Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

ajutor! sunt nehotarata

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
emma.hot

emma.hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2006
as vrea sa-mi iau si io e masina de clasa mica si problema e ca nu ma pot hotara, acum cu noile variante scoase si aici ma refer la Citroen C1 si Peugeot 107, care sincer la exterior arata impecabil, in schimb in interior arata asa... a jucarie, din plastic. Inainte oscilam pentru peugeot 206 sau citroen C3, care acum au amble oferte promotionale. deci dupa cum v-ati dat seama vreua ceva pana in 10000, maxim. asa in pretul asta am mai gasit si Seat Ibitza, Polo Happy, Fiat Punto, Hyundai Getz, care are destule dotari in echiparea standard, Ford Fiesta. Corsa nu-mi place deci am mai reusit sa diminuez lista, dar tot mai raman Skoda Fabia, care aveau varianat lady, ahh am uitat sa specific ca sunt fata...cei drept nu incepatoare, Asa deasemni pe langa aspect,care conteaza cel mai mult, m-ar mai interesa si consumul lor daca stie cineva, ceva???.

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003
Seat Ibiza e OK si parca au si o promotie.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
emma daca ai maxim 10.000 de euro , cumpara un Logan pt ca vei avea o masina dotata . E drept ca poate e cam mare pt o fata (mai ales daca vrei sa o porti prin oras) insa consider ca loganul are dotari utile ,multe tinand de siguranta personala: 2xairbag,abs, sau de confort: aer conditionat, radiocd, geamuri electrice fata/spate, oglinzi electrice etc. Si in plus iti mai raman si bani de cheltuit pentru benzina. Iar intretinerea e relativ ieftina, de exemplu la revizia de 15.000 poti sa scapi cu maxim 3 milioane - 3 milioane jumate

Edited by romaximusro, 12 April 2006 - 15:10.


#4
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
De ce ii recomanzi Logan, cand ea a spus ca vreo o masina de clasa mica? Eu as alege Hyundai Getz sau chiar Ford Fiesta.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din cauza ca masinile astea de clasa mica pana in 10.000 de euro sunt destul de slab dotate.

#6
emma.hot

emma.hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2006
ma sincer as vrea sa scap ce marca romaneasca ...ca am inceput sa conduc pe o dacie din aia traditionala 1310 , apoi am upgarde la o supernova si acum poate am sanse sa "scap".....si in plus as dori ceva mic, ca la mine cea mai mare problema e parcarea, in sensul ca niciodata nu agsesc loc de parcare si cu cat e mai mica , sper io gasesc mai repede....

ahh si acum cu noile oferta , masinile sunt dotate cu aer conditionar , abs, geamuri el si inchidere centralizata...din punctul meu de vedere e cam ce imi doresc , adik nu imi lipsea de pe dacii.

#7
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postemma.hot, on Apr 12 2006, 15:46, said:

as vrea sa-mi iau si io e masina de clasa mica si problema e ca nu ma pot hotara, acum cu noile variante scoase si aici ma refer la Citroen C1 si Peugeot 107, care sincer la exterior arata impecabil, in schimb in interior arata asa... a jucarie, din plastic. Inainte oscilam pentru peugeot 206 sau citroen C3, care acum au amble oferte promotionale. deci dupa cum v-ati dat seama vreua ceva pana in 10000, maxim. asa in pretul asta am mai gasit si Seat Ibitza, Polo Happy, Fiat Punto, Hyundai Getz, care are destule dotari in echiparea standard, Ford Fiesta. Corsa nu-mi place deci am mai reusit sa diminuez lista, dar tot mai raman Skoda Fabia, care aveau varianat lady, ahh am uitat sa specific ca sunt fata...cei drept nu incepatoare, Asa deasemni pe langa aspect,care conteaza cel mai mult, m-ar mai interesa si consumul lor daca stie cineva, ceva???.
Pana in 10 000 DDP sau CIP. Daca este pana in 10 000 CIP iti recomand Citroen C2 1.4HDI sau 1.4i (75 cp pe o masina micuta.....) - ceva mai putin jucarie decat C1. Asta daca sotul tau are o masina mai maricica. Daca este singura masina a familiei mergi pe clasa mai mare = Uita-te la Logan (desi....)

#8
emma.hot

emma.hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2006
nu ...masina e doar pentru mine, si ma refeream la pret DDP, dar oricum ma gandesc la un leasing pentru ea, un asa pentru 2 anisori....

#9
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postemma.hot, on Apr 12 2006, 16:21, said:

nu ...masina e doar pentru mine, si ma refeream la pret DDP, dar oricum ma gandesc la un leasing pentru ea, un asa pentru 2 anisori....
Atunci eu iti recomand c2 1.4i nivel de echipare SX cu 75cp. Consumul dat de importator = urban 8.3 extern 4.9.
Ce culoare vrei sa fie???

Romaxi - lucrezi cumva la vre-un dealer renault/dacia????

View Postemma.hot, on Apr 12 2006, 16:21, said:

nu ...masina e doar pentru mine, si ma refeream la pret DDP, dar oricum ma gandesc la un leasing pentru ea, un asa pentru 2 anisori....
Atunci eu iti recomand c2 1.4i nivel de echipare SX cu 75cp: pret DDP 10300; cu cutie sensodrive = 11 700. Consumul dat de importator = urban 8.3 extern 4.9.
Ce culoare vrei sa fie???

Romaxi - lucrezi cumva la vre-un dealer renault/dacia????

#10
emma.hot

emma.hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2006
ma parerea mea e ca C1 sau C3 arata mai bine . C2 e mai ciudatel...Voi acum in loc sa-mi micsorati lista aia care o aveam vad ca o lungiti....decizia devine si mai grea. Din alea din lista mea nu e buna nici una??? oricum la toate cele din lista mea echiparea includea dotarile "de baza" pentru mine ...alea abs , aer, inchidere si geamuri el.

#11
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postemma.hot, on Apr 12 2006, 16:31, said:

ma parerea mea e ca C1 sau C3 arata mai bine . C2 e mai ciudatel...Voi acum in loc sa-mi micsorati lista aia care o aveam vad ca o lungiti....decizia devine si mai grea. Din alea din lista mea nu e buna nici una??? oricum la toate cele din lista mea echiparea includea dotarile "de baza" pentru mine ...alea abs , aer, inchidere si geamuri el.
Fiecare cu parerile lui, deh.
Daca scoti C2-ul ramai si cu un C3 versiunea x cu ABS la 10 450DDP, cu reducerea pe care o negociezi il scoti la 10 000 DDP cel mult. Dar sa nu-ti iei C3 ca si asa sunt prea multe ;) Sau este acea varianta promo care ajunge 10423 :P

Edited by prafuit, 12 April 2006 - 15:36.


#12
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
si eu as lua c2. mi se pare super ok si frumusel  mai ales pt o fata sau alte variuante ar fii Toyota iaris!ibiza ,polo  si celelalte un pic mai mari cred ca sunt ceva mai scumpe!
dar cum tie banuiec ca nu-ti trebuie motor prea mare ci unul decent poti sa vezi si la ce bani te duce una dintre ele!
ar mai merge ok si cred ca in banii astia gasesti ceva skoda Fabia lady carare io masina ok la banii datzi si chiar fiesta!
c2 dotare x e 9201ddp cu urmatoarele dotari
Design
bandouri protectie laterala
bare de protectie negre
faruri cu geam clar
jante otel
oglinzi exterioare negre

Functionalitate si Confort
caroserie galvanizata
ceas digital de bord
computer de bord
faruri reglabile electric pe inaltime
geamuri atermice
geamuri fata cu actionare manuala
iluminare habitaclu si portbagaj
inchidere centralizata
luneta incalzita
oglinzi retrovizoare cu reglare manuala
plafoniere cu temporizare
preechipare audio
roata de rezerva de dimensiuni normale
scaune fata tip sport
scaune individuale spate
servodirectie
sistem dezactivare airbag pasager
stergator luneta
tableta acoperire portbagaj
tetiere fata reglabile
turometru

Siguranta
airbag pasager
airbag sofer
avertizor sonor lumini/usi deschise
centuri de siguranta fata cu pretensionare pirotehnica si limitator de efort
centuri de siguranta spate cu prindere in 3 puncte
intrerupere alimentare carburant in caz de accident
sistem "Isofix" bancheta spate pentru scaune copii
sistem antifurt cu blocarea motorului
sistem de franare servoasistat
stop suplimentar frana
tetiere fata-spate
volan reglabil pe 2 directii

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu gandeam in mod practic, mai ales daca pot sa am dotarile  pe care le am pe masini ceva mai scumpe la pret  mai mic. Cat despre locurile de parcare, iti va fi CEVA mai usor ,insa tot mai bine e sa-ti cumperi senzori de parcare (din banii ce raman) si stai mai linistita. In rest din lista aia doar ford-ul fiesta si opel-ul corsa ma tenteaza (desi corsa are o gramada de ani in spate) mai ales daca corsa in aia 10.000 de euro iti ofera macar un abs, 2xairbaguri si ac.

#14
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
romaximusro gandeste-te ca e fata si lor in general nu le plac masinile prea mari!
iar loganu sa fim seriosi e huge pe langa un matiz,c2,fiesta si altele!

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
intradevar :) insa nu e Maybach ca sa iti trebuiasca 2 locuri de parcare

#16
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postromaximusro, on Apr 12 2006, 16:07, said:

emma daca ai maxim 10.000 de euro , cumpara un Logan pt ca vei avea o masina dotata . E drept ca poate e cam mare pt o fata (mai ales daca vrei sa o porti prin oras) insa consider ca loganul are dotari utile ,multe tinand de siguranta personala: 2xairbag,abs, sau de confort: aer conditionat, radiocd, geamuri electrice fata/spate, oglinzi electrice etc. Si in plus iti mai raman si bani de cheltuit pentru benzina. Iar intretinerea e relativ ieftina, de exemplu la revizia de 15.000 poti sa scapi cu maxim 3 milioane - 3 milioane jumate
emma, daca vrei o MASINA in nici un caz sa nu-ti iei Logan. :cursing:
C2, Seat sau Skoda (a intrat acum o promotie la aia mica) sint alegeri foarte bune la 10.000 E.
Bafta!

View Postromaximusro, on Apr 12 2006, 16:07, said:

emma daca ai maxim 10.000 de euro , cumpara un logan pt ca vei avea o masina dotata . E drept ca poate e cam mare pt o fata (mai ales daca vrei sa o porti prin oras) insa consider ca loganul are dotari utile ,multe tinand de siguranta personala: 2xairbag,abs, sau de confort: aer conditionat, radiocd, geamuri electrice fata/spate, oglinzi electrice etc. Si in plus iti mai raman si bani de cheltuit pentru benzina. Iar intretinerea e relativ ieftina, de exemplu la revizia de 15.000 poti sa scapi cu maxim 3 milioane - 3 milioane jumate

Intr-adevar, atit te poate duce revizia, dar sa stai toata ziua cu capota ridicat prin intersectii si sa fii client permanent la service si sa bagi banii in piese, nu e o afacere. Pe sistemul: las-o ba ca e Dacie si-o faci la colt, nu merita deranjul si nervii.  :naughty:

#17
emma.hot

emma.hot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2006
ma lista mea era ceva de genul :
peugeot 107  la 8411 (1.0 / 68CP ) cu aer, inchidere, gemuri, radio cd blabla ...bine seamana leait cu C1 poate cu 100-200 E mai scump

peugeot 206  la 8614 (1.4 / 75CP) asta e promo adik au scazut 1000E din suma lui ...si aici mai au si varianta cu 1.0/60 CP cu vreo 300 E mai putin

citroen C1     la 8040(1.0i / 69CP )asta are oferta %% reducere sapt asta si are Abs+EBD , aer, geamuri, inchidere etc. inclus

citroen C3     la 8399 (1.1i / 60CP)  asta e varianta promo cu full electrpack aer si radio Cd sau ar mai fi cu inca 300E in plus varianta promo+15CP

hyundai getz  la 7890, asta  are si el dotari nu stiu sigur daca ABR si EBd .....in rest cam acelasi, ahh si in plus cica are garantie mai mare ceva de genul 5 ani pt motor

Mitsubishi Colt la 9390 (1.1/ 75CP) asta e varinat mai scumpa ca are 5 usi si e si el dotat cam la fel

Fiat punto   la 7692 ( 1.2/ 60CP ) si asta e un promo la ei pe nu stiu ce perioada....

seat Ibiza   la   9200 (1.2 /64 CP) asta e cica all inclusiv

Kia Picanto  la  7550 (1.1i /60CP) asta e varianta cu optionale  ale de care am scris mai sus adaugate in pret, asa standard e mai ieftin

Vw Polo Happy  8412 (1.2 /64CP) e oferta si la asta cica 9900 si ceva cu toate taxele ..cel putin asa spune spotul radio...

Ford fiesta   la  7890 (1.25 /75CP) asta cica are cateva dotari insa nu prea are aibaguri si alte dotari tehinice adik mult mai putine decat celelalte la acelasi pret

skoda fabia  la  8108 (1.2 /55CP) asta nu are dotari decat ca optionale deci pretul mai creste cu cateva sute ..poate chiar mii


deci dupa acte vedeti m-am facut temele...si poate de aia decizia e mai grea ....mi-as dori sa consume putin asa gen Citroen C1 sau Peugeot 107 dar sa nu fie din plastic inauntru ca ele....

#18
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View Postemma.hot, on Apr 12 2006, 17:13, said:

ma lista mea era ceva de genul :
peugeot 107  la 8411 (1.0 / 68CP ) cu aer, inchidere, gemuri, radio cd blabla ...bine seamana leait cu C1 poate cu 100-200 E mai scump
peugeot 206  la 8614 (1.4 / 75CP) asta e promo adik au scazut 1000E din suma lui ...si aici mai au si varianta cu 1.0/60 CP cu vreo 300 E mai putin
citroen C1     la 8040(1.0i / 69CP )asta are oferta %% reducere sapt asta si are Abs+EBD , aer, geamuri, inchidere etc. inclus
citroen C3     la 8399 (1.1i / 60CP)  asta e varianta promo cu full electrpack aer si radio Cd sau ar mai fi cu inca 300E in plus varianta promo+15CP
hyundai getz  la 7890, asta  are si el dotari nu stiu sigur daca ABR si EBd .....in rest cam acelasi, ahh si in plus cica are garantie mai mare ceva de genul 5 ani pt motor
Mitsubishi Colt la 9390 (1.1/ 75CP) asta e varinat mai scumpa ca are 5 usi si e si el dotat cam la fel
Fiat punto   la 7692 ( 1.2/ 60CP ) si asta e un promo la ei pe nu stiu ce perioada....
seat Ibiza   la   9200 (1.2 /64 CP) asta e cica all inclusiv
Kia Picanto  la  7550 (1.1i /60CP) asta e varianta cu optionale  ale de care am scris mai sus adaugate in pret, asa standard e mai ieftin
Vw Polo Happy  8412 (1.2 /64CP) e oferta si la asta cica 9900 si ceva cu toate taxele ..cel putin asa spune spotul radio...
Ford fiesta   la  7890 (1.25 /75CP) asta cica are cateva dotari insa nu prea are aibaguri si alte dotari tehinice adik mult mai putine decat celelalte la acelasi pret
skoda fabia  la  8108 (1.2 /55CP) asta nu are dotari decat ca optionale deci pretul mai creste cu cateva sute ..poate chiar mii
deci dupa acte vedeti m-am facut temele...si poate de aia decizia e mai grea ....mi-as dori sa consume putin asa gen Citroen C1 sau Peugeot 107 dar sa nu fie din plastic inauntru ca ele....
Din lista ta lipseste Toyota AYGO (aceeasi masina cu Peugeot 107 si Citroen C1).
Totodata ai combinat clasa mini cu clasa mica.
La clasa mini:
- Peugeot 107
- Citroen C1
- Toyota Aygo
- nu stiu inca daca sa o bag si pe Kia picanto aici sau nu.

La clasa mica:
- Peugeot 206
- Polo Happy
- Fiat Punto
- Ford Fiesta
- Citroen C3
- Seat Ibiza
- Skoda Fabia
- Hyundai Getz

Am vazut ca la toate ai luat motorizari de 1.0-1.1-1.2, care au consumul relativ la fel cu variatrie de 0.5puncte procentuale in plus sau minus. Cam la aceleasi dotari preturile se invart intr-o marja de maxim 700 euro.
Este clar ca aici intervin costurile ulterioare (se prefigureaza tot o generalizare a costurilor de service, chiar si Hyundai :D ).
Eu cred ca tu trebuie sa decizi in functie de design interior/exterior = parere subiectiva. Tu te poti ajuta cel mai mult, asa ca fati programari la toti concesionarii si treci la testari si facut poze ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate