Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum il abordez pe cel ce mi-a furat castile?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
Este vorba de taică-meu, dar e mai puțin relevant... Pușcărie pe baza a ce, concret?! Eu știu că și pulitistii sunt cu capul și mai fac abuzuri, asta e clar.

Bine, în cazul ăla, recomandat era să chemăm ambulanta, în fine.

Cazuri de diverși bătuți la secția de poliție am mai auzit, deși au încercat să facă fapte civice dar alea sunt excepțiile... Totuși, de acolo și până la pușcărie e cale lungă.

Eu am auzit și văzut destule cazuri de bunuri pierdute duse la prima secție de poliție și în marea majoritate a cazurilor, a decurs totul ok. Și acuzații tip "băi, tu ai încercat să-l ciordesti, dar ai văzut că nu ai ce face cu el și l-ai declarat la poliție", sunt ilogice... Dacă era așa, îl aruncai în tufiș sau la vreo pubelă.

Interacțiunile noastre cu poliția, deși puține, au fost în regulă de fiecare data.

Și în poliție sunt oameni și oameni, generația de polițiști tineri pare ceva mai ancorată în realitate și înțelegătoare... Problema e că primesc ordine de la cei care mai au puțin și se pensionează.

Edited by Vlad_22, 02 July 2023 - 18:14.


#110
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.08.2020
Ai poluat topicul colegului, grupa mare.
Dar eu zic să nu te opreşti aici.
Bagă şi o "Oda polițistului" ca să ştim o treabă!

#111
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
De când avem mai toți telefoane, au scăzut și numărul abuzurilor, mă gândesc.

#112
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.08.2020
Da... clar...
Nici nu mai există abuzuri!
Dar totuşi... nu vrei să te întorci on-topic, dacă e să mai spui ceva aici?!

#113
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 04.10.2007
Dimineata am intrat in posesia castilor!

Erau ambalate intr-un plic si lasate la receptie cu numele meu, ca nu era azi de servici agentul de securitate cu pricina.... Cand m-a vazut agentul de securitate ce era de servici l-a bufnit rasul... A aflat si el povestea... nu stiu de la cine ca eu nu i-am zis... eu povestea am zis-o doar colegilor de birou si colegului de la security...

Edited by mirel3003, 03 July 2023 - 11:48.


#114
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu l-ai intrebat ce era asa de amuzant? Ar trebui sa le furi si tu ceva lor ..

Macar una după cap.

#115
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.08.2020

View Postmirel3003, on 03 iulie 2023 - 11:46, said:

Dimineata am intrat in posesia castilor!

Erau ambalate intr-un plic si lasate la receptie cu numele meu, ca nu era azi de servici agentul de securitate cu pricina.... Cand m-a vazut agentul de securitate ce era de servici l-a bufnit rasul... A aflat si el povestea... nu stiu de la cine ca eu nu i-am zis... eu povestea am zis-o doar colegilor de birou si colegului de la security...
E bine că ai rezolvat!
Poate a aflat de aici. O fi coleg cu noi...

#116
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postasul, on 01 iulie 2023 - 20:59, said:

Asta este definiția ta personală:

Quote

Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.
Ai probleme de intelegere, probabil generatia tanara care nimereste literele dar nu nimereste sa inteleaga ce spun ele.
Zici ca e definitia mea personala dupa care dai copy-paste dupa definitia legala care spune exact ce am spus si eu, ca legal nu e furt, e insusirea unui bun gasit.

View PostVlad_22, on 02 iulie 2023 - 16:25, said:

Ok, probabilitatea fiind care? Nu îl duci la paznic, dar mergi cu el la poliție și e sigur. Eu nu am dat asigurări nimănui, e doar pct. personal de vedere. Cum naiba să dai de belele dacă găsești un bun străin și îl duci la autorități?
Altul care nu citeste, era vorba de un caz cat se poate de concret: gasit bun, predat bun la paza... daca paza nu il inapoia persoanei ce il pierduse iar persoana facea plangere la politie, paznicul garantat ar fi dat filmarea doar cu mine cand luam telefonul, ca sa se acopere ca el si-a insusit bunul furat si sa arunce vina la mine. Deaceea zic, cand faci predarea unui bun, indiferent ca o faci la politie, paza sau chiar persoanei care a pierdut bunul, ai grija sa iti produci si o dovada ca ai facut asta, iar cel mai facil de facut asta e sa faci un video cu momentul, nu te baza ca te vor apara eventuale camere de luat vederi ce nu sunt in administrarea ta, ci in administrarea faptuitorului (paznicul in cazul de fata) si care pot foarte bine sa nu apara niciodata pe parcursul anchetei.

View PostVlad_22, on 02 iulie 2023 - 16:25, said:

Dacă găsesc un portofel sau o geantă cu bani, pierzătorul oricum știe cam câți bani avea acolo. Prefer să mi se atragă atenția, sincer, decât să știu că erau bunurile cuiva și să mă fac că nu am văzut. Nu te arestează nimeni pentru așa ceva, maxim dosar penal și amendă.
La portofel nici nu m-as atinge de el, m-as face ca nici nu l-am vazut.
De ce prezumi ca ai fost primul care a gasit portofelul?
Daca l-a gasit cineva inaintea ta, l-a golit de bani si l-a aruncat, iar tu te duci la politie unde proprietarul deja declarase ca avea 2000 euro in el?
Ce crezi, o belesti de 2000 de euro si un cazier mic daca nu scoti 2000 euro, sau crezi ca o sa te ierte ca pari frumos la fata?

View PostVlad_22, on 02 iulie 2023 - 17:53, said:

Sistemul judiciar se bazează pe dovezi, nu pe ce zice unul sau altul... Nu făceai nicio pușcărie de la telefonul ala, ai procedat bine, dar nu făceai oricum.
De dovezi ziceam si eu, aveau filmarea cu mine cand luam telefonul, si sigur se vedea pe cel putin o camera din mall asta, ca nu era uitat intr-o cabina de proba sau ceva, ci intr-un loc cat se poate de public si sigur sub raza unei camere de luat vederi.
De ce prezumi tu ca paznicul ar fi predat filmarea prin care se autoincrimina ca a intrat in posesia bunul gasit de mine pe care ulterior l-a luat acasa? Cred ca primul lucru pe care il facea dupa ce lua decizia de a isi insusi bunul era sa verifice daca se vede pe vreo camera ca i l-am dat si sa aiba grija sa fie corupta filmarea in cazul in care se vedea.

Puscarie poate nu faceam, dar o perioada de pana la 3 ani de zile stateam cu dosarul penal agatat de gat... poate tu dormi bine stiind ca timp de 3 ani de zile poate oricand un procuror sa decida sa fii inchis cu o simpla compunere pe o hartie pe care in majoritatea timpului judecatorul o semneaza precum notarul, ca sistemul justitiei nu functioneaza ca in filme decat daca esti un multimilionar conectat politic.
Mai usor cu garantiile... ca viata reala nu da doi bani pe garantiile tale.

#117
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 24.12.2005

View Postasffga, on 04 iulie 2023 - 18:49, said:

Ai probleme de intelegere, probabil generatia tanara care nimereste literele dar nu nimereste sa inteleaga ce spun ele.
Zici ca e definitia mea personala dupa care dai copy-paste dupa definitia legala care spune exact ce am spus si eu, ca legal nu e furt, e insusirea unui bun gasit.


Poate explicația de jos te ajută, mai ales că este exact cazul colegului nostru și că ai spus că este cel mult însușirea unui bun găsit:

Quote

Dacă explicația prin care cazul de față se încadra la furt nu te satisface te rog să îi scrii domnului avocat.
Cât despre exprimarea la adresa persoanei mele, aveam pretenții de la un om mai în vârstă (?) să dea dovadă de mai multă înțelepciune. Posted Image

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmirel3003, on 03 iulie 2023 - 11:46, said:

Dimineata am intrat in posesia castilor!

Erau ambalate intr-un plic si lasate la receptie cu numele meu, ca nu era azi de servici agentul de securitate cu pricina.... Cand m-a vazut agentul de securitate ce era de servici l-a bufnit rasul... A aflat si el povestea... nu stiu de la cine ca eu nu i-am zis... eu povestea am zis-o doar colegilor de birou si colegului de la security...
sa ne zici cum le dezinfectezi? Le bagi in spirt sau cum?  Eu n-as atinge niste casti care au fost in urechile cuiva.

#119
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
In momentul in care nu vom avea mesaje de genul "si hotul e om", abia atunci vom evolua ca societate. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate