati, nu ma mira deloc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil cerintele sunt prea mari.

Uite de ex ce cere unul - https://adevarul.ro/...de-2303681.html
Mai era si ilegal ce vroia.

Pe de alta parte tinerii prefera sa stea acasa decat sa munceasca fizic.

#3
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014
mediul de lucru toxic (din pacate) nu stiu daca intra la motive valide pt care tu, ca si angajat, poti pleca fara preaviz. Bine, aici presupunem ca persoanele au trecut de perioada de proba.

Acum serios, si eu daca ar fi sa plec de la firma actuala ca nu ma inteleg cu echipa sau ca e un mediu toxic, as ramane in preaviz, pt ca eu consider ca am semnat un contract si trebuie sa il respect. Ok, poate nu mai depun 100% efort pt ca ar trebui sa imi caut alt loc de munca, dar tot as respecta preavizul.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003
Eu cred ca patronul ala se plange ca oamenii nu respecta regulile. Ok, nu-ti place unde lucrezi? Da preaviz si pleci unde vezi cu ochii. Asa stie patronul sa puna anunt, sa caute oameni, ca dureaza si ia timp.
N-ai cu cine, avand in vedere ca e magazin alimentar, omul angajeaza ce poate, toti analfabetii. Pai astia cum sa respecte astia contractul, daca-s batuti in cap?

Edited by Bursul, 28 September 2023 - 12:44.


#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 28.07.2008
Pai sa angajeze din aia " sunt 100 care asteapta la poarta daca nu iti convine" Si tot fara preaviz

#6
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023

 Bursul, on 28 septembrie 2023 - 12:44, said:

Eu cred ca patronul ala se plange ca oamenii nu respecta regulile. Ok, nu-ti place unde lucrezi? Da preaviz si pleci unde vezi cu ochii. Asa stie patronul sa puna anunt, sa caute oameni, ca dureaza si ia timp.
N-ai cu cine, avand in vedere ca e magazin alimentar, omul angajeaza ce poate, toti analfabetii. Pai astia cum sa respecte astia contractul, daca-s batuti in cap?
pai aici e greseala lui daca angajeaza analfabeti ca ii angajeaza cu un scop si acela ca sa isi bata joc de ei ca nu stiu legile

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai probabil pelaca inainte sa se termine perioada de proba.
Mai am vazut unii patroni care vor doar perioade de proba... Le promit la angajati ca daca sunt ok in perioada de proba le ofera si luan de pe cer si cand se termina nu le mai ofera nimic decat evantual o noau perioada de proba.

 Atreides7, on 28 septembrie 2023 - 12:44, said:

Pai sa angajeze din aia " sunt 100 care asteapta la poarta daca nu iti convine" Si tot fara preaviz

A fost acu 10 ani asta, acu nu mai e nimeni la poarta.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

 neaRica, on 28 septembrie 2023 - 12:45, said:

pai aici e greseala lui daca angajeaza analfabeti ca ii angajeaza cu un scop si acela ca sa isi bata joc de ei ca nu stiu legile
Decat nimic ... Nu cred ca e vina lui ca gaseste in orasul lui numai analfabeti.

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 28.07.2008

 eiffel, on 28 septembrie 2023 - 12:46, said:



A fost acu 10 ani asta, acu nu mai e nimeni la poarta.
Stiu. De aia si suporta consecintele acelei atitudini de rahat

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De regula, hotii striga "hotii"...
Salariul minim pe economie, restul in mana si devii sclav, esti tratat ca un sclav si pus sa faci orice altceva decat te-ai angajat. Cand vezi ca dupa o saptamana nu faci medicina si protectia muncii, deja sti ca ceva e putred.
Cutez sa afirm ca in 80% din cazuri asta este cauza.

Edited by adip1962, 28 September 2023 - 12:53.


#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014

 Bursul, on 28 septembrie 2023 - 12:48, said:

Decat nimic ... Nu cred ca e vina lui ca gaseste in orasul lui numai analfabeti.

eu cred ca explicatia e mult mai simpla si realista: anumite meserii pur si simplu nu sunt atractive pt persoane cu un grad ridicat de studii/educatie/inteligenta.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Nici macar ptr aia cu "10 clase" nu mai sunt. De-aia ne umplem de africani si asiatici.
Am pus in ghilimele a 12 au cam toti in ziua de azi. Doar bacul mai face o diferenta.

Da e mai bine acasa.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Daca te porți ca un rahat, nu plec. Stau degeaba și în timpul asta îmi și caut de munca :lol:. Te uiți și plângi cum încasez fara sa fac nimic.
Dacă ești gunoi știu și eu să urlu, știu să dau cu pumnul în masă. Adică totul e reciproc daca nu știi să fii om.

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 eiffel, on 28 septembrie 2023 - 12:46, said:


A fost acu 10 ani asta, acu nu mai e nimeni la poarta.
la ora asta?
Vorbim maine dimineataPosted Image

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Daca nu vrea oameni cu calificări slabe ca ii consideră neserioși poate să ridice cerințele, să ceară/să angajeze cu studii superioare chiar. Da și ca magazin alimentar, ce are?

 adip1962, on 28 septembrie 2023 - 12:50, said:

De regula, hotii striga "hotii"...
Salariul minim pe economie, restul in mana si devii sclav, esti tratat ca un sclav si pus sa faci orice altceva decat te-ai angajat.

Poate vrei să zici salariul minim pe economie și atât, nimic în mână peste.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nici asiaticii sau africanii nu ofera garantia ca sunt stabili. Majoritatea (ii inteleg) vad Romania doar ca o escala spre vest.

#17
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 21.08.2003
Este prima oara cand se pune si problema angajatilor toxici, da, exista aceasta problema in ciuda narativului bolsevic intretinut de presa si guvern ca ''patronii e rai". Or fi si din aia nimic de zis, dar nici cu angajatii nu-mi e rusine, foarte multi sunt lenesi, incomptetenti, manglitori si imbarligatori si scandalagii care au orice alt scop in viata in afara de munca in timpul programului. Si e foarte greu de scapat de ei ptr ca atat legislatia cat si inspectia muncii dau dreptate angajatului in 99% din cazuri desi e vinovat. Invers pot pleca pe loc ca asa au vazut in filme dar de dat afara la fel in nici un caz aici.  Asta pentru ca-s mult mai multi angajati decat patroni deci voturile conteaza. In acest moment nu exista asa zisul tratament egal al statului fata de orice entitate platitoare de impozit, firmele (in special cele mici) sunt bubuite la maxim de itm. Si de anaf si militie economica si pompieri si celelalte zeci de institutii de exterminare.
Repet: exista angajati problema, stiti si voi cel putin unul daca va ganditi putin. Si da, am tangente exact in aceasta chestiune si nu vreti sa stiti cu ce poame am de a face.
Uite unul aici:

 Serafim606, on 28 septembrie 2023 - 13:15, said:

Daca te porți ca un rahat, nu plec. Stau degeaba și în timpul asta îmi și caut de munca Posted Image. Te uiți și plângi cum încasez fara sa fac nimic.
Dacă ești gunoi știu și eu să urlu, știu să dau cu pumnul în masă. Adică totul e reciproc daca nu știi să fii om.
Nu domnule, iti faci treaba(si numai ACEA treaba ptr care ai fost angajat, nimic mai mult nimic mai putin) si dai scris ca in 2 sapt pleci. Asa se procedeaza, nu stai pe banii firmei si cauti altceva, asta o faci de acasa. Daca la angajare ai zis ca poti face o chestie si in realitate nu o faci  atunci nu e problema la firma. Daca e cu urlete si pumni un masa inseamna ca ai fost destul de tantalau sa te duci unde nu trebuie, e tot vina ta a nu ai vazut red flaguri de la inceput dar mai ales ca ai permis sa se ajunga la asta.

 Soulstream, on 28 septembrie 2023 - 12:41, said:

mediul de lucru toxic (din pacate)
99% din mediul toxic e facut tot de angajati

 eiffel, on 28 septembrie 2023 - 12:40, said:

Pe de alta parte tinerii prefera sa stea acasa decat sa munceasca fizic.
Corect, probabil avem un milion de oameni apti de munca dar intretinuti de parinti. Nu exista nici o posibilitate legala ptr a-i scoate la munca, e alegerea lor.

Edited by cristian_sen, 28 September 2023 - 13:41.


#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 altuser09, on 28 septembrie 2023 - 13:30, said:

Nici asiaticii sau africanii nu ofera garantia ca sunt stabili. Majoritatea (ii inteleg) vad Romania doar ca o escala spre vest.
Firmele din Asia/Africa care trimit muncitori aici discuta cu ei cu bata pe masa,ne te tii de treaba te rupem cu bataia
Stiu ,vi se pare incredibil insa Africa/Asia nu sunt Europa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate