Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Spray iritant lacrimogen

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Vlad_22, on 12 august 2023 - 23:00, said:

Tu la ce filme te uiți? Dacă vede spray-ul, îți zic eu că se înmoaie și o lasă moale, eventual îți zice și "sărutmâna"...

După spusele tale, spray-ul nici nu are efect la toți...
Vlade , asta e diferenta , unii se uita la filme , altii au multe experiente REALE ! Pe scurt unii vorbesc din povesti si altii au trecut prin multe experiente !
Eu mi-am dat singur cu multe sprayuri singur Posted Image ! Nu sunt eu dar un exemplu : https://www.youtube....rts/Euu97Hu7ETg
Intalnesc zilnic tot felul de biciclisti...trotinetisti...motociclisti si soferi de genul userist la 50 de kile cu ciocu mare , la care daca dau o juma' de palma ii rup in 2 , ce fac...intru la puscarie pentru niste retarzi ? Sau la masini pline de interlopi inarmati...ma dau si la astia cu un pipi de spray ?
Eu va invat cu pacea ca o sa traiti mai mult !

Edited by Alltrack, 12 August 2023 - 23:13.


#20
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007
Daca o arzi cu pacea la masini pline de interlopi inarmati, nu o sa traiesti deloc mult.
Jetul sprayului e mai lung decat bata, cutitul, sabia interlopului. Cu pistoale adevarate nu umbla astia ai nostri.
De regula la grupuri din astea daca incapacitezi pe primul (care e si seful de haita), eventual inca unul sau doi, ailalti nu mai au curajul sa atace. Stau la o oarecare distanta si se multumesc sa atace cu injurii si amenintari. Pana isi dau seama ce s-a intamplat tu pleci frumusel de acolo. Exact la fel functioneaza si cu haitele de caini.
Si eu vorbesc si experienta reala nu din aia imaginara flower power care o arde cu pacea&shit.

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Va urez mari succesuri ! Sa vedem daca afla interlopii pe unde locuiti...cat de lung e jetul spray-ului ! Ma retrag de pe topic , am incercat sa fac bine celor de 50 de kile cu spray !
Si eu am fost in cap dupa filmele cu Van Damme...a luat bataie de cateva ori in Romania Posted Image !

Edited by Alltrack, 13 August 2023 - 00:02.


#22
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007
Tocmai ca noi nu avem filme in cap cu vandam si nici nu vrem sa ne luam bataie ca tine.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Am in sertarul din stanga volanului la octavia un pepper spray jet de 100ml. Jet, adica opusul lui Fog, adica se duce gramada unde tintesti, nu face nor sa iti iei si tu lesin.

Nu l-am folosit, dar nici nu as ezita sa o fac.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008
Acum vreo 20 de ani am luat un spray din ăla micuț și ieftin, Nato sau cum naiba se numește. Și zic să-l încerc totuși, fiind cu un amic. Intrăm în baie la Universitatea Bacău, dau un fâs în aer. Nimic. Mai dau unul, ceva mai lung. Apoi adulmecăm aerul prin ușa întredeschisă, parcă presimțind că nu e chiar o joacă. A început să ne usture-n gât, să ne înecăm, să tușim și să plângem de numa', vreo jumătate de oră pană am ajuns acasă. Nici nu vreau să știu ce au pățit alții, dacă au intrat după noi în baia respectivă. Sau, mai rău, să iei direct în meclă un fâs din ăla :D

#25
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007
E bun jetul, duce si peste 10 metri daca stii sa tragi cu el, dar trebuie sa fii foarte bun cu tintitul, altfel e degeaba.

#26
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Mi-am luat de doua ori spray in ochi, o data NATO si o data KO. Prima data incercam sa il trag pe unul de la scandal iar paznicul unui market a golit tubul pe mine, ca nu avea tinta. A doua oara mi-am dat singur ca nu stiam cum functioneaza. Eram pe alcoale, in primul caz am ras de ei ca abia daca imi lacrimau ochii, iar a doua oara nu au fost ochii problema cat a fost ca aveam si pe maini si m-am dus sa imi fac nevoile. Nu stiu daca e vorba de toleranta la asa ceva sau era din cauza alcoolului, dar de atunci am zis ca nu as risca sa dau cu asa ceva niciodata, ca mai rau enervez omul in cazul in care e si el tolerant si mi-o iau mai grav.
Sa il tii in masina e perfect legal, sa il folosesti pe domeniul public, in functie de prostul de care dai la sectie, poti sa iti faci si dosar penal pe cap. Eu am o maceta "novelty" in masina, in caz de ceva, o scot. Daca omul nu da in spate, fug cat pot si aia e.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Cam tot ce gasesti de autoaparare este cum zice Alltrack.
Legislatia exista dar practic este ceva asa de ambigu ca la dispozitivele de autoaparare.

Si pana sa folosesti tu dispozitivul respectiv este discutia daca ai voie in locuri publice cu el? Mall, Cinema. Te legitimeaza, control corporal la pub, zambeste, amenda.

Vorbeam cu un amic de lucra la un magazin, interlopi cumparau cate un topor pe zi, nu ca-l cumparau, luau chitanta.
In felul asta orice gaseau, aveau justificare, amenda, dadeau in judecata ca doar ce l-au cumparat.

Am inteles ce inseamna treaba asta cand am cumparat un cutit de bucatarie ceva: https://www.auchan.r...u-maner-negru/p
Am iesit din Auchan si treceam prin Mall(asa este Auchan facut, in Mall) si aveam cutitul in plasa si parea ceva nepotrivit. Adica nu m-am gandit inainte sa-l cumpar ca aveam mai multe produse.
Dar parea ciudat sa merg cu un cutit prin mall.
Am iesit din Mall si am intrat in tramvai, iara parea ciudat. Ma gandeam? Care naiba este legislatia? Sunt intr-un loc public si am un cutit.

Prin 90 toti pustani aveam bricege, acum? Este legislatia asa de ciudata ca si un briceag dala multifunctional te baga in belele.

Deci ia de cumpara paralizantul, ia de-l foloseste, daca este nevoie, si fii pregatit psihic ca poate o sa primesti si tu amenda, or sa te dea la tv, poate te pomenesti cu vreun dosar penal.
Si fii pregatit de discutia cu politia, ca asta este la fel de importanta si necesita pregatire psihica sa nu te bagi singur in belele fiind nevinovat.
Ca cine stie ce zici pe acolo.

Edited by MindArchitect, 13 August 2023 - 07:38.


#28
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 Tipiric, on 12 august 2023 - 23:50, said:

Daca o arzi cu pacea la masini pline de interlopi inarmati, nu o sa traiesti deloc mult.
Jetul sprayului e mai lung decat bata, cutitul, sabia interlopului. Cu pistoale adevarate nu umbla astia ai nostri.
De regula la grupuri din astea daca incapacitezi pe primul (care e si seful de haita), eventual inca unul sau doi, ailalti nu mai au curajul sa atace. Stau la o oarecare distanta si se multumesc sa atace cu injurii si amenintari. Pana isi dau seama ce s-a intamplat tu pleci frumusel de acolo. Exact la fel functioneaza si cu haitele de caini.
Si eu vorbesc si experienta reala nu din aia imaginara flower power care o arde cu pacea&shit.
Mai nea tipiric ,unde traiesti matale?
Interlopi,bate,pistoale,sef de haita,cutite,sabiiPosted Image

 MindArchitect, on 13 august 2023 - 07:36, said:



Prin 90 toti pustani aveam bricege, acum? Este legislatia asa de ciudata ca si un briceag dala multifunctional te baga in belele.

Deci ia de cumpara paralizantul, ia de-l foloseste, daca este nevoie, si fii pregatit psihic ca poate o sa primesti si tu amenda, or sa te dea la tv, poate te pomenesti cu vreun dosar penal.
Si fii pregatit de discutia cu politia, ca asta este la fel de importanta si necesita pregatire psihica sa nu te bagi singur in belele fiind nevinovat.
Ca cine stie ce zici pe acolo.
Asa este,i-am taiat gatul unuia cu un briceag din ala si ce sa vezi, politia a zis ca nu e binePosted Image

#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007
Initiator, sa asupra ta un spray iritant, pentru autoaparare, e perfect legal. Sa-l folosesti pentru autoaparare este la fel de legal. Lasa-i pe vitejii din Grecia sa se bata cu sulia lui Ahile, tu tine minte ca, in Romania, daca ai zone sau momente unde nu te simti in siguranta, e pefect legal sa ai asupra ta un spray si sa-l folosesti.
Nu neglija nici sfatul despre fuga, dai cu el si fugi, cat mai repede posibil.
Dupa ce il cumperi, testeaza-l! du-te intr-o zona izolata, aseaza-te cu spatele la vant si da un jet sau doua, sa vezi cum functioneaza.

Citeste si art Art. 372 din Codul penal, dar daca te temi in una din situatiiele expuse acolo, poate ca problema e la tine. Poate fi o problema cand simti ca esti talharit in autobuz, dar acolo e un spatiu inchis, daca dai cu spary, poate o patesti si tu.
Purtarea, fără drept, în cadrul adunărilor publice, manifestărilor cultural-sportive, în locurile de distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun a substanţelor iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la trei luni la un an sau cu amendă penală, iar folosirea acestor spray-uri în condiţiile menţionate anterior se pedepseşte cu închisoare de la şase la 12 luni sau cu amendă penală.

Quote

Vorbeam cu un amic de lucra la un magazin, interlopi cumparau cate un topor pe zi, nu ca-l cumparau, luau chitanta.
In felul asta orice gaseau, aveau justificare, amenda, dadeau in judecata ca doar ce l-au cumparat
Am auzit ca in Romania si baseball-ul a luat amploare. Zilnic se vand 2-3 mii de bate si doar 2-3 mingi.
Aveti unii niste povesti...

Edited by strongsss, 13 August 2023 - 07:53.


#30
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 strongsss, on 13 august 2023 - 07:56, said:

Initiator, sa asupra ta un spray iritant, pentru autoaparare, e perfect legal. Sa-l folosesti pentru autoaparare este la fel de legal. Lasa-i pe vitejii din Grecia sa se bata cu sulia lui Ahile, tu tine minte ca, in Romania, daca ai zone sau momente unde nu te simti in siguranta, e pefect legal sa ai asupra ta un spray si sa-l folosesti.
Nu neglija nici sfatul despre fuga, dai cu el si fugi, cat mai repede posibil.
Dupa ce il cumperi, testeaza-l! du-te intr-o zona izolata, aseaza-te cu spatele la vant si da un jet sau doua, sa vezi cum functioneaza.

Citeste si art Art. 372 din Codul penal, dar daca te temi in una din situatiiele expuse acolo, poate ca problema e la tine. Poate fi o problema cand simti ca esti talharit in autobuz, dar acolo e un spatiu inchis, daca dai cu spary, poate o patesti si tu.
Purtarea, fără drept, în cadrul adunărilor publice, manifestărilor cultural-sportive, în locurile de distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun a substanţelor iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la trei luni la un an sau cu amendă penală, iar folosirea acestor spray-uri în condiţiile menţionate anterior se pedepseşte cu închisoare de la şase la 12 luni sau cu amendă penală.


Am auzit ca in Romania si baseball-ul a luat amploare. Zilnic se vand 2-3 mii de bate si doar 2-3 mingi.
Aveti unii niste povesti...
Multumesc.Am dat comanda de produsul urmator, https://www.emag.ro/...l/pd/DWVKSMYBM/ , dar ma batea gandul sa iau ceva de genul : https://www.emag.ro/...l/pd/DM4KSMYBM/ .  Bine ca m-am zgarcit :-)

#31
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 Excelsior01, on 13 august 2023 - 08:05, said:

Multumesc.Am dat comanda de produsul urmator, https://www.emag.ro/...l/pd/DWVKSMYBM/ , dar ma batea gandul sa iau ceva de genul : https://www.emag.ro/...l/pd/DM4KSMYBM/ .  Bine ca m-am zgarcit :-)
Am luat eu din ala ,nu e cu piper este cu ceapaPosted Image

#32
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 24.07.2022
apropo, in avioane avem voie cu de-astea?

mai exista si alarma de-aia anti-viol mai mult, dar poate se sperie si talharul/batausul..

 florinellll, on 13 august 2023 - 08:16, said:

Am luat eu din ala ,nu e cu piper este cu ceapaPosted Image
ceapa de urs? :)

#33
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Punter, on 13 august 2023 - 08:19, said:

apropo, in avioane avem voie cu de-astea?


Da, ia-ți.
Pe lângă că e foarte periculos în avion - riști în orice secundă să fii tâlhărit, bătut, violat - nici nu există pericolul să suferi tu după ce îl folosești.

#34
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 24.07.2022
nu neaparat sa te aperi de vecinii din avion, dar sa-l iei cu tine unde te duci. daca e mic cred ca merge langa parfum in punguta? sau daca nu in cala?

ps: desi e "zgomot" in avion, plus mirosul de mancare, iti cam vine sa dai in jurul tau..

Edited by Punter, 13 August 2023 - 08:43.


#35
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ai dreptate, scuze. M-am gândit ca îl vrei pt zbor :ewwpu:.

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,758
  • Înscris: 16.08.2010

 florinellll, on 13 august 2023 - 08:16, said:

Am luat eu din ala ,nu e cu piper este cu ceapaPosted Image

Ba chiar cu piper este, dacă te iei după traducerea idioților care au scris descrierea produsului...  Posted Image

"Produsul contine concentrat de Olerium Capsacium 10% (oleoresin capsicum- extract de piper rosu indian)"

Bine, între piper și ardei iute nici nu e mare diferență  Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate