Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

WISE pentru SRL?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Pentru o companie care activeaza 99% in domeniul online si primeste plati in RON, EUR (Euro), USD (Dolari Americani) si GBP (Lire Sterline), ar fi avantajos sa se deschida un cont WISE Business fata de mai multe conturi in valuta, atat din punct de vedere al taxelor cat si usurinta utilizarii?

Nu stiu cu ce se mananca conturile in valuta pt SRL. N-am avut treaba cu ele nici personal si incerc sa-mi dau seama care e varianta optima si de ce.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,900
  • Înscris: 13.03.2005
Contabilul ce spune, care sunt costurile pe care crezi că le poți diminua?

Wise a mărit in ultimii anii comisioanele la mai toate serviciile oferite.

Fa o comparație între banca actuala și Wise.

S-ar putea sa găsești o alta bancă cu comisioane mai mici decât Wise. Tu ar trebui să știi ce operațiuni faci și cu ce costuri.
https://wise.com/ro/pricing/business
Vezi și concurența bancară din Romania sau chiar Revolut business https://www.revolut....-account-plans/




#3
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020
Asemanator cu tine export servicii integral (inclusiv intracomunitarele), folosesc 5 conturi valutare din 2 banci si n-am batai de cap.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Mai e si ZEN de luat in calcul...

#5
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 07.01.2014
Momentan, Wise nu oferă posibilitatea deschiderii conturilor pe Business în RO, te pune într-un waitlist lung.

#6
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 goldieczr, on 11 iunie 2023 - 07:02, said:

Pentru o companie care activeaza 99% in domeniul online si primeste plati in RON, EUR (Euro), USD (Dolari Americani) si GBP (Lire Sterline), ar fi avantajos sa se deschida un cont WISE Business fata de mai multe conturi in valuta, atat din punct de vedere al taxelor cat si usurinta utilizarii?

Nu stiu cu ce se mananca conturile in valuta pt SRL. N-am avut treaba cu ele nici personal si incerc sa-mi dau seama care e varianta optima si de ce.

Folosesc atat Wise cat si Revolut Business pentru un SRL si merg foarte bine. Comision lunar zero si comision forex 0.5-0.6% pentru Wise si 0.4% pentru Revolut - mult sub cele oferite de bancile Romanesti. Un alt avantaj major pentru noi la Wise este ca ofera conturi domestice atat pentru USD si CAD si transferurile bancare iau maxim o zi si sunt in general fara comision pentru platitor.

La Revolut Business cardurile de debit s-au dovedit a fi mult mai stabile decat cele de la OTP, asa ca am decis sa schimbam toate cardurile personalului cu carduri Revolut Business - nici o problema de plata in mai bine de un an.

 daddypuff, on 12 iunie 2023 - 11:08, said:

Momentan, Wise nu oferă posibilitatea deschiderii conturilor pe Business în RO, te pune într-un waitlist lung.

Posibil sa fie o limitare temporara. Am cont Wise Business legat la contul personal de cativa ani buni.

#7
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 07.01.2014

 tzevarul, on 23 iunie 2023 - 14:51, said:


Posibil sa fie o limitare temporara. Am cont Wise Business legat la contul personal de cativa ani buni.

Din păcate, din cauza unor probleme cu reglementările KYC (asta din spusele lor) nu mai deschid momentan conturi business, doar personale, pentru români.

am cont personal de ani de zile, dar sunt într-un waitlist lung și aștept să mă notifice că pot să-l deschid și pe cel pentru firmă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate