Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce posturile radio au ajuns atat de execrabile ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023

 Mohombi, on 26 iulie 2023 - 12:11, said:

Cel mai mult ascult radio cand sunt pe drum in masina, ca toata lumea de altfel, banuiesc.

foarte rău faci. nu toată lumea e masochistă să asculte radio FM

îți sugerez să conectezi telefonul pe bt și să asculți radio streaming, poți folosi aplicații gen TuneIn care îți oferă mii de posturi din lume, cu muzici de toate felurile și genurile
de asemenea, există variante precum Spotify sau Youtube Premium, iar dacă nu vrei și nu vrei să plătești sau să fii dependent de net (prin zone extraurbane, munți etc.) atunci îți faci frumos un stick cât mai mare de 64 sau 128 cu mp3-uri, ca pe vremuri.  sau downloadezi în offline podcasturi etc.


muzica de la radio e cancer pentru că se folosește sistemul ORDA de drepturi de autor și stațiile sunt obligate prin lege să pună la dispoziție playlist-urile zilnice pentru a calcula procentul de drepturi de autor datorate. astfel, un post de radio, pentru a plăti cât mai puțin, va include în playlist-urlie zilnice un nr. limitat de piese pe care le va roti timp de 2-3-4 săptămâni. există și o practică gri prin care radiourile sunt plătite de casele de discuri să difuzeze piesele lor, pentru a induce în ascultători repetitivitatea - de aceea auzi Smiley sau Andra sau Carlas Dreams, pentru că se pompează artificial mizeriile lor și apoi au expunere și cotă și pot cere fee-uri mai mari la concerte

deci ca radio să supraviețuiești ai 2 limitări, să iei bani de la labeluri (practic să fii curva lor) și să dai cât mai puțini bani la stat (deci să nu fie prea multe piese diferite). rezultatul este ceea ce auzi, mizerii pe repeat.. un radio care nu e limitat se observă imediat, vezi BBC Radio 1 care poate difuza orice piesă din ultimii 40 de ani fără probleme - își permit. sau pot invita artiști sau pot face orice playlist creativ

 Karhu, on 26 iulie 2023 - 12:35, said:

Nu găsești niciun post care să dea black, death, doom metal etc?

nimeni sub 60 de ani nu mai ascultă așa ceva

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Ăia care de exemplu aveau 20 de ani în 1995 sau 1997 şi ascultau aşa ceva au acum sub 60 de ani. Deci calcul greşit. Mai sunt tineri care ascultă Rock, dar în România nu sunt prea mulţi.
Ca să fiu on-topic: că lumea nu prea mai ascultă radio, că gusturile s-au prostit, că se vrea prostirea societăţii. Însă eu am mai prins muzică bună la radio. E adevărat că nu pe mizeriile alea de posturi. Piss F.M. şi Prostie F.M. Pro F.M. dădea şi muzică veche pe vremuri, ocazional. Dar s-a prostit.
Eu mă întreb însă de unde fac audienţă posturile alea de radio, că tinerii nu prea mai ascultă radio. În general cei care au peste 36-40 de ani mai ascultă radio.

#21
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 18.06.2009
Tipul acesta explica mai bine situatia care este valabila si la noi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nhapXNTzdQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,083
  • Înscris: 25.06.2007

 flt, on 26 iulie 2023 - 12:41, said:

nimeni sub 60 de ani nu mai ascultă așa ceva
Depinde de mediul in care te învârți.
Așa unii sunt de părere că in Ro se ascultă doar manele.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 flt, on 26 iulie 2023 - 12:41, said:

. există și o practică gri prin care radiourile sunt plătite de casele de discuri să difuzeze piesele lor, pentru a induce în ascultători repetitivitatea - de aceea auzi Smiley sau Andra sau Carlas Dreams, pentru că se pompează artificial mizeriile lor și apoi au expunere și cotă și pot cere fee-uri mai mari la concerte


banuiam eu ca radioul e platit sa difuzeze kkturile alea. Cine se duce la carlasdream sau motans.. aia canta la concerte de  umplutura la festivaluri cu intrare libera, platite de primarii etc.

#24
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 09.09.2010
De cand cu internetul nelimitat ascult doar radio internet. Ai fi surprins(initiator) sa afli cate posturi de radio gasesti fara vorbarie. Cred ca este imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau muzical.

#25
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023

 Karhu, on 26 iulie 2023 - 12:54, said:

Depinde de mediul in care te învârți.
Așa unii sunt de părere că in Ro se ascultă doar manele.

păi da.  dacă te învârți în azile de bătrâni și spitale - aripa octogenari terminali
alea sunt muzici de pensionari..  

rockul e mort de 40 de ani man =))   voi mai ascultați de frig, înțeleg.

 tfmercedez, on 26 iulie 2023 - 13:02, said:

banuiam eu ca radioul e platit sa difuzeze kkturile alea. Cine se duce la carlasdream sau motans.. aia canta la concerte de  umplutura la festivaluri cu intrare libera, platite de primarii etc.

de fapt e și mai f*ckedup treaba, radiourile sunt de regulă "supuse" sau direct parte a unui trust media mai mare, gen Intact media - antena - care include Zu, Kiss, romantic
ăștia au în trust artiști de casă ai lor pe care îi promovează în detrimentul altora. De ex. Delia sau cum era Loredana la Pro

practic tu ai un business media și pe partea muzicală semnezi niște cioflingari de artiști și îi pompezi prin radio-ul deținut tot de tine ca să câștigi pe partea de concerte (de la primării, revelioane, zilele orașului, bâlciuri - că nu plătește nici dracu bilet) - banii vin de la stat și de la sponsori - frutti fresh coca cola tuborg etc ... tot firme prietene
așa cum televiziunile de știri sunt de fapt pepiniere pt crescut partide și manipulare. așa și radiourile sunt fabrici de artiști de carton care să ia cotă mai mare de piață la acele vanghelioane

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 26 iulie 2023 - 12:48, said:

Ăia care de exemplu aveau 20 de ani în 1995 sau 1997 și ascultau așa ceva au acum sub 60 de ani. Deci calcul greșit. Mai sunt tineri care ascultă Rock, dar în România nu sunt prea mulți.
Ca să fiu on-topic: că lumea nu prea mai ascultă radio, că gusturile s-au prostit, că se vrea prostirea societății. Însă eu am mai prins muzică bună la radio. E adevărat că nu pe mizeriile alea de posturi. Piss F.M. și Prostie F.M. Pro F.M. dădea și muzică veche pe vremuri, ocazional. Dar s-a prostit.
Eu mă întreb însă de unde fac audiență posturile alea de radio, că tinerii nu prea mai ascultă radio. În general cei care au peste 36-40 de ani mai ascultă radio.
bunica mea asculta Guns'n Roses, Roxette, Aerosmith,  si altele, in anii '90, ca noi nepotii cu asta ne preocupam. Dar muzica aia era originala.

La nu stiu care din posturi, dimineata au niste mascarici penibili, care dau niste dume si rad singuri de ele.. lameeee!

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Lol. Eu prima dată înţelesesem că bunica era fană Rock şi voi aţi învăţat de la ea. Rock din ăla mai ascultam şi eu. În rest, mi se părea satanist (nu că unii nu ar da-o spre).
Ascultam şi Euro-Dance până am dat-o spre muzica anilor '50 (oricum, deja începea să dispară şi să apară lălăielile Americane). Dar oricât de copii proşti eram pe atunci, ascultând diverse prostii, nu cred că am fi putut asculta lălăielile de azi. The Motans cred că-s o.k.-ish pentru ziua de azi, dar nu aş putea să ascult, că m-aş plictisi grav.
Decăderea s-a produs şi atunci când mare parte dintre prezentatori şi prezentatoare au ajuns doar nişte tontomate, ca să nu folosesc alţi termeni.

Edited by djl, 26 July 2023 - 13:18.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 flt, on 26 iulie 2023 - 13:09, said:

rockul e mort de 40 de ani man =))   voi mai ascultați de frig, înțeleg.
hai mai taie, acum 40 de ani era 1983.. pe atunci toate marile trupe erau blana. Freddie Mercury mai avea 7 ani de rock in fata.

#29
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Eu ascult in masina posturi de stiri mai mult. Preponderent Romania Actualitati. Mai rar digiFM, Radio Iasi sau EuropaFM. Cand vreau muzica folosesc melodii descarcate pe stik, nu posturi radio.  Mi se pare aiurea sa ascult toate petardele care se vreau artiste in ziua de azi de la radiourile comerciale.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Da la radioul tau din mașină nu ai buton "tune"?
Caută alte posturi de radio

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Dar de ce pe banda UHF sunt doar posturi cu zgomot de fond? Si daca se receotioneaza ceva, e musai muzica cu lai-lai-lai, popolara d'aia de la viata satului..

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

 tfmercedez, on 26 iulie 2023 - 12:37, said:

sa fim seriosi, muzica difuzata in Romania nu are nici o treaba cu ce se difuzeaza in alte parti. Excludem Ungaria, ca aia sunt de pe alta planeta, cu muzica cantata in maghiara nu stii daca sa razi sau schimbi postul.. dar de exemplu prin Grecia in general au muzica faina la radio  chiar si in Italia.
exista charturi pentru fiecare tara.

Uita-te pe spotify/ apple music la "top Romania" si o sa te sperii.

Hai, macar nu baga manele la radio... ca altfel era jale pe steroizi.

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
De ce sa ma uit pe spotify.. sau apple music. Chiar aseara am facut curat prin telefon si am dezinstalat fix spotify.  Cine asculta pe acolo, da pe repeat o melodie toata ziua si gata chartu lu peste prajit.  

Numa bine, sa vad unde gasesc un cd rom sa bag niste muzica din coletctia de 20 de ani de .mp3 pe stick, mama ei de copyright, de la Abba la ZZ Top.

Edited by tfmercedez, 26 July 2023 - 13:39.


#34
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023

 flt, on 26 iulie 2023 - 12:41, said:

deci ca radio să supraviețuiești ai 2 limitări, să iei bani de la labeluri (practic să fii curva lor) și să dai cât mai puțini bani la stat (deci să nu fie prea multe piese diferite). rezultatul este ceea ce auzi, mizerii pe repeat..

Banii ăia pentru drepturi de autor nu pleacă la stat ci ajung în buzunarele artiștilor, compozitorilor și producătorilor, se distribuie fără a rămâne un șfanț la buget. Deci ei cu artiștii lor de casă plătesc din buzunarul stâng pentru a-și băga ulteior aceeași bani în buzunarul drept.

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă ești în București SmartFM. E cu repetiție dar măcar e muzică decentă. Vrei o treaptă mai sus - România Cultural și România Muzical.
Vrei să asculți exact ce-ți place - cauți internet radio. Încearcă Radio Paradise.

#36
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Exista destule posturi de radio pe net cu muzica foarte buna, acum depinde ce cauti. Eu prefer muzica anilor '80, pop, rock, disco, reggae, a fost o perioada buna pentru muzica.
In FM Smart FM, Magic FM, Rock FM.

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 13:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate