Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...
 Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...
 

PayByFace - Platesti cu fata!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Fintech-ul PayByFace apartine unui roman plecat in SUA... ideea este din 2018 si de atunci au fost doar programe pilot in doar cateva locatii din lume.
In presa s-a vorbit foarte putin despre proiect poate si pentru faptul ca nu s-a lansat oficial (a fost doar un fel de BETA) in zeci/sute de locatii din lume sau macar cateva in Romania (singura locatie era o cafenea din Bucuesti).
Iata ca Mihai Draghici, CEO PayByFace, a gasit in sfarsit finantare (in aceasta vara) este mai exact un parteneriat cu SafexPay din India si astfel se va putea extinde mult mai rapid in: UAE, Africa de Sud, India si SUA (plus alte tari din Europa, inclusiv Romania)!
Serviciul de plata cu fata este deja functional in China si probabil va ramane localizat acolo, ca serviciu exclusiv chinezesc... practic PayByFace va fi varianta globala de plata cu fata dar pana la o extindere vizibila vor mai trece cativa ani.
Probabil ca va aparea si concurenta dar este de felicitat primul care incearca un astfel de serviciul pe mai multe continente (deocamdata 3) mai ales ca este un roman!

Site-ul oficial aici: https://paybyface.io

Stirea privind extinderea serviciului PayByFace aici: https://www.biometri...ca-india-uae-us

Aplicatia se poate instala insa nu se poate conecta la serverul SafexPay pentru a inrola cardul de plata (eu am ales un Revolut virtual dar inca nu il pot inrola)
Scanarea fetei a functionat si practic numai asta se cere in aplicatie, la verificarea identitatii (se completeaza insa si nume/prenume dar nu se cere act de idetitate si nici adresa ori utilitati)

Edited by rz, 05 September 2023 - 20:02.


#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Capturi din aplicatie (imi spune ca dureaza cateva zeci de minute pana se inregistreaza poza mea in sistem insa au trecut aproape 2 ore si inca nimic)
Locatii active cu PayByFace sunt doar cateva chiar foarte putine in Europa/Africa iar in SUA este doar una dar asta este situatia inainte de anuntul cu privire la extindere, de extinderea efectiva care va dura probabil.
Interesant ca in Sofia si Chisinau sunt locatii PayByFace!

Attached Files


Edited by rz, 05 September 2023 - 19:57.


#3
denicexx

denicexx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.08.2016
Mi se pare discriminatorie aplicatia. Daca esti urat te obliga sa iti arati fata altfel nu poti sa platesti??

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Si e mai safe decat plata cu scanarea unei/unor amprente sau a retinei, de exemplu? Si tot balciul asta pentru uitucii care pleaca in lume fara un card sau telefon? A, daca n-ai memorie iti poti implanta cipul in antebrat. :)
Mare jmecherie... Inca un roman genial de care n-a aflat nimeni.

View Postdenicexx, on 05 septembrie 2023 - 19:57, said:

Mi se pare discriminatorie aplicatia. Daca esti urat te obliga sa iti arati fata altfel nu poti sa platesti??
Ca sa stie Big Brother nu doar unde esti si ce cumperi ci si cum ai imbatranit.

Edited by __Dan__, 05 September 2023 - 20:01.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

View Postdenicexx, on 05 septembrie 2023 - 19:57, said:

Mi se pare discriminatorie aplicatia. Daca esti urat te obliga sa iti arati fata altfel nu poti sa platesti??
Urmeaza cat de curand o aplicatie de platit cu curul, pentru a nu se discrimina anumite categorii de persoane.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,571
  • Înscris: 30.08.2017
Doar 1.8k vizualizari in 2 ani...nu prea a starnit curiozitate ideea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VUyMrTOTPs4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt curios cat de bine merge in viata de zi cu zi, cand mai esti nebarbierit, mai ai o caciula pe cap, cearcane, ochiul umflat...

Altfel, fata de plata cu telefonul sau cu ceasul nu pare sa aduca un mare plus, in schimb va cere o investitie suplimentara din partea comerciantului ...sa ia acele aparate si sa le inroleze in reteaua respectiva...deci si niste comisioane. Iar comerciantul va compara asta cu ce-i percepe banca pentru PoS-uri, deci cumva asta va trebui sa fie mai ieftin ca sa fie adoptat.

Edited by george_alexandru, 05 September 2023 - 20:16.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,551
  • Înscris: 16.03.2007
pai e un bullshit. nu rezolva nicio problema, de departe mai comod si sigur platesti cu telefonul/ceasul/buttplug-ul in care ai adaugat cardul, peste tot, la toti comerciantii cu pos, nu doar la 2-3 hipsteri inrolati in programul asta cu scanatul fetei.

Edited by laffin, 05 September 2023 - 20:17.


#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 24.07.2022
tot ce paraseste telefonul este sau poate fi vandut. AI-urile si serviciile se antreneaza(si pastreaza) cu asa ceva. si sa ne aducem aminte ca nu a venit din laboratorul "teroristilor" covidul. deci.......................................

#9
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
este discriminatorie aceasta aplicatie, musulmanele cu burka pe fata cum o sa plateasca?

O alta aplicatie si masura de control a guvernelor, macar daca puneau sa putem plati cu palma sau ceva unde am fost cipati de la vaccin, nu cu fata dar banuiesc ca antena 5G din chip functioneaza in tot corpul

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,743
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 05 septembrie 2023 - 20:12, said:

Sunt curios cat de bine merge in viata de zi cu zi, cand mai esti nebarbierit, mai ai o caciula pe cap, cearcane, ochiul umflat...

Serios, da cu apple pay cum platesti?
Problema e altfel, ca fata mea e legata de contul meu in ceva software al unei organzatii oarecare.

View Postlaffin, on 05 septembrie 2023 - 20:15, said:

pai e un bullshit. nu rezolva nicio problema, de departe mai comod si sigur platesti cu telefonul/ceasul/buttplug-ul in care ai adaugat cardul, peste tot, la toti comerciantii cu pos, nu doar la 2-3 hipsteri inrolati in programul asta cu scanatul fetei.

Ba rezolva o problema majora, anume ca nu ai ceasul, telefonul sau nu ai baterie. In ziua de azi sa iesi numai cu telefonul la tine nu este o idee buna in calatorii mai lunigi. Ideea nu e rea deloc, implementarea e mai complicata. Daca avea viitor o facea apple sau visa sau amazon (care deja are plata cu palma), nu pulica din Harlau. Si de ce fata si nu palma?

Edited by vrajitoruldinoz, 05 September 2023 - 23:19.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 05 septembrie 2023 - 23:18, said:

Ba rezolva o problema majora, anume ca nu ai ceasul, telefonul sau nu ai baterie. In ziua de azi sa iesi numai cu telefonul la tine nu este o idee buna in calatorii mai lunigi. Ideea nu e rea deloc, implementarea e mai complicata. Daca avea viitor o facea apple sau visa sau amazon (care deja are plata cu palma), nu pulica din Harlau. Si de ce fata si nu palma?
In ziua de azi nimeni nu mai pleaca fara telefon. Cam totul se leaga de telefon in ziua de azi.
Pe de alta parte, eu (spre exemplu), cand plec undeva unde stiu ca nu am acces la vreo priza o perioada mai lunga (gen merg pe munte si nu am nici masina langa mine sa pun telefonul la usb-ul din ea) am baterie externa care imi permite minim patru incarcari ale telefonului (are inclusiv fast charge).
Vezi tu, problema bateriei nu mai este in ziua de azi.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,571
  • Înscris: 30.08.2017
Problema e că și comerciantul și clientul trebuie să fie înrolați în chestia asta. Nu e ca la card unde e ceva universal, adică, indiferent că plătești cu ceas, card, telefon, etc. atât tu cât și comerciantul folosiți infrastructura și serviciile existente.
De aceea mie mi se pare greu de extins serviciul, încât să prindă la mase.

View Postvrajitoruldinoz, on 05 septembrie 2023 - 23:18, said:


Serios, da cu apple pay cum platesti?


Nu am Apple Pay, așa că nu-i știu limitările. Dar bănuiesc că e o tehnologie patentata, deci nu origine poate replica nivelul de precizie.

View Postvrajitoruldinoz, on 05 septembrie 2023 - 23:18, said:



Problema e altfel, ca fata mea e legata de contul meu in ceva software al unei organzatii oarecare.


Lumea stă la coadă să-și scaneze retina cu niște globuri pentru niște crypto moca, echivalentul a 20 de dolari. Asta să fie problema :lol:

Edited by george_alexandru, 06 September 2023 - 06:35.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postjm2010, on 06 septembrie 2023 - 06:20, said:

In ziua de azi nimeni nu mai pleaca fara telefon. Cam totul se leaga de telefon in ziua de azi.
Intr-o buna zi si telefonul o sa fie perimat, o sa apara alte divaisuri..........
Cineva se va gandi bineinteles la o metoda de identificare.

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
A, mi-a scapat ceva elocvent: ati auzit de gemeni monozigotici? Aia din aceiasi ou, aproape identici - exterior - si pentru mama lor (dar cu amprente diferite)? Cred ca software romanului/chinezilor mai trebuie sa cresca un pic pana a-i putea decela dupa moace. Deocamdata, amandoi (sau cati sunt) ar avea acelasi portofel... Posted Image

Edited by __Dan__, 06 September 2023 - 06:39.


#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,743
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjm2010, on 06 septembrie 2023 - 06:20, said:

In ziua de azi nimeni nu mai pleaca fara telefon. Cam totul se leaga de telefon in ziua de azi.
Pe de alta parte, eu (spre exemplu), cand plec undeva unde stiu ca nu am acces la vreo priza o perioada mai lunga (gen merg pe munte si nu am nici masina langa mine sa pun telefonul la usb-ul din ea) am baterie externa care imi permite minim patru incarcari ale telefonului (are inclusiv fast charge).
Vezi tu, problema bateriei nu mai este in ziua de azi.

Problema bateriei e foarte comuna. Eu imcarc telefonul rar, uneori ma trezesc ca am 30% baterie si trebuie sa ies. Mai trebuie sa-l folosesti si se descarca. Zbori cu avionul, pleci undeva si nu gasesti o priza, se mai intimpla.
Degeaba pleci cu telefon daca ramaii fara baterie. Si nu cara nimeni baterii externe. Tu stii ca o multime de oameni merg pe jos sau cu mijloace de transport in comun, nu?

Edited by vrajitoruldinoz, 06 September 2023 - 06:49.


#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 06 septembrie 2023 - 06:46, said:

Problema bateriei e foarte comuna. Eu imcarc telefonul rar, uneori ma trezesc ca am 30% baterie si trebuie sa ies. Mai trebuie sa-l folosesti si se descarca. Zbori cu avionul, pleci undeva si nu gasesti o priza, se mai intimpla.
Degeaba pleci cu telefon daca ramaii fara baterie. Si nu cara nimeni baterii externe. Tu stii ca o multime de oameni merg pe jos sau cu mijloace de transport in comun, nu?
Pentru tine este mai ok sa ai cash sau direct cardul de credit. Tehnologia te depaseste de departe. Este ok, nu este nici o rusine.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,743
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 06 septembrie 2023 - 06:34, said:

Nu am Apple Pay, așa că nu-i știu limitările. Dar bănuiesc că e o tehnologie patentata, deci nu origine poate replica nivelul de precizie.

Nu patentarea e problema, daca nu copiezi implememntarea nu conteaza.
Problema insa e ca Apple deja are tot aparatul de recunoastere faciala, este deja probat si foarte perfomant, are deja toate legaturile cu bancile emitatoare de carduri, are un nume, si are trilioane deci cum ar putea asta sa reziste la asa concurenta?
Iar fatul ca Apple nu s-a bagat deja insemna ca e o problema.
Singura lui speranta e  sa faca ceva rupt din soare si sa-l cumpere Apple (sau Samsung, Visa etc). Cam greu de crezut in cazul asta dar e la ordinea zilei.

View Post__Dan__, on 06 septembrie 2023 - 06:38, said:

A, mi-a scapat ceva elocvent: ati auzit de gemeni monozigotici? Aia din aceiasi ou, aproape identici - exterior - si pentru mama lor (dar cu amprente diferite)? Cred ca software romanului/chinezilor mai trebuie sa cresca un pic pana a-i putea decela dupa moace. Deocamdata, amandoi (sau cati sunt) ar avea acelasi portofel... Posted Image

Eu am avut mereu gemeni din astia pe linga mine (in fiecare clasa in scoala) si nu sunt deloc "identici". De fapt sunt asa diferiti ca dupa ce ii cunosti ii deosbesti de la sute de metri, dupa mers de exemplu. True story.

View Postjm2010, on 06 septembrie 2023 - 06:52, said:

Pentru tine este mai ok sa ai cash sau direct cardul de credit. Tehnologia te depaseste de departe. Este ok, nu este nici o rusine.

Haha, mi-a placut asta Posted Image
Intimplator am pus mai multe chipuri in iphone si samsung decat meniuri ai deschis tu in viata. Cu cateva ordine de marime. Tehnologule  Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 06 September 2023 - 06:58.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostManasu, on 05 septembrie 2023 - 20:03, said:

Urmeaza cat de curand o aplicatie de platit cu curul


Mi-ai furat ideea   :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate