Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Natura perversa

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2021
De cand este lumea exista abuzatori si abuzati, sau pradatori si victime. La fel ca si la celelalte trasaturi ale personalitatii, linia dintre cei 2 nu este tot timpul clara. Unii sunt mai soft, altii mai psihopati, unii rabda mai mult sau mai putin. Cam 10% din populatie comit abuzuri care in acest moment se incadreaza in penal (bataie, pedofilie etc) si sunt in mare parte barbati, si tot 10% din populatie sunt victime care aparent "si-o cauta cu lumanarea" si sunt majoritar femei.
Cifrele oficiale sunt poate de sute sau chiar mii de ori mai mici din cauza ca ambele tipuri de personalitati incearca sa ascunda ce fac/ ce li se intampla. Chiar daca o victima reuseste sa scape de primul agresor, va urma altul, si tot asa pana la moarte, din simplu motiv ca personalitatea ei atrage agresori.
Realitatea este ca genetica dicteaza personalitatea si asta nu se va schimba niciodata.
Recent am asistat la o tragedie a unei familii pe care o cunosc de cand sunt mica.
Agresorul- respectat in comunitate, isi "altoia" nevasta si copiii din cand in cand, ceva vazut drept normalitate in acea perioada si poate chiar si azi prin unele zone. Unul din fii, exact cel cu firea cea mai  emotiva s-a sinucis la o varsta frageda. Nimeni nu a realizat motivul real, recunosc ca nici eu la acel moment. S-a stabilit ca s-a jucat cu streangul si din greseala s-a spanzurat. Cel de-al 2 lea fiu a sters-o din tara cativa ani dupa aceea, tot asa la o varsta mica. Fiica s-a cuplat cu un baiat violent. Dupa multi ani tatal agresor moare, comunitatea e indurerata practic moare ca un om respectat, aparent iubit. Mama ramane singura si dupa putin timp se reintorace fiul in tara si este stigmatizat, ca de ce nu a venit la inmormantare, ca nu a realizat nimic etc. Isi ia viata si el dupa putin timp, si moare fara nici un respect si condamnat de familie si de comunitate.
Nimeni nu constientizeaza ca tatal si abuzurile sale au fost cauza deciziilor luate de ambii sai fii, si ca poate oricine ar fi fost in locul lor ar fi facut aceleasi greseli sau in orice caz ar fi luat decizii irationale.
Dintre toate aceste personaje doar mama are o personalitate de victima. Fiii lor nu, si nici fiica nu pare. Insa traumele la varste mici au deraiat traseul acestor copii prin viata, oricat de "normali" ar fi fost dpdv genetic.
Ca si aceasta familie sunt multe, din afara totul pare frumos pentru ca ei incearca sa ascunda realitatea de rusinea lumii. Daca ai interactiona cu ei din pozitia de vecin sau ruda de gradul 2+ sau ai urmari ce posteaza pe facebook ai crede ca sunt familii perfecte. Foarte greu reusesti sa vezi printre copaci. Eu nu am vazut asta de cat foarte tarziu si cred ca sunt singura, pe langa cei direct implicati si sunt singura care vede cu claritate cine a fost cauza tragediei. Victima probabil ca nu intelege nici acum ca a trait cu un abuzator si va muri crezand ca ea sau copiii ei au facut ceva, rugandu-se si inchinandu-se la icoane toata ziua.
Daca cunoasteti si voi pe cineva care este agresat in familie, ceva de genul o palma, o "bataita" cu cureaua, va garantez ca dincolo de aparenta de un conflict minor, cum ar fi cazul cand copiii fac vreo nazbatie si trebuie disciplinati, cel mai probabil in spatele cortinei treburile sunt mult mai sumbre.

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 12.10.2005
Nu prea se intelege scopul pentru care ai deschis acest topic. Sunt o gramada de barbati considerati agresori doar pentru ca fizic sunt mai impunatori dar in realitate pot sa iti spun ca am avut neplacerea sa cunosc femei de-a dreptul diabolice, genul care sub aparenta fragilitatii si neputintei fizice au reusit sa abata atentia de la faptul ca nu toate agresiunile sunt fizice, dar cele non-fizice sunt la fel de grave daca nu mai grave chiar. Un exemplu, sotie devotata, genul ala de mica, firava si smiorcaita, spune sotului ca isi doreste nush ce cacat pentru care nu aveau bani si trebuia un credit, ala zice ca nu vrea sa ia credit pentru tampenii si ce crezi ca zice micuta firava si smiorcaita? "Dragule, daca nu faci cum zic, o sa spun ca ne-ai violat fiica si o sa o conving sa spuna la fel si te duci la puscarie, ai inteles?"

Nu spun ca in cazul prezentat de tine n-or fi stand lucrurile asa dar orice carnat are doua capete, depinde din ce perspectiva vezi lucrurile.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Discuti ceva general sau esti intr-o pasa mai nefericita si ai nevoie de un sfat?

Planeta si omenirea se indreapta spre bine sau spre rau, in functie de interes, de starea de spirit.

Adevarul este ca majoritatea de pe planeta suntem plictisiti, satui sa tot fim sociopati, sa nu zicem ce gandim, sa ducem o viata dubla.

Viata nu prea mai are valoare.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Postkrtyna, on 20 august 2023 - 18:54, said:

Realitatea este ca genetica NU dicteaza personalitatea si asta nu se va schimba niciodata.
vezi ca uitasei un cuvant. am corectat eu, cu placere.

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010
Vorbești dpdv psihologic, sau sociologic? Pentru ca sint probleme diferite, cu soluții diferite (individuale sau la nivel de societate).

Natura (vie) e TOT TIMPUL violenta, ticăloasă, di nedreapta (asta e "natura" ei), dar oamenii se supun unor ALTE reguli si rigori.

#6
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,854
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAWE, on 20 august 2023 - 19:36, said:

Un exemplu, sotie devotata, genul ala de mica, firava si smiorcaita, spune sotului ca isi doreste nush ce cacat pentru care nu aveau bani si trebuia un credit, ala zice ca nu vrea sa ia credit pentru tampenii si ce crezi ca zice micuta firava si smiorcaita? "Dragule, daca nu faci cum zic, o sa spun ca ne-ai violat fiica si o sa o conving sa spuna la fel si te duci la puscarie, ai inteles?"
Daca nu e dintr-un film, roman, ceva, faza asta e exagerarea exagerarilor.
Adica sotia aia era Satana level +1000000000.
Daca scriu aici ce reactie aveam, nu mai posteaza 3 judete.

#7
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostAWE, on 20 august 2023 - 19:36, said:

Nu prea se intelege scopul pentru care ai deschis acest topic. Sunt o gramada de barbati considerati agresori doar pentru ca fizic sunt mai impunatori dar in realitate pot sa iti spun ca am avut neplacerea sa cunosc femei de-a dreptul diabolice, genul care sub aparenta fragilitatii si neputintei fizice au reusit sa abata atentia de la faptul ca nu toate agresiunile sunt fizice, dar cele non-fizice sunt la fel de grave daca nu mai grave chiar. Un exemplu, sotie devotata, genul ala de mica, firava si smiorcaita, spune sotului ca isi doreste nush ce cacat pentru care nu aveau bani si trebuia un credit, ala zice ca nu vrea sa ia credit pentru tampenii si ce crezi ca zice micuta firava si smiorcaita? "Dragule, daca nu faci cum zic, o sa spun ca ne-ai violat fiica si o sa o conving sa spuna la fel si te duci la puscarie, ai inteles?"

Nu spun ca in cazul prezentat de tine n-or fi stand lucrurile asa dar orice carnat are doua capete, depinde din ce perspectiva vezi lucrurile.
Mai exista si dobitoci, nu numai micute smiorcaite... Csf, ncsf... Sa le fie de bine, banuiesc că traiesc fericiți impreuna...

#8
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 31.03.2015
Se zice ca 33% din români au tulburari de personalitate. Nu stiu daca e adevarat, tind sa cred ca da. Cel mai des intalnite tulburari sunt narcisismul, psihopatia, tuburari din spectrul autist.

Edited by Cristi_E, 21 August 2023 - 07:57.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Nu este problema ca au tulburare de personalitate, problema este ca nu se trateaza.
Stii cati isi duc viata intr-o disperare tacuta? Burn out?
Pentru ca nimenea nu vrea statistica.
Cand te duci la psihiatru vrei sa fie discret, sa nu afle nimenea, ca este subiect taboo.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,110
  • Înscris: 23.09.2005
Genetica nu e componenta predominanta, conteaza si ea, dar poate intr-o masura mai mare e mediul in care traieste persoana.

Bineinteles ca intr-o familie cu tata violent, ai si genele si mediul care contribuie amandoua la perpetuarea genului de personalitate.

#11
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2021
In cazul expus de mine niciunul din baieti nu avea profil de abuzator si nici de victima. Deci nu au mostenit nici unul din parinti din acest punct de vedere. Aveau caractere puternice, erau sensibili la problemele altora, erau mai batausi dar in sensul bun - luau apararea altor copii in scoala, se ofereau sa ajute in circumstante riscante, tin minte cand unul din ei si-a riscat viata salvand un om de la inec in timp ce lumea statea pe margine. Dar uite ca niste abuzuri din copilarie pe care unii le pot considera banale pot afecta chiar si pe cei mai puternici!

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 16.03.2007
hmm, acum daca stau sa ma gandesc, cred si pe mine m-a abuzat maica-mea cu futunu de albalux cand a descoperit ca aveam 40 absente in clasa 7-a. dar plm, n-am avut timp sa ma sinucid.. aia e, acum e prea tarziu. :lol:

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,236
  • Înscris: 30.11.2021
Tu cum ai reusit sa ai 40 de absente fara sa te exmatriculeze?
La 20 de absente primeai plicul acasa, nu ca plicul, venea invatatatorul(1-4) sau dirigintele(5-12) la tine la usa cu tot cu plic.

Cat am urat masina aia, aveam vecini care isi bateau odraslele cu furtunul de la masina de spalat.
Iti dai seama ca astia mai tineri citesc dar nu pricep la ce furtun ne referim noi.

Cred ca daca ar vedea cum arata furtunul, direct la protectia copilului s-ar duce.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 12.10.2005

View Postfuturist, on 21 august 2023 - 06:35, said:

Daca nu e dintr-un film, roman, ceva, faza asta e exagerarea exagerarilor.
Adica sotia aia era Satana level +1000000000.
Daca scriu aici ce reactie aveam, nu mai posteaza 3 judete.

Din pacate nu e din vreun film, sunt fosti vecini de-ai mei, madam e o javra la modul grav dar n-ai zice la prima vedere, are un aer inocent de nu-ti vine sa crezi. La ora asta sunt divortati de cativa ani deja, oricum nici proprii ei parinti n-o suporta, a incercat niste manipulari si cu aia dar n-a mers dupa cum se astepta. Parerea mea e ca violenta non-verbala si agresiunile de tipul asta sunt mult mai daunatoare in timp decat violenta fizica, o palma peste cap o uiti dar toxicitatea asta patologica poate lasa amprente permanente asupra partenerului de relatie.

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,599
  • Înscris: 06.03.2016

View Postkrtyna, on 20 august 2023 - 18:54, said:

Realitatea este ca genetica dicteaza personalitatea si asta nu se va schimba niciodata.
Cred ca in cele mai multe cazuri mediul inconjurator dicteaza personalitatea.

#16
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2021
Nu sunt de acord, fiecare om se naste mai mult sau mai putin agresiv, mai mult sau mai putin empatic etc.
Mediul inconjurator afecteaza ceea ce natura deja a decis. Mediul poate inhiba agresivitatea, sau o poate incuraja. Evident ca diferite lipsuri sau neimplicarea altora poate creea un mediu propice pentru un agresor sa isi faca de cap, si asta s-a intamplat aici. Poate ca in loc ca omul sa fi fost luat la intrebari si condamnat, lumea s-a facut cu nu vede din frica sau ignoranta. Sau poate chiar nu au vazut, pentru ca din afara totul parea perfect, victimele taceau etc

Edited by krtyna, 21 August 2023 - 11:30.


#17
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu poți condamna pe cineva, pentru că un adult a ales să se sinucidă.
Ar putea fi posibil doar dacă victima nu ar avea niciun contact cu lumea exterioară și nu interacționează cu nimeni în afara de presupusul abuzator.


În plus, de la o vârstă încolo, e aiurea să tot pui vina pe alții pentru comportamentele și alegerile cuiva.
Știu că se poartă, dar dacă ai 40 de ani, nu mai e vina părinților care se certau când erai copil, că tu faci fel de fel de nefăcute și drame.

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 01.10.2009

View Postsandel1, on 20 august 2023 - 20:58, said:

Aș adăuga că nu doar violența fizică trebuie înfierată ci mai ales cea psihică (certuri, reproșuri, etc.) care produce traume la fel de mari.
La acesta se spune dupa ce nu mai este ca "era prost de gura dar totusi a fost om bun". Ca este mai bine asa (sincer adica) decat invers (tace si face rele).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate