Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Vand primul imobil din viata mea, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 12.02.2007
Salutare!

Detin un apartament la care am inca credit de platit la el.
E musai sa il vand sa iau altul mai mare.
Am alta varianta, ca sa ma mut mai repede, in afara de a acoperi creditul singur?
Intreb pt ca sunt la prima mea vanzare de imobil si nu prea stiu chichite sa zic asa.
Poate ma ajutati voi?

Mersi!

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 15.08.2005
se poate vinde cu ridicarea ipotecii, mergi la banca si iti spun ei cum se face
ideea e ca daca il vinzi, sa acoperi suma ce o mai ai de plata

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007
Banca creditoare dicteaza ce si cum.

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019
Procedurile depind de fiecara banca.

Ca idee generala, ai nevoie de un acord de vanzare din partea bancii tale.

Vanzarea se va face prin acoperirea sumelor datorate bancii, iar tu vei primi diferenta.

Radierea ipotecii bancii tale, are loc dupa ce banii ajung in conturi.



#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 11.08.2003
Prima problema: cat mai ai de dat bancii?

#6
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
nu conteaza cat mai ai de dat

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Se poate si altfel, dar depinzi de cumparator si ala va specula asta.
Anume acesta sa-ti dea un avans cu care platesti soldul datorat bancii si ridici ipoteca, treci casa pe numele tau (dureaza cam 2-3 saptamani), apoi realizati tranzactia finala.
Este o cale greoaie, fata de a-ti plati singur soldul si a putea negocia pretul mai in favoarea ta.

Edited by adip1962, 11 July 2023 - 14:45.


#8
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 12.02.2007
Ok, deci as putea sa vand apartamentul chiar daca mai am credit pe el. Voi merge pana la banca unde am credit sa ma interesez.

#9
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
- releveu
- certificat de performanta energetica
- acordul bancii
- certificat fiscal proaspat (nu mai vechi de 30 zile)
- extras cf apartament, extras cf teren bloc (proaspete si acestea)
- adeverinta de la asociatie ca nu ai datorii
- utilitatile platite

Se rezolva repede si cu banca si cu acordul daca totul e clar si aveti termenii si banii stabiliti.

Notar si aia e.

#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012
Am cumparat un imobil pe care era ipoteca, fusese cumparat cu credit. In afara ca am aflat destul de tarziu de treaba asta, nu au fost alte probleme:

- omul a venit cu o hartie de la banca in care scria ca se ridica ipoteca doar dupa ce suma xx.xxx,xx lei se va duce in conturile bancii;
- la notar, in contract a scris asa: suma xx.xxx,xx lei se duce in contul bancii, pentru stingerea ipotecii, restul in contul proprietarului;
- de restul se ocupa notarul, nimic deosebit de alte tranzactii.

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 15.08.2005

 adip1962, on 11 iulie 2023 - 14:45, said:

Se poate si altfel, dar depinzi de cumparator si ala va specula asta.
Anume acesta sa-ti dea un avans cu care platesti soldul datorat bancii si ridici ipoteca, treci casa pe numele tau (dureaza cam 2-3 saptamani), apoi realizati tranzactia finala.
Este o cale greoaie, fata de a-ti plati singur soldul si a putea negocia pretul mai in favoarea ta.
de obicei soldul ramas e mare de genul a cateva zeci de mii de euro si nu iti da nimeni asemenea avans
intreaba la banca cum se face, ca stiu ei exact procedura de vanzare a imobilelor cu ipoteca

#12
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 17.02.2020
Nu exista nici o smecherie - am vandut de curand o proprietate imobiliara. Mergi la notar cu el si in cam o ora - va rezolva.
Cumparatorul plateste prin banca direct in contul tau si aduce de la banca dovada.
Tu nu ai nimic de plata - trebuie doar in termen de 1 luna parca, sa mergi la primarie sa il scoti de la impozit - cu dovada instrainarii. Daca nu te duci poti plati amenda.

Gaseste cumparatorul cu care sa te intelegi la pret - asta e greu. Eu m-am lacomit si am asteptat 2 ani - puteam sa vand in cca 3 saptamani ca am avut oferta. Au mai fost si altele dar nu asa bune. Apoi dupa 2 ani - am dat exact - fix exact, cu cat a fost prima oferta. Nu am vrut sa mai astept ca nu imi aducea nici un venit, ba mai mult trebuia sa bag bani in ea. Ai grija la scaderea preturilor - daca nu dai repede, ar trebui sa te gandesti ca ramai cu ea pe viata. Eu daca mai intarziam cateva luni - cu ea ramaneam. In zona unde am dat - acum au scazut cu 25-30%.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

 ionfacatoru, on 11 iulie 2023 - 14:43, said:

nu conteaza cat mai ai de dat
ba contează fiindcă la început dai doar dobânda și constați că de fapt n-ai câștigat nimic sau mai rău nu acoperi creditul rămas dacă a scăzut puțin prețul

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,197
  • Înscris: 28.06.2005

 EMPP, on 14 iulie 2023 - 07:53, said:


ba contează fiindcă la început dai doar dobânda și constați că de fapt n-ai câștigat nimic sau mai rău nu acoperi creditul rămas dacă a scăzut puțin prețul
Este plată în avans. Dobânda nu se pune.
Se plătește doar principalul.


#15
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.08.2013

 sfantu.dracu, on 14 iulie 2023 - 10:22, said:

Este plată în avans. Dobânda nu se pune.
Se plătește doar principalul.

Probabil se referea la scenariul cand pretul de vanzare e mai mic comparativ cu datoria ramasa la banca, dar nu cred ca e cazul de asa ceva :D

#16
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 12.02.2007
Da, am fost la banca. Pot lejer sa vand cand vreau. Singura regula era cu primii 5 ani nu poti vinde. Apoi faci ce vrei.
Eu deoarece am luat creditul cu prima casa trebuie sa cer acordul de vanzare de la Fondul de Garantare de la stat. Dupa ce il obtin caut om sa cumpere. Apoi cer acord si de la banca unde am credit. Si cel care cumvara va stinge prima data datoria mea la banca. Restul imi vine in cont. Defapt totul se duce in contul unde am eu cont dar se retine suma pe care o mai am datorie. Cu restul voi face ce doresc. Evident, voi da avans la noua casa ce o s-o iau tot pe credit ca asa-i romanul.
Apropo, gasit cea mai buna oferta de pe piata la momentul actual la Unicredit.
Spor si multumesc de info.

#17
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 03.12.2021
Vezi cat timp sunt valabile acordurile. Cere-le cat de devreme poti.

Eu ca si cumparator am asteptat 2 luni dupa un astfel de vanzator care oricum a stat 3-4 sapt dupa acord
... ca apoi sa se razgandeasca. Practic dureaza vreo si 2 luni in plus procesul daca si cumparatorul are credit.

Edited by the_blue_raven, 23 July 2023 - 09:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate