Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Am mult praf in casa. Este purificatorul de aer o solutie?

  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Am purificator Xiaomi, judecând după cât praf e în filtrul ăla, pare că funcționează.
Altfel,, zilnic dimineața aspiratorul robot își face rondul.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am luat un de-ala de indica nivelul de PM2.5, PM -10 sau ceva de genul.
Tot timpul e sub valorile de prag. Mai urca cand dau cu aspiratorul. Eu am mochete in casa, care acumuleaza praf.
La AC e praf. Nu chiar ca la tine, ca nu l-am curatat tot de cam o luna si e cam pe la un sfert de ce ai tu acolo.
Ma gandeam si eu sa iau la un moment dat un purificator, dar ocupa spatiu. Am renuntat dintr-un motiv pe care nu mi-l mai amintesc.
Cred ca praful face parte din viata. Intra in plamani, iese, naiba stie.

View PostDecember, on 07 septembrie 2023 - 18:42, said:

Ar trebui sa ma duc de 30 de ori la hota Posted Image
:D
Pai si eu sunt fumator. Bag cam 25 tigari pe zi. Aia e!

#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006
Sau poate purificatorul de aer te ajutã sã fumezi în el, și sã nu mai ții geamul deschis. Așa reduci și praful. Dar cu eficiența la fum nu te pot ajuta, cã eu nu fumez. Poate știe altcineva cât de bine rețin fumul.

Edited by alexcrist, 07 September 2023 - 18:48.


#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Acuma... la cat fum bagam noi la carburator, crezi ca mai conteaza niste fire de praf?
:)

#23
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006
Nu am covoare/mocheta/etc.
Multumesc tuturor!

O sa ma uit sa vad ce gasesc si mai ales sa citesc la fiecare in parte despre mentenanta si costuri.

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007
Mai bine ia un PM-metru din ala si daca ala indica ca-i ok, insamna ca e ok.
Probabil ca o fi bun si un purificator. Mie mi-a trecut prin minte cand am avut o suita de raceli succesive la copii si .. m-am gandit ca o fi de la praf sau de la mochete.

#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 01.09.2006
Un purificator presupun ca purifica doar aerul din jurul lui, nu cred ca face mare branza.
E mult mai sigur un sistem de ventilatie despre care spunea Eminescian, ca ala aduce aer de afara si il trece prin filtre.
E un cilindru care se baga intr-o gaura facuta in perete, parca e vreo 2000 de lei unul care are si recuperare de caldura. Poate exista si fara recuperare de caldura.
Se vorbeste in topicul asta despre ele:

https://forum.softpe...are-de-caldura/

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,202
  • Înscris: 02.08.2021
Într-adevăr covoarele sunt foarte eficiente în a reține praful, dar sunt greu de îngrijit și trebuie întreținute corespunzător, dacă ai un covor de ăla lățos îți iei adio de la robotul de aspirare. O dată pe an trebuie duse la curățătorie, deranj și cost în plus.
Am stat și cu și fără, dar acolo unde sunt covare cantitatea de praf de pe mobilă e mult mai mică.

În ceea ce privește senzorii au și ăia de la Ikea ăla al lor VINDRIKTNING, dar e destul de rudimentar, dar la banii respectivi cred că e ok.
Pentru fumători recomand să-și ia un Spathiphyllum, ete considerat de NASA eficient (chiar au adus acum la Lidl). Contrar a ceea ce scriu unii pe net planta asta chiar iubește lumina și umiditatea, dacă nu o pui pe pervaz nu-i merge bine. Și orice plantă din topul NASA este eficientă în special iedera și feriga. https://viataverdevi...ul-din-interior

Edited by Valy_User, 07 September 2023 - 19:03.


#27
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 05.04.2011
Aerul conditionat retine mult praf, dar si fumul de tigara, vara, când îl folosim pe racire (condensul format retine cele mai multe particule fine si fumul); ar mai fi interesant de adaugat un filtru electrostatic de praf

#28
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Solutia sa scapi de praf pe cat posibil e sa tii casa ermetic inchisa si folosit doar sistem de AC iar la nivel de lenjerie si haine sa folosesti matase, satin... materiale care nu au obiceiul sa lase fibre in urma la foc continuu. Pe langa asta dus/baie zilnic cu scrub, oamenii fiind o mare sursa de praf.
Dar cred ca mai bine te obisnuiesti cu situatia si inveti sa iti traiesti viata fara sa dezvolti obsesii nebunesti.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 06.01.2007

View PostValy_User, on 07 septembrie 2023 - 18:56, said:

Într-adevăr covoarele sunt foarte eficiente în a reține praful, dar sunt greu de îngrijit și trebuie întreținute corespunzător, dacă ai un covor de ăla lățos îți iei adio de la robotul de aspirare. O dată pe an trebuie duse la curățătorie, deranj și cost în plus.

Eu am mocheta peste tot din plinta in plinta, pusa pe un tip de izolatie, ca de pluta(nu ma pricep, nu stiu ce e). Nu se poate scoate. La inceput chemam firma de curatenie, dar mi-am luat un karcher puzzi 8(injectie/extractie, casnic) cu care fac curatenie singur.

Da, sunt avantaje si dezavantaje. Avantajul e ca poti sa dormi pe jos, e cald iarna, poti sta cracit si cum vrei. Copiii se joaca doar pe jos, nu-mi fac probleme ca e rece sau ceva. Nici nu am fotolii ca nu am ce face cu ele. Se sta doar pe jos la noi acasa. :)

Dezavantajul e ca.. acumuleaza praf. Si la cate o epidemie de viroza cand se imbolnavesc toti, unul dupa altul, iti vine tot timpul in minte ideea ca o fi de la mocheta. Habar nu am, dar ideea e ca-ti trece prin cap ca o fi de la mocheta., mai ales daca nu e spalata de o bucata de vreme.
Aspirator puternic, nu merge cu jucarii de tip robotel, sau pe baterii. Trebuie aspirator puternic la mochetele astea, ca dupa ce ai terminat de aspirat temeinic si mai dai o tura de test, tot culegi praf. La parchet/gresie nu exista problema asta.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,202
  • Înscris: 02.08.2021
Da, neapărat ceva umed-uscat, că astea casnice sunt limitate aiurea la 750W.
Eu am un aspirator de 200 de lei de la Leroy, foarte ok. 1400W, aspir și covor lățos fără probleme.
Acum costă ceva mai mult https://www.leroymer...wE&gclsrc=aw.ds , dar face toți banii.

Edited by Valy_User, 07 September 2023 - 20:03.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
Cu cat praf scoate un aspirator la o tura de aspirare, infunzi 3 filtre de purificator.
Ia-ti un aspirator robot.

#32
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
În lumina soarelui care intră în casă fă ceva praf scuturând un prosop, covor ... apoi ține teava de la aspirator și vezi cam cât praf trage, ca să-ți faci o idee despre purificator.
Încearcă cu o perdea la geam.

Edited by pcezar, 07 September 2023 - 20:24.


#33
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 24.07.2022
aspiratorul ala nu imprastie particule foarte fine ce se duc si mai adanc in plamani?

trebuie renuntat la covoare/mochete..si tot ce e textil sa fie de firma, sa nu se descompuna usor. Posted Image

plasa de la termopan nu se prafuieste de afara?

Edited by Punter, 07 September 2023 - 20:58.


#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca ar fi util sa folosesti un filtru pentru fereastra, cel putin pentru perioada cand se lucreaza prin zona.

#35
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,202
  • Înscris: 02.08.2021
Interesant produs, dar cred că trebuie schimbat la lună.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Posibil sa mearga spalat.
Probabil ca are si alte dezavantaje (gen reducerea fluxului de aer), dar cand vrei sa tii geamul deschis si afara e plin de praf, nu prea sunt alte solutii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate