Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Merită Emigrarea in Italia?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,457
  • Înscris: 29.07.2013
Daca nu te duci, o sa regreti toata viata ca ai ratat o posibila oportunitate, aici nu prea ai inca nimic de pierdut.
Daca te duci si te intorci pentru ca n-a mers treaba te alegi cu o eperienta ce nu are cu ce sa-ti strice, poate, la urmatoarea incercare.
Ai toata viata inainte, ai timp, du-te si incearca.

#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,233
  • Înscris: 30.07.2006

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 09:02, said:

Salut! Am 21 de ani și în toamnă intru in ultimul an de facultate, dar mă bate gândul să îl îngheț și să plec în Italia.
M am uitat puțin pe prețul chiriilor, mă gândesc că 2000 de euro e un buget decent pentru o chirie modestă undeva prin Torino.
O sa plec cu prietena mea, iar din ce am văzut la capitolul salarii, cred că dacă ne angajăm amândoi o să ne punem pe picioare in câteva luni.
Totuși, vreau sa cer și eu niste sfaturi, opinii, de la oameni care au trecut prin etapa asta, încă sunt la faza de cântărire a situației și mă gândesc că nu am nimic de pierdut, in cel mai rău caz mă întorc de unde am plecat dar rămân cu experiența.
Limba nu e o problema, se învață relativ ușor din cate am văzut, personal cunosc franceza, engleza și mă descurc destul de bine și în germană.
În Italia sunt peste un milion de români cu acte în regulă, dar au trecut ceva ani de când au plecat și situația cred că s a schimbat după 2020, de asta întreb, mai este Italia o variantă ok pentru emigrare? Întreb aici pentru că personal nu am cunoștințe de la care sa cer o părere.
Mulțumesc anticipat!

Termina facultatea si mai vezi dupa aia.
Ce stii sa faci, ce calificare ai?

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,157
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbobitad, on 20 august 2023 - 12:11, said:

din cate stiu, facultatea aia e doar cu numele, nu vreau sa te jignesc sau etc, dar asa a fost de cand ma stiu eu. Adica, chiar si in Romania, daca te duci la o firma mare, sa zicem ca te-ai pricepe la mentenanta it si esti tu si inca unul cu o facultate de inginerie, chiar daca stii mai bine decat celalalt, cel mai probabil il accepta pe ala. Acum, poate nu mai sunt eu la curent cu lucrurile, dar la firme mari cam asa statea treaba. la firmele mici nu-l intereseaza pe patron mai nimic, decat daca stii meserie.

cat despre Italia, eu cunosc rude care s-au intors de acolo, efectiv au ajuns sa faca aceeasi bani aici ca si acolo, iar aici vorbesc limba lor, isi pot organiza lucrul cum vor, nevasta poate avea grija de copii mai usor, per total e mai usor cu romanii. Italia este printre cele mai frumoase tari din Europa si din lume, dupa parerea mea, insa ca toate tarile, au si aia prostii lor, coruptii lor, oameni ciudati, s.a.m.d. Financiar nu stiu ce sa zic, aici probabil ma gandesc ca puteti sa aveti un pic de ajutor de la parinti, acolo cel mai probabil incepi de la 0.

In Italia esti respectat daca ai contract legal de munca si iti platesti darile...Posted Image
Iar scorul despre servicii medicale si respectul fata de cei care ies la pensie:
Italia - 1
Romania - 0

* Am rude care muncesc in Italia si au avut nevoie de interventii medicale care acolo au costat 0 euro iar in Romania i-ar fi costat minim 10.000 euro.
Despre ce vorbim???

Edited by xmanyacs77, 20 August 2023 - 13:27.


#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,890
  • Înscris: 15.04.2007

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 11:46, said:

Relații internaționale și studii europene- Facultatea de Istorie-UniBuc
Ai intarziat 3 ani cu inghetatul.Bafta !

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Diploma aia ajuta atunci cand sunt si alti candidati pe un post dar ei nu au diploma. Iar in rest sunt la egalitate.

Initiator, problema e in felul urmator - daca ai ceva aranjat dinainte, in meseria care o practici acum, poti pleca.
Daca nu ai, mai bine stai si termina facultatea aia. Chit ca fix pix. Dar iti da o diploma.

Practic dca pleci fara sa ia nimic aranjat va trebui sa pelci de la zero - probabil sa speli farfuri la un restaurant, sa maturi pe strafa... in timp ce vei cauta ceva mai bun cu sanse mici sa gasesti usor.

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 24.05.2010
2000Euro in Italia urbana sau 4000RON in Romania e tot aia

#25
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Părerea mea e să nu plecați de nebuni, doar cu speranța că vei avea șanse de reușită. E o gogomănie, unii zic că e experiență de viață, eu cred că e timp pierdut aiurea dacă nu găsești nimic pentru voi acolo.

Trebuie să te bizui pe cineva stabilit acolo, o promisiune de ajutor ceva, ca o portiță de refugiu în calea eșecului.

#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
cam greu sa iei 2000e in Italia, cel putin din prima

in rest, preturi in supermarket cam ca la noi, cu fluctuatii de 10-15%

merita sa te muti in urma cu 20 ani, acum e cam naspa situatia

#27
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

View Posteiffel, on 20 august 2023 - 13:32, said:

Diploma aia ajuta atunci cand sunt si alti candidati pe un post dar ei nu au diploma. Iar in rest sunt la egalitate.

Initiator, problema e in felul urmator - daca ai ceva aranjat dinainte, in meseria care o practici acum, poti pleca.
Daca nu ai, mai bine stai si termina facultatea aia. Chit ca fix pix. Dar iti da o diploma.

Practic dca pleci fara sa ia nimic aranjat va trebui sa pelci de la zero - probabil sa speli farfuri la un restaurant, sa maturi pe strafa... in timp ce vei cauta ceva mai bun cu sanse mici sa gasesti usor.

Legat de facultatea asta...în urma cu ceva ani, pe site ul gov.ro erau destule joburi la care se putea candida. Cu pregătirea aferentă mă gândeam că poate se poate..avea o carieră în domeniul asta...dar au trecut anii, clasa politică nu promite nimic(nu că in urma cu niste ani promitea mai mult :) ) dar vin niste alegeri la anu' și mă gândesc cu groază ce va urma in turul doi, oricum ii combini n ai cu cine sa votezi și implicit n ai in ce sa ți pui speranțele...și anii trec. N as vrea sa treacă prea multi. Așa o vad eu... Dpmdv România în 50 de ani(maxim) n o să mai fie.. la modul scapă cine poate, ultimul stinge lumina..

#28
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,420
  • Înscris: 24.09.2017

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 13:57, said:

Legat de facultatea asta...în urma cu ceva ani, pe site ul gov.ro erau destule joburi la care se putea candida. Cu pregătirea aferentă mă gândeam că poate se poate..avea o carieră în domeniul asta...dar au trecut anii, clasa politică nu promite nimic(nu că in urma cu niste ani promitea mai mult Posted Image ) dar vin niste alegeri la anu' și mă gândesc cu groază ce va urma in turul doi, oricum ii combini n ai cu cine sa votezi și implicit n ai in ce sa ți pui speranțele...și anii trec. N as vrea sa treacă prea multi. Așa o vad eu... Dpmdv România în 50 de ani(maxim) n o să mai fie.. la modul scapă cine poate, ultimul stinge lumina..
man, italienii l-au votat pe Berlusconi si americanii pe Trump. alti presedinti spuneau tampenii conspirationiste cat casa cand a fost covid,  presedinti in cele mai puternice state din lume. am ramas socat cand s-a rupt podul, din Genova, omorand atatia oameni si lasand fara case pe multi altii, asa ca nu te mai gandi prea departe, asta nu e un motiv de plecare. Ma gandesc ca mai degraba da Italia faliment decat Romania, dar asta e alta discutie.

in principiu eu m-as putea descurca si in Italia si in Spania sau Anglia, ca noi suntem mai modesti si nu cheltuim prea mult, dar in viata mai conteaza si altele. Timpul meu liber, stressul, faptul ca aici mi-a fost donat un apartament de catre ai mei, copii se pot juca linistiti pe afara, s.a.m.d. Eu la oraselul meu nu prea am multe sa-i reprosez, e curat, e ok, are cam tot ce vreau.

Cum zicea si @carturarulobosit ar trebui sa te astepti la 1000-1200 de euro, nu 2000 de euro. Si chiar daca pretul la alimente e acelasi sau poate fi mai mic acolo, sa stii ca chiriile intr-un oras mare sunt mari, ai mers 50 de km pe autostrada ai marcat 10 euro + servicii in general mai scumpe.

Edited by bobitad, 20 August 2023 - 14:12.


#29
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 04.04.2003
Observ ca lumea isi da cu parerea fara sa fi citit ce a scris omul - nimic deosebit pe SP. De exemplu despre ce e cu acei 2000 de euro.

On topic, eu am lucrat multi ani din tara pentru o companie italiana, am fost de multe ori in nordul tarii, dar nu m-as muta acolo.

Edited by byteworks, 20 August 2023 - 14:35.


#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,329
  • Înscris: 24.06.2006

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 11:46, said:

Relații internaționale și studii europene- Facultatea de Istorie-UniBuc
probabil ca ai pierdut timpul degeaba

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postslai, on 20 august 2023 - 13:14, said:

Spagat logic. Multi italieni sunt si in Romania, asta nu inseamna ca la noi e un el dorado. Si in general, sunt destui polaci in italia...
Idea e ca le pleaca tineretul acum, nu ca ar pleca unii cu afaceri.

Am avut italieni la lucru, din cate am inteles raportul venituri / cheltuieli e mult mai prost, mai ales la inceput de cariera. Apoi, cand vine vorba de facut cariera, oportunitatile sunt limitate si condensate doar intr-o regiune.

#32
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Sunt romani care au muncit 20 ani din greu pe 600 euro, au echivalat toate studiile din RO plus au diplome acolo pt. inalta calificare si au maxim 1 500 euro pe contract, pt. ceva in plus mai faci smotru la negru. Nici italienii din nord cu jdemii de diplome nu viseaza 2 000 de euro / luna.

#33
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Confirm, la șmechereală ne cam întrec italienii :D însă au cu ce se lăuda în general și din cauza asta este trecut cu vederea mai ușor acest comportament.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,085
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: în UE există multe alte state cu un nivel de trai superior Italiei, în primul rând Germania și Țările Nordice

#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,233
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdan210, on 20 august 2023 - 14:35, said:

probabil ca ai pierdut timpul degeaba

Facultatea aia oricum nu-i garanteaza nimic nicaieri, dar daca tot a pierdut 3 ani, de ce sa nu o termine si sa ia amarata aia de diploma?

Meserie calificata din ce spune, nu stie, ce sa faca in Italia, horeca, constructii?

Edited by Moinesti72, 20 August 2023 - 14:58.


#36
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 24.07.2022
iti impresionezi colegii de munca daca le zici ca ai diploma, nu stiu cum se iau diplomele la noi. plus poti sa faci direct mastere pe urma, teoretic.

Edited by Punter, 20 August 2023 - 15:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate