Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Peugeot 407 2.0HDI 2006 (evaluare / vanzare)

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Masina din titlu a fost a socrului meu, cumparata impreuna cu mine de noua (avea 1 km) de la o reprezentanta din tara. Cu exceptia trapei si a navigatiei are tot ce se putea pune ca optionale.
Masina are doar 60000 de km si arata ca o masina din showroom, inclusiv la motor, miroase a nou in interior.
Are 136CP si filtru de particule.

Spun ca a fost pentru ca a daruit-o fiicei mele de ziua ei. Problema e ca fata nu are nevoie de masina (e studenta la Bucuresti) si nici eu nu am ce sa fac cu ea, mai am (avem in familie) doua masini, nu am unde sa o pun in curte macar.
Ma ajutati cu o cotatie estimativa pentru aceasta masina?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
din pacate e una din masinile cu mica cautare pe piata si cu pret mic. daca iei 3000 e bine, ce e peste e bonus.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 30.07.2007
Cea mai buna cotatie ti-o va da piata. Noi aici doar vom emite niste opinii fara prea mare legatura cu realitatea.
Vezi cam ce se cere pentru similare si ai un punct de plecare. Are 17 ani, totusi.

PS: sa nu scrii in anunt ca miroase a nou.

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012
@danghetau da asta e un chilipir in toata regula la 60 de mii Km rulati din 2006 si e ca din showroom, inclusiv la motor, miroase a nou in interior

Daca una identica SH se vinde cu 4.000 si ceva de euro cu peste 200 de mii Km in bord masina lu socru tau cam merita intre 2.500 si 3.500 de euro maxim da daca 'arata ca o masina din showroom, inclusiv la motor, miroase a nou in interior'  :)

La o masina second hand nu conteaza cat de bine arata, poa sa fie si in tipla ca noua din fabrica ca are o tehnologie invechita la 17 ani de la lansare
Daca socru primeste 3.500 e bine, daca primeste 2.500 sa zica ca a facut un chilipir la un om care merita

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
e E5?
e o masina relativ scumpa de intretinut, iar alaturi de marca, rezulta un pret  mic la vanzare/cumparare.
Peugeot a fost intotdeauna cu preturile sub marcile ,,consacrate"!
am Peugeot, cand l-am cumparat, am platit cu cca 3000 de euro mai putin decat una similara, de la VW, desi e semnificativ mai fiabila!
Ce ai tu, e o masina de care sa te folosesti cativa ani, motorul ala e genial, mult peste 2l de la vag. stiu o masina de serviciu, cu >600k km, cu 2l hdi(un 307)
btw, o sa intreb pe cineva daca e interesat!

#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
daca va permiteti sa tineti atatea masini, nu cred ca stai in 5-10k e....asta cu evaluarea e de ...timp mult ce ai!

#7
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008
Exista si evaluatori care evalueaza bunuri mobile- inclusiv autoturisme.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din pacate, nu cred ca vei obtine mai mult de 2-3000 euro, cel mult. Sa zic ca intr-un caz foarte fericit ai putea lua 3500 pe ea, dar sigur nu mai mult. In cazul ei nu conteaza kilometri, ci vechimea. SI aici apare uzura morala, mai ales ca masina nu a rulat.  Trebuie sa ai in vedere ca oricine o va cumpara trebuie sa schimbe cam toate consumabilele de pe ea. Costa cam 2000 euro...
E drept ca pe urma nu mai are treaba cativa ani, dar totusi nimeni nu investeste atat. Segmentul pe care trebuie sa-l ai in vedere la vanzare este al tinerilor care habar nu au cu ce se mananca o masina. Nu uita sa nu te adresezi celor cu experienta.
Sorry.

Edited by adip1962, 17 August 2023 - 07:06.


#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
407-le nu-i modelul cu probleme la puntea din spate? Si din ce imi aduc aminte parca avea probleme si cu zgomotele (greierasi). Stiu ca am vrut sa imi cumpar unul nou si am renuntat.

#10
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
N-a fost prea grozav modelul, nici ca design nici ca fiabilitate. Deaceea nici nu mai vezi asa ceva pe strazi ca au cam fost casate toate. Chiar la inceputl verii cand se daduse drumul la Rabla am vazut unul pe platforma in drum spre casare.
Daca iei 2000 euro pe el vei fi norocos, nu prea cumpara lumea asa ceva.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,749
  • Înscris: 21.03.2020
Hai ca daca mai astepti putin vine unu si-ti zice ca daca ii dai 2000 de euro te scapa el de [i]problema ..[/i]
Masina buna nerulata - asta e chilipir. Daca aveam nevoie de masina faceam oferta de 4000 instant.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007

View Postdanghetau, on 16 august 2023 - 19:15, said:

Masina din titlu a fost a socrului meu, cumparata impreuna cu mine de noua (avea 1 km) de la o reprezentanta din tara. Cu exceptia trapei si a navigatiei are tot ce se putea pune ca optionale.
Masina are doar 60000 de km si arata ca o masina din showroom, inclusiv la motor, miroase a nou in interior.
Are 136CP si filtru de particule.

Spun ca a fost pentru ca a daruit-o fiicei mele de ziua ei. Problema e ca fata nu are nevoie de masina (e studenta la Bucuresti) si nici eu nu am ce sa fac cu ea, mai am (avem in familie) doua masini, nu am unde sa o pun in curte macar.
Ma ajutati cu o cotatie estimativa pentru aceasta masina?
Am pe cineva interesat.
daca doriti, lasati-mi un mesaj la 0762 617889. nu am posibilitatea de pm, SP mi-a luat demult aceasta posibilitate!

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Am adus masina acasa la mine, sta in curte.

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Am inlocuit astazi lichidul de frana si lichidul de racire al motorului, urmeaza uleiul de motor si filtrul de ulei (inclusiv un Flush Engine de la Liqui Moly). In rest nu mai am ce sa ii fac, este "la zi" cu toate cele.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Primul drum facut astazi sa verific rezultatele operatiunilor de ieri.
Attached File  IMG_20230920_140938.jpg   187.8K   25 downloads

#16
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 danghetau, on 19 septembrie 2023 - 16:37, said:

Am inlocuit astazi lichidul de frana si lichidul de racire al motorului, urmeaza uleiul de motor si filtrul de ulei (inclusiv un Flush Engine de la Liqui Moly). In rest nu mai am ce sa ii fac, este "la zi" cu toate cele.
Este ok,lasa masina asa.Sper ca nu pui aditivi la motor cu dpf :)
Nu e Laguna2 sa experimentezi. Lasa uleiul si atat

La lichidul de racire de ce nu ai luat o solutie de flush Radiator Cleaner de la Liqui Moly sa cureti sistemul de racire ,caloriferul de caldura si radiatorul?

Edited by DannyHuwe, 21 September 2023 - 15:01.


#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Are doar 60000 de km.

#18
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Nu conteaza,are multi ani masina :( este stata
Vezi tu la iarna daca face caldura in interior ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate