Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Jurnal Aixam Crossline GT 2019

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Conform legislatiei romanesti, poti conduce cu carnet B1, de la 16 ani acesta "cvadriciclul greu" - Aixam Crossline GT
Eu am nevoie de o masina care sa fie condusa cu carnet B1, cu 4 locuri, pentru ca toata gasca sa mearga la scoala si sa ma elibereze de aceasta povara zilnica.
Din 2020, nu se mai fabrica masini cu 4 locuri de acest tip, doar cu 2 locuri.

Pur si simplu au scos bancheta din spate si au scos motorul "puternic".
"Masina" e  gioarsa extrem de scumpa, care are prea putina concurenta in clasa sa.
Zici ca e o masina de jucarie chinezeasca, una ieftina.

Scheletul e tubular, din dur-aluminiu, restul e plastic lipit pe ea.

Attached File  WhatsApp Image 2023-09-15 at 11.29.22.jpeg   755.85K   197 downloads
In poza avem in fata versiunea noua, cu 2 locuri (a vecinului), cu motor de 499cmc si in spate e "furia albastra".

Attached File  WhatsApp Image 2023-09-14 at 15.38.34.jpeg   179.52K   185 downloads

Conform OUG de la aceasta data, B1 are astfel de definitie:

Quote

categoria B1: cvadricicluri a căror masă în ordine de mers nu depășește 450 kg (600 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri) și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă continuă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală nu depășește 15 kW;

- an fabricatie 2019
- diesel, 3 timpi, 2 pistoane, foarte zgomotos si cu vibratii
- cutie de viteze... automata, de scuter, CVT. Are D/N/R, nu are P.
- frana de mana clasica, pe post de P.
- motor kubota Z602, de motostivuitor, aparent foarte fiabile.
- 11,2 kW ~15CP
- cilindree 599cmc (impozit 24 lei/an)
- 450 kg goala
- 4 locuri
- viteza max 87 km/h (cf CIV), eu am prins cu ea 75 km/h si am crezut ca crapa motorul.
- anvelope de vara 155/70 R14, foarte atipice. Nu exista allseason pe aceasta dimensiune!
- RCA anual - B8 cca 400 lei
- CASCO (la vecinu) 300 eur/an.
- multimedia Pioneer, cu BT (audio / telefon) si cam atat. Suporta... DivX! (uau).

Manual service aici

Attached File  specs.jpeg   218.25K   140 downloads

Vanzatorul zice ca ar avea 10500 km acum....
La intrarea in tara, din Italia, avea 6961 km (cf RAR) pe 24.02.23.
Pe fata are discuri de frana (f putin tocite), iar pe spate tamburi.
Se mandreste ca are ABS, dar nu pare sa functioneze.
Presiune la roti 1.6 bar!

O sa o duc la o revizie la reprezentanta Axiam, ca mi se pare ca face mai urat decat e permis si ventilatorul de la radiator freaca de marginea de plastic, din cauza vibratiei.

E Cvadriciclu greu - L7E = se inmatriculeaza cu numar normal (alb/negru) la Politie.
Cele L6E (cvadriciclu usor) - se inregistreaza la Primarie = numar galben.

Attached Files



#2
hrhde

hrhde

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2023
ce imi doream si eu sa fi avut la 16 ani o masina din asta insa mergeam cu transportul in comun sau pe jos. Felicitari de achizitie, cat a costat?

#3
hrhde

hrhde

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.09.2023
cea gri cu rosu arata foarte bine pentru o masinuta din asta

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 12.11.2012

View PostCourage, on 15 septembrie 2023 - 12:46, said:

Eu am nevoie de o masina care sa fie condusa cu carnet B1, cu 4 locuri, pentru ca toata gasca sa mearga la scoala si sa ma elibereze de aceasta povara zilnica.
Din 2020, nu se mai fabrica masini cu 4 locuri de acest tip, doar cu 2 locuri.
Mare pacat!
Ar trebui sa se faca o petitie sa revina cvadriciclurile cu motor termic si 4 locuri si loc da 4-5 ghiozdane in spate
Nu consuma mult si e perfecte pentru dus si intros la scoala, plimbat in juru casei / blocului sau la aprozar cand cere mama ceva da la piata  :)

E misto ca cand ploua nu te uzi, da e naspa ca daca ti place viteza nu poti sa treci da 35 sau 45km cat e limitate masinila fara permis
Da tre date la adolescenti responsabil nu la oricine!

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
https://www.aixam.ro/ro/modele - vedeti preturi de noi (2 locuri).

A mea a fost 11000 EUR SH si sincer e mult prea mult.
Tata a dar 16000 EUR pe ZOE de 2 ani!

Unde in OUG scrie de limitarea B1 la 45 Km/h?

Eu am gasit ca 45 km/h e doar in oras!

Attached File  Screenshot 2023-09-15 at 15.30.24.jpg   115.76K   18 downloads

Edited by Courage, 15 September 2023 - 14:45.


#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 12.11.2012

View PostCourage, on 15 septembrie 2023 - 14:31, said:

Unde in OUG scrie de limitarea B1 la 45 Km/h?
Eu am auzit da la cunostinte ca masinile fara permis sant facute din fabrica sa mearga decat cu maxim 45km. Daca m au mintit ei, mint si eu
Da mi se pare normal ca o masina care se poate conduce fara permis sa mearga cu maxim 45 ca e aiurea ca un adolescent fara permis da conducere sa mearga cu viteze da 70, 80, 85 si 90km pa autostrazi si drumuri expres si bationale si ce drumuri or mai fi

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
@pateu_98 - in astfel de chestii cercetezi legea, nu te iei dupa prieteni.

In cazul de fata masina are 87 km/h legal pe CIV, legea NU pune limitari de viteza, decat de kg si putere motor.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
AMG... light

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6qPYL5OmbZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca unii au folosit burete fonoabsorbant pentru zgomote, dar tare imi e frica de foc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EeavxUt6HI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 12.11.2012

View PostAdm, on 15 septembrie 2023 - 15:04, said:

@pateu_98 - in astfel de chestii cercetezi legea, nu te iei dupa prieteni.

In cazul de fata masina are 87 km/h legal pe CIV, legea NU pune limitari de viteza, decat de kg si putere motor.
Oh wowau! E belea atuncea ca poti sa dai la copilu tau da 16 ani o masina care se poate conduce fara permis si sa mearga cu ea pa drumuri nationale europene si drumuri expres la viteza maxima cat poate masina
Ce pacat ca oamenii fara carte da spaga sa triseaza la exmene da permis sa ia carnetu cand poa sa isi cumpara masini de astea fara carnet si sa mearga cu peste 80km  Posted Image

Da ce stiu eu? Poate gresesc cand zic ca masinile fara permis ar trebui limitate viteza la maxim 35km ca e condusa da un copil fara carnet
Totusi daca legea zice ca daca masina are sub 400kg si puterea motorului maxim 4kw da poate sa prinda viteze da peste 80km, cine sant eu sa nu ii las?

#10
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 15.11.2005
Sa nu ma intelegeti gresit dar si eu un mare dar poate persoana care conduce e total responsabila, pregatita, informata si tot ce trebuie, problema este ceea ce fac ceilalti in trafic, dupa cum vedeti zi de zi sunt tot felul de accidente si la un moment dat numai conteaza a cui e vina, conteaza cine scapa, si dintr-o chestie de genul asta, nu prea vad cine scapa.
Fie el si cu sasiu fagure sa teava de presiune, vorbim de mase si inaltimi...Eu sincer as interzice ciudateniile astea in trafic la noi.
Doar opinia mea...
Sa o conduca fara evenimente si sanatate maxima.

Edited by Mondeo, 15 September 2023 - 16:15.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Atentie, nu vorbim despre ce ne dorim noi, ci despre legislatie - EUROPEANA!

Poti sa stai pe loc si intra un prost in tine cu 1000 la ora!

Shit happends, cost of doing bussiness.
Patul e locul cel mai periculos, acolo mor cei mai multi oameni.

Asta nu inseamna ca e de dorit sa mergi peste 50 km/h cu aceasta masina.
Candva am avut Matiz si sincer, nu e departe de asta, precum si alte rable prezente pe strada.

Faptul ca ai permis, nu garanteaza nimic, e doar o conventie a civilizatiei si legii.
Nu trebuie sa ma crezi pe mine, fa niste teste din Codul Rutier si vezi daca iei examenul de trecere.
Sa vezi cati nu reusesc sa ia 13 pct din 15 la examenul de reducere perioada suspendare permis.

#12
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 02.06.2021

View PostMondeo, on 15 septembrie 2023 - 16:15, said:


Fie el si cu sasiu fagure sa teava de presiune, vorbim de mase si inaltimi...Eu sincer as interzice ciudateniile astea in trafic la noi.


Si interzici si toate masinile cu masa sub 1000 kg, bicicletele, motocicletele, trotinele..practic tot in afara de masinile de peste 1000 kg. In masina ar trebui sa ai de asemenea rollcage(sau cum s.o numi), casca, stingator de 10-20kg si costum ignifug. Zic bine?
Cred ca fraza de mai sus ai scris.o cu frica ca "poate conduc eu asa linistit cu 90 prin oras si deodata imi iese un aixam in cale pe banda 1 care merge cu 50km/h, trec prin el si tot eu asa linistit sunt vinovat?"

Edited by Namidee, 15 September 2023 - 17:31.


#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Pe traseul pe care merg copiii mei, eu daca prind 50km/h ma consider norocos, adica daca am media 25 km/h e o zi buna.

Am vazut insa din ce in ce mai multi adulti care merg cu astfel de jucarii, din motivele... lor.

Si mai sunt destui care nu sar brusc de la B1 la B, chiar daca au luat carnet cat B, ca masina noua costa si s-au obisnuit cu asta.

BTW, stiati ca dupa ce faci scoala si iei cat B1, apoi conduci cca 2 ani pe drumurile patriei, trebuie sa iei de la 0 tot procesul pt cat b?
Scoala soferi, examen teoretic si practic.

Noaptea mintii...

Edited by Courage, 15 September 2023 - 17:47.


#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.12.2019

View PostCourage, on 15 septembrie 2023 - 17:45, said:

stiati ca dupa ce faci scoala si iei cat B1, apoi conduci cca 2 ani pe drumurile patriei, trebuie sa iei de la 0 tot procesul pt cat b?
Da, știam. La fel e la absolut toate categoriile de permis ce se obțin prin examinare. Diferența e că noile categorii se obțin mult mai ușor, pentru că una e să te obișnuiești cu urmărit traficul în 30 ore de școală și alta în 2 ani de condus efectiv. Spe exemplu, în satul meu cu blocuri, mai mult de jumătate din candidații la categoria „B” picați nu au luat examenul pentru că nu au observat pietonii angajați în traversarea străzii.

Edited by exqusit_drunk, 15 September 2023 - 19:42.


#15
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 09.01.2009

View Postpateu_98, on 15 septembrie 2023 - 15:21, said:

Oh wowau! E belea atuncea ca poti sa dai la copilu tau da 16 ani o masina care se poate conduce fara permis si sa mearga cu ea pa drumuri nationale europene si drumuri expres la viteza maxima cat poate masina
Ce pacat ca oamenii fara carte da spaga sa triseaza la exmene da permis sa ia carnetu cand poa sa isi cumpara masini de astea fara carnet si sa mearga cu peste 80km  Posted Image

Da ce stiu eu? Poate gresesc cand zic ca masinile fara permis ar trebui limitate viteza la maxim 35km ca e condusa da un copil fara carnet
Totusi daca legea zice ca daca masina are sub 400kg si puterea motorului maxim 4kw da poate sa prinda viteze da peste 80km, cine sant eu sa nu ii las?
Ai  inteles  gresit ,nu se conduce  fara permis.Trebuie permis  categ B1.Sunt niste  trocariciuri chinezesti limitate la 25 km/h care se pot conduce fara  permis.Dar pt asa ceva trebuie permis.

View Postexqusit_drunk, on 15 septembrie 2023 - 19:39, said:

Da, știam. La fel e la absolut toate categoriile de permis ce se obțin prin examinare. Diferența e că noile categorii se obțin mult mai ușor, pentru că una e să te obișnuiești cu urmărit traficul în 30 ore de școală și alta în 2 ani de condus efectiv. Spe exemplu, în satul meu cu blocuri, mai mult de jumătate din candidații la categoria „B” picați nu au luat examenul pentru că nu au observat pietonii angajați în traversarea străzii.
Corect,plus  ca o sa stie cu ce se mananca traficul.Si  cand o sa  treaca  pe ceva mai puternic la 18-20 de ani,o sa aiba cat de cat experienta o sa stie sa stapaneasca masina.Nu o sa dea  in ea  ca nebunu.

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 12.11.2012

View Postcotizo_dacul, on 15 septembrie 2023 - 21:28, said:

Ai  inteles  gresit ,nu se conduce  fara permis.Trebuie permis  categ B1.Sunt niste  trocariciuri chinezesti limitate la 25 km/h care se pot conduce fara  permis.Dar pt asa ceva trebuie permis.
Cum adica is niste "trocariciuri chinezesti care se pot conduce fara permis dar pt asa ceva trebuie permis"?

Deci mai derutat complet! Trebuie permis da conducere la masinutele limitate la 25km? Sau nu trebuie "dar trebuie permis"?

In fine, nu stau sa mi bat capu ca n am eu 10 mii da iepuroi sa mi iau un trocarici d asta
Cine isi permite si da la copilu lui/ei asa ceva sa fie fericiti si fara incidente! Eu decat am zis ce imi place mie mai mult la un moped car:
Ca daca il apuca ploaia torentiala pa copil cand vine da la scoala e acoperit, nu l ploua

#17
mihail_1978

mihail_1978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2019
foarte misto masina, este utila in oras, condusa cu prudenta si la fereala, fara fortat semafoare.

mi se par practice motoarele diesel, fara turbo - iti ofera deplasare ieftina in oras, consum mic, fara complexitatea unei turbine.

oare mai exista astfel modele de la alte marci?

pretul nu este ieftin, ma astept la un pic de siguranta, macar 2 stele EURONCAP.

Edited by mihail_1978, 16 September 2023 - 01:00.


#18
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 02.06.2021

View Postmihail_1978, on 16 septembrie 2023 - 01:00, said:

pretul nu este ieftin, ma astept la un pic de siguranta, macar 2 stele EURONCAP.

La ce pret are, ar trebui ca dpdv al sigurantei sa fie peste un smart, masina pe care o consider un etalon al sigurantei in raport cu dimensiunile masinii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate